Svetelektro.com

Svetelektro.com

Meno:
Heslo:
SVETELEKTRO • Nab├şja─Źka autobat├ęri├ş

Nab├şja─Źka autobat├ęri├ş

Ak m├íte probl├ęm s elektronikou v aute, alebo proste chcete do auta nie─Źo zapoji┼ą

Moderátor: Moderátori

Nab├şja─Źka autobat├ęri├ş

Odosla┼ąod M4jkls0n » 13 Aug 2012, 21:53

Zdrav├şm v┼íetk├Żch. Potrebujem poradi┼ą oh─żadom autonab├şja─Źky. Chyst├ím sa urobi┼ą toto, vraj je to "jednoduch├ę a funk─Źn├ę" :) :
K├│d: Vybra┼ą v┼íetko
http://www.iboo.szm.com/nabijackaautobateriek.htm
M├ím trafo 20V napr├ízdno a pr├║d 4-5A. Probl├ęm je v tom, ┼że nem├ím ten tyristor ( napr. ten KT701 ) ale na┼íiel som doma s├║─Źiastku ( podobn├║ tyristoru ) s ozna─Źen├şm KT728/600. Zistil som ┼że je to triak :? Moja ot├ízka znie : D├í sa ten triak prisp├┤sobi┼ą k tomu obvodu nab├şja─Źky ? Alebo by niekto vedel nakresli┼ą upraven├║ sch├ęmu ? Ten triak je na 15A. Za n├ípady predom D├şki :wink:
M4jkls0n
St├íly ─Źlen
St├íly ─Źlen
Pr├şspevky: 249
Vek: 18.87
Zalo┼żen├Ż: 13.08.2012

Re: Nab├şja─Źka autobat├ęri├ş

Odosla┼ąod Nomen » 13 Aug 2012, 22:27

ja som este taku nerobil , ale v principe by mala fungovat ak by si reguloval s triakom ten primar /230 VAC/ , na sekundari samozrejme mostik a ampermetrom , aby si vedel co sa deje s prudom na sekundarnej strane
Nomen

Odosla┼ąod M4jkls0n » 13 Aug 2012, 22:36

No aj tak├║ sch├ęmu som dakde videl ( triak na prim├íre ). Ale ja som ho chcel da┼ą na sekund├ír - miesto tyristora ktor├Ż je na sch├ęme. Fungovalo by to ? Alebo tam treba da┼ą e┼íte di├│du ? BTW. ─Ź├ştal som ┼że tyristor prep├║┼í┼ąa pr├║d len jedn├Żm smerom ( chov├í sa ako di├│da ) a triak oboma smermi ( teda aj striedav├Ż pr├║d ) - tak preto som rozm├Ż┼ílal doplni┼ą obvod aj di├│dou ( napr. KY718 ) aby cez bat├ęriu ne┼íiel striedav├Ż pr├║d ale len pulzuj├║ci , ─Źi ako :rolleyes: Pros├şm poradte :)
M4jkls0n
St├íly ─Źlen
St├íly ─Źlen

Odosla┼ąod Wicker » 14 Aug 2012, 00:14

A ─Źo tak toto: http://svetelektro.com/modules.php?name ... 35#p350835 , s├şce zlo┼żitej┼íie, hlavne na rozbehnutie, ale ja som robil dva kusy a id├║ bez probl├ęmov a robilo ich tu aj zop├ír ─Ćal┼í├şch ─żud├ş.

Tyristor by sa našiel...
Wicker

Odosla┼ąod Nomen » 14 Aug 2012, 08:30

Ako ti Wicker uz poradil .., bola tu jedna tema , zdroj retro , namiesto diod chcel davat zenerky , nechcel som to uz potom komentovat , pretoze by to uz nebolo retro zdroja ale nejaky grc na ktory sa neda spolahnut , autor uz aj zabudol na nejaky zdroj , zbytocne sa tu zdvihli vasne a nic viac , cize , nespekuluj a za par centov si kup normalny tyristor a sprav si spolahlivu nabijacku s tyristorom a triac si odlo┼ż na nieco ine , ja mam taku zasadu ,.. z hovna bic neupletie , a ked upleties nebude ti plieskat ..pekny den
Nomen

Odosla┼ąod M4jkls0n » 14 Aug 2012, 08:40

Zdar. OK ja som sa len sp├Żtal, ─Źi by sa to dalo pou┼żi┼ą :wink: lebo doma sme mali nab├şja─Źku a toto mi z nej ostalo a chcel som ju znovu zlo┼żi┼ą. Bol tam skoro navlas rovnak├Ż obvod ako s tej str├ínky ─Źo som dal, ale miesto tyristoru tam bol ten triak. Tak som sa chcel uisti┼ą, ┼że ked to posklad├ím nasp├Ą┼ą, bude to nab├şja┼ą :) Inak tatko s t├Żm kedysi nabil aj baterku v ┼ákode 105L, tak┼że neviem ..... Ale teraz m├ím v aute 71 Ah baterku, tak┼że ak├║ nab├şja─Źku mi doporu─Ź├şte ? U┼ż niekedy d├ívnej┼íie som sk├║┼íal postavi┼ą t├║ z AR , pulzn├║ do 10A , ale nejak to dobre nefunguje a ani 10A trafo nem├ím. :(
M4jkls0n
St├íly ─Źlen
St├íly ─Źlen

Odosla┼ąod Nomen » 14 Aug 2012, 08:51

stiahni a prelistuj si , lenze prvy krok k nabijacke je mat trafo ,..samozrejme nemusi byt na 10A
http://www.ulozto.sk/xdKYuif/nabijece-a-nabijeni-pdf
Nomen

Odosla┼ąod M4jkls0n » 14 Aug 2012, 09:14

Pozrel som si to. Ja m├ím trafo , ako som u┼ż p├şsal napr├ízdno 20V a d├íva tu┼í├şm 4 a┼ż 5A. No a 71 Ah by sa s t├Żm dala nabi┼ą, ak sa nem├Żlim. Len teda vybra┼ą vhodn├Ż nab├şja─Ź :) ale ak├Ż, ked mne nikdy ni─Ź nefunguje :D :D
M4jkls0n
St├íly ─Źlen
St├íly ─Źlen

Odosla┼ąod M4jkls0n » 14 Aug 2012, 13:45

Ahojte. Tak┼że nedalo mi to a sk├║sil som to posklada┼ą ako to bolo kedysi :) Je tam to trafo ako m├┤┼żte vidie┼ą na obr├ízkoch. Nab├şja─Źka je zapojen├í - ako p├┤vodne, medzi v├Żvody 12V a 6V, a nameral som 20V tak┼że to zhruba sed├ş. Na dal┼íom obr├ízku je obvod regul├ície. JA SOM HO NEROBIL - robil ho jeden elektrik├ír z na┼íej dediny pred d├ívnymi rokmi :) A na hlin├şkovej platni je u┼ż spom├şnan├Ż triak KT728/600. Poistka na v├Żstupe zaia┼ą 5A. Dorobil som tam pre istotu aj t├║ di├│du KY718 (obr├ízok) aby do baterky n├íhodou ne┼íiel "striedav├Ż pr├║d" ale iba "pulzuj├║ci" z triaku. Teraz by sa ten triak mal chova┼ą ako tyristor ( aspo┼ł mysl├şm ), ked┼że triak s├║ vlastne 2 tyristory a jeden z nich bude teraz vyraden├Ż (tou di├│dou). Ked tak ma opravte :wink: A e┼íte tam je aj amp├ęrmeter :
K├│d: Vybra┼ą v┼íetko
http://www.alextronic.sk/predaj/2347/BP-670-10A-maly/
No a vysk├║┼íal som t├║ nab├şja─Źku, zapojil som bat├ęriu a na ┼łu aj multimeter a potenciometrom sa dal norm├ílne regulova┼ą pr├║d 8O a┼ż som bol prekvapen├Ż. Dokonca a┼ż do 10 A 8O Ale neviem ─Źi to trafo dok├í┼że doda┼ą a┼ż 10A , Sekund├ír som pozeral a vodi─Źe s├║ budto 1,5 mm2 alebo 2,5 mm2 . ─îo vy na to ??? Dok├í┼że da┼ą t├Żch 10 A ??? A e┼íte tak├í mali─Źkos┼ą, trafo akotak bzu─Ź├ş . Je to norm├ílne a nevad├ş to ? D├şki moc :wink:
Pr├şlohy
Sn├şmka372.jpg
Sn├şmka377.jpg
Sn├şmka374.jpg
Sn├şmka375.jpg
Sn├şmka376.jpg
M4jkls0n
St├íly ─Źlen
St├íly ─Źlen

Odosla┼ąod M4jkls0n » 14 Aug 2012, 22:26

Tak┼że nab├şjal som vybit├║ bat├ęriu bez├║dr┼żbov├║ 60 Ah pr├║dom 3A po─Źas asi jednej hodiny. Len tak sk├║┼íobne :) A potom so vytiahol motor z Tatranu 125 a vysk├║┼íal s t├Żm na┼ítartova┼ą. A ─Źuduj sa svete - ┼ítart├ęr to─Źil ako bl├ízen 8O . Tak┼że m├┤┼żem poveda┼ą ┼że nab├şja─Źka nab├şja :wink: Akur├ít vr─Ź├ş to trafo. Nevad├ş to ?
M4jkls0n
St├íly ─Źlen
St├íly ─Źlen

Odosla┼ąod Dolfi » 22 Aug 2012, 21:14

M4jkls0n nap├şsal:Tak┼że nab├şjal som vybit├║ bat├ęriu bez├║dr┼żbov├║ 60 Ah pr├║dom 3A po─Źas asi jednej hodiny. Len tak sk├║┼íobne :) A potom so vytiahol motor z Tatranu 125 a vysk├║┼íal s t├Żm na┼ítartova┼ą. A ─Źuduj sa svete - ┼ítart├ęr to─Źil ako bl├ízen 8O . Tak┼że m├┤┼żem poveda┼ą ┼że nab├şja─Źka nab├şja :wink: Akur├ít vr─Ź├ş to trafo. Nevad├ş to ?

Trafo (jadro) je jednosmere magnetizovan├ę jednocestne usmernen├Żm pr├║dom, t├Żm je presycovan├ę a preto vr─Ź├ş.

Ni─Ź s t├Żm nesprav├ş┼í pri jednocestnom usmernen├ş. Akur├ít si kontroluj jeho teplotu pri nab├şjan├ş, aby nezhorelo. (Na v┼íetk├Żch v├Żkonov├Żch s├║─Źiastkach s├║ toti┼ż ve─żk├ę tepeln├ę straty, lebo impulzn├í hodnota pr├║du je mnohon├ísobne (6x ?) vy┼í┼íia, ako stredn├í hodnota pr├║du).
Druhotriedny nadriaden├Ż si nikdy nevyberie prvotriedneho ale tre┼ąotriedneho podriaden├ęho.
Dolfi
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Power user
Power user
Pr├şspevky: 8856
Vek: 61.73
Zalo┼żen├Ż: 17.08.2008

Odosla┼ąod M4jkls0n » 24 Aug 2012, 13:34

Dolfi : Diki za objasnenie :wink:
Na triaku aj na di├│de je chladi─Ź, tak┼że by to malo by┼ą v poho :) A trafo sa chlad├ş ventil├ítorom za n├şm ( na fotk├ích nieje vidno ) a ods├íva tepl├Ż vzduch. Ja som to prerobil a riadne upevnil aby to nevyzeralo ako na t├Żch prv├Żch fotk├ích :D . Teraz to vyzer├í ├║plne inak :wink:
M4jkls0n
St├íly ─Źlen
St├íly ─Źlen

Odosla┼ąod Dolfi » 24 Aug 2012, 22:29

M4jkls0n nap├şsal:Dolfi : Diki za objasnenie :wink:

Ak je niekto elektrik├ír/ elektronik, tak by mal vedie┼ą, ─Źo si m├┤┼że dovoli┼ą chyti┼ą z kon┼ítrukcie. A preto ka┼żd├ęmu rad├şm, ak nie─Źo o┼żivuje/ testuje/ prv├Żkr├ít pou┼ż├şva, nech sa "nehanb├ş" v├Żkonovo nam├íhan├ę ─Źasti "odmera┼ą" aspo┼ł rukou na oteplenie.
Samozrejme, nebudeme chyta┼ą do ruky napr├şklad v├Żkonov├ę odpory, ktor├ę m├┤┼żu ma┼ą aj nieko─żko sto stup┼łov. No traf├íky, polovodi─Źe a ich chladi─Źe by sme mali ako-tak udr┼ża┼ą v ruke (max. cca 55 st. C).

Konkr├ętne u teba: Samozrejme, nechyt├íme sa prim├íru trafa a odizolovan├ęho pr├şvodu prim├íru. No ostatok je na sekund├írnej strane s n├şzkym nap├Ąt├şm, tak sa toho m├┤┼żeme chyti┼ą. ─îi┼że po nejak├Żch ─Źasov├Żch ├║sekoch pr├íce kontrolujeme teplotu jadra a vinutia traf├íka, teplotu chladi─Źa di├│dy a triaka a podobne ... :wink:
Druhotriedny nadriaden├Ż si nikdy nevyberie prvotriedneho ale tre┼ąotriedneho podriaden├ęho.
Dolfi
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Power user
Power user
Pr├şspevky: 8856
Vek: 61.73
Zalo┼żen├Ż: 17.08.2008

Odosla┼ąod M4jkls0n » 24 Aug 2012, 22:53

Presne tak ;) aj to som pri testovan├ş urobil. Trafo bolo trochu teplej┼íie a┼ż po dlh┼íom nab├şjan├ş. Triak sa ve─żmi nezohrial a najviac tepl├í bola di├│da. Samozrejme v┼íetko je na chladi─Źoch ;) No, a ke─Ć mi zv├Ż┼íi ─Źas, tak sem prihod├şm aj nov├ę fotky hotovej nab├şja─Źky :)
M4jkls0n
St├íly ─Źlen
St├íly ─Źlen

Nasp├Ą┼ą na Auto-elektronika

Kto je pr├ştomn├Ż

U┼ż├şvatelia prezeraj├║ci si toto f├│rum: ┼Żiadny registrovan├Ż pou┼ż├şvate─ż a 0 host├ş.

Forums ©
Autor str├ínky je Ondrej Z├ívodsk├Ż(zawin), o graficky design sa star├í ─Żubo┼í Fabo(BUFU).

TOPlist