Gitarový amp (Fireball+single-ended)

Neviete si rady so zosilovačom a pod.?

Moderátori: Drakoush, Moderátori

Používateľov profilový obrázok
cico1976
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 310
Dátum registrácie: 02 Mar 2012, 15:32
Bydlisko: PB,GA
Kontaktovať používateľa:

Gitarový amp (Fireball+single-ended)

Príspevok od používateľa cico1976 » 15 Máj 2012, 08:44

Zdravím.

Rozhodol som sa (možno nie tá naj voľba), že si postavím gitarový zosilňovač High-gain. Schéma je zložená z preampu z Engl Fireball a koniec z knihy Lampárna aneb...... . Dať to dohromady mi pomohli na fóre gitaristi.sk . Ale potreboval by som rady ohľadom rozloženia trafákov a elektóniek, lebo neviem či by to mohlo byť takto:
Prílohy
Fireball+single-ended - schéma 2.jpg
Fireball+single-ended - rozloženie trafákov.jpg
0
......nikdy nieje neskoro!!!

Používateľov profilový obrázok
randal
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1290
Dátum registrácie: 11 Jan 2010, 00:00
Bydlisko: vk
Vek: 46

Re: Gitarový amp (Fireball+single-ended)

Príspevok od používateľa randal » 15 Máj 2012, 09:05

Tú tlmivku otoč o 45°alebo 90°.
0
naj film: Vykúpenie z väznice Shawshank, Zelená míľa
naj herec: Gary Oldman
naj herečka: Helena Bonham Carter
naj športovec: Valentino Rossi
naj hudba: AC/DC
naj spisovateľ: Stephen King
naj kniha: Vrece kostí , Cintorín zvieratiek, 1408

Používateľov profilový obrázok
Wili
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1699
Dátum registrácie: 13 Sep 2010, 00:00
Bydlisko: Praha - CR
Vek: 34

Re: Gitarový amp (Fireball+single-ended)

Príspevok od používateľa Wili » 15 Máj 2012, 09:35

skor by si mohol dat tlmivku k sietovemu trafu a vystupne trafo cim dalej od sietoveho na opacnu stranu chassis a skor ako pootecenie by som ho dal uplne kolmo voci sietovemu, (na lezato) pride mi to efektivnejsie z hladiska brumu. A celkovo to chassis vyzera byt trochu male, ale snad sa to tam vsetko vojde.

Este ked to ma byt hi-gain amp, mozes ten odporovy delic co tam mas pred poslednou ECC83 urobit cez vypinac, a premostovat nim odpor 330k = ziskas extra drive naviac.
0

Používateľov profilový obrázok
AndiCibula
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2494
Dátum registrácie: 29 Nov 2009, 00:00
Bydlisko: Brno
Vek: 33
Kontaktovať používateľa:

Re: Gitarový amp (Fireball+single-ended)

Príspevok od používateľa AndiCibula » 15 Máj 2012, 11:28

Pre zistenie najvhodnejšie polohy tráf sa oplatí tento trik:
Pripoj na primárne vinutie výstupáku citlivé sluchátka. Zapni sieťové trafo na sieť. A počúvaj brum, určite nájdeš nejakú bezbrumovú.

Tie 680uF kondy sú strašne a zbytočne predimenzované, na celý amp ti stačí dokopy 100-150uF, bude ti to aspoň lepšie komprimovať.

Odkiaľ máš inak výstupák ?
0
Performance in nanospace.

Používateľov profilový obrázok
Wili
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1699
Dátum registrácie: 13 Sep 2010, 00:00
Bydlisko: Praha - CR
Vek: 34

Re: Gitarový amp (Fireball+single-ended)

Príspevok od používateľa Wili » 15 Máj 2012, 11:39

neviem odkial ma on, ale v avelmaku maju vystupakov po aleluju ... :D
0

Používateľov profilový obrázok
cico1976
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 310
Dátum registrácie: 02 Mar 2012, 15:32
Bydlisko: PB,GA
Kontaktovať používateľa:

Re: Gitarový amp (Fireball+single-ended)

Príspevok od používateľa cico1976 » 15 Máj 2012, 12:28

Racius napísal:Pre zistenie najvhodnejšie polohy tráf sa oplatí tento trik:
Pripoj na primárne vinutie výstupáku citlivé sluchátka. Zapni sieťové trafo na sieť. A počúvaj brum, určite nájdeš nejakú bezbrumovú.

Tie 680uF kondy sú strašne a zbytočne predimenzované, na celý amp ti stačí dokopy 100-150uF, bude ti to aspoň lepšie komprimovať.

Odkiaľ máš inak výstupák ?
Díky za radu !!!

Takže asi si to najskôr vyskúšam (keď budem mať výstupné trafo) s tými sluchátkami a potom sem dám aké mi vyšlo naj rozloženie.

A ešte otázočka: dá sa považovať za citlivé sluchátko to sa sa používa v krystalkách ?!? (2-4 Kohm)

A čo sa týka výstupného trafa, tak to si ešte netrúfam urobiť doma a budem ho objednávať z Avelmaku.

.....a tie kondíky ....hm..... takýchto mám dosť a iné podobné nemám, tak snáď to nebude robiť nejaký bordel.
0
......nikdy nieje neskoro!!!

Používateľov profilový obrázok
cico1976
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 310
Dátum registrácie: 02 Mar 2012, 15:32
Bydlisko: PB,GA
Kontaktovať používateľa:

Re: Gitarový amp (Fireball+single-ended)

Príspevok od používateľa cico1976 » 15 Máj 2012, 12:33

Wili napísal:Este ked to ma byt hi-gain amp, mozes ten odporovy delic co tam mas pred poslednou ECC83 urobit cez vypinac, a premostovat nim odpor 330k = ziskas extra drive naviac.
Díky za radu, to vyskúšam !
0
......nikdy nieje neskoro!!!

Používateľov profilový obrázok
AndiCibula
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2494
Dátum registrácie: 29 Nov 2009, 00:00
Bydlisko: Brno
Vek: 33
Kontaktovať používateľa:

Re: Gitarový amp (Fireball+single-ended)

Príspevok od používateľa AndiCibula » 15 Máj 2012, 13:06

No jasne, ja som to robil s nejakými starými šmejdami vysokoohmovými a pekne som počul ako sa mení brum keď som hýbal s výstupákom.
Len opatrne pri manipulácii so sieťovým, náhodou zavadíš N,L prívodmi o šasi a potom už len spŕška nadávok od rodičov že je tma v byte :lol:

Keď tak ako filtračný elyt daj jeden 680uF a za ním za tlmivkou/odpormi daj nejaké maličké napr. 10uF/450V.
Taký 4-valcový Dual Rectifier má dokopy asi len 200uF na celý zosik.
0
Performance in nanospace.

JanoP

Re: Gitarový amp (Fireball+single-ended)

Príspevok od používateľa JanoP » 15 Máj 2012, 14:05

cico1976 napísal:A čo sa týka výstupného trafa, tak to si ešte netrúfam urobiť doma a budem ho objednávať z Avelmaku.
Indel nevyraba vystupny transformator vhodny pre EL34 v jednocinnom zapojeni. TGL20/001 je urceny pre 2ks EL34 v PP zapojeni a aj podla fotky vidno ze su plechy prekladane a nema vzduchovu medzeru. Neviem ci sa ten vystupak da pouzit v SE zapojeni tak ako ho mas zakresleny v scheme. Aj ked ho rozoberies a preskladas plechy, vinutie nevyuzitej polovice primaru bude nevhodne preskladane zo sekundarnym vinutim. Ci?

Používateľov profilový obrázok
randal
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1290
Dátum registrácie: 11 Jan 2010, 00:00
Bydlisko: vk
Vek: 46

Re: Gitarový amp (Fireball+single-ended)

Príspevok od používateľa randal » 15 Máj 2012, 14:25

Radšej by som dal menší elyt pred tlmivku a 680u až zaň, takto máš istotu že nebude odpaľovať poistku v primári.
0
naj film: Vykúpenie z väznice Shawshank, Zelená míľa
naj herec: Gary Oldman
naj herečka: Helena Bonham Carter
naj športovec: Valentino Rossi
naj hudba: AC/DC
naj spisovateľ: Stephen King
naj kniha: Vrece kostí , Cintorín zvieratiek, 1408

Používateľov profilový obrázok
cico1976
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 310
Dátum registrácie: 02 Mar 2012, 15:32
Bydlisko: PB,GA
Kontaktovať používateľa:

Re: Gitarový amp (Fireball+single-ended)

Príspevok od používateľa cico1976 » 15 Máj 2012, 19:50

JanoP napísal:
cico1976 napísal:A čo sa týka výstupného trafa, tak to si ešte netrúfam urobiť doma a budem ho objednávať z Avelmaku.
Indel nevyraba vystupny transformator vhodny pre EL34 v jednocinnom zapojeni. TGL20/001 je urceny pre 2ks EL34 v PP zapojeni a aj podla fotky vidno ze su plechy prekladane a nema vzduchovu medzeru. Neviem ci sa ten vystupak da pouzit v SE zapojeni tak ako ho mas zakresleny v scheme. Aj ked ho rozoberies a preskladas plechy, vinutie nevyuzitej polovice primaru bude nevhodne preskladane zo sekundarnym vinutim. Ci?
.....hm...... tak toto je už na mňa veľa - či bude vhodný alebo nie
0
......nikdy nieje neskoro!!!

Používateľov profilový obrázok
randal
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1290
Dátum registrácie: 11 Jan 2010, 00:00
Bydlisko: vk
Vek: 46

Re: Gitarový amp (Fireball+single-ended)

Príspevok od používateľa randal » 15 Máj 2012, 23:00

Napíš do Blatnej, len pre porovnanie výstupák PP 30W, 35-18kHz vychádza na 1070 kč a dokonca PP výstupák pre 2xEL34 (4k/8R,4R) 30Hz/40W mali za 790kč!
0
naj film: Vykúpenie z väznice Shawshank, Zelená míľa
naj herec: Gary Oldman
naj herečka: Helena Bonham Carter
naj športovec: Valentino Rossi
naj hudba: AC/DC
naj spisovateľ: Stephen King
naj kniha: Vrece kostí , Cintorín zvieratiek, 1408

Používateľov profilový obrázok
muziker
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 6267
Dátum registrácie: 10 Mar 2009, 00:00
Bydlisko: BA, KE, RV, Praha, Toronto,
Vek: 75

Re: Gitarový amp (Fireball+single-ended)

Príspevok od používateľa muziker » 16 Máj 2012, 00:29

Ak ti môžem tak troška poradiť, tak:

1./ Zožeň (kúp) si vhodnejší výstupný transformátor pre SE (tento je jednoznačne určený pre push-pull (napr. aj na http://www.sos.sk tiež ponúkajú výborné HAMMOND transformátory, ale nič ti nebráni objednať napr. z Nemecka aj FENDER trafo či tlmivku).
2./ Vygoogli si nejaké projekty pre stavbu elktrónkových zosilňovačov a všimni si aké je tam rozmiestnenie jednotlivých komponentovň
3./ S veľkosťou kapacít vo filtri pre Ua veľmi nepreháňaj, lebo každý výrobca usmerňovačov (tak elektrónkových ako aj polovodičových) vo svojich katalógových listoch uvádza max. kapacitu vstupného kondíka (môže sa stať že ti to diódy nevydržia a budeš riešiť ďalšie problémy).
4./ U takéhoto zosíka by som uvažoval aj o vyššej indukčosti filtračnej tlmivky v zdroji (nie je to síce nutnosť, ale pomôže). Na vyskúšanie by predbežne stačil aj vhodný rezistor (napr. 1 kiloohm aspoň 2 - 3 W).
5./ Na skúšku by som to na tvojom mieste zbastlil v podobe "vrabčieho hniezda"
6./ Filtarčné kondíky nedávaj blízko koncových lámp - neznášajú "opekanie od rozžeravených koncových lámp.
7./ Vstupnú ECC83 vlož do tieniaceho krytu - pri max. "gaine" to oceníš.
8./ V obvode žeraviaceho vinutia sieť. transf. sú odpory zbytočne veľké - stačí aj 2 x 56 Ohm. Lepšie je použiť drôtový potenciometer 100 Ohm / 2W a nastaviť ním najmenší brum v reprodukcii. Niekedy postačí aj ukostriť jeden vývod žeravenia (treba to vyskúšať prípad od prípadu). Vodiče žeravenia elektróniek treba volne skrútiť.
9./ Prepojenie vstupného konektora (Jack 6,3 mm) a riadiacej mriežky vstupnej elektrónky riešiť tieneným káblikom.
10./ Spoje na riadiace mriežkz všetkých elektróniek by mali byť čo najlkratšie. Pamätaj na to pri rozmiestnení konektorov, potenciometrov a elektróniek.
11./ Vodiče ktorými je robený striedaný rozvod by nemali byť v blízkosti signálnych vodičov.
12./ Pozor na ukostrenie jednotlivých súčiastiek (aby nevznikli zemné sľučky, inak ti to bude bručať ako stará krava) a nezabudni, že by to malo byť ukostrené v jednom bode o plechové chassis poblízko napájacieho zdroja.

Poznámka: Čo ti tu radili s natáčaním transformátorov - to sedí. Sieťový tansf. by mal byť pootočený voči sieťovému o 90 ° a mali by byť od seba čo najviac vzdialené (ak by mali byť blízko seba, musel by si ich umiestniť do tieniacich krytov zo železného plechu hr. aspoň 2 mm a pozváraného). Sieť. tlmivka ak ju použiješ by mohla byť umiestnená napr. v strede chassis.
0
muziker

Používateľov profilový obrázok
AndiCibula
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2494
Dátum registrácie: 29 Nov 2009, 00:00
Bydlisko: Brno
Vek: 33
Kontaktovať používateľa:

Re: Gitarový amp (Fireball+single-ended)

Príspevok od používateľa AndiCibula » 16 Máj 2012, 01:28

To všetko je pravda, len upresním ešte viac niektoré detaily, v starých ruských military zariadeniach sa niektoré trafá tienili permalloy plechom. Dnes také niečo nezoženieš, objednávať také niečo sú astronomické sumy.

Zemnenie z jedného bodu - veľmi nepresná formulácia pre dodržanie hierarchie šírenia sa prúdov. Poučka vhodná pre začiatočníkov :)
0
Performance in nanospace.

Používateľov profilový obrázok
Wili
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1699
Dátum registrácie: 13 Sep 2010, 00:00
Bydlisko: Praha - CR
Vek: 34

Re: Gitarový amp (Fireball+single-ended)

Príspevok od používateľa Wili » 16 Máj 2012, 01:34

0

JanoP

Re: Gitarový amp (Fireball+single-ended)

Príspevok od používateľa JanoP » 16 Máj 2012, 08:26

Tento by asi mohol byt. Nevedel som o nom, ani indel ho este nema v katalogu http://www.indel.pl/e_tgl.htm
Nie su k nemu parametre, ale z fotky vidno ze je skladany s medzerou a vyzera ze je tam napisane Ra 3k5. Aj ked experience udava k EL34 v SE zapojeni Ra 2k5: http://www.experience-electronics.de/de ... DBA165.pdf
Tiez nema odbocku na ultralinearne zapojenie, ale to asi nebude dolezite u gitaroveho zosilnovaca.

Používateľov profilový obrázok
muziker
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 6267
Dátum registrácie: 10 Mar 2009, 00:00
Bydlisko: BA, KE, RV, Praha, Toronto,
Vek: 75

Re: Gitarový amp (Fireball+single-ended)

Príspevok od používateľa muziker » 16 Máj 2012, 09:36

JanoP napísal:Tento by asi mohol byt. Nevedel som o nom, ani indel ho este nema v katalogu http://www.indel.pl/e_tgl.htm
Nie su k nemu parametre, ale z fotky vidno ze je skladany s medzerou a vyzera ze je tam napisane Ra 3k5. Aj ked experience udava k EL34 v SE zapojeni Ra 2k5: http://www.experience-electronics.de/de ... DBA165.pdf
Tiez nema odbocku na ultralinearne zapojenie, ale to asi nebude dolezite u gitaroveho zosilnovaca.
Aj 3,5 kOhm na primári je prípustné ako Ra pre EL 34 avšak max. dosiahnuteľný výkon samozrejme trocha poklesne (viď datasheet EL34 pre SE) oproti Ra = 2,5 kOhm. Možno by tento "handicap" šlo v tomto prípade riešiť miernym zvýšením Ua, prípadne posúdiť budiace napätie pre koncovú elku či dosahuje max. prípustné hodnoty (Ug1ef) - ak je vôbec u neho parameter výstupného výkonu až tak dôležitý.
Ultralineárne zapojenie ako prostriedok pre zníženie skreslenia reprodukcie sa nepoužíva u gitarových zosilňovačov.
Racius napísal:To všetko je pravda, len upresním ešte viac niektoré detaily, v starých ruských military zariadeniach sa niektoré trafá tienili permalloy plechom. Dnes také niečo nezoženieš, objednávať také niečo sú astronomické sumy.

Zemnenie z jedného bodu - veľmi nepresná formulácia pre dodržanie hierarchie šírenia sa prúdov. Poučka vhodná pre začiatočníkov :)
Permaloyový plech na tienenie sa u gitarových zosíkov nikdy nepoužíval. Skôr je aktuálny "závit nakrátko" z hrubšieho Al plechu cca 3 mm okolo trafoplechov a kostričky, ale aj to považujem za zbytočné u takéhoto typu zosíka. Netreba tu nič vymýšľať, stačí len poriadne rozmiestnenie jednotlivých komponentov a dostatočné vzdialenosti medzi nimi.
Čo sa týka poznámky o zemnení do jedného bodu - má to svoje opodstatnenie najmä u takých konštruktéroch ako tento. Evidentne nemá skúsenosti so stavbou "lampáčov" a tak táto "nepresnosť :)" je namieste. U rôznych konštrukcií sa potvrdila už mnohokrát jej opodstatnenosť. Dôležité je len dodržať "hviezdicové usporiadanie zapojenia ukostrenia tak aby nedošlo ku vytvoreniu sľučiek a tým aj možnosti tiecť prúdom v nich. Je to viac-menej na konštruktérovi ako sa s tým vysporiada.
0
muziker

JanoP

Re: Gitarový amp (Fireball+single-ended)

Príspevok od používateľa JanoP » 16 Máj 2012, 14:33

Pri tom aky je cenovy rozdiel medzi TGL20/001 pre PP a TGL20/004 pre SE, sa viacej oplati dokupit dalsiu EL34 plus nejaku ECC do invertora a postavit PP zosilnovac. Vykon komba bude uplne inde ako zo SE zosilnovacom.

Používateľov profilový obrázok
Wili
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1699
Dátum registrácie: 13 Sep 2010, 00:00
Bydlisko: Praha - CR
Vek: 34

Re: Gitarový amp (Fireball+single-ended)

Príspevok od používateľa Wili » 16 Máj 2012, 15:03

no vidis, konecne si na to prisiel :finga:

EDIT: aky reprak/box tym planujes krmit ?
0
Naposledy upravil/-a Wili v 16 Máj 2012, 15:06, upravené celkom 1 krát.

JanoP

Re: Gitarový amp (Fireball+single-ended)

Príspevok od používateľa JanoP » 16 Máj 2012, 15:05

WTF?

Napísať odpoveď