Svetelektro.com

Svetelektro.com

Meno:
Heslo:
SVETELEKTRO • D.I.Y. prekovy z koloidn├ęho striebra

D.I.Y. prekovy z koloidn├ęho striebra

Pochv├í─żte sa ostatn├Żm ─Źo zauj├şmave ste vyrobili alebo pr├íve vyr├íbate!

Moderátori: psichac, Moderátori

D.I.Y. prekovy z koloidn├ęho striebra

Odosla┼ąod mato3000 » 27 Apr 2013, 01:42

Ke─Ć┼że ot├ízky oh─żadom prekovov sa na moju adresu neust├íle hrn├║, asi z fotiek DPS ─Źo som zverejnil, tak ste ma kone─Źne dokopali k sp├şsaniu da─ż┼íiaho postupu.Teda dnes sa pok├║sim uk├íza┼ą a pop├şsa┼ą ako ja rob├şm prekovy na DPS a t├Żm da┼ą odpovede na tieto ot├ízky.
Obrázok

P├┤vodne som nepl├ínoval tento ─Źl├ínok nap├şsa┼ą a tak preto mus├şm fotky vybera┼ą z viacer├Żch projektov.

Tak , v├Ą─Ź┼íina ─Źo si rob├ş DPS doma rob├ş aj prekovy , pr├şpadne prepojky , robia to pomocou k├íbliku ktor├Ż zac├şnuj├║ z oboch str├ín . ─îo je v pr├şpade zlo┼żitej┼íej DPS ─Źasovo dos┼ą n├íro─Źn├ę a ─Źasto k├┤li tomu musia by┼ą tie pady ve─żk├ę. Potom je tu probl├ęm ─Źo s viacno┼żi─Źkov├Żm procesorom v p├║zdre TQFP a pod. Tie ru─Źn├ę prekovy ho zvykn├║ podvihn├║┼ą a potom sa musia br├║si┼ą alebo nejako odstr├íni┼ą. V tom lep┼íom pr├şpade sa daj├║ pou┼żi┼ą aj nity
ObrázokObrázok

Tu je ale probl├ęm cena a to ┼że ich vn├║torn├Ż rozmer je min 0,4 ale diera mus├ş by┼ą 0,5 a cel├Ż pad ( via) mus├ş by┼ą 0,8 mm. T├í diera a rozmer sa d├í prekona┼ą ale t├í cena cca 0,33E ( 1Sk/prekov ), to je probl├ęm ak je t├Żch dier 30 ÔÇô 40 na DPS, to u┼ż zna─Źne predra┼ż├ş dosku. To ani nespom├şnam rad┼íej ten origin├íl lis k tomu za 300E . Namiesto toho lisu ja pou┼ż├şvam ihlu na roztiahnutie toho nitu a potom tak├Ż ... neviem ako sa to vol├í
Obr├ízok ─Ćalej mal├ę kladivko a odspodu plech. T├Żmto rozklepem tie nity a je to super.
Obr├ízok Ale tento sp├┤sob vyu┼ż├şvam, k├┤li cene a rozmerom, v├Żhradne pri zdrojoch a tam kde treba silov├ę cesti─Źky.

In├í mo┼żnos┼ą je elektrolytick├ę prekovenie, ale tomu sa zatia─ż zo zn├ímych d├┤vodov vyh├Żbam. Ale mo┼żno aj to niekedy sprav├şm, ale teraz na to neni ─Źas.

Sk├║┼íal som aj negalvanick├ę pokovenie, ale v├Żsledok nebol moc kvalitn├Ż, je to tak├í pr├şprava na galvanick├ę pokovenie a tak som od toho zatial upustil.

─Äal┼í├şm sp├┤sobom ako spravi┼ą kvalitn├║ DPS je si ju da┼ą spravi┼ą. D├í sa to ─Źi u┼ż na Sk , alebo v ─î├şne. Toto je profesion├ílne rie┼íenie, ale m├í jednu chybu a to, ┼że to na m├┤j vkus trv├í dlho a pr├şpadn├í oprava na DPS je komplikovan├í a neskuto─Źne to zdr┼żuje. Tak┼że treba by┼ą macher pri n├ívrhu a to sa mne nedar├ş a to hlavne preto, ┼że ja vyv├şjam program naj─Źastej┼íie priamo na hotovej doske, ktor├í sa t├Żm p├ídom aj 5 kr├ít men├ş, pod─ża toho ─Źo si pri programovan├ş vymysl├şm, pr├şpadne prid├ím k├┤li kvalitnej┼íej funkcii dan├ęho zapojenia. Hej sl├║┼żi na to kontaktn├ę pole, ale toto je pohodlnej┼íie ....

No a u┼ż sa dost├ívame k podstate tohto ─Źl├ínku a t├Żm je tvorba kvalitn├Żch vlastn├Żch prekovov a to za ─Źo najmenej pe┼łaz├ş a s rozumn├Żm mno┼żstvom pr├íce a ve─żkou spo─żahlivos┼ąou. Mysl├şm ┼że sa mi to po roku - dvoch testovania a vylep┼íovania aj podarilo a to pomocou koloidn├ęho striebra. Na konci ─Źl├ínku bude aj link , kde sa to d├í zohna┼ą.

T├ík┼że o ─Źo sa jedn├í. Je to vlastne silno vodiv├í strieborn├í pasta s neskuto─Źnou pri─żnavos┼ąou, ktor├í sa vytvrdzuje teplom. Daj├║ sa z nej robi┼ą vodiv├ę vrstvy, opravy vodiv├Żch preru┼íen├Żch ciest a pod. Na trhu s├║ aj grafitov├ę pasty, ale tie maj├║ 5 ÔÇô 10x v├Ą─Ź┼í├ş odpor ako t├íto strieborn├í, porovnanie bude uveden├ę ni┼ż┼íie. Cena je dos┼ą vysok├í, ale ak si predstav├şte ┼że ja som mal 20g a e┼íte m├ím tak 10-12 g a pritom som spravil cca 1k prekovov, tak kone─Źn├í cena prekovu je iba nepatrn├Żm zlomkom z ceny predch├ídzaj├║cich sp├┤sobov.
Jeho datasheet : http://www.britrade.sk/storage/file/str ... -pasta.pdf

Ale sk├┤r ako sa do tohto pust├şte a budete si zh├í┼ła┼ą veci , re├ílne pos├║─Ćte ─Źi to dok├í┼żete spravi┼ą, lebo neni to ├║plne jednoduch├í vec pre nezru─Źn├Żch ─żud├ş. Na druh├║ stranu aj ke─Ć vyzer├í ten n├ívod stra┼íidelne zlo┼żito, tak je v podstate jednoduch├Ż a bezprobl├ęmov├Ż. Len pop├şsa┼ą sa to ned├í p├ír vetami, a tak op├Ą┼ą vol├şm sp├┤sob s ve─ża fotkami.

─îo teda potrebujem na to aby sa dali tie prekovy spravi┼ą, okrem be┼żn├Żch vec├ş na v├Żrobu DPS.

1. Strieborná pasta
2. Vytvrdzovacia pec , nemus├ş ma┼ą moc extra regul├íciu ako pri maske
3. Fotorezist ( sie┼ąotla─Źov├Ż alebo laminovac├ş )
4. F├│liu na predlohu , sta─Ź├ş jedna na obe strany, lebo prekovy s├║ identick├ę z oboch str├ín
5. Tvrdá stierka
6. Vys├íva─Ź
7. roztok NaOH, silnej┼í├ş ako v├Żvojka, cca tak 10% - dodr┼żujte bezpe─Źnos┼ą pri pr├íci s n├şm je to siln├í ┼żeravina ( ─Ćalej to u┼ż nebudem p├şsa┼ą aj tak to nem├í v├Żznam )
8. kovov├║ ÔÇô sklenen├║ n├ídobu na zohriatie hydroxidu┼ł

Samotn├Ż postup:

Na nete je viac postupov ako robi┼ą tieto prekovy, ale v┼íetky maj├║ jeden probl├ęm a to je ve─żmi kvalitn├ę v┼Ľtanie s CNC a ani to nezaru─Ź├ş 100% ├║spe┼ínos┼ą. D├┤vodom s├║ ne─Źistoty po vrtan├ş vo forme vl├íkien a ako som zistil aj DPS obsahuje viac vrstiev r├┤znej tvrdosti, a tak sa vo vn├║tri vytvor├ş tak├Ż most├şk, ktor├Ż br├íni poriadnemu naneseniu vodivej vrstvy, pr├şpadne ju extr├ęmne sten┼í├ş a tak po nejakom ─Źase sa jednoducho preru┼í├ş
ObrázokObrázokObrázok

Tie ryhy a most├şky kr├ísne vidno a toto bolo v┼Ľtan├ę na CNC pri ostrom vrt├íku a 22 000 ot├í─Źkach. S├ím som bol prekvapen├Ż , ke─Ć som to videl.

Tak┼że som musel tie be┼żn├ę postupy trochu vylep┼íi┼ą po svojom, aby netrebalo CNC a napriek tomu sa dal dosiahnu┼ą v├Żborn├Ż v├Żsledok. T├Żm p├┤vodn├Żm sp├┤sobom popisovan├Żm na nete som mal spo─żahlivos┼ą niekde na 95% ale p├ír kr├ít sa mi stalo, ┼że sa prekov preru┼íil.

Na obr├ízku uk├í┼żem princ├şp.
A.
Obr├ízok je to p├┤vodn├Ż sp├┤sob
ObrázokObrázok

je vidno ┼że t├í vrstva pri medi je tenk├í a v podstate ─Źasto sa ani neprekr├Żva s Cu a t├Żm p├ídom neni ani na mnoh├Żch miestach vodivo spojen├í s me─Ćou

B.
Obr├ízok nov├Ż sp├┤sob.
ObrázokObrázok

Pri tomto sp├┤sobe je zabezpe─Źen├ę maxim├ílne vodiv├ę spojenie a aj dostato─Źn├í hr├║bka materi├ílu na prenos vy┼í┼í├şch pr├║dov a celkov├Ż odpor prekovu je men┼í├ş ako v prvom pr├şpade
Predpoklad├ím ┼że najmen┼í├ş odpor po vytvrdnut├ş m├í vrchn├í vrstva striebra a pod ┼łou je vrstva nejakej ┼żivice so striebrom a preto sa to nan├í┼ía 2x. Prv├Ż raz sa vytvor├ş vodiv├í vrstva po sten├ích tej diery, teda ten prv├Ż pr├şpad a po vytvrdnut├ş sa prekryje druhou vrstvou, ktor├í je z├írove┼ł aj v├Żpl┼łou celej diery a t├Żm p├ídom aj ochranou tej najvodivej┼íej vrstvy. V├Żsledkom je ┼że prekov m├í men┼í├ş odpor a je omnoho spolahlivej┼í├ş.

Nev├Żhodou t├Żchto prekovov je, ┼że sa na to ned├í letova┼ą, je to pracnej┼íie a ┼ąa┼żko sa pracuje s t├Żm kolidom , lebo sa neskuto─Źne lep├ş na v┼íetko k ─Źomu sa dostane a samozrejme zaschne.

No te├│ria je za nami, tak u┼ż len ako to spravi┼ą doma na stole.

1.najprv si sprav├şme cel├║ DPS , tak ako sme zvyknut├Ż . pr├şpadne aj s maskou a popiskami, ale bez vrtania.
Obrázok
Obrázok

2. op├Ątovne nanesieme fotorezist na DPS. Ja pou┼ż├şvam sie┼ąotla─Źov├Ż, je kvalitnej┼í├ş a s neporovnate─żnou cenou oproti laminovaciemu.
Obrázok

3. nech├íme si vygenerova┼ą z softu na DPS predlohu pre prekovy,napr├şklad:
Obrázok

4. prilo┼ż├şme predlohu na nanesen├║ DPS a osvetl├şme z oboch str├ín, tak ako sme zvyknut├Ż a vyvol├íme. Ke─Ć┼że prekovy s├║ z oboch str├ín identick├ę tak m├ím sta─Ź├ş len jedna f├│lia, teda ak neosvecujete naraz obe strany. Neviem ako ti je s pauz├íkom a pod, lebo potom mus├ş by┼ą aj predloha oto─Źen├í farbou na vrchu. Ja rob├şm v├Żlu─Źne s f├│liami. Po osvetlen├ę vyvol├íme tak ako klasick├Ż DPS.
Ostan├║ n├ím ─Źist├ę prekovy a v┼íade inde je ochrann├í vrstva fotorezistu.
Obrázok
Obrázok

5. na ploch├ích bez rezistu vyv┼Ľtame diery cez prekovov├ę pady. Ja naj─Źastej┼íie rob├şm 0,35 -0,4 mm, podla toho ak├ę vrt├íky som e┼íte nezlomil a m├ím ich v z├ísobe
Obrázok

Po tomto kroku sa p├┤vodne robilo mikroleptanie, ktor├ę odstr├ínilo ne─Źistotu z dier, ale v na┼íom pr├şpade sta─Ź├ş vypl├íchnu┼ą diery s vodou, pr├şpadne povys├íva┼ą vys├íva─Źom

6. na jednu vrstvu nanesieme trochu koloidn├ęho striebra a zatla─Ź├şme stierkou tak aby sa pretla─Źilo a┼ż na druh├║ stranu. .
Obrázok
Obrázok

Zbyl├í vrstva na povrchu rezistu mus├ş by┼ą ─Źo najten┼íia, inak bude br├íni┼ą odstra┼łovaniu fotorezistu. D├í sa to dokonca aj jemne poutiera┼ą toale┼ą├íkom

7. Skontrolujeme opticky z druhej strany, aby bola ka┼żd├í dierka zaplnen├í. To je ve─żmi d├┤le┼żit├ę. Ak nepre┼íiel koloid, tak treba ho e┼íte pretla─Źi┼ą z vrchnej vrstvy
Obrázok

Treba to v┼íetko robi┼ą r├Żchlo, lebo t├í vrstva schne a bude sa to zle ods├íva┼ą.

9.odsajeme odspodu pomocou vys├íva─Źu s vysok├Żm podtlakom v┼íetky diery, tak aby v nich ni─Ź neostalo. Treba ─Źo najv├Ą─Ź┼í├ş podtlak, aby to poriadne a r├Żchlo pre┼ílo dierou a zenechalo spr├ívnu vrstvu nanesen├║ na sten├ích diery. Ale bacha na po┼íkodenie ochrann├ęho rezistu. ┼Żia─ż tu m├ím fotku iba u┼ż odsanej dosky
Obrázok
Obrázok

M├┤┼żeme jemne poutiera┼ą DPS odspodu aby sa odstr├ínil hrub┼í├ş povlak koloidu

10.nahrejeme pec a d├íme do nej vypiec┼ą na 20-30 min pri cca 140-150 ┬░C takto pripraven├Ż DPS
Obrázok

11. doteraz sme robili p├┤vodn├Ż prekov ( A ) a teraz sa musia diery vyplni┼ą ( B ). Na dosku op├Ątovne nanesieme koloid a jeme ho pretla─Ź├şme na druh├║ stranu
Obrázok
Obrázok

12. odstr├ínime stierkou ─Źo najve─Ź┼íiu vrstvu prebyto─Źn├ęho koloidu , tak aby n├ím ostal len v dierach. Stierka nevytla─Ź├ş v┼íetok koloid z pl├┤ch bez rezistu a tak tam ostane dostato─Źn├í vodiv├í vrstva.
Obrázok

Toto mus├şme spravi┼ą z oboch str├ín, ale bacha aby ani na jednej neostali ve─żk├ę kop─Źeky z koloidu na jednej strane. Ono ten koloid sa su┼íen├şm stiahne do diery, tak┼że jemn├ę pre─Źnievanie neni probl├ęm. Potom takto pripraven├║ DPS mus├şme necha┼ą pomaly su┼íi┼ą aspo┼ł 24 hod. ak to nesprav├şme , tak pri pe─Źen├ş sa z dier uvoln├ş rozp├║┼í┼ąadlo a striebro pekne vytla─Ź├ş von ako pubert├ílnu vyr├í┼żku .-). To ale nechceme.

13. d├íme piec┼ą pri 140-150┬░C na 30-40 min. ak je mo┼żn├ę teplotu zvy┼íova┼ą pomaly a ned├íva┼ą do rozp├ílenej pece, aby sa zbyl├ę rozp├║┼í┼ąadlo uvol┼łovalo pomaly.

14. takto upe─Źen├Ż DPS d├íme u┼ż len povari┼ą do silnej┼íieho roztoku NaOH ( cca do 10%). Ja to rob├şm v ┼żeleznej vani─Źke priamo na vari─Źi.
Obrázok
Obrázok

Pri laminovaciom fotoreziste bude mo┼żno treba pou┼żi┼ą len tepl├Ż NaOH a nebude to treba vari┼ą, len ten m├┤j sie┼ąotla─Źov├Ż rezist je odolnej┼í├ş. Tak┼że toto treba odsk├║┼ía┼ą, lebo ja nem├ím ako.
Ak je ale koloid slabo vype─Źen├Ż, tak sa v├ím bude v tomto roztoku rozp├║┼í┼ąa┼ą, tak┼że fakt ho treba piec┼ą aspo┼ł 30 min pri 150┬░C. Ak tam bude 120 ┬░C , tak sa v├ím proste rozpust├ş dos┼ą ve─żk├í ─Źas┼ą z vrchu

Po chv├ş─żke je vidno ako sa fotorezist odlupuje a pomaly odpad├íva.
Obrázok
Obrázok

Treba vybra┼ą pinzetou a jemne pomocou tvrd┼íej kefky o┼íkraba┼ą, ale pozor najprv poriadne umy┼ą od hydroxidu a po─Źas odstra┼łovania neust├íle oplachova┼ą vodou, k├┤li poleptaniu ruky. ( Treba pou┼ż├şva┼ą ochrann├ę rukavice, bla bla bla ... ja ich nem├ím ) Ak to nebude dos┼ą naru┼íen├ę, tak znova da┼ą povari┼ą. Ne─Źistite nasilu! po┼íkod├şte si pr├şpadn├║ masku, alebo popisky

DPS s maskou sa ale nesmie vari┼ą dlh┼íie ako p├ír min├║t, lebo hroz├ş po┼íkodenie masky. Maskou rozumiem tak├║ priemyseln├║ masku ako rob├şm ja ( link v podpise ) a nie laminovacie masky, tie asi nevydr┼żia, treba odsk├║┼ía┼ą
Takto vyzer├í v├Żsledok:
Obrázok
Obrázok

Ako som u┼ż spom├şnal je mo┼żnos┼ą pou┼żitia aj grafitov├Żch vodiv├Żch vrstiev, samozrejme som to sk├║┼íal . M├ím doma 3 druhy. Dva z ─î├şny a jeden z GME ( tie┼ż z ─î├şny ). V datasheetoch sa ─Źasto uv├ídza ich odpor, a ten je dokonca ─Źasto men┼í├ş ako pri tomto striebre, tak┼że sa nedajte dobehn├║┼ą .
Obrázok

Postup tak├Ż ist├Ż, ale v├Żsledok nebol dobr├Ż. Jednak t├í vrstva neni tak odoln├í a potom ich odpor je kdesi cca 9R a viac na prekov a so striebrom za─Ź├şna na 100mR, tak┼że som to r├Żchlo vyl├║─Źil. Mo┼żno ale existuje nejak├Ż kvalitnej┼í├ş lak, ale ja som ho nemal.

V ─Ćal┼íej ─Źasti som sa trochu potr├ípil, aby som spravil aj nejak├Ż test t├Żchto prekovov. Preto som si spravil tak├ę 3 moduly a na ka┼żdom je 10 prekovov.
Obrázok

P├┤vodne som ich pripravoval len pre seba a nevedel som ┼że budem toto p├şsa┼ą a tak s├║ neni spraven├ę moc profesion├ílne. V podstate mi ne┼ílo dok├íza┼ą to ┼że ak├ę s├║ kvalitn├ę, ale pr├íve opak. Chcel som vedie┼ą re├ílne ─Źo m├┤┼żem od nich o─Źak├íva┼ą, preto┼że ich pou┼ż├şvam v mojich moduloch a tie s├║ vystaven├ę denn├Żm v├Żkyvom tepla a vlhka, tak som bol zvedav├Ż. Inak prv├ę tak├ęto prekovy mi u┼ż funguj├║ v spom├şnan├Żch podmienk├ích u┼ż viac ako rok a zatia─ż nebol s nimi ┼żiaden probl├ęm.

No , tak som uva┼żoval ┼że ako ich za┼ąa┼ż├şm a v n├ívale euf├│rie som sa spojil s Washu a ten mi dal ÔÇ×skvel├ŻÔÇť n├ípad, ┼że ich m├ím tepelne za┼ąa┼żi┼ą a to 100x zmrazi┼ą a ohria┼ą na 100┬░C. A ja som sa toho samozrejme ujal. Trochu som ten n├ípad vylep┼íil o vcelku slu┼ín├ę tepeln├ę ┼íoky s I─î ohrevom, a n├ísledn├Żm ochladen├şm priamo na lade pri teplote -18┬░C. Tak┼że mysl├şm ┼że tento test dal modulom dobre zabra┼ą a je re├ílnym popisom kvality t├Żchto prekovov. Poctivo som spravil min t├Żch 100 opakovan├ş, ─Źo mi trvalo 3 t├Ż┼żdne, ale u┼ż to je za mnou.

Tak┼że ─Źo som na ten test pou┼żil:

Mer├ík SMD, na┼í┼ąastie si na m┼ła nejako ─Źasom zvykol a u┼ż spolupracuje a d├í sa zapn├║┼ą takmer v┼żdy ke─Ć potrebujem. Na o─Źisten├Ż hrot mer├íku v IPA som pripevnil k├íble s naletovan├Żmi koncovkami, aby bol odpor ─Źo najmen┼í├ş.
Obrázok

Pred meran├şm ka┼żd├ęho modulu som zmeral vn├║torn├Ż odpor pomocou prepojky, na ktor├║ som napojil meracie k├íble
ObrázokObrázok

Pomeral som v┼íetk├Żch 10 pinov a to nasunut├şm konektora na ─żav├Ż pin, s├║ tam dva rovnocenn├ę a vybral som ten s najni┼ż┼í├şm odporom. Meranie jednotliv├ęho prav├ęho pinu som robil 2x a v├Żsledok musel by┼ą rovnak├Ż. Ak nie tak sa jednalo o prechodov├Ż odpor,ktor├Ż som musel odstr├íni┼ą, ─Źi u┼ż umyt├şm konektorov v IPA alebo viacn├ísobn├Żm nasunut├şm merac├şch konektorov na k├íbel.
Tepeln├ę ┼íoky som robil pomocou I─î letovacej stnice, a to po─Źas dvoch - troch cyklov zopnutia lampy. Ob─Źas som sa pozabudol a u┼ż sa z toho dymilo a smrdela prep├ílen├í maska.
Tu je videjko jedn├ęho tak├ęho ohrievania :

https://picasaweb.google.com/110094864423071045658/TESTPREKOVU#5870443538440060610

Chladenie som robil v mrazni─Źke pri -18┬░C a to min 10 min priamo na lade. Pr├şpadne si tam odpo─Ź├şvali v chl├ídku pri slaninke, po─Źas zvy┼ín├ęho ─Źasu, k├Żm sa neopa─żovali na I─î a to po dobu 3och t├Ż┼żd┼łov
Obrázok

Samotn├ę meranie som robil po 10 tepeln├Żch cykloch. A v spodnej tabu─żke je od─Ź├ştan├í priemern├í hodnota vn├║torn├ęho odporu zapojenia mera─Źa po─Źas danej s├ęrie meran├ş, ─Źi┼że to je t├í re├ílna hodnota odporu prekovu.
Tu s├║ hodnoty. Uv├ídzan├ę s├║ v miliOhm.

Tab.:
Obrázok

Grafy:
Obrázok

ke─Ć┼że z t├Żch obr├ízkov je figa vidno, tak origin├íl s├║bor je prilo┼żen├Ż ako pr├şloha na konci pr├şspevku.

V├Żsledok je nad moje o─Źak├ívania, mal som predstavu ┼że ak ┬Ż z prekovov pre┼żije bude to dobr├Ż v├Żsledok. Pre┼żili v┼íetky , aj ke─Ć sa im postupne men├ş odpor, treba si uvedomi┼ą, ┼że som ich robil dos┼ą povrchne, prekovy na mojich dosk├ích s├║ lep┼íie. Ako je vidno z grafu, ak m├í ten prekov mal├Ż odpor na za─Źiatku, tak tie ┼íoky zvl├ída omnoho lep┼íie. A ich nav├Ż┼íenie je len o p├ír mR. Aj ke─Ć hodnota odporu 1- 2 x vzr├ístla st├íle sa jedn├í o p├ír mR ─Źo je ├║plne nad moje o─Źak├ívania. Z grafu je vidno, ┼że niektor├ę hor┼íie preveden├ę prekovy pracuj├║ a t├Żm sa ob─Źas zv├Ż┼íi , inokedy zn├ş┼żi hodnota odporu, ─Źo znamen├í , ┼że koloid je flexibiln├Ż aj po zape─Źen├ş. Pri teste sa mi preru┼íil jeden konektor, c├şn to nevydr┼żal a tak s├║ stredov├ę hodnoty grafu pri tomto pine ( A7 ), dop├şsan├ę podla poslednej hodnoty, aby to ne┼ípatilo graf . Pri poslednom meran├ş som prec├şnoval v┼íetky spoje konektorov a t├Żm p├ídom sa obnovil aj ten preru┼íen├Ż ja som mohol domera┼ą psledn├║ hodnotu.

Ako posledn├ę som odsk├║┼íal ak├Ż vlastne tie prekovy vydr┼żia pr├║d. Zapojil som na ne laborat├│rny zdroj a 10W 15R odpor.

https://picasaweb.google.com/110094864423071045658/TESTPREKOVU#5870827859508152370

Prekovy to v┼íetky pre┼żili ..... ─Źo u┼ż doda┼ą

Len, ┼że ten koloid nepred├ívam, neodlievam, nek├║skujem , neodsypem ..... ,proste n├íjdete ho na str├ínke

http://www.britrade.sk/sk/56-1-1/materi ... ku/ostatne

je drah├Ż ako ┼í─żak, ale ke─Ć som kecal pred 1,5 rokom s majite─żom, tak vravel ┼że nem├í probl├ęm mi odlia┼ą podla mojeho ┼żelania mno┼żstvo ak├ę potrebujem. Tak┼że tam obracajte svoje ┼żiadosti.

─îasom sa pok├║sim ten roztok hydroxidu na konci v├Żroby prekovov zameni┼ą za nie─Źo menej agres├şvne, ale zatia─ż som inak nevedel odstr├íni┼ą.
Všetky fotky a videá sú tu: https://picasaweb.google.com/110094864423071045658/TESTPREKOVU?authkey=Gv1sRgCOzK9aqRjI_cIQ
Pr├şlohy
test prekovu.zip
(22.9 KiB) Stiahnutá 14 krát
mato3000
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Power user
Power user
Pr├şspevky: 9313
Zalo┼żen├Ż: 04.01.2009

Re: D.I.Y. prekovy z koloidn├ęho striebra

Odosla┼ąod AndiCibula » 27 Apr 2013, 02:04

Perfekto, len tak ─Ćalej.
Nie je cena n├íhodou 10ÔéČ/gram ?

Keby si chcel, m├┤┼że┼í mi posla┼ą nejak├║ vzorku a ja to zbehnem na firemnom rozmieta─Źi teploty, t├í be┼ítia sprav├ş teplotn├Ż skok z -50┬░C na +185┬░C za 5 min├║t. :D Meranie online so z├íznamom do CSV/XLS.

(http://www.kitmondo.com/equipment-image ... -t2500.jpg) na tomto.
Naposledy upravil AndiCibula d┼ła 27 Apr 2013, 11:33, celkovo upraven├ę 1 kr├ít.
Performance in nanospace.
AndiCibula
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Ultimate ─Źlen
Ultimate ─Źlen
Pr├şspevky: 2450
Vek: 26.82
Zalo┼żen├Ż: 29.11.2009

Odosla┼ąod eagle130 » 27 Apr 2013, 02:50

Pekny strojcek :)
eagle130
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Pokro─Źil├Ż ─Źlen
Pokro─Źil├Ż ─Źlen
Pr├şspevky: 814
Zalo┼żen├Ż: 16.10.2009

Odosla┼ąod spin90 » 27 Apr 2013, 07:31

Nejde foto :cry:
"Je to smutn├í epocha, ke─Ć je ─żah┼íie rozbi┼ą at├│m ako predsudky."
A. Einstein
spin90
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Ultimate ─Źlen
Ultimate ─Źlen
Pr├şspevky: 4361
Vek: 26.98
Zalo┼żen├Ż: 12.01.2008

Odosla┼ąod mato3000 » 27 Apr 2013, 08:54

? ak├ę fotky konkr├ętne nejd├║ ? v┼íetky alebo tie hromadn├ę ? mne id├║ v┼íetky a PICAS je nadstaven├Ż ako verejn├Ż

AndiCibula nap├şsal:Nie je cena n├íhodou 10ÔéČ/gram ?y
no a┼ż tak├ę drah├ę to nebolo, mysl├şm ┼że nie─Źo cca 1E/ g
mato3000
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Power user
Power user

Odosla┼ąod Wili » 27 Apr 2013, 12:03

perfektny navod, ale je to nechutne pracne :rolleyes:
Wili
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Zasl├║┼żil├Ż ─Źlen
Zasl├║┼żil├Ż ─Źlen
Pr├şspevky: 1256
Vek: 28.49
Zalo┼żen├Ż: 13.09.2010

Odosla┼ąod mato3000 » 27 Apr 2013, 15:49

ale neni to pracn├ę. v podstate je to ako keby si leptal jeden DPS 2x. v├Żhoda je ┼ż takto sprav├ş┼í na raz v┼íetky prekovy a t├Żm p├ídom u┼íetr├ş┼í kopu ─Źasu a pr├íce. Ten n├ívod vyzer├í ┼że to je pracn├ę, ale ak si to poriadne pozrie┼í, tak s├ím uvid├ş┼í ┼że to je v pohode
mato3000
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Power user
Power user

Odosla┼ąod maher » 29 Apr 2013, 19:55

ke─Ć m├í┼í prekov pod s├║─Źiastkou /kond, konektor.../, tak pou┼ż├şva┼í len nity?
maher
St├íly ─Źlen
St├íly ─Źlen
Pr├şspevky: 429
Zalo┼żen├Ż: 10.09.2008

Odosla┼ąod mato3000 » 29 Apr 2013, 20:24

tam je 15-20 prekovov pod s├║─Źiastkou a t├í e┼íte neni naletovan├í. kukni prv├Ż obr├ízok
mato3000
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Power user
Power user

Odosla┼ąod maher » 29 Apr 2013, 21:19

myslel som prekov na s├║─Źiastke, nie prechodku
maher
St├íly ─Źlen
St├íly ─Źlen

Odosla┼ąod mato3000 » 29 Apr 2013, 21:36

neviem ─Źo je prekov na s├║─Źiastke a ani ─Źo je v tomto pr├şpade prechodka

tam s├║ prekovy POD s├║─Źiastkou , tak┼że asi si nerozumieme
mato3000
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Power user
Power user

Odosla┼ąod maher » 29 Apr 2013, 21:45

prechodka je to, ─Źo si tu ukazoval, tj prechod spoja z jednej strany do druhej, ale m┼ła zauj├şma prekovenie otvoru pre s├║─Źiastku.
u v├Ą─Ź┼íiny s├║─Źiastok sa to d├í vyrie┼íi┼ą prisp├íjkovanim z oboch str├ín, ale u niektor├şch sa to ned├í
maher
St├íly ─Źlen
St├íly ─Źlen

Odosla┼ąod mato3000 » 29 Apr 2013, 21:51

hej to sa tu ned├í, lebo ako som p├şsal, tak sa na to ned├í letova┼ą. ─Źi┼że toto s├║ len prekovy. Hej na to pou┼ż├şvam nity, ale pri SMD to to neni ─Źast├Żm probl├ęmom. konektory sa daj├║ povytiahnu┼ą a tak priletova┼ą, neni to vidno na obr├ízku, ale tak je to spraven├ę. po naletovan├ş sa ope┼ą ten plast zatla─Ź├ş opatrne dole. ob─Źas sa mus├ş jemne ohria┼ą
mato3000
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Power user
Power user

Odosla┼ąod zdenoeddie » 29 Apr 2013, 22:26

Sice si pisal ze takyto prekov je nespajkovatelny, ale predsa by ma zaujimalo, ak spravim cast A, neda sa takato postrebrena diera zaliat predsa len cinom?
Daju sa robit aj vacsie prekovy? (pady pre vyvodove suciastky)
Vacuum Madness!!!
zdenoeddie
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Power user
Power user
Pr├şspevky: 3574
Vek: 18.86
Zalo┼żen├Ż: 25.07.2009

Odosla┼ąod mato3000 » 29 Apr 2013, 22:32

ned├í sa fakt na to ni─Ź├şm letova┼ą, m├í to na sebe ┼żivicu a nechyt├í to. proste toto s├║ fakt len prekovy a ned├í sa na nich ni─Ź pric├şnova┼ą.
mato3000
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Power user
Power user

Odosla┼ąod zdenoeddie » 29 Apr 2013, 22:38

Kuuurnik. Takze na taketo veci asi radsej tie nitky. :|
Vacuum Madness!!!
zdenoeddie
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Power user
Power user
Pr├şspevky: 3574
Vek: 18.86
Zalo┼żen├Ż: 25.07.2009

Odosla┼ąod jaromir » 30 Apr 2013, 07:47

Cim sa robia tie "normalne" prekovy, na ktore sa da spajkovat?

Mimochodom, nech sa na to pozeram akokolvek a zo vsetkych stran, stale sa mi zda, ze robit si plosaky doma sa velmi neoplati... a to ani s tak "hi-tech" pristupom a vybavenim ako ma trebars mato.
jaromir
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Power user
Power user
Pr├şspevky: 4510
Vek: 33.87
Zalo┼żen├Ż: 08.07.2011

Odosla┼ąod petersno » 30 Apr 2013, 08:47

po precitani clanku "V├Żroba prekovov DPS v amat├ęrskych podmienkach" sa tiez zamyslam, ci su to este stale "amaterske podmienky" :D
petersno
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Ultimate ─Źlen
Ultimate ─Źlen
Pr├şspevky: 2774
Vek: 57.05
Zalo┼żen├Ż: 06.08.2011

Odosla┼ąod jaromir » 30 Apr 2013, 08:57

Pisal som "hi-tech" a nie hi-tech - mato by urcite vedel vypisat naklady na taketo veci a neboli by nejako zasadne vysoke, ze by si to clovek nemohol dovolit...
...ale aj tak - vyroba plosnych spojov je len strasne malou a relativne nepodstatnou sucastou mojej prace a nie som si isty, ci by som chcel aj toto malo do toho investovat :)

Samozrejme, moj nazor treba brat s rezervou, nebol by som to ja, keby som nieco neofrflal :D
jaromir
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Power user
Power user
Pr├şspevky: 4510
Vek: 33.87
Zalo┼żen├Ż: 08.07.2011

Odosla┼ąod mato3000 » 30 Apr 2013, 09:29

no pr├íve┼że to neni n├íkladn├ę, ak vezme┼í do ├║vahy cenu toho zmetku vo fa┼íi s n├ízvom pozit├şv 20. za dvojn├ísobn├║ cenu m├ím 1kg masky na do┼żivotn├ę pou┼żitie. to ist├ę aj fotorezist a v podstate aj sito. tak┼że zjednodu┼íene nap├şsal├ę za 6 - 7 pozit├şvov som dosiahol toto ─Źo m├ím a je to v troch farb├ích :D . spravil som u┼ż tak 50 - 60 DPS, a nepoci┼ąujem ┼że by sa mi da─Źo m├ş┼łalo. Nijako s t├Żm ne┼íetr├şm, pr├íve naopak ─Źasto vyhod├şm 1/2 zarobenej zmesi. Mo┼żno sa zd├í ve─ża vyhodi┼ą naraz 30 - 40 E za nie─Źo, ale v dlhodobej┼íom horizonte som u┼íetril tak 80 % n├íkladov a to ak po─Ź├ştam aj s acet├│nom , ktor├Ż potrebujem na um├Żvanie. Tak┼że z mojeho poh─żadu leptanie s FeCl3 je v podstate finan─Źn├í sebevra┼żda.
mato3000
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Power user
Power user

Ďalšia

Nasp├Ą┼ą na M├┤j v├Żrobok

Kto je pr├ştomn├Ż

U┼ż├şvatelia prezeraj├║ci si toto f├│rum: ┼Żiadny registrovan├Ż pou┼ż├şvate─ż a 5 host├ş.

Forums ©
Autor str├ínky je Ondrej Z├ívodsk├Ż(zawin), o graficky design sa star├í ─Żubo┼í Fabo(BUFU).

TOPlist