Teplovzdušná pec na DPS

Pochváľte sa ostatným čo zaujímave ste vyrobili alebo práve vyrábate!

Moderátori: psichac, Moderátori

mato3000
Power user
Power user
Príspevky: 9759
Dátum registrácie: 04 Jan 2009, 00:00
Bydlisko: BA

Teplovzdušná pec na DPS

Príspevok od používateľa mato3000 » 16 Dec 2011, 01:31

Pekný deň. Konečne som dokončil po mnohých ťažkostiach reguláciu na svoju teplovzdušnú pec.Keďže sa viacerí čo chcú robiť masku o túto pec zaujímali, rozhodol som sa ju hodiť sem.
Táto teplovzdušná pec slúži na sušenie POZITIVU 20 ( našťastie s ním už nerobím a ani nebudem) ako aj na sušenie a vytvrdzovanie MASKY na DPS.

Takže pec som kúpil v akcii už ani neviem presne kde, tuším za 16E. Samozrejme som nečakal zázrak a hneď som predpokladal, že ju celú upravím.
Obrázok

No doma som na ňu kukol poriadne a hneď mi bolo jasné že za 16E sa nedá očakávať nič moc. Tu musím povedať, že ak by sa EU správala ekologicky, tak takéto výrobky by nikdy neboli predajné. Mať zloženú pec z dvoch plechov (výborný vodič tepla )a dvojitého skla, medzera medzi nimi slúži na odvádzanie tepla ( vlastne komín), to je trochu silná káva. Samozrejme vrchný plech mal spústu vetracích otvorov aby ostal povrch čo najchladnejší ( cca 120°C pri plnom výkone). Dokelu čo by na to povedali požiarnici .... proste plechová trúba s plechovým obalom, izolácia - priamy a čo najväčší prúd studeného vzduchu. Úsporná trieda „Z“ po nej je už iba ... vlastne ani ma nič horšie nenapadá.

Obrázok

Takže prvá vec, čo som musel spraviť bola izolácia. Na reaktory používam takú čadičovú vatu, je do 1300°c, takže som to spravil z nej.

Obrázok

Našťastie tie plechy boli od seba min. 1,5cm a tak sa mi dala celá pec krásne obaliť, zo všetkých strán ( aj zo zadu). Podrobnejšie fotky – link na konci tohto príspevku

Obrázok

Ak by niekto predpokladal, že po rozobratí a zaizolovaní zloží tú pec dohromady, tak ako bola na začiatku, tak sa veľmi mýli. Našinec nenahradí čínske ručičky. Tento zákerný výrobok, popleteného čínskeho vývojára a zodraného opotrebovaného lisu, vás samozrejme niekoľko krát poreže a to vcelku hlboko a ak mu napriek tomu nedáte pokoj, tak sa skrúti a vrchný plech sa stane väčší ako je predný panel, takže ho nedáte do drážky. Nie neni to problém izolácie, ako si možno mnohý povedia. Tá má dostatok miesta.
Ak prekonáte tento estetický zádrhel, tak vás ešte upozorním na spústu samorezných šróbikov, ktoré sú použiteľné 2x, lebo na tretí je tá diera v plechu už väčšia ako ich závit, takže pomerne rýchlo ich potratíte aj jedného dňa sa pec ošúpe ako pomaranč, keďže ten vrchný plech si stále myslí, že je vodorovný.

Takže do takto upravenej pece som začal robiť reguláciu.V tomto projekte som chcel rozchodiť nejaký teplomer PT100(1000) bez drahých obvodov ako sú napríklad XTR105 a pod. a zároveň si spraviť teplomer, ktorý sa nebude musieť kalibrovať, keďže mám s tým vcelku zlé skúsenosti. Takisto som použil 2 externé A/D 16bit prevodníky na I2C zbernici, lebo doteraz som robil len s 10bit A/D z MCU. Silová časť je SSR ovládané cez PWM. O to všetko sa stará PIC16F887
A/D prevodníky sú dva jeden je dvojkanálový a druhý jednokanálový. Pri meraní sa robia merania na dvoch PT100 a jedno referenčné meranie na 100R odpore s presnosťou 0,05%. Sú to špeciálne odpory určené na takéto meranie a ich cena sa pohybuje od eura až do 10-15E za kus. Ja ich mám za 1,3E/ks . Samozrejmosť je LCD 8x2 a enkóder.
Obrázok
Obrázok
Obrázok
Obrázok
Obrázok

Ešte upozorním, že pri objednávaní A/D a iných podobných I2C obvodov si treba dať veľký pozor na ich továrenskú adresu, treba pozorne odsledovať ich sériu podľa datasheetu,nie všetky sa dajú programovať alebo meniť zapojením. Vyhnete sa tým komplikáciám aké som mal ja.

Test regulácie
Obrázok

Celkové zloženie. Ak sa niekomu zdá v tých kábloch chaos, má pravdu. Pôvodne boli všetky káble vo vzduchu asi kôli chladeniu a tak som sa rozhodol aj ja, že ich nepripevním ku izolácii, nech im neni tak teplo a preto sú vo vzduchu, ale vcelku držia a sú zopnuté spolu páskami.
Obrázok
Obrázok

Z pece som odstránil reguláciu, teda ak sa to tak dá nazvať. Bola na princípe bimetalického pásiku chladeného vzduchom a celá bola mimo pece. Aj tak sa dá regulovať, ale musím uznať že to mali premakané, lebo vcelku vedela udržať teplotu, hlavne tie vyššie. Možno to bolo vtedy zapnuté furt ....

Obrázok

Takže tu je schéma. Kreslenie schém neni moja silná stránka, takže majte ohľad. Ale rád sa poučím.

Obrázok

Ešte poviem že A/D časť je oddelená od dig. časti cievkou a je situovaná mimo výkonovej časti, kôli rušeniu. Medzi časom som bol na pive s Jaromírom a ten mi poradil nejaké vylepšenia, ale toto už bolo dokončené, tak som tie rady zohľadnil pri ďalšom projekte.

Takže princíp regulácie.Je to vcelku jednoduché. Spraví sa referenčné meranie A/D na 100R 0,05% odpore a z neho sa vypočíta aktuálny celkový prúd v obvode s čidlami. Potom sa zmeria A/D na prvom čidle, vypočíta sa odpor pomocou referenčného prúdu a pomocou výpočtu sa určí presná teplota. To sa opakuje aj s druhým čidlom a samozrejme sa spraví tiež referenčné meranie.
Jednoduché však ?
No samozrejme nie. Je to vcelku zložitý výpočet a trvalo mi to asi mesiac dať to dohromady. Nebudem to teraz celé rozpisovať, ale ak má niekto záujem, môžeme to rozobrať podrobnejšie ... Takže nameraná hodnota sa vyhodnotí a zobrazí na LCD. Zároveň sa určí vyššia teplota a podľa tej sa robí regulácia. Enkóderom sa nadstaví MAX teplota a 5°C pod touto teplotou prejde ON/OFF regulácia na PWM a postupne znižuje výkon až sa dosiahne požadovaná teplota. V prípade poklesu teploty pod MAX, znova sa zapne PWM a zvyšuje výkon podľa toho, ako klesá teplota. Tak sa dosiahne vcelku dobrá stabilita nadstavenej teploty. Ešte spomeniem, že pri nábehu nejdú špirály celý čas na plný výkon, lebo by sa to celé prehrialo ale 20s je ON a 15sek OFF. týmto sa dosiahne síce pomalší ale o to presnejší nábeh.
Ako časovač som ponechal pôvodné meradlo, je na 60 min a vcelku ujde. Na zvýšenie bezpečnosti som pridal termostat, je situovaný nad elektronikou , v prípade zvýšenia teploty nad 115 °C nad izoláciou sa všetko odstaví.


tu je link na ostatné obrázky v plnej veľkosti
https://picasaweb.google.com/1100948644 ... YWGuJbmmQE

Tu sú dve videá pre ukážku ako to funguje. Prvé ukazuje štart a druhé samotnú reguláciu pri dosiahnutej teplote. Tá ledka bliká vtedy, keď sa nahrievajú špirály. Začiatočná nerovnosť v teplotách je spôsobená tým, že som jedno čidlo mal vytiahnuté a pred meraním som ho zasunul do pece a nestihlo sa aklimatizovať. Samozrejme neskôr sa tie teploty vyrovnali.

http://youtu.be/gP33RpfDLP4
http://youtu.be/4oKrrJx4kiU


Ak má niekto záujem tu je program.
Prílohy
Pec na DPS.zip
(270.21 KiB) 265 stiahnutí
0
Naposledy upravil/-a mato3000 v 17 Dec 2011, 21:16, upravené celkom 1 krát.

elmoto
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3109
Dátum registrácie: 15 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: Žilina
Vek: 41

Re: Teplovzdušná pec na DPS

Príspevok od používateľa elmoto » 16 Dec 2011, 10:44

:supz: parada. Moja mala otazocka tak tzv. GRID karta co ju vidiet na jednom z obrazkov ti pri vyvoji naco sluzila? Dufam, ze nieje platna. Ak hej tak sup sup ju z obrazka zmazat.

Pekna praca!
0
nie som tu

mato3000
Power user
Power user
Príspevky: 9759
Dátum registrácie: 04 Jan 2009, 00:00
Bydlisko: BA

Re: Teplovzdušná pec na DPS

Príspevok od používateľa mato3000 » 16 Dec 2011, 11:10

:rolleyes: som si nevšimol, našťastie ten účet nepoužívam a je prázdny, ale dík večer to odstránim
0

Používateľov profilový obrázok
AndiCibula
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2494
Dátum registrácie: 29 Nov 2009, 00:00
Bydlisko: Brno
Vek: 30
Kontaktovať používateľa:

Re: Teplovzdušná pec na DPS

Príspevok od používateľa AndiCibula » 16 Dec 2011, 11:11

Tak to je paráda ! I keď muselo to byť peklo upraviť ten čínsky shit.
Chcel by som sa spýtať:
Vieš poradiť inú alternatívu k východziemu zariadeniu ? Mám na mysli nejakú inú piecku alebo grill, ktorú sa oplatí kúpiť a prerobiť.
Ten Pt100 teplomer, dal by sa použit takejto konštrukcie ?
Obrázok
Mám doma totiž jeden z výroby ČSR ešte s panenskou visačkou z továrne.

Dalo by sa to vyrobiť z prvočiniteľov, teda do nejakej kovovej skrinky zabudovať výhrevné telesá ? Alebo sa to neoplatí ?
Díky
0
Performance in nanospace.

mato3000
Power user
Power user
Príspevky: 9759
Dátum registrácie: 04 Jan 2009, 00:00
Bydlisko: BA

Re: Teplovzdušná pec na DPS

Príspevok od používateľa mato3000 » 16 Dec 2011, 11:22

samozrejme ten teplomer sa dá použiť, len si zisti zo štítka aké to je prevedenie. Ale ten tvoj teplomer je strašne veľký a má samozrejme aj veľkú tepelnú kapacitu na takúto pec, takže neodporúčam ho použiť. ja ich používam pri 10m3 reaktoroch.

tie čidlá si sámvyrábam, samotné čidlo je z TME cca 2E, je to taká platnička 2x3 mm s dvoma drátikmi. túto somarinku dám do jimky, alebo ako v tomto prípade som si zohnal vysústruženú dutinku z nereze s dierou akurát na to čidlo. . čidlo obalím teplovodivou pastou a vložím do dutinky a zalejem silikónom. po 24hod je to všetko pripravené. Konkrétne toto sú PT1000

neoplatí sa skladať pec z nových dielov, predsa je len lepšia čínska predloha ako nič
0

nalimko33
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4440
Dátum registrácie: 29 Dec 2008, 00:00
Bydlisko: Košeca
Vek: 49

Re: Teplovzdušná pec na DPS

Príspevok od používateľa nalimko33 » 16 Dec 2011, 11:38

za posledný týždeň som kupoval dve piecky - prvú za 40€ v L.... a druhú za 15€ v K....
určite by sa dali prerobiť obe - nejaké nastavenie teploty na nich je a časovač majú tiež. tá prvá je s objemom 15 l a tá druhá má 12 l...
0
SHARP MZ-811

Používateľov profilový obrázok
Thales
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 13834
Dátum registrácie: 07 Okt 2008, 00:00
Bydlisko: White Hill, Prague
Vek: 39
Kontaktovať používateľa:

Re: Teplovzdušná pec na DPS

Príspevok od používateľa Thales » 16 Dec 2011, 17:42

Mato perfektní profi práce, samostatný vývoj, ne zcela běžná záležitost, čtivě napsaný a smysluplný text, fotografická dokumentace - volám bravo! Takto by to mělo běžně vypadat.
0
Zapamatuj si:
- To že něco funguje neznamená že je to tak správně a už vůbec ne bezpečně.
- Je třeba se učit od těch co opravdu umí a ne od těch co si jen myslí že to umí

mato3000
Power user
Power user
Príspevky: 9759
Dátum registrácie: 04 Jan 2009, 00:00
Bydlisko: BA

Re: Teplovzdušná pec na DPS

Príspevok od používateľa mato3000 » 16 Dec 2011, 18:49

dík, snažil som sa.
0

Používateľov profilový obrázok
jaromir
Power user
Power user
Príspevky: 4537
Dátum registrácie: 08 Júl 2011, 00:00
Vek: 37

Re: Teplovzdušná pec na DPS

Príspevok od používateľa jaromir » 16 Dec 2011, 18:56

Nechcem znizovat to, co si urobil, ale je to v podstate uplne jednoduche a logicke :)
A prave v tom to je na tomto fore tak trochu nezvycajne. Bez zbytocneho lepenia milionkrat opakovanych veci, ziadne nalestene prdy, proste cista praca a prakticky inziniering s pridanou hodnotou, rozumne zdokumentovany a okomentovany.
0

Používateľov profilový obrázok
danhard
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3226
Dátum registrácie: 15 Apr 2009, 00:00
Bydlisko: Jesenice u Prahy
Vek: 66

Re: Teplovzdušná pec na DPS

Príspevok od používateľa danhard » 16 Dec 2011, 19:02

Pěkná práce.
Podobnou troubu používám na smd pájení.
Nejsou na ní žádné úpravy, původní regulátor se nastaví na maximum, česovač se natáhne naplno, do pece se akorát dá termočlánek a deska k zapájení.
O ostatní věci se postará kontroler a ten jsem já ostuda asi za 100€ koupil :D
Zaletování trvá asi 10 minut, pak ji akorát opatrně otevřu, aby rychleji vychladla a můžu tam strčit další.
0

mato3000
Power user
Power user
Príspevky: 9759
Dátum registrácie: 04 Jan 2009, 00:00
Bydlisko: BA

Re: Teplovzdušná pec na DPS

Príspevok od používateľa mato3000 » 16 Dec 2011, 19:19

dík, som trochu prekvapený záujmom, lebo som si myslel, že pokiaľ nestaviam zosík alebo zdroj tak si tento príspevok všimnú jeden dvaja ľudia, ale ako vidím mýlil som sa. ešte raz dík
0

Používateľov profilový obrázok
Thales
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 13834
Dátum registrácie: 07 Okt 2008, 00:00
Bydlisko: White Hill, Prague
Vek: 39
Kontaktovať používateľa:

Re: Teplovzdušná pec na DPS

Príspevok od používateľa Thales » 16 Dec 2011, 21:34

Z mého hlediska jde o přístup, ne o to co stavíš.
0
Zapamatuj si:
- To že něco funguje neznamená že je to tak správně a už vůbec ne bezpečně.
- Je třeba se učit od těch co opravdu umí a ne od těch co si jen myslí že to umí

pixel123
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 592
Dátum registrácie: 30 Jún 2009, 00:00
Bydlisko: Banská Bystrica

Re: Teplovzdušná pec na DPS

Príspevok od používateľa pixel123 » 16 Dec 2011, 21:47

Prepáčte ak budem za blbca ale aká je teraz maximálka teploty na ktorú to hreje ? nikde to nevidím a netreba na masku náhodou až 200 stupnov ? či to mám popletené ? :?
0

Používateľov profilový obrázok
Axwell
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2388
Dátum registrácie: 28 Feb 2009, 00:00
Vek: 30

Re: Teplovzdušná pec na DPS

Príspevok od používateľa Axwell » 16 Dec 2011, 22:09

mas to velmi premakane, fakt sa uz nepamatam kedy som naposledy tu videl tak slusne vypracovanu pracu a este aj zdokumentovanu velmi slusne.
0

mato3000
Power user
Power user
Príspevky: 9759
Dátum registrácie: 04 Jan 2009, 00:00
Bydlisko: BA

Re: Teplovzdušná pec na DPS

Príspevok od používateľa mato3000 » 16 Dec 2011, 22:29

dik

pixel, maska sa suší pri 80-90°C a vytvrdzuje pri 150°C. konkrétne táto pec funguje do 200°C, ďalej nebude fungovať prepočet na °C, čo je len SW problém. teda je nadstavená na rozmedzie 0 - 200°C, kedy sa vypne regulácia a prestane nahrievať. Samozrejme to neni jej technická hranica, v podstate určite zvládne 300°C a bude hriať až sa niečo neroztaví, čo budú najskôr špirály. Ovšem isté bezpečnostné obmedzenie som spravil a to je mechanické odpojenie pre prípad nekontrolovaného stavu. Ak by také dačo nastalo a pec bude naďalej zohrievať bude sa zohrievať aj jej okolie a tu je termostat ( taký modrý bazmek, na fotke ho vidno ) a ten odstaví napájanie špirál. to len pre moje spokojnejšie svedomie .
0

mato3000
Power user
Power user
Príspevky: 9759
Dátum registrácie: 04 Jan 2009, 00:00
Bydlisko: BA

Re: Teplovzdušná pec na DPS

Príspevok od používateľa mato3000 » 16 Dec 2011, 22:46

no akurát som ju aj otestoval v praxi a výsledok je vcelku slušný. Maska je dobre zapečená a som spokojný. jednoducho sa nadstaví teplota a čas a môžem kľudne ísť na 50min kukať telku :D .
Obrázok

také nerovnosti v maske sú spôsobené chladom, ťažko sa tá maska nanáša, lebo je veľmi vyskózna a niekedy tam vzniknú také jamky, síce mám riedidlo, ale potom je tá maska moc tenká.
Obrázok
0

Používateľov profilový obrázok
stagro1
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 431
Dátum registrácie: 05 Nov 2008, 00:00
Bydlisko: Richvald
Vek: 29
Kontaktovať používateľa:

Re: Teplovzdušná pec na DPS

Príspevok od používateľa stagro1 » 16 Dec 2011, 23:50

PeKná práca :) Rád tu vidím takéto príspevky, hodné vysokého hodnotenia, keby boli v podobe článku... nápad, praktickosť a pekne zdokumentované... krása sama :)
0
http://imageshack.us/f/341/speedtest.gif/

oddych??? väčšinu môjho voľného času trávim v sprche a na WC... myslím, že to na oddych stačí...

Používateľov profilový obrázok
boraicho
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 12212
Dátum registrácie: 03 Feb 2007, 00:00
Bydlisko: Prešov
Vek: 32
Kontaktovať používateľa:

Re: Teplovzdušná pec na DPS

Príspevok od používateľa boraicho » 17 Dec 2011, 00:32

jaj neškoda toho prebytočneho plošaku ? :roll:
0
"Aj nevinne vyzerajúca súčiastka, môže byť príčinou nefunkčnosti zariadenia a tou kondenzator 100% je"
3D REBEL II + PLA + PETG
CNC 1810 na DPS

mato3000
Power user
Power user
Príspevky: 9759
Dátum registrácie: 04 Jan 2009, 00:00
Bydlisko: BA

Re: Teplovzdušná pec na DPS

Príspevok od používateľa mato3000 » 17 Dec 2011, 10:25

no je ho škoda, ale ľahšie sa to takto robí, lebo predtým som mal orezaný presne a zle sa to zachytávalo pri osvite masky a preto sa občas jedna strana posunula. teraz to prichytím kvapkou sekundového lepidla a drží to na 100% a neposunie sa to. takže odpadajú nepodarky a preto to vlastne šetrí čas a niekedy aj samotný plošák. okrem iného mám narezaný akurát taký rozmer, pôvodne to bolo s foto vrstvou , a nepodarilo sa to vyvolať. tak mi ostali také kusy a ak si to zmeriaš tak odpad bude 3x4 cm a čo s tým ? takto poslúžil ako držiak :D
0

anonym4

Re: Teplovzdušná pec na DPS

Príspevok od používateľa anonym4 » 17 Dec 2011, 10:37

Veľmi pekné, na homa-made asi naj kvalita čo som videl...

PS: pocínovanie si ako robil? cínová pasta či chemicky?

Napísať odpoveď