Mrazy a kondenzátory...

Pomoc s ostatnými vecami okolo elektroniky

Moderátori: mirosne, Moderátori

Používateľov profilový obrázok
Robio
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5398
Dátum registrácie: 11 Sep 2007, 00:00
Bydlisko: Bratislava
Vek: 34
Kontaktovať používateľa:

Mrazy a kondenzátory...

Príspevok od používateľa Robio » 18 Nov 2008, 20:42

Chcem sa spýtať či vadí elektrolytom nízka teplota...
Poroste lebo dielňu mám v garáži a tam sa nekúri a mám tam všetky veci...
A ešte ak máte nejaké postrehy čo radšej schovať pred mrazmi tak budem rád za typ... :)
0
Ponukam: 3D tlac, CNC frezovanie, Kalibracia teplotnych cidiel, pre viac info SS.

Používateľov profilový obrázok
peto seal
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 486
Dátum registrácie: 10 Jún 2008, 00:00
Bydlisko: SR-Bratislava-Devínska Nová Ves
Vek: 30
Kontaktovať používateľa:

Re: Mrazy a kondenzátory...

Príspevok od používateľa peto seal » 18 Nov 2008, 21:28

Robio napísal:Chcem sa spýtať či vadí elektrolytom nízka teplota...
Poroste lebo dielňu mám v garáži a tam sa nekúri a mám tam všetky veci...
A ešte ak máte nejaké postrehy čo radšej schovať pred mrazmi tak budem rád za typ... :)
Ked je na nom ze od -40+85/105 tak snad viac ako -40 stupnov snad mat nebudes :wink:
0

Používateľov profilový obrázok
datam
Power user
Power user
Príspevky: 2360
Dátum registrácie: 24 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: SVK
Vek: 41

Príspevok od používateľa datam » 18 Nov 2008, 21:41

Ešte záleží na tom či sa jedná o prevádzkovú teplotu alebo skladovaciu :wink: Skladovacia teplota má normálne večší rozsah takže viac menej im vadí hlavne to že ležia niekde v krabici a pozvoľne vysichajú.

Od určitej doby neskladujem doma el. kondenzátory, keramiku, trimre, potencimetre. Už som sa dosť krát ulakomil na elite zo starého TV a potom mi strelil. Takéto klúčové šúčiastky (z hladiska zostarnutia) radšej kupujem nové.
0

Používateľov profilový obrázok
Robio
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5398
Dátum registrácie: 11 Sep 2007, 00:00
Bydlisko: Bratislava
Vek: 34
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa Robio » 18 Nov 2008, 21:56

Tak ale mám na mysli veľké kondenzátory...pre filtráciu do zosilňovačov...nie kondy ktoré dostanem v obchode za 20sk.
0
Ponukam: 3D tlac, CNC frezovanie, Kalibracia teplotnych cidiel, pre viac info SS.

Používateľov profilový obrázok
balki
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1548
Dátum registrácie: 09 Jan 2007, 00:00
Bydlisko: Bratislava

Príspevok od používateľa balki » 18 Nov 2008, 22:00

Neboj, aj ja mám v garáži veľké kapacitory a v ZH bývajú niekedy veľké mrazy...a doteraz sa im nič nestalo, a to už prežili nejednu tuhú zimu :lol:
0

Používateľov profilový obrázok
Robio
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5398
Dátum registrácie: 11 Sep 2007, 00:00
Bydlisko: Bratislava
Vek: 34
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa Robio » 18 Nov 2008, 22:12

Super... :wink:
0
Ponukam: 3D tlac, CNC frezovanie, Kalibracia teplotnych cidiel, pre viac info SS.

Používateľov profilový obrázok
servisman
Power user
Power user
Príspevky: 1763
Dátum registrácie: 15 Dec 2006, 00:00
Bydlisko: skoro PN

Príspevok od používateľa servisman » 19 Nov 2008, 07:52

Súhlas s balkim :wink:
0
Nič sa nedeje náhodne!

Kofo

Príspevok od používateľa Kofo » 19 Nov 2008, 09:58

...presne ten istý prípad, ako pri kapacitoroch v aute. myslím, že zima im veľmi neuškodí ;)

Používateľov profilový obrázok
datam
Power user
Power user
Príspevky: 2360
Dátum registrácie: 24 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: SVK
Vek: 41

Príspevok od používateľa datam » 19 Nov 2008, 10:17

Nezabudni že výrobca stanovuje životnosť elektrolitického kondenzátora na 5 rokov. Či je to elit za 20sk alebo za 2000sk nič nemení na tom že stárne.

Je možné že pracuje aj po 20 rokoch ale možno by sa hodilo zmerať kapacitu a uvidíš že ten kondík nieje až tak moc OK.

X krát som doplatil na použité súčiastky a nikto ma nepresvedčí že kond čo valil 10 rokov v nejakom zapojení a potom ho niekto mal 5 rokov v garáži je OK. Dokonca som mal niekoľko krát problém s keramikou. Samozrejme svitok a tantal je iná kategória.

PS: neviem čo máš za špeci kondy ale mám doma (z nostalgie) elit 10mF/35V (velkosť pivovej flašky). Dnes ho kúpim o rozmeroch poldecáka a viem že je nový. Už len z pohľadu úspory miesta a spoľahlivosti nepoužívam zánovné súčiastky.


73 SK :wink:
0

Používateľov profilový obrázok
servisman
Power user
Power user
Príspevky: 1763
Dátum registrácie: 15 Dec 2006, 00:00
Bydlisko: skoro PN

Príspevok od používateľa servisman » 19 Nov 2008, 12:44

Ešte je dôležité upresniť, čo si pod pojmom "nový" predstavuješ. Aj tento kondík na obrázku je nový :lol:
Prílohy
t_cinsky_kondik_594.jpg
0
Nič sa nedeje náhodne!

Používateľov profilový obrázok
datam
Power user
Power user
Príspevky: 2360
Dátum registrácie: 24 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: SVK
Vek: 41

Príspevok od používateľa datam » 19 Nov 2008, 16:39

si robíš srandu. To je vážne alebo si niečo iba hasil ???
0

Kofo

Príspevok od používateľa Kofo » 19 Nov 2008, 17:32

...toto je doooooooooobrééééé :lol: :lol: :lol: kokos kde zháňaš takéto niečo? aby som sa tomu miestu vyhol :lol:

Používateľov profilový obrázok
Robio
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5398
Dátum registrácie: 11 Sep 2007, 00:00
Bydlisko: Bratislava
Vek: 34
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa Robio » 19 Nov 2008, 18:03

S tým kondom je to podvod...to je jasné...

Nehovorím že mám špecial kondy doma...ale predsa nebudem vyhadzovať 47mF kondy...zídu sa určite...
A mám kopec hodne starých elytov a kamacitu majú dokonca vyššiu ako predpísanú...
No ale s rozmermi musím súhlasiť...
0
Ponukam: 3D tlac, CNC frezovanie, Kalibracia teplotnych cidiel, pre viac info SS.

Používateľov profilový obrázok
Tibess
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 41
Dátum registrácie: 22 Jún 2010, 00:00
Vek: 31
Kontaktovať používateľa:

Re: Mrazy a kondenzátory...

Príspevok od používateľa Tibess » 16 Mar 2012, 21:11

čaute chcel by som sa spýtať, čo sa môže stať sôčiastkam ked ich necháme vonku, lebo mám v šope jedno staré rádio, tak či sa tomu nič nestane.. ako som nad tým ja premýšlal, tak ked už aj autá ostávajú vonku a nič im neni, tak by sa nemalo elektronike nič stať, nie ?
0

Používateľov profilový obrázok
Thales
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 13834
Dátum registrácie: 07 Okt 2008, 00:00
Bydlisko: White Hill, Prague
Vek: 41
Kontaktovať používateľa:

Re: Mrazy a kondenzátory...

Príspevok od používateľa Thales » 17 Mar 2012, 00:26

Staré poctivé elektrolyty určitě nebyly dělané na 5 let a stárnou velmi málo pokud vůbec. Samozřejmě typ od typu. Jen je třeba je občas doformovat protože samovolně degeneruje vrstva oxidu, která tvoří izolant mezi elektrodami. Pokud je kondenzátor kvalitní a udělá se to včas tak není problém. Pokud je někdo blbej, nenaformuje ho a vrazí ho přímo do zapojení tak ať se nediví. To ale není chyba kondu. Schválně datame - jestlipak si ty tohle udělal? Naformoval a přeměřil sis ty kondy?
Zkuste si někdy přeměřit kondenzátory Tesla řady TE925 které dostávaly třeba 15 let po řiti v rozhlasových ústřednách a dalších 10let se válely někde v garáži. Jsem ochoten se vsadit že po doformování si dají ty tvoje nové kondenzátory datame k snídani ve všech měřitelných parametrech (kapacita, svod, ESR). Krom velikosti ovem. A na rovinu - jelikož já se zabývám hlavně audiotechnikou tak když potřebuju postavit festovní subový zesilovač třeba do aktivního subwooferu, který bude fungovat mnoho let a bude dostávat zabrat tak je mi o cosi větší velikost úplně u řiti. Zato budu mít zcela klidné spaní protože mám 100% jistotu že jednou někdy v daleké budoucnosti jestli to kvůli něčemu odejde tak kvůli kondenzátorům to fakt nebude. To si ale musí přebrat každý sám jaké má priority.
0
Zapamatuj si:
- To že něco funguje neznamená že je to tak správně a už vůbec ne bezpečně.
- Je třeba se učit od těch co opravdu umí a ne od těch co si jen myslí že to umí

Používateľov profilový obrázok
Washu
Power user
Power user
Príspevky: 4521
Dátum registrácie: 15 Apr 2010, 00:00
Bydlisko: Multiverse
Vek: -1998
Kontaktovať používateľa:

Re: Mrazy a kondenzátory...

Príspevok od používateľa Washu » 17 Mar 2012, 11:26

Thales: Nastastie stale sa vyrabaju long-life kondenzatory co prekonaju tieto stare radovo vo vsetkych parametroch. Zial hlavne cenou.
Ono ani tie stare TE/TF neboli vo svojej dobe tak lacne ako ich vnimame dnes.
Ono je to vzdy o tom zvolit vhodny kompromis, pokial chces nekompromisne parametre bude taka zial aj ta cena.
0
It doesn't matter how beautiful your theory is, it doesn't matter how smart you are. If it doesn't agree with experiment, it's wrong
(Richard Feynman)

Používateľov profilový obrázok
Thales
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 13834
Dátum registrácie: 07 Okt 2008, 00:00
Bydlisko: White Hill, Prague
Vek: 41
Kontaktovať používateľa:

Re: Mrazy a kondenzátory...

Príspevok od používateľa Thales » 17 Mar 2012, 20:32

To není v rozporu. Netvrdím že neexistují lepší součástky, jde spíš o to že ty TFka a TEčka byly zcela běžný spotřební materiál, které se montovaly jak do spotřebky, tak do průmyslových zařízení, tak si je běžný amatér mohl koupit normálně v krámě bez příplatku. Když si budu chtít postavit nějaký slušný výrobek, nebude mi až tak moc záležet na rozměrech a najdu ty kondy v šuplíku nebo je levně koupím u překupníků s takovými krámy tak je úplně klidně použiju a bude to v pohodě, zatímco dnes když obejdu 5 běžných krámů se součástkami tak bych musel mít sakra štěstí abych dostal alespoň průměrně kvalitní kondenzátor a ne nějaký strašlivý šrot. Já si můžu alespoň čas od času koupit v Ecomu Nippony (protože minimální objednávka je za pětikilo bez DPH jinak účtují kilo manipulační poplatek) se zárukou původu a ne jak ten pajcovaný šmejd na Aukru a podobně, ale vy na Slovensku (fakt nic proti vám) jste prostě v řiti protože nevím o žádném podobném dodavateli který by dodával i v malých množstvích. Takže holt na Slovensku jsou za lepší kondy považované Samwha, což také není žádný zázrak. Bastlíř to má holt dneska těžké (spolu s řadou nekvalitních polovodičů) a když najde doma krabici pěkných modrých TFek tak by se neměl na ně dívat s despektem protože jsou staré, ještě velmi dobře poslouží. A to je to co jsem chtěl říci, protože Datam by je pravděpodobně hnedka hodil do koše a šel si koupit nové Hitano. Je třeba se zamyslet nad tím co je kam OK a co není.

Ještě co se týče ceny kvalitních kondů tak ta je přece závislá na množství. Když si všichni kupují šmejdy tak cena kvalitních součástek roste jelikož se vyrábí v menších množstvích a prodejcům se je nevyplácí držet skladem. A když už je mají dochází k dalšímu nárůstu ceny.
0
Zapamatuj si:
- To že něco funguje neznamená že je to tak správně a už vůbec ne bezpečně.
- Je třeba se učit od těch co opravdu umí a ne od těch co si jen myslí že to umí

Používateľov profilový obrázok
Washu
Power user
Power user
Príspevky: 4521
Dátum registrácie: 15 Apr 2010, 00:00
Bydlisko: Multiverse
Vek: -1998
Kontaktovať používateľa:

Re: Mrazy a kondenzátory...

Príspevok od používateľa Washu » 17 Mar 2012, 20:46

Mas pravdu ze v "drogerii" kvalitne suciastky nevedu. Kto ale vie co chce, tak spravidla nema problem si take suciastky zohnat.
Ale pricinu problemu by som hladal inde. Skus vyrobit nejake zariadenie zo spickovymi parametrami so zivotnostou 20+rokov. Nepredas ho, kedze ludia si radsej kupia lacny smejd. Clovek takto moze spravit kusovku pripadne specialy ale tym to konci.
Spotrebna elektronika je od slova spotrebovat. Ludia si kupuju a za par rokov vyhadzuju a kupuju nove "modernejsie".
Cena je az na prvom mieste. Niesom z toho nadseny ale to je tak vsetko co mozem...
0
It doesn't matter how beautiful your theory is, it doesn't matter how smart you are. If it doesn't agree with experiment, it's wrong
(Richard Feynman)

JanoP

Re: Mrazy a kondenzátory...

Príspevok od používateľa JanoP » 17 Mar 2012, 21:00

Thales napísal:...Nippony... nevím o žádném podobném dodavateli který by dodával i v malých množstvích
Kupil som minuly tyzden. Pajc?
http://www.avelmak.sk/index.php?lm=334& ... icle=26097
Naposledy upravil/-a JanoP v 17 Mar 2012, 21:53, upravené celkom 1 krát.

Používateľov profilový obrázok
lucky62
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1151
Dátum registrácie: 14 Feb 2012, 20:16
Bydlisko: Liptovský Mikuláš, SK

Re: Mrazy a kondenzátory...

Príspevok od používateľa lucky62 » 17 Mar 2012, 21:35

dosť sa podobajú tým, čo sú tu vyššie na fotke od servismana.. :-) (to je joke)...
0

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok