Svetelektro.com

Svetelektro.com

Meno:
Heslo:
SVETELEKTRO • Alkalick├ę leptanie

Alkalick├ę leptanie

Pochv├í─żte sa ostatn├Żm ─Źo zauj├şmave ste vyrobili alebo pr├íve vyr├íbate!

Moderátori: psichac, Moderátori

Alkalick├ę leptanie

Odosla┼ąod mato3000 » 15 Sep 2012, 01:03

Dnes som dostal op├Ą┼ą chu┼ą podeli┼ą sa o nejak├ę sk├║senosti a tak som sa rozhodol nap├şsa┼ą o mojich sk├║senostiach s Alkalick├Żm leptan├şm DPS, ke─Ć┼że som to u┼ż viac kr├ít s─ż├║bil.

Pred pol rokom ma oslovil jeden zn├ímy , ┼że ak m├ím ─Źas nech sa kuknem na jeden sp├┤sob leptania DPS v priemysle . V pr├şpade ┼że by to bolo zauj├şmav├ę, aby som to prelo┼żil do norm├ílej praktickej re─Źi, tak aby sa to dalo pou┼żi┼ą be┼żne doma. Tak som sa na to kukol , zaujalo ma to a tu s├║ moje sk├║senosti po ┬Ż roku testovania a pr├íce s t├Żmto sp├┤sobom leptania.

Tak┼że ako u┼ż samotn├Ż n├ízov tejto t├ęmy hovor├ş, ┼że ide o ALKALICK├ë ( z├ísadit├ę) LEPTANIE DPS. To ─Źo be┼żne pou┼ż├şvame je kysl├ę leptanie teda bu─Ć CuCL ÔÇô CuCL2 alebo FeCl3 ÔÇô FeCL2 pr├şpadne HCl + H2O2 a r├┤zne modifik├ície. Jedn├í sa ale o dos┼ą agres├şvne chemik├ílie, ─Źasto smrad─żav├ę ( najme mo┼żnos┼ą vylu─Źovania CL2), ost├ívaj├║ f─żaky, diery, kor├│zia ...... ve─Ć to pozn├íte. Len┼że alkalick├ę leptanie je omnoho menej agres├şvne, roztok ak je spr├ívne namie┼ían├Ż smrd├ş len po slabom ─Źpavku a d├í sa kr├ísne skladova┼ą v plastov├Żch f─ża┼íiach. N├ídoby sa jednoducho opl├íchnu a ┼żiadne hrdzav├ę ┼íkvrny na druh├Ż de┼ł. Toto leptanie ja samozrejme ┼íetrn├ę k c├şnov├Żm prekovom, tak┼że aj preto sa v priemysle pou┼ż├şva.

Dobr├ę na tomto sp├┤sobe leptania je ten, ┼że ak si zarob├şte roztok, tak v├ím vydr┼ż├ş naveky a u┼ż len prilejete ob─Źas trochu ─Źpavku a roztok v├ím bude len prib├║da┼ą a prib├║da┼ą. Tak┼że v podstate jedna f─ża┼íka ─Źpavku + ┬Ż kg chloridu am├│nneho v├ím bude sta─Źi┼ą na nieko─żko rokov . toto s├║ ├║plne lacn├ę chemik├ílie, samozrejme ak ich nek├║pite v nejakom predra┼żenom balen├ş z elektroobchdu. Z prebytku tohoto roztoku vyl├║─Źite elektrolyticky prebyto─Źn├║ Cu , niekedy dopln├şm n├ívod, lebo zatia─ż som e┼íte ten svoj roztok nevy─Źerpal. Tak┼że vlastne len dod├ívate ob─Źas ─Źpavok, ktor├Ż unikne ─Źasom z roztoku.

─Äal┼íou v├Żhodou oproti klasick├Żm leptaniam je, ┼że omnoho menej podlept├íva cesti─Źky a tak neni probl├ęm robi┼ą 0,1- 0,2 mm cesti─Źky , tak ako je vidno na mojich fotk├ích.
A nakoniec te├│rie uvediem u┼ż len, ┼że proces leptania sp├║┼í┼ąa kysl├şk zo vzduchu, teda jednoducho sa do zaroben├ęho roztoku vlo┼ż├ş akvaristick├Ż kamienok a jednoduch├Żm akvaristick├Żm kompresorm sa vh├í┼ła vzduch a prebubl├íva. Dokonca aj tieto dne┼ín├ę plastov├ę kamienky ( za soc├şku boli zo sklenenej frity ) dok├í┼żu dos┼ą dlho odol├íva┼ą . Ja ich m├ím od za─Źiatku a e┼íte sa ani neza─Źali rozpada┼ą.

Obrázok

pre t├Żch ─Źo chc├║ vedie┼ą viac, tu je princ├şp leptania -- vcelku ob─ż├║ben├ę rovnice z hod├şn ch├ęmie :D

2Cu + 2Cu(NH3)4Cl2 Ôćĺ 4Cu(NH3)2Cl

a tu regenerácie

4Cu(NH3)2Cl + 4NH3 + 4NH4Cl + O2 Ôćĺ 4Cu(NH3)4Cl2 + 2H2O

tieto srandy prebiehaj├║ v tom roztoku

Teraz k praktickej ─Źasti.

Zarobenie roztoku:

Zarobi┼ą roztok sa d├í viacer├şmi sp├┤sobmi a ja v├ím predstav├şm zarobenie od ├║pln├ęho za─Źiatku, k├┤li tomu aby ste nemuseli zh├í┼ła┼ą CuCl2. Samozrejme ak ho doma m├íte, lebo u┼ż prev├ídzkujete leptanie CuCL ÔÇô CuCL2 tak je to pre v├ís jednoduch┼íie a mo┼żete prv├║ ─Źas┼ą tohto n├ívodu presko─Źi┼ą.
Tak┼że potrebujeme ─Źist├║ me─Ć (najlep┼íie k├íbel), chlorid am├│nny ( salmiak ), peroxid vod├şka a ─Źpavok. V┼íetko s├║ to be┼żne dostupn├ę chemik├ílie, dokonca ─Źasto v drog├ęri├ích. N├ídoby potrebn├ę na zamie┼íanie s├║ najlep┼íie z chem. skla, teda v├Ą─Ź┼íie kadi─Źky. Plastov├í, pri neopatrnom mie┼íam├ş m├┤┼że by┼ą probl├ęm, k├┤li teplu. Ale to je na v├ís, ja pou┼ż├şvam sklo. N├ídoba na leptanie mus├ş by┼ą ├║zka vysok├í, preto┼że sa nelept├í pole┼żia─Źky,ale postoja─Źky. Bude to vidno z fotiek.
Tak┼że mno┼żstvo roztoku na za─Źiatok si mus├şte zvoli┼ą pod─ża svojej n├ídoby.Na za─Źiatok som si spravil len asi ┬Ż l roztoku, ale je na v├ís ko─żko si ho vy sprav├şte.

─îist├║ me─Ć si nastrih├ím ne potrebn├║ ve─żkos┼ą a d├íme do kadi─Źky

Obrázok

Potom ju zalejeme kyselinou chlorovod├şkovou (HCL)

Obrázok

Do toho prid├íme ve─żmi opatrne trochu peroxidu vod├şka , ale VE─ŻK├Ł POZOR !!!!!! najme t├ş ─Źo neleptaj├║ s takouto zmesou bacha, lebo sa po chv├şli za─Źne vyv├şja┼ą ve─żk├ę mno┼żstvo tepla a reakcia sa bude zr├Żch─żova┼ą, a┼ż v├ím to cel├ę vyvrie a m├┤┼żete sa POLEPTA┼Ą a POP├üLI┼Ą. Tak┼że ochrann├ę pom├┤cky s├║ na mieste a je dobr├ę ak budete m├┤c┼ą ten roztok nejako chladi┼ą. Ale ak budete rozumne po ml prid├íva┼ą peroxid a v┼żdy po─Źk├íte, aby prebehla reakcia, tak sa ni─Ź nestane. Me─Ć sa postupne rozpust├ş.

Obrázok

Obrázok

Obrázok

Ke─Ć sa minie v┼íetok peroxid z roztoku, tak roztok stmavne

Obrázok

Treba e┼íte prida┼ą opatrne peroxid ( ale predt├Żm schladi┼ą !), a┼ż sa roztok vy─Ź├şri na pekne zelen├Ż
Roztok mus├ş by┼ą kysl├Ż. Ak neni treba prilia┼ą e┼íte kyselinu chlorovod├şkov├║

Obrázok

Po ukon─Źen├ş rozp├║┼í┼ąania prid├íme opatrne ─Źpavok. Ale pozor na jeho v├Żpary, ako vidno z fotky sta─Ź├ş aby sa pribl├ş┼żil ku kyseline chlorovod├şkovej a u┼ż vznik├í biely dym chloridu am├│nneho, tak┼że sa nez─żaknite a samozrejme toto treba mie┼ía┼ą vonku, alebo na dobre vetranej miestnosti.

Obrázok

Pomaly a za st├íleho mie┼íania prilievame ─Źpavok. Reakcia bude prudk├í a vyv├şja sa op├Ą┼ą teplo. Tak┼że naozaj velmi opatrne.

Obrázok

Spo─Źiatku bude vznika┼ą bielo modr├í zrazenina meden├ęho am├│nneho komplexu

Obrázok

Prid├ívame ─Źpavok a mie┼íame ─Ćalej a┼ż za─Źne roztok pomaly modrie┼ą

Obrázok

Ak u┼ż je roztok modr├Ż , ale st├íle m├í v sebe nejak├║ zrazeninu, tak u┼ż treba d├íva┼ą pozor, lebo prebytok vo─żn├ęho ─Źpavku je na ┼íkodu a m├┤┼że pri leptan├ş po┼íkodi┼ą fotorezist. Tak┼że mie┼íame a po kvapk├ích prid├ívame pomaly ─Źpavok a┼ż ostane roztok s├Żto fialov├Ż, ale priesvitn├Ż ( treba siln├║ baterku )

Obrázok

Obrázok

Ph tak├ęhoto roztoku nesmie presiahnu┼ą pH9, ale papierikom sa to zle meria, lebo roztok je fialovo modr├Ż

Obrázok

Ak ste toto zvl├ídli a m├íte spr├ívne namie┼ían├Ż roztok, pridajte k nemu e┼íte ┬Ż kg chloridu am├│nneho (salmiaku) na 5l roztoku a nechajte rozpusti┼ą. Roztok je hotov├Ż a pripraven├Ż na mnoho leptan├ş DPS. Uskladnite ho v plastovej bandaske a m├í neobmedzen├║ ┼żivotnos┼ą

Samotn├ę leptanie:
Nebudem to moc popisova┼ą fotky hovoria za seba. Len dod├ím ┼że treba zabezpe─Źi┼ą rovnomern├ę bublinky z oboch str├ín ( v pr├şpade obojstrann├ęho ) DPS. Je treba vcelku dos┼ą ve─ża vzduchu, tak┼że silnej┼í├ş kompresor. Leptanie je r├Żchle pri 50-60┬░C, trv├í tak 1-3 min, ale pri norm├ílnej teplote a dostatku vzduchu trv├í aj 15 min. V zime treba rozhodne prihra┼ą. Roztok je vy─Źerpan├Ż ke─Ć nechce lepta┼ą, alebo sa zmen├ş farba z fialovo-modrej na modro bielu a roztok sa zakal├ş. potom treba prida┼ą trochu ─Źpavku. Ale zatia─ż som sa sem nedostal a to som u┼ż cca 15-20x leptal. Na za─Źiatku sa roztok s├ím stabilizuje po prvom druhom leptan├ş a potom u┼ż d├íva kvalitnej┼íie vyleptan├ę DPS.

Obrázok

Obrázok

Obrázok

Obrázok

Obrázok

Obrázok

Obrázok

Na koniec p├ír fotiek z hotov├Żch v├Żrobkov, ktor├ę vravia samy za seba.

Obrázok

Obrázok

Obrázok

Obrázok

Obrázok

Obrázok

Tak a e┼íte znovu upozorn├şm na mie┼íanie t├Żch chemik├íli├ş, treba to robi┼ą opatrne, opatrne, opatrne .... opatrne a rozumne. V┼íetci ste mali ch├ęmiu minim├ílne na Z┼á a tak apelujem na v├í┼í zdrav├Ż ├║sudok a opatrnos┼ą. N├ís┼ąro─Źn├Ż g├ęniovia, toto neni n├ívod na poleptanie, alebo ubl├ş┼żenie, tak neblbnite .... neviem pre─Źo ale st├íle predpoklad├ím ┼że toto bud├║ ─Ź├şta┼ą dospel├ş a rozumn├ş ─żudia a nik si neubl├ş┼żi. no uvid├şme :wink:
Naposledy upravil mato3000 d┼ła 15 M├íj 2014, 00:25, celkovo upraven├ę 2 kr├ít.
mato3000
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Power user
Power user
Pr├şspevky: 9316
Zalo┼żen├Ż: 04.01.2009

Re: Alkalick├ę leptanie

Odosla┼ąod Thales » 15 Sep 2012, 02:02

Prima ─Źl├ínek, ─Źasem vyzkou┼í├şm. Jen mus├şm sehnat n─Ťkde ten ─Źpavek. U┼ż vid├şm jak na m─Ť budou v kr├ím─Ť divn─Ť koukat.
Zapamatuj si:
- To ┼że n─Ťco funguje neznamen├í ┼że je to tak spr├ívn─Ť a u┼ż v┼»bec ne bezpe─Źn─Ť.
- Je t┼Öeba se u─Źit od t─Ťch co opravdu um├ş a ne od t─Ťch co si jen mysl├ş ┼że to um├ş
Thales
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Ultimate ─Źlen
Ultimate ─Źlen
Pr├şspevky: 13804
Vek: 35.66
Zalo┼żen├Ż: 07.10.2008

Odosla┼ąod AndiCibula » 15 Sep 2012, 02:17

Pecka, z cel├ęho svojho kamenn├ęho srcca ti ─Ćakujem a najbli┼ż┼íie vysk├║┼íam :) Super ─Źl├ínok.

I ke─Ć v Prievidzi sa u┼ż ani denatur├ík ned├í k├║pi┼ą :D (po n├ív┼ítevach 5tich farby laky som to vzdal).
Performance in nanospace.
AndiCibula
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Ultimate ─Źlen
Ultimate ─Źlen
Pr├şspevky: 2458
Vek: 26.91
Zalo┼żen├Ż: 29.11.2009

Odosla┼ąod Pe┼ąus » 15 Sep 2012, 08:01

m├şchat chemik├ílie se mi zrovna 2x nechce. Kdyby to ┼ílo koupit hotov├Ż... :-D
Sout─Ť┼ż Cena bastl├ş┼Ö┼»: http://cenabastliru.cz
Nominujte/hlasujte a vyhrajte multimetr, IoT moduly, v├Żvojov├ę kity, PLC a spoustu dal┼í├şch cen
https://chiptron.cz - novinky ze sv─Ťta elektro (Arduino, Raspberry Pi, STM32, ESP8266, ESP32,...)
Pe┼ąus
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Ultimate ─Źlen
Ultimate ─Źlen
Pr├şspevky: 3928
Vek: 28.05
Zalo┼żen├Ż: 07.03.2009

Odosla┼ąod Dr.Martin » 15 Sep 2012, 08:23

Toto m├íme v ┼íkole,v┼żdy ma zauj├şmalo naco je n├ídoba s dvoma cerpadlamy a tepelnym telesom,no ked prisiel majster vzdy bolo neskoro a ja som sa ho zabudol op├şta┼ą,lepta┼ą DPS som na tom nevidel,lebo sme to este nepreberaly.Ked si niekedy k├║pim laserovku a zacnem robit fotocestou tak to mo┼żno sk├║sim.
Dr.Martin
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Pokro─Źil├Ż ─Źlen
Pokro─Źil├Ż ─Źlen
Pr├şspevky: 525
Vek: 23.59
Zalo┼żen├Ż: 15.06.2011

Odosla┼ąod Washu » 15 Sep 2012, 10:40

Este upozornim, je VELMI dolezite dodrzat spravne PH roztoku. Ak to prezeniete fotorezist vam zlezie z dosky a vyleptate holy sklolaminat.
PH meter je nutnost ak nieje tak minimalne PH indikacne papieriky.
It doesn't matter how beautiful your theory is, it doesn't matter how smart you are. If it doesn't agree with experiment, it's wrong
(Richard Feynman)
Washu
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Power user
Power user
Pr├şspevky: 4492
Vek: -2004.2
Zalo┼żen├Ż: 15.04.2010

Odosla┼ąod ferrari10 » 15 Sep 2012, 10:52

Tie obr├ízky s├║ doslova majstrovsk├ę diela mne by sa to nikdy rukou tak├ęto nepodarilo, predpoklad├ím, ┼że predlohy si rob├ş┼í pomocou nejak├ęho softu
Ja som ten na ktor├ęho m├┤┼żete nad├íva┼ą a hnoj kyda┼ą, ke─Ć ste u SCHOTTERA v PO, nedostali ─Źo potrebujete. Pochvalu samozrejme beriem tie┼ż :D :D :D
ferrari10
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Pokro─Źil├Ż ─Źlen
Pokro─Źil├Ż ─Źlen
Pr├şspevky: 972
Vek: 26.47
Zalo┼żen├Ż: 24.09.2008

Odosla┼ąod josek » 15 Sep 2012, 11:01

Pe┼ąus nap├şsal:m├şchat chemik├ílie se mi zrovna 2x nechce. Kdyby to ┼ílo koupit hotov├Ż... :-D

Niekedy som to k├║pil v Conrade, ke─Ć bol e┼íte v BA, mali aj leptaciu n├ídobu s prevzdu┼í┼łovan├şm...ale bolo to dos┼ą drah├ę
josek
St├íly ─Źlen
St├íly ─Źlen
Pr├şspevky: 320
Zalo┼żen├Ż: 10.01.2012

Odosla┼ąod Pe┼ąus » 15 Sep 2012, 11:32

ferrari10 nap├şsal:Tie obr├ízky s├║ doslova majstrovsk├ę diela mne by sa to nikdy rukou tak├ęto nepodarilo, predpoklad├ím, ┼że predlohy si rob├ş┼í pomocou nejak├ęho softu

třeba Eagle, KiCad atp :-)
Sout─Ť┼ż Cena bastl├ş┼Ö┼»: http://cenabastliru.cz
Nominujte/hlasujte a vyhrajte multimetr, IoT moduly, v├Żvojov├ę kity, PLC a spoustu dal┼í├şch cen
https://chiptron.cz - novinky ze sv─Ťta elektro (Arduino, Raspberry Pi, STM32, ESP8266, ESP32,...)
Pe┼ąus
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Ultimate ─Źlen
Ultimate ─Źlen
Pr├şspevky: 3928
Vek: 28.05
Zalo┼żen├Ż: 07.03.2009

Odosla┼ąod mjankovic » 15 Sep 2012, 11:37

M├ím jednu ot├ízku, mo┼żno "mimo m├şsu".

M├í zmysel lepta┼ą takto DPS aj v FeCl3 ? Teda vo vysokej n├ídobe a vh├ína┼ą tam vzduch ? Ur├Żchli to leptanie ? Je mo┼żno takuto n├ídobu vyrobi┼ą treb├írs z plexiskla ? Videl som niekde na internete n├ívod, tak preto sa p├Żtam ─Źi je to ─Źist├í ┼ípekul├ícia alebo to naozaj vie ur├Żchli┼ą samotn├║ reakciu.

Diki borci
Nechcem byt jednotkou , lebo je bl├şzko nuly.
mjankovic
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Zasl├║┼żil├Ż ─Źlen
Zasl├║┼żil├Ż ─Źlen
Pr├şspevky: 1416
Vek: 23.47
Zalo┼żen├Ż: 09.03.2008

Odosla┼ąod mato3000 » 15 Sep 2012, 11:59

hej m├í, lebo to sp├┤sobuje pr├║denie a ─Źiasto─Źn├║ oxid├íciu. teda r├Żchlek┼íie a kvalitnej┼íie to lept├í a samozrejme aj viac podlept├íva

ferrari10 : Eagl
Naposledy upravil mato3000 d┼ła 15 Sep 2012, 14:16, celkovo upraven├ę 1 kr├ít.
mato3000
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Power user
Power user

Odosla┼ąod Napster050 » 15 Sep 2012, 12:14

p├í─Źi sa mi t├í n├ídoba na leptanie, kde si to k├║pil ? 8)
Nav┼ít├şvte nov├Ż web o audiotechnike a pode─żte sa s nami !
http://www.vintageaudio.tk/
môj YouTube kanál
Napster050
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Ultimate ─Źlen
Ultimate ─Źlen
Pr├şspevky: 3048
Vek: 27.64
Zalo┼żen├Ż: 01.01.2007

Odosla┼ąod mato3000 » 15 Sep 2012, 14:10

asi IKEA, u┼ż neviem, lebo som to ─Źmajzol z kuchyne ke─Ć frajerka nepozerala :wink: mala v tom nejak├║ bobovicu.
mato3000
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Power user
Power user

Odosla┼ąod mato3000 » 15 Sep 2012, 14:15

AndiCibula nap├şsal:I ke─Ć v Prievidzi sa u┼ż ani denatur├ík ned├í k├║pi┼ą :D (po n├ív┼ítevach 5tich farby laky som to vzdal).

h─żadaj VZDUCHOL a nie LIEH DENATUROVAN├Ł. je to s├şce tro┼íku zriedenej┼íie, ale je to vlastne n├íhrada, ke─Ć┼że na denatur├ík sa spr├şsnili pravidl├í predaja, alebo zaviedla spotrebn├í da┼ł. u┼ż neviem ─Źo z toho presne, ale vzduchol je vlastne tak├í n├íhrada liehu.
mato3000
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Power user
Power user

Odosla┼ąod AndiCibula » 29 Sep 2012, 12:17

─îl├ínok sa nete┼í├ş moc ve─żkej pozornosti, tak hl├ísim ako in┼ípir├íciu pre ─Ćal┼í├şch, ┼że to funguje spo─żahlivo a roztok je zaroben├Ż raz-dva a dokonca aj pH sa d├í celkom v pohode trafi┼ą s indika─Źn├Żmi papierikmi. Akur├ít v labe sme nemali bublinkova─Ź, tak sme to robili "ru─Źne" :D

Na fotke je PCB, ktor├Ż sme u┼żnestihli dolepta┼ą, n├í┼í bublinkova─Ź mal plochu iba asi 2cm ┼ítvorcov├ę, na kraje u┼ż nebol ─Źas.
Pr├şlohy
01.jpg
02.jpg
03.jpg
AndiCibula
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Ultimate ─Źlen
Ultimate ─Źlen

Odosla┼ąod Hund17 » 29 Sep 2012, 20:00

Na 1L roztoku sta─Ź├ş 100g salmiaku?
Kde si kupoval Salmiak a ─Źpavok? V nejak├Żch ┼ípecializovan├Żch obchodoch alebo v drogerii?
Kompresor z chladni─Źky by asi na 1L pri jednostrann├Żch DPS nesta─Źil ─Źi? :)
Hund17
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Pokro─Źil├Ż ─Źlen
Pokro─Źil├Ż ─Źlen
Pr├şspevky: 722
Vek: 24.92
Zalo┼żen├Ż: 05.11.2010

Odosla┼ąod petersno » 29 Sep 2012, 21:01

tie plosaky co z leptania vysli su proste uzasne. a farby chemie ...
dobry clanok a vdaka za poucenie.

musim ale podotknut, ze pre domace pouzitie mi pride chlorid zelezity vhodnejsi. vylepta plosaky uplne rovnako pekne, za rozumny cas, skladovat sa da tiez v plasovej flasi, vzduchovanie nepotrebuje a vydrzi dostatocne dlho. 1 liter za 6 ÔéČ a doma ziadny cpavok.
toto niekam do dielne, na vacsie serie, preco nie.
ale proti gustu ...
petersno
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Ultimate ─Źlen
Ultimate ─Źlen
Pr├şspevky: 2774
Vek: 57.14
Zalo┼żen├Ż: 06.08.2011

Odosla┼ąod Drakoush » 29 Sep 2012, 21:28

AndiCibula nap├şsal:Pecka, z cel├ęho svojho kamenn├ęho srcca ti ─Ćakujem a najbli┼ż┼íie vysk├║┼íam :) Super ─Źl├ínok.

I ke─Ć v Prievidzi sa u┼ż ani denatur├ík ned├í k├║pi┼ą :D (po n├ív┼ítevach 5tich farby laky som to vzdal).

Asi je prohob├şcia u┼ż aj na slovensku :D

Tie┼ż to niekedy vysk├║┼íam, vyzer├í to dobre.
Drakoush
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Moderator
Moderator
Pr├şspevky: 7675
Vek: 22.58
Zalo┼żen├Ż: 08.02.2012
Paragraf: 22

Odosla┼ąod AndiCibula » 29 Sep 2012, 22:08

petersno nap├şsal:musim ale podotknut, ze pre domace pouzitie mi pride chlorid zelezity vhodnejsi. vylepta plosaky uplne rovnako pekne, za rozumny cas, skladovat sa da tiez v plasovej flasi, vzduchovanie nepotrebuje a vydrzi dostatocne dlho. 1 liter za 6 ÔéČ a doma ziadny cpavok.
toto niekam do dielne, na vacsie serie, preco nie.
ale proti gustu ...
Úplne presne naopak.
Tento alkaloid je nekoroz├şvny, ne┼ípin├ş a ke─Ć s t├Żm niekde pokvapk├í┼í, tak to iba utrie┼í.
┼Żivotnos┼ą nekone─Źn├í.
Vo v┼íetk├Żch vlastnostiach prekon├íva chlorid ┼żelezit├Ż.
AndiCibula
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Ultimate ─Źlen
Ultimate ─Źlen

Odosla┼ąod Drakoush » 29 Sep 2012, 22:35

"Fakt, j├│?"

T├í nekone─Źn├í ┼żivotnos┼ą, to je pravda, alebo len "skoro nekone─Źn├í"? Lebo nejak mi to nejde do mojej sedliackej hlavy, t├í me─Ć sa rozklad├í a usadzuje v roztoku. A raz sa mus├ş nas├Żti┼ą, ─Źi? Fakt, toto chcem ma┼ą objasnen├ę.
Drakoush
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Moderator
Moderator
Pr├şspevky: 7675
Vek: 22.58
Zalo┼żen├Ż: 08.02.2012
Paragraf: 22

Ďalšia

Nasp├Ą┼ą na M├┤j v├Żrobok

Kto je pr├ştomn├Ż

U┼ż├şvatelia prezeraj├║ci si toto f├│rum: ┼Żiadny registrovan├Ż pou┼ż├şvate─ż a 1 hos┼ą.

Forums ©
Autor str├ínky je Ondrej Z├ívodsk├Ż(zawin), o graficky design sa star├í ─Żubo┼í Fabo(BUFU).

TOPlist