Svetelektro.com

Svetelektro.com

Meno:
Heslo:
SVETELEKTRO • FPGA kit s modulom digit├ílneho osciloskopu a log analyz├ítoru

FPGA kit s modulom digitálneho osciloskopu a log analyzátoru

Pochv├í─żte sa ostatn├Żm ─Źo zauj├şmave ste vyrobili alebo pr├íve vyr├íbate!

Moderátori: psichac, Moderátori

FPGA kit s modulom digitálneho osciloskopu a log analyzátoru

Odosla┼ąod zangetsu » 18 J├║l 2013, 02:02

Zdrav├şm,

Ako bakal├írsku pr├ícu som vytvoril digit├ílny osciloskop+log. analyz├ítor s ved─żaj┼í├şm produktom FPGA kitu, aby to nezostalo len tak le┼ża┼ą v ┼íufl├şku tak som sa rozhodol ┼że to uverejn├şm ako opensource projekt (s├║─Źas┼ąou je aj SW/FW) a bol by som r├íd ak by z toho mal niekto nejak├Ż ├║┼żitok, pr├şpadne pomohol s ─Ća─ż┼í├şm v├Żvojom.. Vec je plne funk─Źn├í av┼íak samozrejme je st├íle ─Źo vylep┼íova┼ą tak┼że v├ştam ka┼żd├ę pozme┼łuj├║ce n├ívrhy :).

Cel├ę podklady na v├Żrobu som hodil na github: https://github.com/josko7452/qwave-project
S├║ tam sch├ęmy a dosky v eagli, zdroj├íky vo VHDL (a MyHDL) + kompletn├Ż projekt pre Xilinx ISE, zdroj├íky ovl├ídacieho SW v C++ (testovan├ę na Linux a Mac OS X (na Windows som nemal ─Źas, ale nemal by by┼ą probl├ęm to rozbeha┼ą))...

Ak by to niekto chcel sk├║si┼ą vyrobi┼ą tak nech sem nap├ş┼íe porad├şm ako na v├Żrobu, dokonca m├┤┼żem prv├ęmu z├íujemcovi poskytn├║┼ą dvojicu neosaden├Żch DPS zadarmo (ale r├íd by som bol aby to potom vyrobil :)).

Vyu┼żi┼ą sa to d├í ─Źisto ako FPGA v├Żvojov├Ż kit alebo ako komplet v podobe digit├ílneho osciloskopu/log. analyz├ítora...

Z├íkladn├ę parametre:

FPGA doska:
- FPGA Xilinx Spartan 6 LX25 v 324Pinovom BGA
- USB 2.0 interface (FT2232H)
- 64Mb SDRAM (148MHz)
- 50 I/O pinov

Analógová doska:
- 2x 200MSPS prevodn├şky AD08200
- 125MHz oscil├ítor (mal by┼ą 150MHz ale Farnell nedodal tak┼że testovan├ę to je len na 125MHz, ─Źo je prakticky pou┼żite─żn├ę na meranie sign├ílov tak do 20MHz, samozrejme teoreticky to je 62,5MHz ale len s├şnus...)
- 16bit transciever pou┼żit├Ż ako logi─Ź├ík (nastavite─żn├ę ├║rovne 1.8V, 2.5V, 3.3V a 5V
- DAC a buffer na nastavovanie referen─Źn├Żch nap├Ąt├ş ADC
- Digit├ílny potenciometrom nastavite─żn├Ż zdroj pre transciever (pre r├┤zne ├║rovne)

- ├║tlm 1:2 a 1:10
- AC/DC v├Ązba (oboje sp├şnan├ę rel├ítkami/nastavite─żn├ę v SW)

Veci ktor├ę by trebalo zlep┼íi┼ą:
- odstr├íni┼ą ┼íum pri najvy┼í┼íej citlivosti ADC
- odstr├íni┼ą ob─Źasn├ę p├ídy ovl├ídacieho SW
- nap├şsa┼ą (alebo sk├┤r opravi┼ą existuj├║ci) program├ítor FPGA pomocou USB aby sa nemusel pou┼ż├şva┼ą origin├íl JTAG program├ítor od Xilinxu (ktor├Ż stoj├ş nemal├ę peniaze)
- ... ?

Dos┼ą popisu, prid├ím nejak├ę fotky...
Pr├şlohy
samostatne.png
Fotka dosiek samostatne
komplet.png
Fotka dosiek skompletovan├Żch
Screen shot 2013-07-18 at 1.47.17.png
Uk├í┼żka merania 10MHz s├şnus
triangle.png
Uk├í┼żka merania 3.3MHz trojuholn├şku
zangetsu
Okoloid├║ci
Okoloid├║ci
Pr├şspevky: 23
Vek: 28.39
Zalo┼żen├Ż: 18.07.2013

Re: FPGA kit s modulom digitálneho osciloskopu a log analyzátoru

Odosla┼ąod jaromir » 18 J├║l 2013, 07:13

Fuuuj to je humus, mohol si to od tej pajkovacej gebuziny lepsie ocistit :wink:

Kazdopadne, pekny projekt. Som rad, ze sa na svetlektro objavila konstrukcia, ktora nielen ze nie je dvadsiatoupiatou kopiou nejakeho prevareneho zosilnovaca, kde vsetci hikaju nad tym aky ma priestorovy zvuk, ale je dokonca povodnou autorskou konstrukciou, kde sa nerobil iba novy plosak alebo prebalenie do novej krabice, ale produktivna praca od zaciatku do konca s nejakym vysledkom.

Parada, bravo, tlieskam.
jaromir
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Power user
Power user
Pr├şspevky: 4520
Vek: 35.05
Zalo┼żen├Ż: 08.07.2011

Odosla┼ąod Washu » 18 J├║l 2013, 12:03

zangetsu:
Co sa tyka oscilatora, preco nepouzijes DLL alebo PLL zo spartan6 a vyrobis si hodiny ake potrebujes. Nezda sa mi ze by vyssi jitter bol prave v tejto aplikacii ten hlavny problem.
A este jedna otazka, prosim ta ako stiahnut cely balik ISE projektu naraz? O GIT viem akurat ze nieco take existuje :(
It doesn't matter how beautiful your theory is, it doesn't matter how smart you are. If it doesn't agree with experiment, it's wrong
(Richard Feynman)
Washu
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Power user
Power user
Pr├şspevky: 4521
Vek: -2003.1
Zalo┼żen├Ż: 15.04.2010

Odosla┼ąod jaromir » 18 J├║l 2013, 12:10

washu: na tej stranke- Ctr+F a hladaj "download" a uvidis toto https://github.com/josko7452/qwave-proj ... master.zip
jaromir
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Power user
Power user
Pr├şspevky: 4520
Vek: 35.05
Zalo┼żen├Ż: 08.07.2011

Odosla┼ąod zangetsu » 18 J├║l 2013, 12:13

jaromir: O─Źisten├ę to u┼ż je, ke─Ć som to fotil tak u┼ż som bol v ─Źasovej tiesni.

Washu: To bola jedna z vec├ş kde som si nebol ist├Ż, flash ADC pr├íve vy┼żaduje ve─żmi ─Źist├ę hodiny (ke─Ć si pre─Ź├şta┼í datasheet na AD08200 od TI tak to tam zd├┤raz┼łuj├║ ┼że mus├ş by┼ą n├şzky jitter). Plus na doske s FPGA je len 12MHz oscil├ítor ktor├Ż poh├í┼ła FTDI, ktor├ę generuje 60MHz a z t├Żch by to ─Ćalej generova┼ą u┼ż bolo o hubu, tak┼że som potreboval oscil├ítor.. Samozrejme by nebolo na ┼íkodu vysku┼ía┼ą aj pr├şstup pomocou DCM, ja som zvolil vtedy toto...

─îo sa t├Żka gitu tak si bu─Ć stiahni git klienta http://windows.github.com/ (predpoklad├ím ┼że windows) a naklonuj si repozir├ír (na linuxe sta─Ź├ş kdeko─żvek drcn├║┼ą do konzoly git clone https://github.com/josko7452/qwave-project.git a ide┼í. Pr├şpadne je tam na https://github.com/josko7452/qwave-project tla─Ź├ştko download as zip a stiahne┼í cel├Ż projektov├Ż adres├ír (zo v┼íetk├Żm ale, nie len ISE)...
zangetsu
Okoloid├║ci
Okoloid├║ci

Odosla┼ąod daqq » 18 J├║l 2013, 12:15

Velmi pekna praca! Kde si si dal vyrabat DPS?
Outsource your thinking: Get religious!
Zistenie: Ked robite sucasne v C, C++, C#, Matlabe, trocha pokukujete po VHDL, sialenstvo nemoze byt daleko...este stastie, ze som lietadlo a nemam tieto problemy.
daqq
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Power user
Power user
Pr├şspevky: 2381
Vek: 31.11
Zalo┼żen├Ż: 10.06.2008

Odosla┼ąod zangetsu » 18 J├║l 2013, 12:19

U Pragoboardu.. mali ┼ítudentsk├║ z─żavu na ┼íkolesk├ę projekty tak sa to vyu┼żilo, inak hradilo to cel├ę VUT FIT (tam ┼ítudujem). T├í anal├│gov├í doska je osaden├í ru─Źne p├íjkova─Źkou. T├í s BGA─Źkom je reflow a os├ídzalo sa to u AJ Technology, ale teraz by som to u┼ż asi vedel osadi┼ą aj s├ím..

//Edit:
Inak e┼íte pozn├ímka k t├Żm zdroj├íkom do FPGA, odpor├║─Źam prim├írne ┼ítudova┼ą MyHDL zdroj├íky.. preto┼że tie s├║ prim├írne z ktor├Żch vznikli VHDL konverziou, tak┼że s├║ jednoduch┼íie str├ívite─żn├ę ne┼ż ten VHDL v├Żstup :) A odpor├║─Źam za─Źa┼ą jednoduch┼í├şmi ─Źas┼ąami napr. Decimator, modul na digipot (I2C) a modul na ovl├ídanie DAC, ft245 modul a potom tie zlo┼żitej┼íie ako buffer a controller...
zangetsu
Okoloid├║ci
Okoloid├║ci

Odosla┼ąod eagle130 » 18 J├║l 2013, 12:35

Zaujimalo by ma kolko to cele priblizne stoji....
eagle130
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Pokro─Źil├Ż ─Źlen
Pokro─Źil├Ż ─Źlen
Pr├şspevky: 833
Zalo┼żen├Ż: 16.10.2009

Odosla┼ąod Washu » 18 J├║l 2013, 12:42

zangetsu: Vstah medzi ENOB a jitterom poznam. Otazka je ale v tvojej aplikacii ako osciloskopu co je preteba dolezitejsie. Pruser by bol keby si robil FFT analyzator tam bez debat treba jitter co najnizsi ale na zobrazenie priebehu na obrazovku chybu toho jitteru neuvidis.
Pouzit CLK buffer a budit ADC priamo bolo velmi rozumne to uznavam. Predpokladam ze na skole mate k dispozicii dostatocne kvalitny generator, mozes vyskusat aky ENOB si dosiahol.
A este jedna otazka, aka je analogova sirka pasma toho vstupneho dielu?
It doesn't matter how beautiful your theory is, it doesn't matter how smart you are. If it doesn't agree with experiment, it's wrong
(Richard Feynman)
Washu
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Power user
Power user
Pr├şspevky: 4521
Vek: -2003.1
Zalo┼żen├Ż: 15.04.2010

Odosla┼ąod zangetsu » 18 J├║l 2013, 12:58

eagle130:
No vzh─żadom na nena┼żranos┼ą Farnellu len s├║─Źiatky vy┼íli nejak├Żch 150-200ÔéČ (ke─Ć┼że u┼ż len ten spartan 6 stoj├ş 50ku). To by chcelo high volume vtedy by sa to dalo stiahnu┼ą niekde pod 100ÔéČ celkovo si mysl├şm (v─Źetne dosiek)..

Washu:
No popravde bolo pl├ínovan├ę aj FFT ale nebolo ─Źasu u┼ż tak som ho tam nakoniec nezaradil. Ako ur─Źite by som teraz ┼ąahal ─Źo najvy┼í┼íiu vzorkova─Źku, k─żudne do 230MHz ─Źo je teoretick├ę maximum t├Żch ADC.. Aj za cenu zn├ş┼żenia ENOB by to st├ílo za to. U┼ż som objednal sample 500MSPS ADC od TI tak┼że sa chyst├ím na posunutie to na pou┼żite─żn├║ ├║rove┼ł (pre m┼ła 1GSPS ;)). ─îo sa t├Żka vybavenia tak ten gener├ítor ─Źo m├íme v ┼íkole je slu┼ín├Ż crap.. A osciloskopy potom rigoly DS1052 ─Źo tie┼ż nie je v├Żhra.. a jeden AGILENT do 1GHz tu┼í├şm ale to nepo┼żi─Źaj├║ v┼żdy to je tak├í skri┼ła na kolieskach :D.

Inak ─Źo sa t├Żka anal├│gov├ęhu vstupu tak pod─ża Spice to vy┼ílo na +-3dB pre 0-100MHz, ale pri s├şnuse do 62,5MHz sa to v +-3dB dr┼ż├ş aj v praxi
Pr├şlohy
Screen shot 2013-07-18 at 12.55.25.png
V├Żsledok merania z gener├ítora
Screen shot 2013-07-18 at 12.57.30.png
V├Żsledok LTSpice iV
zangetsu
Okoloid├║ci
Okoloid├║ci

Odosla┼ąod neznamy » 18 J├║l 2013, 13:10

pekn├í pr├íca, ke─Ć na to pozer├ím,a┼ż sa hanb├şm za moju pr├ícu :(
neznamy

Odosla┼ąod zangetsu » 18 J├║l 2013, 13:33

E┼íte ma napadlo ┼że sem hod├şm link na text pr├íce ak by sa chcelo dakomu ─Ź├şta┼ą: http://www.fit.vutbr.cz/study/DP/BP.php.cs?id=14639
zangetsu
Okoloid├║ci
Okoloid├║ci

Nasp├Ą┼ą na M├┤j v├Żrobok

Kto je pr├ştomn├Ż

U┼ż├şvatelia prezeraj├║ci si toto f├│rum: ┼Żiadny registrovan├Ż pou┼ż├şvate─ż a 1 hos┼ą.

Forums ©
Autor str├ínky je Ondrej Z├ívodsk├Ż(zawin), o graficky design sa star├í ─Żubo┼í Fabo(BUFU).

TOPlist