Logovanie dat na SD kartu - ako na to?

Všetko čo sa týka mikropočítačov + Sekcia Arduino

Moderátori: psichac, Moderátori

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4418
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Logovanie dat na SD kartu - ako na to?

Príspevok od používateľa romiadam » 12 Nov 2014, 12:18

Cavte,

Ako uz z nazvu vyplyva rozhodol som sa pre taky maly projek a to logovat data na SD kartu. Som v uplnych zaciatkoch a tuto temu by som chcel vyuzit na ziskavanie informacii, ktore mi nie su jasne. Ak sa mi podari tento projekt dokoncit a cele to bude funkcne, tak by som na koniec tejto temy dal link, a zverejnim to v casti Moj vyrobok (ale to je este velmi daleko, takze nechcem predbiehat).

Otazka 1:
Nakolko neovladam C-cko a momentalne sa mi to este nechce ucit), da sa to urobit aj v ASM? Vsade na IT vidim priklady v C-ku, kde sa volaju kniznice. V ASM sa mi paci to, ze tam presne viem co sa deje s kazdym bitom. Viem ze pre C su uz hotove kniznice a staci to len zavolat, program je jednoduchsi, ale predsa v ASM presne pochopim ca sa tam deje. Pytam sa lebo neviem ci sa "nezahryznem" do niecoho velmi komplikovaneho a zloziteho. Aby som sa potom niekde v polovici projektu nezamotal a nevzdal to.

Otazka 2 (ohladom FAT16):
informacie k otazke
Studujem FAT system SD karty. Naformatoval som vo Win7 SD kartu 2GB na FAT (Default) s Default allocation size. Quick format nebol zafajknuty. Potom som na SD karte vytvoril txt subor test.txt a zapisal do neho text abc a ulozil. SD kartu som otvoril v HxD programe.
Na IT som sa docital ze MBR je na nultom sektore, ale v programe HxD na nultom sektore vidim same nuly az od byte 1C0 po byte 1CC je toto: 0C 00 06 38 F8 B8 89 00 00 00 77 9F 3A, a na konci je 55 AA. Viem iba co je je 55 AA ("podpis") . Potom od sektoru 2 az po sektor 136 (vratane) su same FF. Sektor 137 je MBR, sektor 138 su same nuly, 139 - byte 00 az 05 je toto F8 FF FF FF FF FF a potom su same nuly 00, 140 az 608 (vratane) su same 00, sektor 609 je asi hlavicka mojho txt suboru, lebo tam vidim nazov suboru TEST TXT, 610-639 su nuly 00, a 640 su data mojho txt suboru abc
udaje z MBR:
Bytes per sector: 512
Sectors per cluster: 64
Number of reserved sectors: 2
Number of FAT tables: 2
Max root entries: 512
Number of sectors in FAT: 235

otazka
2a) Preco MBR je az na 137 sektore?
2b) Je tam vzdy alebo sa to meni v zavislosti od niecoho? Ak vlozim inu SD (do 2GB) do slotu s FAT16, bude opat MBR na 137 sektore?
2c) Co je potom na nultom sektore?
2d) Co su tie FF-ka od sekt. 02 az po 136
2e) Co je sektor 139?
2f) Ako mikroprocesor zisti, ze MBR je na 137 sektore? (ak sa meni - otazka 2b)

Otazka 3
zistil som ze SD karta pracuje s cely sektorom (512 bytov) takze to mi bude treba MCU, ktory ma aspo n 768 RAM ze?

Otazka 4
a ked uz som tu zakusol do toho sektoru v otazke 3, ako sa dopise udaj do sektoru ak nie je celkom zaplneny? To treba najprv z SD karty nacitat cely sektor, potom v MCU zistit kde bol posledny zaznam, dopisat novy zaznam a zase to poslat spat do SD karty?


Ako vzdy, na zaciatok je tych otazok strasne vela.... sorry.
0
Naposledy upravil/-a romiadam v 12 Nov 2014, 13:25, upravené celkom 1 krát.
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

dan21
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3016
Dátum registrácie: 11 Apr 2007, 00:00
Bydlisko: ZA

Re: Logovanie dat na SD kartu - ako na to?

Príspevok od používateľa dan21 » 12 Nov 2014, 12:33

0

21stano21
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 239
Dátum registrácie: 05 Jan 2013, 17:48
Bydlisko: ZM

Re: Logovanie dat na SD kartu - ako na to?

Príspevok od používateľa 21stano21 » 12 Nov 2014, 13:06

Mňa by to tiež zaujmalo, nenájde sa tu niekto znalí veci čo by to popísal bližšie?
0
The power of Linux.

dan21
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3016
Dátum registrácie: 11 Apr 2007, 00:00
Bydlisko: ZA

Re: Logovanie dat na SD kartu - ako na to?

Príspevok od používateľa dan21 » 12 Nov 2014, 13:24

0

MiloPS3
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 480
Dátum registrácie: 20 Apr 2011, 00:00
Bydlisko: Lazne Kynzvart / CZ

Re: Logovanie dat na SD kartu - ako na to?

Príspevok od používateľa MiloPS3 » 12 Nov 2014, 16:51

2a) Preco MBR je az na 137 sektore?
nevim to pres ne ale protoze se to tak naformatovalo, taky mi to delalo pak sem ale kartu smazal pres SDFormatter a bylo to uz v 0 sektoru
to ze si to sformatoval neznamena ze tam nejsou predesli data.. :wink:
co je jakej sektor si musis vypocitat z MBR,vse co je mimo MBR/takulky/root/rezervovany sektory jsou predesli data

pri obsluze FAT bude promenych potreba hodne

pokud budes logovat jen do novyho souboru netreba resit data tam zapisujes postupne a pocitas si delku kterou nakonec zapises do hlavicky souboru + oznacis zabrany clustry do obou tabulek,
pokud ne, precist velikost souboru,nacist zabrany klustry , vypocitat , precist sektor kde je konec a muzes zapisovat ...

stahni si jeste WinHex, ten umi jen cist ale zobrazi ti MBR/tabulky/ROOT na 2 kliknuti at to nemusis hledat..., + jina info

naformatuj to na FAT32 a uvidis to čoromoro... :rolleyes:
0

peterple
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2328
Dátum registrácie: 25 Jún 2013, 21:06
Bydlisko: Krajné
Vek: 57
Kontaktovať používateľa:

Re: Logovanie dat na SD kartu - ako na to?

Príspevok od používateľa peterple » 12 Nov 2014, 18:45

romiadam napísal: 2a) Preco MBR je az na 137 sektore?
Ja si myslím že je to v poriadku. V nultom sektore máš MBR s definíciou jedinej particie. Tá začína na adrese 0X1BE. To čo je pred tým je bootstrap area code, ale kedže ten disk nie je bootovatelný tak neobsahuje žiadnu kód. Preto tie 00 na začiatku. A signatúra na konci je tam ako patrí.

Ideš to robiť v ASM? Pre aký procesor? Nutne potrebuješ ten FAT? Nestači ti len logovať. To sa dá aj bez FAT.
0
Ukáž múdremu chybu a on sa ti poďakuje. Ukáž chybu hlupákovi a on sa urazí.

Používateľov profilový obrázok
dxr
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3968
Dátum registrácie: 05 Aug 2013, 20:21
Bydlisko: V strede nicoho
Kontaktovať používateľa:

Re: Logovanie dat na SD kartu - ako na to?

Príspevok od používateľa dxr » 12 Nov 2014, 19:45

Existuju este ine a efektivnejsie FS pre *FLASH* a to co ti ponuka peter na to ti staci portovat
zapis sektoru a zapisovat svoj format a potom to vyplut cez seriak ale podla toho co tusim ze to bude
chces asi fakt FATku :)

dalsia moznost dat tam dalsi modul kde mas hotove projekty kde mas ovladanie SD + FAT cez seriak
kvazi ako keby si pouzivat sluzby BIOSu tj. (fopen append close write/read)
0
Mahátma Ghándí: „Nejdřív tě budou ignorovat. Pak se ti budou smát. Pak proti tobě budou bojovat. Potom zvítězíš.“
čo viac dodať som taký a možeš to skúsiť vyhrať aj tak to vzdáš.. Obrázok
Arduino is popular becouse allow complex task with minimum investment

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4418
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Re: Logovanie dat na SD kartu - ako na to?

Príspevok od používateľa romiadam » 13 Nov 2014, 01:30

Ideš to robiť v ASM?
Kedze v C-cku neviem programovat (aj ked by som uz mal s C-ckom pomalicky zacat), nezostava mi nic ine ako ASM. Ale ja ASM mam rad, aj ked je to pracnejsie.
Pre aký procesor?
No este neviem. Niekde som letmo cital na IT ze SD karta posiela cely sector (512 bytov) ked sa cita (este neviem presne, mozno nie, neviem este presne), tak asi neaky co ma aspon 768 bytov RAM. asi najlepsie 1024 nech tam nemusim setrit registrami. Ale este si to nastudujem. Hlavne nech ma SPI, a to ma vacsina MCU.
Nutne potrebuješ ten FAT? Nestači ti len logovať. To sa dá aj bez FAT.
SD kartu musi precitat Win7, lebo data chcem spracovat a vytlacit do grafu v exceli (samozrejme adekvatne mnozstvo tych dat, abyEXCEL z toho mnozstva dat nezblbol), takze FAT sa tam asi zide.
...pokud budes logovat jen do novyho souboru...
Chcel by som to logovat stale do jedneho suboru (na konci udajov pridat ENTER v ASCII ako novy riadok dat), pridavat nove udaje, kvoli grafu v exceli, aby to bolo v jednom subore. Vlastne na celej SD karte bude len jede subor v root directory. Musim este nastudovat co vsetko treba na to ked sa dopisuje do suboru (uz MiloPS3 mi nieco naznacil, len mu este nerozumiem)

Uz som si medzitym nieco nastudoval. Ja som si poplietol MBR a BOOT sektor. Na 137 sektore je BOOT sektor(prvy sektor particie) a MBR je na 0-tom sektore. Je to OK.
0
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

Používateľov profilový obrázok
xmilos
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3671
Dátum registrácie: 04 Máj 2011, 00:00
Bydlisko: Povazie

Re: Logovanie dat na SD kartu - ako na to?

Príspevok od používateľa xmilos » 13 Nov 2014, 06:47

romiadam
studovanie struktury FAT16 je podla mna zbytocnost, najdi si hotove kniznice a energiu skor venuj zbytku riesenia ( meranie ) + studovanie C - cka.
0

Používateľov profilový obrázok
dxr
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3968
Dátum registrácie: 05 Aug 2013, 20:21
Bydlisko: V strede nicoho
Kontaktovať používateľa:

Re: Logovanie dat na SD kartu - ako na to?

Príspevok od používateľa dxr » 13 Nov 2014, 08:52

Uz som si medzitym nieco nastudoval. Ja som si poplietol MBR a BOOT sektor. Na 137 sektore je BOOT sektor(prvy sektor particie) a MBR je na 0-tom sektore. Je to OK.
MBR mas len pri diskoch disketa ho nema aspon posledne dni co vyrabam Virtualne Image diskov pre bootvanie z CD/DVDromky
som si toto dost odskakal isolinux+grub2 im to vadi v urcitej emulacii.

FATky je ich viac vyber si nejaku asi FAT12/FAT16 FAT32/vFAT ani exFAT nepotrebujes.

Hlavne specifikuj nejaku platformu nech sa nebavime virtualne mas tu MSP430/AVR/PIC aj ARM ludi tak si vyber.

inak ked robis v ASM pocitam ze by si nemal mat problem s BASICom tam su tiez libky na FATku

C je v pohode pokial nenarazis na hviezdicky pred premennymi ale tomu sa da vyhnut.
0
Mahátma Ghándí: „Nejdřív tě budou ignorovat. Pak se ti budou smát. Pak proti tobě budou bojovat. Potom zvítězíš.“
čo viac dodať som taký a možeš to skúsiť vyhrať aj tak to vzdáš.. Obrázok
Arduino is popular becouse allow complex task with minimum investment

MiloPS3
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 480
Dátum registrácie: 20 Apr 2011, 00:00
Bydlisko: Lazne Kynzvart / CZ

Re: Logovanie dat na SD kartu - ako na to?

Príspevok od používateľa MiloPS3 » 13 Nov 2014, 12:27

jenom nahodim: vzhledem k tomu ,ze to chces psat v asmku, bych to tam cpal ciste jako data, zapsal si jen konec dat , pak zase pokracoval , data pak posilat po treba usb/serial do PC, neni problem si napsat nejakej malej program co ti to prijme a ulozi do souboru jakej chces, nebo ti rovnou vytvori graf,popripade i terminaly umi prijmout data do souboru ...

ono zapisovat do fat neni zadna sranda, je to priserny pocitani a pocitani nasobeni deleni v docela vysokejch cifrach,
0

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4418
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Re: Logovanie dat na SD kartu - ako na to?

Príspevok od používateľa romiadam » 13 Nov 2014, 14:27

xmilos napísal:romiadam
studovanie struktury FAT16 je podla mna zbytocnost, najdi si hotove kniznice a energiu skor venuj zbytku riesenia ( meranie ) + studovanie C - cka.
FAT studujem, len kvoli tomu aby som vedel ako MCU najde posledny zaznam dat a prida knemu dalsi a co vsetko sa na SD karte ma pomenit.
MBR mas len pri diskoch disketa ho nema
disketou si myslel SD kartu? , lebo ja tu cely cas pisem o SD karte. SD karta ma MBR po naformatovani a je tam akurat informacia, kde sa zacina particia, na ktorom ektore.

MiloPS3
ide o to, ze dataloger by sa nemusel spajat s PC. Len sa vytiahne SD karta (zatial dataloger dalej loguje do EEPROM - par udajov sa tamzmesti), da sa do PC, prekopirujesa txt subor do PC, vymaze sa obsah txt suboru na SD karte, a SD karta sa vrati spat do datalogeru. Ak medzitym, kym SD karta nebola v datalogeri ,sa neake data logovali do EEPROM tak sa z EEPROM odoslu na SD kartu.

Sorry ze som zabudol uviest platformu. Cele to bude riadit MCU PIC
ono zapisovat do fat neni zadna sranda, je to priserny pocitani a pocitani nasobeni deleni v docela vysokejch cifrach
Mozno je to blbost programovat to v ASM nehovorim ze nie. Uvidim ako to pojde a ak to bude moc komplikovane tak sa dam asi na to C-cko. Ale zatial som za ASM. Uvidim ako to pojde ked to zacnem programovat.


Co som zistil nove:
- z som zistil ako poslat data do SD karty cez SPI (inicializacia kary, a podobne ale este si to detailne musim pozriet)
- uz viem kde je datova cast na SD karte, takze uz viem kam zapisovat data

Este potrebujem nastudovat ze co vsetko este treba niekde upravit. Lebo len dopisat data to asi nestaci, tam asi bude treba nieco zmenit aj v hlavicke suboru a ktovie kde este co.
Akby to niekto vedel porpr. ma na to materialy kde je to pekne vysvetlene, privitam.
0
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

MiloPS3
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 480
Dátum registrácie: 20 Apr 2011, 00:00
Bydlisko: Lazne Kynzvart / CZ

Re: Logovanie dat na SD kartu - ako na to?

Príspevok od používateľa MiloPS3 » 13 Nov 2014, 17:58

FAT studujem, len kvoli tomu aby som vedel ako MCU najde posledny zaznam dat a prida knemu dalsi a co vsetko sa na SD karte ma pomenit.
to by bylo jednodussi, celou tu kartu smaz, naformatuj, vytvor si txt na PC s 0b a prekopiruj to na SD,zjisti si kde je datova oblast/hlavicka souboru/tabulka 1/2 a muzes logovat , pak musis v PC jen smazat data v souboru ale soubor nechat

to by bylo jednorussi

pri zmene souboru musis najit zacatek souboru , to je zapsany v hlavicce,vypocitas, pak se kouknout do takulky ktery klustry jsou pouzity (teoreticky a mozna i prakticky kdyz je tam jen jeden soubor tak se budou vyuzivat klustery postupne za sebou) zjistis si velikost dat a tim najdes konec, pak muzes zapisovat do souboru/upravovat takulky a az dologujes zapsat velikost do klavicky..
0

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4418
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Re: Logovanie dat na SD kartu - ako na to?

Príspevok od používateľa romiadam » 13 Nov 2014, 18:15

MiloPS3
No ved presne toto chcem robit ako si to tu popisal, lebo toto je najjednoduchsi sposob ako aj pre program a aj pre mna (zatial kym o sposobe zapisu do systemu FAT neviem viac).
Jeden txt subor na SD karte v root direktory a potom uz len pridavat data. Len neviem ci staci pridavat data, alebo treba este aj nieco ine pomenit v hlaviske suboru. Myslim ze v hlavicke suboru su informacie o subore (atributy suboru, zaciatok - koniec a pod) a neviem ci aj to treba menit po pridani dat alebo to nemusim.? Precita mi to potom PC, ak v hlavicke bude ze subor ma stale 0 bytov? Asi nie alebo ano?

Toto este potrebujem ziztit, co vsetko sa musi zmenit v hlavicke suboru po pridani udajov do suboru a ci sa este inde nieco musi zmenit. Potom mi uz cely algoritmus zapisu dat do jedneho suboru bude znamy a mozem zacat pisat program.
0
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

peterple
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2328
Dátum registrácie: 25 Jún 2013, 21:06
Bydlisko: Krajné
Vek: 57
Kontaktovať používateľa:

Re: Logovanie dat na SD kartu - ako na to?

Príspevok od používateľa peterple » 13 Nov 2014, 18:36

Sa mi páči že na to ideš v ASM, som podobne založený, akurát na inej architektúre. Rozumiem dôvodom prečo to chceš mať tak ako píšeš. Môj loger je v zariadení v ktorom nie je možné vkladať vyberať kartu a tak som to robil vlastným veľmi jednoduchým FS. Čítanie dát potom do mobilu kde sa rovno generujú a odosielajú excel súbory v xml formáte.

Vôbec mi nepríde zbytočné že zvládneš FAT FS vlastnými silami.

V tvojom prípade by som použil FAT16. Ten ako tak poznám. FAT32 som už neštudoval. To že tam bude jediný súbor veľmi zjednodušuje situáciu. Pri ukladaní dát musíš samozrejme okrem sektora s datami modifikovať aj obe FAT tabuľky. FAT tabuľka nie je nič zložité. Je to iba jednosmerne linkovaný zoznam ukazateľov s obsadenými clustrami. Na toto by si mal myslieť pri výbere procesora. Neviem ako rýchlo a koľko veľa tam potrebuješ ukladať, ale mať možnosť v procesore uložiť aktuálne používaný sektor FAT by bolo veľké zrýchlenie. Takže to máš hneď 1kiBy SRAM. Na takéto niečo by som nešiel s ničím čo by nemalo aspoň 4kiBy SRAM.

Ďalšia vec je že pri FAT16 je minimálna pristupovaná jednotka nie sektor ale cluster. A ten môže mať podľa kapacity partície tuším až 32kiBy

-- Spojený príspevok 13 Nov 2014, 19:40 --

v hlavičke súboru musíš aspoň aktualizovať dĺžku súboru (môžeš aj dátum a čas). Okrem toho musíš správne robiť ten linkovaný zoznam obsadených clusterov v oboch FATkach.
0
Ukáž múdremu chybu a on sa ti poďakuje. Ukáž chybu hlupákovi a on sa urazí.

MiloPS3
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 480
Dátum registrácie: 20 Apr 2011, 00:00
Bydlisko: Lazne Kynzvart / CZ

Re: Logovanie dat na SD kartu - ako na to?

Príspevok od používateľa MiloPS3 » 13 Nov 2014, 18:50

hot si na kartu textak a zapis do nej "Jsem linej si neco najit na Googlu" , otevri si hex editor najdi si hlavicku a zmen velikost na 10, otevri ho a uvidis, pak si ten G opravdu otevri a hledej a hledej, je to tam , v hex editoru si muzes vsechno vyskouset, pak muzes zacit s mcu..

http://homepage.cs.uri.edu/courses/fall ... 8b/FAT.htm
http://social.technet.microsoft.com/wik ... ystem.aspx

poslal sem ti odkaz na tu bakalarskou praci tam je to pekne vysvetleny..
Toto este potrebujem ziztit...
velikost souboru,zabrany klustry v tab1/2, pokud se vejdes do velikosti klustru tak ti staci menit jen velikost souboru v hlavicce

sice sem to neskousel ale mozna by slo rucne zvetsit klustr na 64 KB pokud by ti velikost dat postacovala a menit jen velikost souboru v hlavicce

edit:peterple me predbeh ;)
0

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4418
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Re: Logovanie dat na SD kartu - ako na to?

Príspevok od používateľa romiadam » 13 Nov 2014, 19:35

...a zapis do nej "Jsem linej si neco najit na Googlu" , otevri si hex...
Ono ja uz googlim 2 dni a moj googel mi vyhadzuje vsetko to co som si ja uz nastudoval, citam link 10-15 min o ktorom si myslim ze tam bude to co potrebujem vediet a potom zistim ze tam nie je nic nove. A zase sa zacitam dodalsieho odkazu, kde by to mohlo byt a zase nic nove a zase nic nove. Uz ma z toho boli hlva. Vsade sa pise ako je FAT rozdeleny kde je co, ktory bajt je naco, ale nikde sa nepise o algoritme ako doplnit udaj do suboru. Co vsetko treba pomenit a ako.
Vsetky postupy a navody su vacsinou v C-ku cez kniznice, co mi moc nenapovie. Uz ma z tolkeho citania "toho isteho" boli hlava. Moze byt, ze aj ja hladam pod zlym vyrazom. Preto niektory mi to tu vygooglite bez problemov.

Skratka tak som sa obratil na vasu pomoc, na tych co stym niekedy robili a uz tieto informacie vminulosti nasli a maju ich v PC popr. vedia este tie linky. Ja nechcem od vas aby ste mi to vygooglili (za co vam dakujem ak to urobite), ale skor oslovujem tych co to uz vedia a robili stym a maju tie linky popr. poznamky alebo pdf navody a pod. material.

Idem si pozriet tie linky co mi poslal MiloPS3.
0
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

peterple
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2328
Dátum registrácie: 25 Jún 2013, 21:06
Bydlisko: Krajné
Vek: 57
Kontaktovať používateľa:

Re: Logovanie dat na SD kartu - ako na to?

Príspevok od používateľa peterple » 13 Nov 2014, 19:48

Takéto malé invektívy ignoruj. Konečne je tu trocha zaujímavá debata. Inak sa to tu točí iba o tom prečo mi nejde naprogramovať xxx procesor, yyy programátorom. Pýtaj sa čo ti nie je jasné. Mne je celý algoritmus jasný s tých troch obrázkom na druhom linku, ale to asi preto že som sa nejaký čas vŕtal v diskoch pomocou dosovského debugu, potom pomocou pctoolsu a pod vecí keď som potreboval vyduriť z MBR alebo Boot sektora nejakého všiváka.
0
Ukáž múdremu chybu a on sa ti poďakuje. Ukáž chybu hlupákovi a on sa urazí.

MiloPS3
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 480
Dátum registrácie: 20 Apr 2011, 00:00
Bydlisko: Lazne Kynzvart / CZ

Re: Logovanie dat na SD kartu - ako na to?

Príspevok od používateľa MiloPS3 » 13 Nov 2014, 20:19

To co treba zmenit/pripsat atd musis vedet sam, proto musis vedet jak vypada struktura souboru,ja osobne sem na to nikde nenatrefil .jako navod jak to udelat, proste sem koukal do hex editoru a upravoval a skousel za pomoci otevrenejch stranek se strukturou txt a fat,

cist stranky a na konci zjistit ze tam nic neni heh, to jen prolitni okem a vydis ..., to bz si ses nikdy nedocet, pomaha taky hledat obrazky...

uz sis skousel vytvorit ten soubor na karte ? hot sem skopcenej BOOt s. a hlavicku toho souboru,

testuj testuj a testuj
0

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4418
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Re: Logovanie dat na SD kartu - ako na to?

Príspevok od používateľa romiadam » 13 Nov 2014, 21:17

Ano pozeral so to v programe HxD. Zatial som kusal iba zmenit jedno pismenko v nazve suboru.
Ked uz sa bavime o editovani dat na SD karte. Chcel by som sa opytat, mozem niektory bajt zmenit na SD karte tak, ze ju uz naveky "znicim"? Ze sa uz ani naformatovat nebude dat? Alebo nic take nehrozi? Vzdy sa bude dat naformatovat, ked tam nieco pobabrem? Samozrejme teraz sa nebavim o datach ulozenych dna SD karte. Tie sa mozu stratit, to viem. Len ze ci si mam dat pozor pri editacii udajov na SD karte alebo netreba a ak nieco pobabrem, tak sa to len naformatuje?
0
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok