Svetelektro.com

Svetelektro.com

Meno:
Heslo:
SVETELEKTRO • Logick├Ż analyz├ítor + voltmeter + ─Ź├şta─Ź

Logick├Ż analyz├ítor + voltmeter + ─Ź├şta─Ź

Pochv├í─żte sa ostatn├Żm ─Źo zauj├şmave ste vyrobili alebo pr├íve vyr├íbate!

Moderátori: psichac, Moderátori

Logick├Ż analyz├ítor + voltmeter + ─Ź├şta─Ź

Odosla┼ąod BOBOR » 13 Aug 2013, 19:02

tak som sa rozhodol hodi┼ą sem ned├ívno dokon─Źen├Ż projekt, ktor├Ż som prezentoval u┼ż vo vl├íkne "Na ─Źem zrovna pracujete". Ide o mal├Ż multifunk─Źn├Ż merac├ş pr├şstroj ktor├Ż zdru┼żuje funkciu jednoduch├ęho 4-kan├ílov├ęho logick├ęho analyz├ítora, voltmetra a frekven─Źn├ęho ─Ź├şta─Źa.
In┼ípir├íciou k tejto hra─Źke bol projekt od Vassilisa Serasidisa s Atmegou 8 ÔÇô d├í sa n├íjs┼ą aj na pandatrone. Zaujalo ma to a rozhodol som sa vytvori┼ą nie─Źo podobn├ę, no s viacer├Żmi mo┼żnos┼ąami a funkciami. V ┼żiadnom pr├şpade ale nejde o seri├│zny merac├ş pr├şstroj :-) .

Z├íklad zapojenia tvor├ş 8-bitov├Ż mikrokontrol├ęr PIC18F26K80. Ide o pomerne nov├Ż typ MCU schopn├Ż pracova┼ą s taktom a┼ż 64MHz, 12b. A/D prevodn├şkom a relat├şvne ve─żk├Żm pam├Ą┼ąov├Żm priestorom. MCU je taktovan├Ż pod─ża toho ─Źo pr├íve rob├ş, ak je v menu tak be┼ż├ş z intern├ęho 4MHz oscil├ítora, pri meran├ş nap├Ątia a frekvencie be┼ż├ş zo 16MHz kry┼ít├ílu a pri vzorkovan├ş (log. analyz├ítor) sa zapne PLL a fi─Ź├ş to na 64MHz.
Zobrazovanie je zabezpe─Źen├ę diplejom z nokie 3310 s radi─Źom PCD8544 (k├║pen├Ż z ebay). Ide o grafick├Ż displej s rozl├ş┼íen├şm 84x48 a SPI rozhran├şm.

O stabiln├ę nap├íjanie sa star├í LT1117 s pevn├Żm v├Żstupn├Żm nap├Ąt├şm 5V ktor├ę je ─Ćalej filtrovan├ę a blokovan├ę tantalov├Żmi a keramick├Żmi kondenz├ítormi.

Stru─Źn├Ż popis sch├ęmy:

Bi┼żut├ęria okolo vstupov logick├ęho analyz├ítora je tvoren├í s├ęriov├Żmi 100R rezistormi, Schottkyho di├│dami opret├Żmi o nap├íjanie a GND a pull-down rezistormi ktor├ę nastavuj├║ nulu v k─żudovom stave. Rovnako je vybaven├Ż aj vstup mera─Źa frekvencie.

Anal├│gov├ę vstupy / voltmetre s├║ tvoren├ę napa┼ąov├Żmi deli─Źmi (1:5) ktor├ę ur─Źuj├║ vstupn├║ imepdanciu voltmerov (okolo 1M) za nimi nasleduje opera─Źn├Ż zosil┼łova─Ź s jednotkov├Żm zosilnen├şm ktor├Ż sl├║┼żi na impedan─Źn├ę oddelenie vstupov A/D prevodn├şka. Nap├íjanie OZ je filtrovan├ę LC ─Źl├ínkom.

Ovl├ídanie je realizovan├ę pomocou piatich tla─Źidiel ÔÇô pull-up rezistory s├║ v MCU.

Intenzitu podsvietenia je mo┼żn├ę nastavi┼ą v dvoch stup┼łoch. O to sa star├í tranzistor Q2 (BSS123) ktor├Ż je sp├şnan├Ż PWM sign├ílom z MCU.

Stav pr├şstroja je signalizovan├Ż dvoma LEDkami.
To by bolo k sch├ęme asi v┼íetko.

Ako to funguje:

Nebudem podrobne popisova┼ą ovl├ídanie a menu, to je vidite─żn├ę z fotiek a videa, za─Źnem rad┼íej popisom funkci├ş a technick├Żmi parametrami:

Logick├Ż analyz├ítor ÔÇô disponuje 4 kan├ílmi, nastavite─żnou podmienkou spustenia (Trigger) t.j. je mo┼żn├ę zvoli┼ą vzostupn├║ alebo zostupn├║ hranu a kan├íl na ktorom je zapnut├Ż trigger, samozrejme je mo┼żn├ę mera┼ą aj bez triggeru, ─Ćalej je mo┼żn├ę vybra┼ą jednu zo ┼ítyroch vzorkovac├şch r├Żchlost├ş 25, 100, 400 ksps a 1 Msps. Vzorky s├║ ukladan├ę do 3400 prvkov├ęho po─ża charov v RAMke MCU, ke─Ć┼że ┼í├şrka ukladan├Żch vzoriek je len 4 bity, je mo┼żn├ę do tohto po─ża ulo┼żi┼ą 7800 vzoriek ─Źo znamen├í ┼że pri max. vzorkovacej r├Żchlosti zachyt├şme ├║sek 7,8ms. ─îas┼ą k├│du ktor├í sa star├í o vzorkovanie a ukladanie je p├şsan├í v ASM a do po─ża pristupuje pomocou nepriameho adresovania.
Zobrazen├Ż sign├íl je mo┼żn├ę pomocou prav├ęho a ─żav├ęho tla─Źidla pos├║va┼ą a pomocou horn├ęho a doln├ęho tla─Źidla zv├Ą─Ź┼íova┼ą a zmen┼íova┼ą.
Vzh─żadom na ve─żkos┼ą tohto displeja nie je ve─żmi mo┼żn├ę urobi┼ą presn├ę od─Ź├ştanie ─Źasu a tak je v ─żavom dolnom rohu zobrazovan├Ż ─Źas ktor├Ż zobrazuje CEL├Ł displej.

Voltmeter: - m├í 2 kan├íly s rozsahom 0-20V, prekro─Źenie rozsahu je signalizovan├ę zobrazen├şm --,--V
a r├Żchlym blikan├şm ─Źervenej LED. Okrem klasick├ęho ─Ź├şseln├ęho zobrazenia nap├Ątia je pou┼żit├ę aj zobrazenie prostredn├şctvom bargrafu a zobrazuj├║ sa aj maxim├ílne nameran├ę hodnoty.
Frekvencia merania je 10 meran├ş v ka┼żdom kan├íli za sekundu. Jedno meranie pozost├íva zo 16-tich vzoriek ktor├ę s├║ spriemerovan├ę.
Obrázok

─î├şta─Ź: - ide o jednoduch├Ż ─Źita─Ź s rozl├ş┼íen├şm 1Hz a rozsahom 50kHz. Na po─Ź├ştanie vyu┼ż├şva TIMER1, pin T1CKI. ─îasov├í z├íklad┼ła 1s je generovan├í len softv├ęrovo, ale s dostato─Źnou presnos┼ąou.
Viac k tomu nem├ím ─Źo doda┼ą.

Ako som spom├şnal vy┼í┼íie, je mo┼żn├ę nastavi┼ą (v Settings) dve ├║rovne podsvietenia a inverzn├ę zobrazenie (toto je s├şce ├║plne zbyto─Źn├ę, ale d├í sa to spravi┼ą jednoduch├Żm pr├şkazom, tak pre─Źo to tam neda┼ą)

Cel├ę je to nap├íjan├ę z 9V baterky, odber je cca. 10mA bez podsvietenia, 14mA pri log. analyz├ítore (be┼ż├ş na 64MHz)

Ešte pár viet k nedostatkom:
tla─Ź├ştka skryt├ę pod f├│liou (funguj├║ ale spo─żahlivo) a relat├şvne ve─żk├í krabi─Źka (vzh─żadom na mal├ę rozmery displeja) asi neprid├ívaj├║ ve─żmi na vzh─żade, no som r├íd ┼że som sa dokopal aspo┼ł k nejakej krabi─Źke
nie pr├şli┼í dobr├Ż pr├şstup k baterke a ICSP konektoru
aj ke─Ć zariadenie m├í vo─żbu Shutdown, je pou┼żit├Ż mechanick├Ż vyp├şna─Ź preto┼że odber v stby je skoro 5mA ─Źo je na bat├ęriov├ę nap├íjanie pr├şli┼í ve─ża, je to sp├┤soben├ę pa┼żrav├Żm displejom ktor├ęmu by bolo dobre vyp├şna┼ą nap├íjanie nejak├Żm P-FETom

Tieto nedostatky sn├í─Ć naprav├şm v ─Ćal┼íej verzii ktor├║ by som chcel sp├ícha┼ą s dsPICom, v├Ą─Ź┼í├şm displejom (resp. pripojenie k PC) a nap├íjan├şm z Li-Ion baterky s mo┼żnos┼ąou nab├şjania (napr. s MAX1811).

Pr├şlohy
menu.jpg
v-meter.jpg
counter.jpg
IMG068.jpg
IMG069.jpg
trigger.JPG
waiting.JPG
schema.png
Naposledy upravil BOBOR d┼ła 12 Apr 2016, 18:42, celkovo upraven├ę 1 kr├ít.
BOBOR
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Zasl├║┼żil├Ż ─Źlen
Zasl├║┼żil├Ż ─Źlen
Pr├şspevky: 1042
Zalo┼żen├Ż: 15.12.2006

Re: Logick├Ż analyz├ítor + voltmeter + ─Ź├şta─Ź

Odosla┼ąod boraicho » 13 Aug 2013, 20:31

j├║├║ parada, zaujima ked spomina┼í ten MAX to existuje baterka lion na 4,2V? nabijacie maju 1,2V to jest 3,6V alebo a┼ż 4,8V ??

a ako vykres─żuje┼í dysplej? ma┼í nejaku kni┼żnicu?
"Aj nevinne vyzeraj├║ca s├║─Źiastka, m├┤┼że by┼ą pr├ş─Źinou nefunk─Źnosti zariadenia a tou kondenzator 100% je"
3D REBEL II + PLA
boraicho
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Ultimate ─Źlen
Ultimate ─Źlen
Pr├şspevky: 11198
Vek: 28.09
Zalo┼żen├Ż: 03.02.2007

Odosla┼ąod BOBOR » 13 Aug 2013, 20:38

tak Li-Ion baterky sa ozna─Źuj├║ ako 3,7V, no nab├şjaj├║ sa na 4,1 alebo 4,2V, ten MAX to m├í nastavite─żn├ę

obsluhu displeja som si nap├şsal komplet vlastn├║, komunik├ícia s t├Żmto radi─Źom je trivi├ílna... akur├ít neodpor├║─Źam pou┼ż├şva┼ą konkr├ętne tento displej, preto┼że ob─Źas nepr├şjemne preblik├íva a men├ş kontrast
BOBOR
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Zasl├║┼żil├Ż ─Źlen
Zasl├║┼żil├Ż ─Źlen

Odosla┼ąod mato3000 » 13 Aug 2013, 21:16

pekne, len by ma zauj├şmalo kam sa pich├í stereo Jack a ko─żko W to m├í ..... :D , pr├şpadne ─Źi to ulo┼ż├ş┼í do mas├şvu, alebo pou┼żije┼í drevotriesku .

ale nie, pekne si skokom pozdvihol latku medzi v├Żrobkami
mato3000
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Power user
Power user
Pr├şspevky: 9190
Zalo┼żen├Ż: 04.01.2009

Odosla┼ąod jaromir » 13 Aug 2013, 21:39

Upadam do mdlob!
Pristroj vlastnej konstrukcie, vymysleny vlastnou hlavou a dokonca su v nom pouzite pomerne moderne suciastky. A dotiahnuty do konca! Je tam par drobnosti, ktore by som urobil inak, ale tak ako tak mas odo mna pochvalu pred nastupenou jednotkou - teda pred rozvinutou zastavou!

Zajtra ti to este skritizujem :wink:
jaromir
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Power user
Power user
Pr├şspevky: 4509
Vek: 32.95
Zalo┼żen├Ż: 08.07.2011

Odosla┼ąod wwlado » 13 Aug 2013, 22:11

Skoda, ze si tam dal PICko, to si asi doma nenapalim, ale velmi pekna praca.
wwlado

Odosla┼ąod awen » 13 Aug 2013, 22:31

palec hore :rock:
awen
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Power user
Power user
Pr├şspevky: 595
Vek: 29.24
Zalo┼żen├Ż: 11.02.2009

Odosla┼ąod BOBOR » 13 Aug 2013, 22:45

─Äakujem v┼íetk├Żm :wink:
jaromir - do zajtra sk├║sim urobi┼ą kvalitnej┼íie fotky alebo e┼íte jedno video, nech sa lep┼íie kritizuje :)
wwlado - PICko ti nap├ílim ke─Ć chce┼í :) teda ke─Ć si ho zo┼żenie┼í, alebo ti ho zo┼żenie jaromir tak ako mne, za ─Źo mu ─Ćakujem :)
BOBOR
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Zasl├║┼żil├Ż ─Źlen
Zasl├║┼żil├Ż ─Źlen

Odosla┼ąod jaromir » 14 Aug 2013, 09:13

Takze... kde zacat? Zacnime pri napajani, to ja zaklad vsetkeho.

1, Mas tam LD1117, teda linearne LDO-cko, co je asi najhorsi sposob ako ziskat 3,3V z 9V baterie. Zariadeni ma spotrebu 15mA, pri 3,3V je to prikon 50mW, ale na LDO-cku je strata 86mW, teda viac nez jedenapol krat tolko - aby som to povedal inak, 63% energie z baterie sa spali na LDO-cku a zvysok napaja tvoje zariadenie. Aj keby si urobil menic s extremne primitivnym a starym obvodom MC34063 a ten by mal ucinnost povedzme 80% (co je na dnesne pomery extremne zla ucinnost, daju sa kupit obovody, s ktorymi dosiahnes 90-95% s prstom v nose) + vlastna spotreba asi 2mA (opat uplne naprd udaj, dnes sa daju kupit omnoho lepsie kusy), tak by si mal spotrebu z 9V baterie nie 15mA, ale asi 9mA. Ak by si si kupil nejaky lepsi step-down menic, tak by si sa spotrebou dostal na povedzme 6-7mA.

2, Spotreba 5mA v stadby je divna. Displej tolko nemoze zrat, najviac tak 500uA. Nieco robis zle - nieco z toho, co robis zle, popisem neskor.

3, MCP6V27 je zbytocne dobry OZ. Viem, ze si chcel nieco s malou napatovou nesymetriou, ale dal by sa pouzit nejaky lacnejsi s mensou spotrebou. Pri napajani 3,3V je 1LSB 12-bitoveho ADC 0,8mV. Teda napatova nesymetria mensia ako 0,8mV je zanebatelna.
Mojim favoritom pre lowpower aplikacie je MCP6041, ale jeho nesymetria 3mV sa hodi skor k 10-bitovemu ADC. Ale ma spotrebu 0,6uA, co je podstatne lepsie nez 0,6mA u MCP6V27. Pre tvoju apliakciu by bol lepsi MCP6061, resp. 6062 - ma spotrebu 60uA a offset 150uV. Zvazil by som este MCP617 alebo MCP6031
Vsimni si este raz, ze MCP6V27 ma spotrebu 0,6mA, mas tam dva, takze len operaky ti zeru 1,2mA. Pouzitim vhodnejsich typov by si mohol ist aspon o 1mA dolu (vratane stadby rezimu).

4, Citac do 50kHz? Z coho plynie obmedzenie? Citac sa da bez problemov urobit do jednotiek az desiatok MHz, povedzme ze do 10MHz bez problemov aj ked bezi z interneho oscilatora, nech aj 32kHz.

5, Vzorkovanie 1MSPS mi pride byt malo. Podla mna by sa dalo ist rychlejsie. Napriklad tento kod
K├│d: Vybra┼ą v┼íetko
   swapf    PORTA,W
   nop
   andlw   0xF0
   movff   PORTA,INDF0
   iorwf   POSTINC0,f

Zopakovany X krat linearne po sebe (bez cyklu) vykona 2X nasobne naspamplovanie dolnych styroch bitov portu A a ulozenie v spakovanom formate do X po sebe nasledujucich pamatovych oblasti. Trva to 6 instrukcnych cyklov, teda pri taktovacej frekvencii 64MHz bude dvojsamplovanie vykonane s frekvenciou 2,66MHz, teda efektivna samplovacia rychlost je 5,33MHz, resp. 5,33MSPS
Mozno by sa to dalo este zefektivnit, toto je len taky kod od brucha, ktory mi prisiel na rozum.

6, Taka formalitka - na tie digitalne vstupy by som dal nejaky buffer, trebars 74LVC244 alebo nieco podobne. Ked sa nieco poserie a na vstupe sa objavi napatie, ake tam nema byt, tak si to odnesie buffer, nie PICko :-)

7, Kde su zdrojaky?
jaromir
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Power user
Power user

Odosla┼ąod Washu » 14 Aug 2013, 10:35

Pekne programatorske cvicenie, je pekne vidiet ze niekto pouziva aj vlastnu hlavu a vymysla aj vlastne konstrukcie.
PS: Nemaju tie PICky aj DMA? Na tuto aplikaciu sa to vyslovene ziada ;)
It doesn't matter how beautiful your theory is, it doesn't matter how smart you are. If it doesn't agree with experiment, it's wrong
(Richard Feynman)
Washu
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Power user
Power user
Pr├şspevky: 4459
Vek: -2005.2
Zalo┼żen├Ż: 15.04.2010

Odosla┼ąod jaromir » 14 Aug 2013, 10:42

washu: Nemaju. U 8-bitov to tak ako tak nie je uplne klasicka a bezna vec. Hoci - trebars take PIC18F46J11 ma DMA ale iba pre SPI modul.

U lepsich PICiek, trebars neajke bezne 16-bity v cene toho, co BOBOR pouzil v tejto konstrukcii, je PMP (paralell master port, prepnutelny do slave rezimu) a ten sa da zavesit na DMA, takze je z toho instantny zaznamnik rychlych dejov.
jaromir
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Power user
Power user

Odosla┼ąod neznamy » 14 Aug 2013, 10:58

je to pekn├í pr├íca, mo┼żno by som to doplnil o datalogger

ja som rozm├Ż┼ílal ─Źi sem da┼ą m├┤j DDS gener├ítor, ale chcem e┼íte aby sem Jarom├şr pri┼íiel tak┼że vr├ímci zachovania jeho du┼íevn├ęho zdravia ned├ím :D
neznamy

Odosla┼ąod jaromir » 14 Aug 2013, 11:03

right: aky datalogger/coho mas na mysli?
Neboj, ja toho znesiem vela. Pokojne sem daj to DDS-ko, prinajhorsom ti ho nevyberanym sposobom skritizujem.
jaromir
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Power user
Power user

Odosla┼ąod Washu » 14 Aug 2013, 11:15

jaromir: Mozno trochu OT ale mam otazku na PIC kedze ma zaujima co ponuka "konkurencia". Vseobecne z ponuky microchiou aky najrychlejsi timer je k dispozicii v MCU teda s akym rozlisenim je mozne merat periodu dajme tomu 1sekundy.

right13: LEn sa nehambi. Je to vlastna tvorba a to sa ceni.
It doesn't matter how beautiful your theory is, it doesn't matter how smart you are. If it doesn't agree with experiment, it's wrong
(Richard Feynman)
Washu
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Power user
Power user

Odosla┼ąod petersno » 14 Aug 2013, 11:18

jaromir nap├şsal:4, Citac do 50kHz? Z coho plynie obmedzenie? Citac sa da bez problemov urobit do jednotiek az desiatok MHz, povedzme ze do 10MHz bez problemov aj ked bezi z interneho oscilatora, nech aj 32kHz.

jaromir, mozes toto trochu rozviest ? nech sa aj nam menej znalym zazne :D
petersno
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Ultimate ─Źlen
Ultimate ─Źlen
Pr├şspevky: 2774
Vek: 56.13
Zalo┼żen├Ż: 06.08.2011

Odosla┼ąod BOBOR » 14 Aug 2013, 11:26

jaromir:
1. prehliadol si jeden detail, stabilizujem to toti┼ż na 5V nie na 3,3V, ale aj tak uzn├ívam ┼że je to dos┼ą katastrof├ílny sp├┤sob nap├íjania
2. spotrebu sk├║sim e┼íte zmera┼ą na podobn├Żch displejoch, uvid├şm kde je chyba
3,6. ─Ćakujem za vhodn├ę typy, nabud├║ce to sprav├şm lep┼íie
4. obmedzenie je max. frekvencia pinu T1CKI - "FT1 T1CKI Oscillator Input Frequency Range DC - 50 kHz"
5. vyskúšam
7. zdroj├ík je moment├ílne v dos┼ą ┼íkaredej a zle ─Źitate─żnej forme (a┼ż sa za to hanb├şm), tak┼że zverejnen├Ż bude a┼ż ke─Ć privediem do norm├ílnej podoby :)

k DMA a 16-bitom - zaobstaral som si nejak├ę lep┼íie PICky a v bl├şzkej bud├║cnosti nie─Źo posk├║┼íam

right13 - ─Ćakujem
Pr├şlohy
pics.png
BOBOR
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Zasl├║┼żil├Ż ─Źlen
Zasl├║┼żil├Ż ─Źlen

Odosla┼ąod jaromir » 14 Aug 2013, 11:36

washu: neviem, toto som este neskumal. Namatkovo trebars u PIC32MX moze ist timer na 80MHz (12,5ns rozlisenie). Treba si pockat na PIC32MZ, to bude vacsia zabava (200MHz MIPS14KEc jadro, 2MB FLASH, 512kB RAM, 28MSPS ADC).
Zda sa mi, ze som u niektoreho PICka videl lepsi udaj nez 12,5ns, ale neviem si spomenut u ktoreho.

petersno: citac moze citat nezavisle od systemoveho clocku, lebo sa da vypnut synchronizacia so systemovym clockom. Potom je vstupne frekvencia obmedzena iba maximlanou vstupnou frekvenciou citaca, ta byva v datasheete, typicky je to niekolko desiatok MHz.

BOBOR:
1, Ten displej napajas z 5V?
4, Podla datasheetu http://ww1.microchip.com/downloads/en/D ... 39977f.pdf strana 568, udaj 47, TT1P - perioda vstupneych impuzlov do externej nohy timeru 1 je 60ns, teda 16,6MHz. FT1 je maximalna frekvancia oscilatora pripojeneho na vstup T1 (typicky ten oscilator obsahuje 32kHz krystal). Ak mas T1 oscilator disablovany, tak tam mozes pohnat tych 16,6MHz
7, vsetky zdrojaky su skarede

Odporucam na hranie dsPIC33FJ128GP802. 128kB FLASH, 16kB RAM, puzdro DIP28, kopec periferii
jaromir
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Power user
Power user

Odosla┼ąod petersno » 14 Aug 2013, 11:59

vdaka. nenapadlo ma, ze bude stav citaca v internom registry :?
petersno
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Ultimate ─Źlen
Ultimate ─Źlen
Pr├şspevky: 2774
Vek: 56.13
Zalo┼żen├Ż: 06.08.2011

Odosla┼ąod Washu » 14 Aug 2013, 13:19

jaromir: to mi pripomenulo ten stale slubovany STM32F333 s 300ps timerom. Ak sa ho niekedy dockam :D
(Richard Feynman)
Washu
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Power user
Power user

Ďalšia

Nasp├Ą┼ą na M├┤j v├Żrobok

Kto je pr├ştomn├Ż

U┼ż├şvatelia prezeraj├║ci si toto f├│rum: ┼Żiadny registrovan├Ż pou┼ż├şvate─ż a 1 hos┼ą.

Forums ©
Autor str├ínky je Ondrej Z├ívodsk├Ż(zawin), o graficky design sa star├í ─Żubo┼í Fabo(BUFU).

TOPlist