DPA220 by Maduda

Pochváľte sa ostatným čo zaujímave ste vyrobili alebo práve vyrábate!

Moderátori: psichac, Moderátori

Používateľov profilový obrázok
trunek
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1777
Dátum registrácie: 17 Máj 2007, 00:00
Bydlisko: ZM

DPA220 by Maduda

Príspevok od používateľa trunek » 31 Máj 2012, 18:44

Konečné foto na 6tej strane

Tak konečne som sa dostal do štádia, kedy Vám môžem predstaviť celý projekt. Jedná sa o DPA220 podľa pôvodnej schémy v Amare od p. Dudka. Keďže schéma je free a tento zosik ide ako dar pre môjho uja, neporušil som žiadne autorské práva. Stavanie zosikov ma baví a konkrétne tento kúsok nie je na komerčné účely. Iba pre potešenie uja, ktorý mi kúpil môj prvý merák a naviedol ma tam na dráhu elektrotechniky.

No ale dosť bolo kecania, poďme k veci. Takže pôvodná schéma bola určená na darlingtonove tranzistory KD649/650. Keďže u dnes ťažšie dostupné, rozhodol som sa použiť darlingtony z dielne OnSemi a to MJ11015/16. Tieto darlingtony majú dostatočnú rezervu jak prúdu, napätia tak aj výkonu. No sú pomalšie ako spomínané KD649/650. Tranzistory MJ11015/16 v zapojení fungujú aj bez zmien v schéme, no ak budete zosilňovač detailne preverovať, zistíte, že to nie je absolutne super a treba pomeniť nejaké kompenzácie (napokon písal to aj sám p. Dudek). Tak som sa pustil do toho a dnes sa mi podarilo úspešne ukončiť toto „ladenie“ o čom svedčia aj priložené namerané výsledky. Návrh DPS navyše počíta s možnosťou použitia klasických tranzistorov v púzdre TO3 a použitie budičov v TO220. Ja tak možnosť využiť šuflíkové zásoby KDčiek (ak sú vymerané) alebo známe robustné MJ15003/4. Jeden pár stačí na výkon 100W, ja mám však rád všetko predimenzované, tak som použil dva tieto páry. Tranzistory sa budú aspoň menej zahrievať.
Tak aby to nebolo len veľa kecania, rozhodol som sa uverejniť fotky počas celej stavby od výroby DPS až po škatuľu (tu sa pozastavím a foto budem dopĺňať postupne, keďže na škatuly sa ešte len začne pracovať a to si vezme ešte veľa času). Celá DPS má rozmer 270x66mm a celý zosik má rozmer 90x270mm, takže sa zmestí do škatule 3U alebo ak ste šikovný, tak aj do výšky 10cm.
Prílohy
05.jpg
04.jpg
03.jpg
02.jpg
01.jpg
0
Naposledy upravil/-a trunek v 28 Nov 2012, 15:39, upravené celkom 1 krát.
učíme sa každý deň. Vidím to sám na sebe - ponuka výroby DPS http://svetelektro.com/Forum/ponukam-vy ... 25071.html

Používateľov profilový obrázok
trunek
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1777
Dátum registrácie: 17 Máj 2007, 00:00
Bydlisko: ZM

Re: DPA220 by Maduda

Príspevok od používateľa trunek » 31 Máj 2012, 18:45

06 až 10 – iný uhoľ pohladu a iba viac foto
Prílohy
10.jpg
09.jpg
08.jpg
07.jpg
06.jpg
0
učíme sa každý deň. Vidím to sám na sebe - ponuka výroby DPS http://svetelektro.com/Forum/ponukam-vy ... 25071.html

Používateľov profilový obrázok
trunek
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1777
Dátum registrácie: 17 Máj 2007, 00:00
Bydlisko: ZM

Re: DPA220 by Maduda

Príspevok od používateľa trunek » 31 Máj 2012, 18:46

Tak a tu je už plne funkčné zapojenie. Osadený jeden pár darlingtonov.
Prílohy
14.jpg
13.jpg
12.jpg
11.jpg
0
učíme sa každý deň. Vidím to sám na sebe - ponuka výroby DPS http://svetelektro.com/Forum/ponukam-vy ... 25071.html

Používateľov profilový obrázok
trunek
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1777
Dátum registrácie: 17 Máj 2007, 00:00
Bydlisko: ZM

Re: DPA220 by Maduda

Príspevok od používateľa trunek » 31 Máj 2012, 18:48

15 až 19 – konečný finiš bloku jedného kanálu. V konečnom štádiu bude jeden kanál napájaný trafkom 2x25VAC/120VA torodi. Aj napriek nižšiemu napájaciemu napätiu budú vo finále osadené oba páry. Zosilňovač bude teda dávať cca 70 na kanál. Môjmu ujovi to bohate stačí a nehnal som sa za max výkonom (hoci merania potvrdzujú výkon až 127Wrms na 4R). Na výkon 120W rms by bol aj chladič mierne poddimenzovaný. No na výkone 70W to bohate stačí a vyhovuje.
Snáď sa Vám to páči aspoň tak ako mne. Najviac ma teší ten pocit z dobre urobenej práce, keď to funguje ako má.
Prílohy
19.jpg
18.jpg
17.jpg
16.jpg
15.jpg
0
učíme sa každý deň. Vidím to sám na sebe - ponuka výroby DPS http://svetelektro.com/Forum/ponukam-vy ... 25071.html

Používateľov profilový obrázok
trunek
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1777
Dátum registrácie: 17 Máj 2007, 00:00
Bydlisko: ZM

Re: DPA220 by Maduda

Príspevok od používateľa trunek » 31 Máj 2012, 18:49

No a teraz k samotným meraniam. Merania som robil s jedným párom koncových tranzistorov pri napájaní 2x25VAC/160VA toroid a filtrácia 4x10mF/50V. Záťaž 4R a sonda je X/10 takže meranie pri plnom výkone.

01 – výstupný výkon 94Wrms/4R. Na obrázku je vidieť na špičkách, ako zaberajú antisaturačné diódy a približujú skreslenie elektrónkovému skreslovaniu amplitúdy.
02 – Detail limitácie. Limitácia je plne symetrická na oboch stranách
03 – to isté, ale iná časová základňa
04 – plný výkon na záťaži 4R pri 20kHz
05 – meranie SR cca 24V/us
Prílohy
05.png
05.png (7.37 KiB) 10945 zobrazení
04.png
04.png (8.49 KiB) 10944 zobrazení
03.png
03.png (8.99 KiB) 10945 zobrazení
02.png
02.png (7.4 KiB) 10946 zobrazení
01.png
01.png (7.99 KiB) 10946 zobrazení
0
učíme sa každý deň. Vidím to sám na sebe - ponuka výroby DPS http://svetelektro.com/Forum/ponukam-vy ... 25071.html

Používateľov profilový obrázok
trunek
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1777
Dátum registrácie: 17 Máj 2007, 00:00
Bydlisko: ZM

Re: DPA220 by Maduda

Príspevok od používateľa trunek » 31 Máj 2012, 18:50

Nasledovné merania sa diali na trafáku 2x18VAC/100VA. Filtrácia 4x10mF/50V a osadené oba páry koncových tranzistorov. Záťaž 4R. Modrý signál je výstupný a sonda je X/10. Takže znovu merania pri plnom výkone.

06 - výjkon 44Wrms/4R pri danom napájaní. Zosilnenie 23,14x
07 – to isté ale pri f=20kHz
08 – to isté ale obdĺžnik 1kHz. Bez známky kmitania a nestability
09 – detail na hrane
10 – obdĺžnik 20kHz. Tu by sa dalo ešte čo to doladiť na kladnej polvlne
Prílohy
10.png
10.png (8.09 KiB) 10944 zobrazení
09.png
09.png (7.3 KiB) 10944 zobrazení
08.png
08.png (8.49 KiB) 10944 zobrazení
07.png
07.png (8.6 KiB) 10944 zobrazení
06.png
06.png (9 KiB) 10944 zobrazení
0
učíme sa každý deň. Vidím to sám na sebe - ponuka výroby DPS http://svetelektro.com/Forum/ponukam-vy ... 25071.html

Používateľov profilový obrázok
trunek
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1777
Dátum registrácie: 17 Máj 2007, 00:00
Bydlisko: ZM

Re: DPA220 by Maduda

Príspevok od používateľa trunek » 31 Máj 2012, 18:51

Nasledovné merania sa diali s napájaním 2x27VAC/400VA EI trafko. Filtrácia 4x10mF/50V a osadené oba páry koncových tranzistorov. Záťaž znovu 4R a sonda x/10 takže meranie na plnom výkone.

Meranie som robil počas celého dňa. Skúšal som všeličo. No celý zosik som mal iba položený na hlavných chladičoch na čo som pozabudol a pri posledných testoch to už nevydržal jeden tranzistor po tepelnej stránke. Keď som ho chytil, tak som sa skoro opálil. Teplota bola určitze viac ako nejakých 75°C. Takže k deštrukcii došlo iba mojou vinou. Inak zosik preži všetko.
Prílohy
13.png
13.png (9.96 KiB) 10944 zobrazení
12.png
12.png (10.14 KiB) 10944 zobrazení
0
učíme sa každý deň. Vidím to sám na sebe - ponuka výroby DPS http://svetelektro.com/Forum/ponukam-vy ... 25071.html

Používateľov profilový obrázok
jenda23
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5779
Dátum registrácie: 27 Jún 2008, 00:00
Bydlisko: Česká Třebová
Vek: 33
Kontaktovať používateľa:

Re: DPA220 by Maduda

Príspevok od používateľa jenda23 » 31 Máj 2012, 19:02

Vypadá to pěkně, jen bych možná ubral na propojkách i když by návrh nevyšel asi takhle pěkně a symetricky. A zesilovač bude krapet překompenzovanej, a možná by to chtělo přotáhnout THD metrem, jelikož se mi zdá že dochází již ke znatelnýmu tvarovýmu zkreslení v určitejch místech, jinak průchod nulou vypadá dobře
0
Lokomotiva je jako žena.Je jich stovky typů a každej z nich je jinej,každá z nich je svým způsobem krásná.Když jí chceš aspoň trochu poznat jsou to stovky hodin času.Nejde s ní být aniž bys jí bezmezně miloval,je nemožný jí znát do poslední skulinky

ego627
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 104
Dátum registrácie: 10 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: Plášťovce
Vek: 34

Re: DPA220 by Maduda

Príspevok od používateľa ego627 » 31 Máj 2012, 19:15

krasa.. upne ti zavidim ... inac mam otazocku ..jak tak pozeram nie je to mala dotykova plocha ktora je medzi tym kusom hlinika s vykonovymi tranzistormi a tym masivnym chladicom? to sa dokaze cez tu malu plochu odviest zvniknute teplo ?
0

Používateľov profilový obrázok
trunek
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1777
Dátum registrácie: 17 Máj 2007, 00:00
Bydlisko: ZM

Re: DPA220 by Maduda

Príspevok od používateľa trunek » 31 Máj 2012, 19:29

jenda23 - osobne patrím medzi ľudí, ktorý dajú radšej prepoj, ako by som mal ťahať cestičku dookola.Ak si pozrieš predné foto, kde je pohľad na DPS, tak tam nemám žiadne vracanie sa, žiadne slučky. Proste v prvom rade účelnosť. Nepatrím medzi ľudí, ktorý majú odpor k prepojom. Ako sám hovoríš, asi by to nebolo tak symetrické a to by som nechcel. Kľuďák som mal zatiaľ iba na 50mA, kľudne by som ho pridal aasi to aj urobím, no prechodové skreslenie som nevidel ani na 10kHz pri úrovni 20mV. Sociloskop má citlivosť síce 2mV ale to tam je už iba šum a nie je nič vidieť. Meranie som posielal aj p. Dudkovi a keď mi to on odobril, tak to považujem za ok.

ego627 - keby si čítal, tak by si pochopil. Je to iba položené, ako to bude vyzerať. Bude to utiahnuté k sebe pár šróbmi a doliehanie bude ok, toto bolo iba na stole a ten nebol asi taký rovný. Takže neboj. Osobne som to skúšal aj bez chladičov a problém nebol ak to hralo na takú normálnu hlasitosť a na plný výkon (hudobného signálu - teda hudba) to vydržalo aj 10min, kým to bolo horúce
0
učíme sa každý deň. Vidím to sám na sebe - ponuka výroby DPS http://svetelektro.com/Forum/ponukam-vy ... 25071.html

Používateľov profilový obrázok
Thales
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 13834
Dátum registrácie: 07 Okt 2008, 00:00
Bydlisko: White Hill, Prague
Vek: 41
Kontaktovať používateľa:

Re: DPA220 by Maduda

Príspevok od používateľa Thales » 31 Máj 2012, 20:11

On myslel spíš styčnou plochu mezi tím horním plechem na kterém sedí TO3 a těmi "lištami" po okrajích.

S propoji souhlasím. Raději propoj navíc než nějaká vopičárna na desce. Zkreslení asi bude dílem zařízení, na kterém obrázky vznikly. Jinak pěkná práce jako vždy. Jen jsem tajně doufal že se ho podaří popohnat ještě o fous víc.
0
Zapamatuj si:
- To že něco funguje neznamená že je to tak správně a už vůbec ne bezpečně.
- Je třeba se učit od těch co opravdu umí a ne od těch co si jen myslí že to umí

ego627
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 104
Dátum registrácie: 10 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: Plášťovce
Vek: 34

Re: DPA220 by Maduda

Príspevok od používateľa ego627 » 31 Máj 2012, 20:16

Thales : jj tu plochu som myslel
0

Používateľov profilový obrázok
kubo150
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3253
Dátum registrácie: 20 Júl 2007, 00:00
Bydlisko: Pri Bytči
Vek: 32
Kontaktovať používateľa:

Re: DPA220 by Maduda

Príspevok od používateľa kubo150 » 31 Máj 2012, 20:35

Parádne, normálne ma mrle žerú, že ja nemôžem nič stavať, a musím robiť iné veci.
Inak čo sa týka toho prechodového skreslenia, tak to sa dá hlavne zbadať na riadnom sínusovom vybudení do odporovej záťaže s čo najmenšou komplexnou zložkou, a vyššej frekvencii. Neviem, ale či ho bude možné pozorovať aj pri tomto osciloskope. Je príliš zašumený na nejaké špecialnejšie analýzy, potom už len skreslomer, alebo odfiltrovať hlavnú harmonickú a pozorovať aký tvar má zostatok.
0
Som ten ktorý to vykoná.
Moje slovo:
Neverím na náhody,
Náhoda je len jedným, alebo skupinou ľudí nepochopená realita

Používateľov profilový obrázok
jenda23
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5779
Dátum registrácie: 27 Jún 2008, 00:00
Bydlisko: Česká Třebová
Vek: 33
Kontaktovať používateľa:

Re: DPA220 by Maduda

Príspevok od používateľa jenda23 » 31 Máj 2012, 20:36

jojo není nad kloudnej analog...
0
Lokomotiva je jako žena.Je jich stovky typů a každej z nich je jinej,každá z nich je svým způsobem krásná.Když jí chceš aspoň trochu poznat jsou to stovky hodin času.Nejde s ní být aniž bys jí bezmezně miloval,je nemožný jí znát do poslední skulinky

Používateľov profilový obrázok
trunek
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1777
Dátum registrácie: 17 Máj 2007, 00:00
Bydlisko: ZM

Re: DPA220 by Maduda

Príspevok od používateľa trunek » 31 Máj 2012, 21:25

Plocha chladenia vyhovuje. Je to plne ok. Aj originál 220ka to tak má a nie je problém. Rozdiel medzi teplotou na chladiči na konci krídla a pri tranzistore je fakt menej ako 4°C a mám to overené meraním. Takže to je ok.

No a prechodové skreslenie. Skúšal som 20kHz na úrovni 10mV a nebolo nič vidieť. Na druhej strane, je pravda, že citlivosť je 2mV a tam je to už o šume. Predchvýĺkou som dal kľuďák na 120mA a vo zvuku sa nič nezmenilo. Hrá to super ako predtým.
0
učíme sa každý deň. Vidím to sám na sebe - ponuka výroby DPS http://svetelektro.com/Forum/ponukam-vy ... 25071.html

Používateľov profilový obrázok
trunek
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1777
Dátum registrácie: 17 Máj 2007, 00:00
Bydlisko: ZM

Re: DPA220 by Maduda

Príspevok od používateľa trunek » 02 Júl 2012, 22:00

Tak dorazil ďalší materál a bude sa pokračovať ale tentokrát už na samotnej škatuli. Vzhľadom k tomu, že celý zosik plánujem ako cca 70W zosik (ujovi bude aj to veľa) tak som použil toroidy Talema 2x25V/120VA (jeden som mal doma a tak som objednal aj druhý podľa čísla). Samozrejme na každý kanál jeden. Celý zosik bude Dual Mono. Do tohoto zosiku použijem aj nové DC ochrany. Iba pre predstavu aj ostatným:

Predný panel - 400x100x10mm a cena bola cca 7€ (myslím, že to nie je nejako extra veľa za 10m hrubý masív s výškou 10cm a dĺžkou 40cm)
zadný panel - 360x100x4 cena cca 2€ (smiešna cena za taký relatývne veľký kus hliníku - je pevný a udrží celú škatuľu a každý konektor)
chladiče - všetky 4 kusy vyšli dokopy na cca 12€ s DPH (teda cca 3€ za kus ). Treba si vedieť vybrať. Daňou za nízku cenu je to, že ich musím akurát mechanicky spojiť. Nie je to jeden veľký kus, ale pri tej cene.....
Prílohy
03.jpg
02.jpg
01.jpg
0
učíme sa každý deň. Vidím to sám na sebe - ponuka výroby DPS http://svetelektro.com/Forum/ponukam-vy ... 25071.html

Používateľov profilový obrázok
trunek
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1777
Dátum registrácie: 17 Máj 2007, 00:00
Bydlisko: ZM

Re: DPA220 by Maduda

Príspevok od používateľa trunek » 11 Júl 2012, 20:04

Nejaký čas ubehol a dal som sa do práce a trošku pokročil. Takže CHladiče sú uchytené už tak ako budú. Zošróbované. Zadný panel je 4mm široká AL pásovina. Prichytenie v rohoch pomocou L-ka. Na zadnom panely som dal šróby so zapustenou hlavičkou (tak isto imbus). Príde mi to tak vhodnejšie a krajšie. Predný panel bude uchytený obdobne, ale bude mať nepriechodzie závity na vnútornej strane. Predný panel zajtra posielam na frézovanie a na navŕtanie nepriechodzích závitov a na vyvŕtanie veľkej diery pre Antivandala (doma taký vrtáčik nemám). Predný panel bude obsahovať ešte jeden estetycký doplnok. Nechajte sa prekvapiť. Keď budem mať predný panel, dodám foto ako sa pokračuje. Nabudúce tam budú osadené už trafáky a ochrany. Ostane už iba Soft a ON/OFF. Zároveň tam odprezentujem nové moduly.

Tak a tu sú sľúbené foto. Pár z Vás ma kontaktovalo a mali ste otázky ohľadom konštrukcie škatule, uchytenia..... tak som sa rozhodol, že to budem postupne dokomentovať a potom poskytnem aj komplet návody a výkresy, ak by sa to niekomu páčilo. Behom budúceho týždňa budem mať doma aj vysústružené nožičky na zosik. tak isto pridám foto. Pre prípadných záujemcov bue možnosť vyrobiť také.
Prílohy
05.jpg
04.jpg
03.jpg
01.jpg
0
učíme sa každý deň. Vidím to sám na sebe - ponuka výroby DPS http://svetelektro.com/Forum/ponukam-vy ... 25071.html

Používateľov profilový obrázok
trunek
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1777
Dátum registrácie: 17 Máj 2007, 00:00
Bydlisko: ZM

Re: DPA220 by Maduda

Príspevok od používateľa trunek » 11 Júl 2012, 20:07

Keby sa niekto čudoval, že prečo je L-ko málinko kratšie, je to preto, lebo je odrezané na mieru a presne sedí zníženie dĺžky s hrúbkou krytu. Kryt na vrch a spodok budú tentokrát odrezaná lasérom. Rozhodol som sa vyskúšať ďalšiu možnosť a tak som sám zvedavý ako to dopadne. Ceny vezerajú priaznivo
0
učíme sa každý deň. Vidím to sám na sebe - ponuka výroby DPS http://svetelektro.com/Forum/ponukam-vy ... 25071.html

martin63
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1738
Dátum registrácie: 11 Máj 2008, 00:00
Bydlisko: Námestovo
Vek: 34

Re: DPA220 by Maduda

Príspevok od používateľa martin63 » 11 Júl 2012, 20:34

prosím ťa, kde si dávaš frézovať predný/zadný panel?
0

Používateľov profilový obrázok
trunek
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1777
Dátum registrácie: 17 Máj 2007, 00:00
Bydlisko: ZM

Re: DPA220 by Maduda

Príspevok od používateľa trunek » 11 Júl 2012, 22:17

Al materiál beriem z Gama Alumínium. Ak si pozrieš ich stránky, tak chladiče zvárajú, režú, frézujú...... Tak som sa iba opýtal. Pošlem výkres na predný panel, poviem z akého profilu (vyberiem si z ich ponuky) a je to. Konkrétne tentokrát idem vyskúšať nového človeka. AK to dopadne dobre, zverejním kontakt. Nechcem predchádzať udalosti. Ceny vyzerali byť celkom OK. Ak si prepočítam cenu z Gama a môj druhý kontakt, tak sú takmer rovnaký. Niekde sa dá ísť bez DPH, niekde sa zaplatí viac poštovné. Lebo to treba preposielať a poslať potom späť.

No jeden večer som sa nudil a na googli som napísal "rezanie lasérom" a rozposlal maily do prvých pár firiem a niekto sa aj ozval a s tým som ďalej komunikoval. Následne som si vyžiadal nejaké ceny a už som si aj zarezervoval. Takže tentokrát bude panel robený inde (dám potom vedieť) a tak isto aj rezanie lasérom bude pre mňa nové. To rezanie lasérom poskytuje samozrejme aj komplet zadný panel, ale vzhľadom na konektory kruhového tvaru (Cinch, Reprosvorky...) sa dá ušetriť ak si to viete navŕtať doma (čo vie a má možnosť ai 99,9% z nás. Stačí na to jedna aku vŕtačka a vrtáky). Otvor na eurokonektor pre 230VAC sa dá doma tak isto dopilníkovať. Iba sa treba vyhrať s takým niečím.

popisky do zadu budem riešiť tak, že si zadný panel pošlem do Gama na poeloxovanie na čiernu (bude to cca 5-7€) a popisky vypálim lasérom. Tak isto cca 5€. Ale všade treba započítať poštovné tam a späť. Takže viac ma výjde poštovné ako eloxovanie a popisky lasérom.
0
učíme sa každý deň. Vidím to sám na sebe - ponuka výroby DPS http://svetelektro.com/Forum/ponukam-vy ... 25071.html

Napísať odpoveď