Svetelektro.com

Svetelektro.com

Meno:
Heslo:
SVETELEKTRO • Impulzn├Ż zdroj

Impulzn├Ż zdroj

Pomoc v oblasti v├Żkonovej elektroniky (zdroje, nab├şja─Źky, meni─Źe a pod.)

Moderátori: mirosne, Moderátori

Impulzn├Ż zdroj

Odosla┼ąod maskrtnik01 » 01 Dec 2016, 22:27

Dobr├Ż ve─Źer,

M├ím tak├║to situ├íciu. Kamar├ít mi robil impulzn├Ż zdroj. Pou┼żit├Ż je IO typu TNY, zapojen├Ż podobne, ako tu: http://danyk.cz/impulz4.html . Zdroj m├í dve nap├Ątia, 5V a cca. 200V. Rie┼íen├ę je to odbo─Źkou na impulznom trafe. Nap├Ą┼ąov├í v├Ązba je veden├í zenerovou diodou a optronom z 5V. Na 200V je len di├│da a filtra─Źn├Ż elektrolyt, 5V m├í e┼íte LC ─Źlen(─Źi┼że C-L-C filtr├ícia).

Probl├ęm je s t├Żm tak├Ż, ┼że pri pokuse o meranie zvlnenia osciloskopom zlyh├íva. U kamar├íta vyhadzoval pr├║dov├Ż chr├íni─Ź. Ja tak├Ż luxus bohu┼żial nem├ím, no tak ni─Źilo jednu poistku za druhou.

Bez sondy zdroj nabehol, jemne p├şskal, ale LEDky svietili. Po odpojen├ş sa po─Źas vyb├şjania elektrolytu na prim├íre zvy┼íovala frekvencia piskotu. Po pripojen├ş sondy zdroj okam┼żite odp├ílil poistku, a taktie┼ż st├şchol hne─Ć, akoby skratol elektrolyt a ten sa okam┼żite vybil.

Vedel by mi niekto poradi┼ą, kde h─żada┼ą chybu?
maskrtnik01
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
St├íly ─Źlen
St├íly ─Źlen
Pr├şspevky: 317
Vek: 20.42
Zalo┼żen├Ż: 20.07.2010

Re: Impulzn├Ż zdroj

Odosla┼ąod misocko » 01 Dec 2016, 22:38

ano
preraza ti primar na sekundar, nedostacna respektive ziadna izolacia medzi nimy
zmeraj diodovym testerom primar vs sekundar lubovolny vodic, samezrejme bez pripojenia do elektriky

-- Spojen├Ż pr├şspevok 01 Dec 2016, 21:40 --

hej, a nechytaj sa vystupu a tradiatora sucastne , bo uz neodpišeš....
misocko
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Ultimate ─Źlen
Ultimate ─Źlen
Pr├şspevky: 1889
Vek: 40.49
Zalo┼żen├Ż: 14.06.2009

Odosla┼ąod juraj77 » 01 Dec 2016, 23:00

Skorej si mysl├şm ┼że je to kvoli osciloskopu,teda sondou si spravil skrat vo─Źi prim├íru....
Teda ty nemo┼że┼í zap├íja┼ą osciloskop ako sa ti za chce....
Sk├║s pripoji┼ą zdroj na oddelovacie trafo,a potom meraj osciloskopom,ak to nevyhod├ş poistku tak je chyba ako som ti nap├şsal
Tento probl├ęm sa d├í rie┼íi┼ą aj diferenci├ílnou sondou
A e┼íte nie─Źo,ak├ę je maxim├ílne napatie ktor├ę mo┼że┼í pripoji┼ą na sondu osciloskopu ??

Tu je podobn├Ż probl├ęm tie┼ż:http://electronics.stackexchange.com/questions/4923/why-does-oscilloscope-cause-short
Naposledy upravil juraj77 d┼ła 01 Dec 2016, 23:37, celkovo upraven├ę 1 kr├ít.
" Bez vody si viem predstavi┼ą ┼żivot, ale bez internetu a po─Ź├şta─Źa nie.."
juraj77
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Pokro─Źil├Ż ─Źlen
Pokro─Źil├Ż ─Źlen
Pr├şspevky: 979
Vek: 37.41
Zalo┼żen├Ż: 23.09.2012

Odosla┼ąod misocko » 01 Dec 2016, 23:23

meria na sekundari
vyhodi mu to preto , lebo cez skop skratne neodizolovany primar na nulak - preto ze mu to niekde prebija
ked sa chyti vystupu a niecoho uzemneneho , tak ho to zabije
keby to mal spravene dobre, tak ma na vystupe iba nieco kapacitne nakmitane, keby ze tam da to co danyk (plech medzi vynutia) tak ani to...
neviem preco ludia necitaju danyka poriadne a nespravia to bezpecne.
maskrtnik, schvalne medzi vystup (ten 200V) a nulak pripoj ziarovku na 220V, svieti? ano? mam pravdu.
misocko
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Ultimate ─Źlen
Ultimate ─Źlen

Odosla┼ąod misocko » 02 Dec 2016, 08:58

tak ma este napadlo , ci sa vobec pozaduje galvanicke oddelenie primar / sekundar a ci to nieje navinute systemom autotrafo. potom samozrejme iba pouzit oddelovaci transformator na napajanie , aby si to mohol odmerat. pripadne tu specialnu sondu
misocko
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Ultimate ─Źlen
Ultimate ─Źlen

Odosla┼ąod mr.dred » 02 Dec 2016, 09:16

maskrtnik01 nap├şsal:Rie┼íen├ę je to odbo─Źkou na impulznom trafe.l

...┼że by na prim├íre?
Potom by to bolo jasn├ę, aj ke─Ć nebezpe─Źn├ę...ale z├íle┼ż├ş od pou┼żitia a znalost├ş obsluhy.
Ne┼íikovn├ş elektrik├íri maj├║ ob─Źas tak├║ zvl├í┼ítnu iskru v oku.
mr.dred
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Zasl├║┼żil├Ż ─Źlen
Zasl├║┼żil├Ż ─Źlen
Pr├şspevky: 1268
Vek: 51.87
Zalo┼żen├Ż: 17.08.2011

Odosla┼ąod maskrtnik01 » 02 Dec 2016, 10:25

Dobr├ę r├íno,

Meranie osciloskopom samozrejme na sekund├írnej strane. Sk├║┼íal som premera┼ą prim├ír vo─Źi sekund├írom, di├│dov├Ż test ani ohmmeter ni─Ź nena┼íli.
maskrtnik01
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
St├íly ─Źlen
St├íly ─Źlen

Odosla┼ąod mr.dred » 02 Dec 2016, 11:53

┼Że by si najprv odtajnil sch├ęmu- nemysl├şm t├║ danykovu,ale priamo t├║ pod─ża ktorej to m├í┼í postaven├ę .

Mo┼żno by pomohli aj nejak├ę re├ílne fotky zariadenia..

To ┼że si ohmmetrom a diodatestom ni─Ź nenameral e┼íte neznamen├í,┼że nem├┤┼że trafo prer├í┼ża┼ą medzi prim├írom a sekund├írom.
Mus├ş┼í mera┼ą megmetom,alebo jemu podobn├Żm mer├íkom pri vy┼í┼íom nap├Ąt├ş.(500 - 1000 V)
mr.dred
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Zasl├║┼żil├Ż ─Źlen
Zasl├║┼żil├Ż ─Źlen

Odosla┼ąod maskrtnik01 » 02 Dec 2016, 12:22

Bohu┼żial jedin├í sch├ęma, ktor├í bola, u┼ż by nesedela cel├í, s├║ v tom ─Ćal┼íie ├║pravy, ktor├ę kamar├ít nezakreslil. Viem posla┼ą jedine fotky.
Je mi jasn├ę, ┼że be┼żn├Ż di├│dov├Ż test nezaru─Ź├ş, ┼że tam probl├ęm s izol├íciou nie je, ale tak├Ż luxus ako spom├şnate, nem├ím.

E┼íte viac ma znepokojuje, ┼że dnes mi pri ─Źerstvej poistke zdroj nenabehol, no ani neodp├ílil poistku.
Pr├şlohy
IMG_0838.jpg
IMG_0839.jpg
maskrtnik01
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
St├íly ─Źlen
St├íly ─Źlen

Odosla┼ąod mr.dred » 02 Dec 2016, 12:58

To ┼że nenabehol ,sa ani moc ne─Źudujem. Po to─żk├Żch odp├ílen├Żch poistk├ích.
Paralelne k vinutiu prim├íru by mal by┼ą zapojen├Ż transil s di├│dou, ale na plo┼í├íku ich nevid├şm....─Źi?
Maj├║ za ├║lohu obmedzi┼ą nap├Ą┼ąov├ę ┼ípi─Źky vznikaj├║ce pri odp├şnan├ş prim├íru. Tie m├┤┼żu spo─żahlivo odp├íli┼ą TNY─Źku.
Sk├║s n├íjs┼ą v okol├ş nejak├ęho elektrik├íra s patri─Źn├Żm pr├şstrojom,─Źo by ti to trafo pomeral. Potom vyme┼ł TNY a dopl┼ł ten transil s di├│dou,lebo ti to znovu odp├íli.
mr.dred
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Zasl├║┼żil├Ż ─Źlen
Zasl├║┼żil├Ż ─Źlen

Odosla┼ąod maskrtnik01 » 02 Dec 2016, 13:15

No ja som si a┼ż teraz v┼íimol, ┼że to na t├Żch fotk├ích nevidno :)
Pr├şlohy
IMG_0840.jpg
IMG_0841.jpg
maskrtnik01
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
St├íly ─Źlen
St├íly ─Źlen

Odosla┼ąod maskrtnik01 » 02 Dec 2016, 15:25

mr.dred nap├şsal:
maskrtnik01 nap├şsal:Rie┼íen├ę je to odbo─Źkou na impulznom trafe.l

...┼że by na prim├íre?
Potom by to bolo jasn├ę, aj ke─Ć nebezpe─Źn├ę...ale z├íle┼ż├ş od pou┼żitia a znalost├ş obsluhy.

Nie, jedn├í sa o sekund├írnu stranu, aby boli dve v├Żstupn├ę nap├Ątia. Ale ke─Ć tak rozm├Ż┼í─żam, ono to vlastne nie je odbo─Źka, ale dve vinutia s jedn├Żm koncom spojen├Żm.
maskrtnik01
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
St├íly ─Źlen
St├íly ─Źlen

Odosla┼ąod niko1007 » 07 Jan 2017, 19:29

Rad┼íej to ho─Ć do ko┼ía, lebo to e┼íte niekoho zabije. Nie je ┼ąa┼żk├ę postavi┼ą nov├Ż zdroj s TNY, m├┤┼żem Ti posla┼ą sch├ęmu i n├ívrh plo┼ín├ęho spoja. Na ─Źo potrebuje┼í t├Żch 200 V ?
niko1007
Okoloid├║ci
Okoloid├║ci
Pr├şspevky: 28
Zalo┼żen├Ż: 26.07.2013

Odosla┼ąod maskrtnik01 » 07 Jan 2017, 20:41

Dobr├Ż ve─Źer,

Medzi─Źasom sa mi na to kamar├ít, ktor├Ż mi to robil pozrel, a skuto─Źne bolo trafo na vine. U┼ż mi to aj dal opraven├ę - nesk├║┼íal som s├şce, ale ver├şm tomu, ┼że ┼żiaden podraz by na m┼ła nerobil. Tak┼że v─Ćaka za ponuku, ale predpoklad├ím, ┼że to nebude nutn├ę. Akur├ít by ste mi mohli nap├şsa┼ą, vid├şte na fotk├ích nejak├║ v├í┼żnu chybu v n├ívrhu?
A aby som aj zodpovedal ot├ízku - digitronov├ę hodiny. 5V na MCU, GPS modul a MH74141─Źky, 200V na digitrony a tlejivky.
maskrtnik01
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
St├íly ─Źlen
St├íly ─Źlen

Odosla┼ąod niko1007 » 08 Jan 2017, 13:54

Hlavne opatrne a dobre to odizolova┼ą aby si niekto nezatancoval. Chybu v n├ívrhu dosky alebo chybu v n├ívrhu sch├ęmy?
niko1007
Okoloid├║ci
Okoloid├║ci
Pr├şspevky: 28
Zalo┼żen├Ż: 26.07.2013

Odosla┼ąod maskrtnik01 » 08 Jan 2017, 16:04

niko1007 nap├şsal:Rad┼íej to ho─Ć do ko┼ía, lebo to e┼íte niekoho zabije.

Na toto som nar├í┼żal. P├şsali ste to len na z├íklade toho ─Źo som p├şsal, ┼że mi sonda vyskratovala zdroj? Alebo ste si nie─Źo v┼íimli na obr├ízkoch?
Ja sa do t├Żchto vec├ş a┼ż tak nerozumiem, preto som si ten zdroj nerobil s├ím. Kamar├ít ke─Ć zhodil sekund├íry, na┼íiel pruser a u┼ż by to malo by┼ą v poriadku.
maskrtnik01
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
St├íly ─Źlen
St├íly ─Źlen

Odosla┼ąod Ado_PO » 08 Jan 2017, 16:42

Nie kv├┤li sonde ale kv├┤li tomu, ┼że samotn├Ż plo┼ín├Ż spoj je ve─żmi nekvalitne navrhnut├Ż
a vyroben├Ż. Tvoj kolega mohol investova┼ą trochu viac ─Źasu pri n├ívrhu dps.
Taktie┼ż nechcem zatracova┼ą kreslenie fixou, ale je to naozaj t├í posledn├í met├│da,
ktor├║ by som pou┼żil na v├Żrobu.
A potom samotn├ę c├şnovanie...
RoHS? Hr├┤za a des.
Ado_PO
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Pokro─Źil├Ż ─Źlen
Pokro─Źil├Ż ─Źlen
Pr├şspevky: 786
Vek: 33.25
Zalo┼żen├Ż: 31.03.2008

Odosla┼ąod maskrtnik01 » 08 Jan 2017, 17:27

Ono je to tak, ┼że pod─ża sch├ęmy od neho som ja navrhol a vyrobil plo┼í├ík. Potom som mu to dal zasp├íjkova┼ą a o┼żivi┼ą. Ale ke─Ć u┼ż sme pri tom, ak├ę s├║ tam probl├ęmy pri n├ívrhu? R├íd sa priu─Ź├şm.
maskrtnik01
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
St├íly ─Źlen
St├íly ─Źlen

Odosla┼ąod Hopikmajo » 08 Jan 2017, 18:33

Lep┼íie rozlo┼żi┼ą s├║─Źiastky po doske. To TNY m├í by┼ą z vrchu a nie zo spodu. Ja s├şce tie┼ż kresl├şm fixou ale je medzit├Żm obrovsk├Ż rozdiel (nem├ím laserov├║ tla─Źiare┼ł). Neviem ─Ź├şm si sp├íjkoval ale asi trafom. Ni─Ź proti trafu ale treba s n├şm vedie┼ą letova┼ą hento je ogrcan├ę nie naletovan├ę. A hlavne bezpe─Źnos┼ą. Keby hento vid├şm boj├şm sa to da┼ą na 12V nie to na 230V.
Hopikmajo
Pokro─Źil├Ż ─Źlen
Pokro─Źil├Ż ─Źlen
Pr├şspevky: 515
Vek: 18.81
Zalo┼żen├Ż: 18.10.2014

Odosla┼ąod Ado_PO » 08 Jan 2017, 19:13

Ak sa jedn├í o sp├şnan├ę zdroje s niektor├Żm z all-in-one obvodov na riadenie a samotn├ę sp├şnanie trafa, konzultoval by som
datasheet dan├ęho obvodu, jeho strany v├Ą─Ź┼íinou obsahuj├║ odpor├║─Źan├ę rozmiestnenie s├║─Źiastok na DPS.
https://www.power.com/sites/default/files/product-docs/tny274-280.pdf 11.strana

Ch├Żbaj├║ mi v├Ą─Ź┼íie medzery na nap├íjac├şch svorkovniciach a chladiaca plocha na plo┼ínom spoji pre TNY na poprep├íjanej strane.
Pri p├íjkovan├ş da┼ą hoci viac kalafuny/tavidla a spoj prehria┼ą, pr├şpadne v├Żvody s├║─Źiastky pred p├íjkovan├şm otrie┼ą o kancel├írsky papier,
odstr├íni sa t├Żm zoxidovan├í vrstva kovu a sp├íjka sk├┤r chyt├ş. Najlep┼íie zaletovan├ę spoje na tvojej doske s├║ v├Żvody 1 a 2 na obvode, takto by mali vyzera┼ą aj zvy┼ín├ę spoje. Na doske je vidno aj studen├ę spoje, najv├Żraznej┼í├ş je medzi v├Żvodom keramick├ęho kondenz├ítora a spoji ved├║com ku v├Żvodu 2 na TNY obvode.
Pred kreslen├şm cesti─Źiek na DPS dosku riadne umy┼ą, najlep┼íie pr├í┼íkom, ak je ve─żmi zoxidovan├í, zobra┼ą jemn├Ż br├║sny papier (zrno min.400)a vy─Źisti┼ą prebr├║sen├şm na mokro.
Po vyleptan├ş je dobr├ę natrie┼ą stranu spojov rozriedenou kalafunou ak sa nebude DPS osadzova┼ą v ten ist├Ż de┼ł.
RoHS? Hr├┤za a des.
Ado_PO
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Pokro─Źil├Ż ─Źlen
Pokro─Źil├Ż ─Źlen
Pr├şspevky: 786
Vek: 33.25
Zalo┼żen├Ż: 31.03.2008

Ďalšia

Nasp├Ą┼ą na V├Żkonov├í elektronika

Kto je pr├ştomn├Ż

U┼ż├şvatelia prezeraj├║ci si toto f├│rum: ┼Żiadny registrovan├Ż pou┼ż├şvate─ż a 1 hos┼ą.

Forums ©
Autor str├ínky je Ondrej Z├ívodsk├Ż(zawin), o graficky design sa star├í ─Żubo┼í Fabo(BUFU).

TOPlist