Prasárny - elektro

Kecajte o čom chcete...

Moderátori: mirosne, Moderátori

Používateľov profilový obrázok
trunek
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1777
Dátum registrácie: 17 Máj 2007, 00:00
Bydlisko: ZM

Prasárny - elektro

Príspevok od používateľa trunek » 11 Júl 2012, 20:15

Dovoľte mi, aby som Vám ukázal jednu fakt zaujímavú fotku. Poprosím prečítajte si to, fakt to stojí za to:

Kolega z práce bol robiť zabezpečovacie zariadenie do jedného domu (jeho bokovka) a keď sa jeho kamarát išiel umyť, tak ho niečo triaslo a pichalo. Čudoval sa, čo to mohlo byť. Pozeral si ruky, či ich nemá porezané.... ale nič také. Po chvýľke bádania sa došlo na to, že to musí byť elektrický prúd vo vode. A aj tak bolo. Pustili vodu a vadaska signalizovala prítomnosť napätia. O tomto fakte svedčí aj fotka. Nemám foto s merákom, ale kolega tvrdí, že tam namerali cca 100-110V. Je to sila. Je to relatívne novostavba a je zaujímavé, že žiadne RCDčko to nevyhodilo. Teda neviem ako to majú zapojené. Navyše takéto veci majú byť pospojované o PE a nie je možné aby sa vo vode v kohútiku nachádzalo tak vysoké napätie. Kolega mi povedal, že rodina takto fungovala už viac ako rok. Našťastie sa nikomu nič nestalo. Po odpojení jedného ističu problém prestal. Takže teraz ostal v rozvádzači jeden istič, ktorý sa pravdepodobne len tak ľahko už nenahodí. Keby mi toto niekto povedal, asi by som mu neveril a bez fotiek by som neveril ani kolegovi.
Prílohy
013.jpg
014.jpg
0
učíme sa každý deň. Vidím to sám na sebe - ponuka výroby DPS http://svetelektro.com/Forum/ponukam-vy ... 25071.html

Split

Re: Nebezpečná voda

Príspevok od používateľa Split » 11 Júl 2012, 20:22

tak toto nema chybu.... 8O

Používateľov profilový obrázok
manik
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1044
Dátum registrácie: 19 Jan 2008, 00:00
Vek: 45

Re: Nebezpečná voda

Príspevok od používateľa manik » 11 Júl 2012, 20:26

ked uberal prietok menilo sa napetie?
0

Používateľov profilový obrázok
Vojta
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1039
Dátum registrácie: 19 Nov 2011, 15:34
Bydlisko: Františkovy Lázně
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: Nebezpečná voda

Príspevok od používateľa Vojta » 11 Júl 2012, 20:50

Já jsem zase doma (postaveno bývalým majitelem asi 1994!) našel tohle :o
Všimněte si chybějícího kolíku :o A neměly by se náhodou už od roku asi 1990 (nebo možná ještě dřív) používat TŘI vodiče?
Prílohy
Kryt byl kvůli špatnému kontaktu i trochu okouřený.
Kryt byl kvůli špatnému kontaktu i trochu okouřený.
0
Naposledy upravil/-a Vojta v 21 Apr 2014, 11:53, upravené celkom 1 krát.
Můj profil na Google+
Pokud se vám doma válí nějaké 8mm videokazety, diskety ZIP, SATA HDD nebo PCIe GPU a nepotřebujete je, napište ;-)
Obrázok

Používateľov profilový obrázok
Napster050
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3048
Dátum registrácie: 01 Jan 2007, 00:00
Bydlisko: Turčianske Teplice
Vek: 33
Kontaktovať používateľa:

Re: Nebezpečná voda

Príspevok od používateľa Napster050 » 11 Júl 2012, 21:39

tomu sa odborne hovorí "živá voda" :lol: :lol:
0
Navštívte nový web o audiotechnike a podeľte sa s nami !
http://www.vintageaudio.tk/
môj YouTube kanál

Používateľov profilový obrázok
MiSCHo_20
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 775
Dátum registrácie: 23 Sep 2010, 00:00
Bydlisko: Zvolen
Vek: 32

Re: Nebezpečná voda

Príspevok od používateľa MiSCHo_20 » 11 Júl 2012, 21:41

Tak to už hej ale potom aký amatéry museli robiť tú elektriku keď pokiaľ viem tak novostavby sa už robia tak že všetky trúbky sú z PVC materiálu a aj kúrenie podlahové keď sa robí tak sa buď dávajú meďoplastové rúrky alebo hliníkoplastové... ?
0

neznamy

Re: Nebezpečná voda

Príspevok od používateľa neznamy » 11 Júl 2012, 21:51

presne tak,kovové rúrky sa nepoužívajú ! Všetko sú PVC , ak mali boiler , je možné že prerážal on

Používateľov profilový obrázok
trunek
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1777
Dátum registrácie: 17 Máj 2007, 00:00
Bydlisko: ZM

Re: Nebezpečná voda

Príspevok od používateľa trunek » 11 Júl 2012, 22:07

Plastové trubky mi hneď netrkli, máte pravdu, ale aj tak je to sila. Takúto živú vodu nevidno každý deň
0
učíme sa každý deň. Vidím to sám na sebe - ponuka výroby DPS http://svetelektro.com/Forum/ponukam-vy ... 25071.html

Nomen

Re: Nebezpečná voda

Príspevok od používateľa Nomen » 11 Júl 2012, 22:15

musim povedat ze aj ja som to zazil v panelaku aj ked to zdokumentovane nemam , to bola este prva kupelna , po prestavbe sa to stratilo , ale opet to boli kovove trubky , neviem doteraz ako to bolo mozne , vsetko bolo ukostrene na vanu a vana na stupacku , najviac ak sa stalo na boso na kachlickach , a bolo to citit , take brnenie hlavne za nechtami , samozrejme pri umyvadle vzdy bola nejaka podlozka ale niekedy ked sa prala tam nebola a bolo to brnenie citit , teraz je uz tretia prestavba , /zena slubila/ a uz je vsade plast , ale vravim to bolo asi pred vyse 30 rokmi , pred prvou prestavbou

Používateľov profilový obrázok
KaRaQ94
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1070
Dátum registrácie: 14 Feb 2010, 00:00
Bydlisko: Bratislava
Vek: 29

Re: Nebezpečná voda

Príspevok od používateľa KaRaQ94 » 11 Júl 2012, 22:31

Napster050 napísal:tomu sa odborne hovorí "živá voda" :lol: :lol:

Niekde som čítal o živej vode :D dáš 2 nádoby z vodou. Usmerníš napatie, + dáš do jednej nádoby a mínus do druhej+. Po pár hodinách sa v nádobe kde bol + "spraví" živá voda. ževraj má liečivé účinky... Samozrejme neberte to ako návod :D Ale ked si začal o živej vode :D Neviem či to niekedy niekomu pomohlo :D
0
Lepšie je byť aktívny ako rádioaktívny.

V silnoprúde sa chyba toleruje iba raz...

http://lmgtfy.com/

Inak volám sa Tomáš ...

Používateľov profilový obrázok
KaRaQ94
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1070
Dátum registrácie: 14 Feb 2010, 00:00
Bydlisko: Bratislava
Vek: 29

Re: Nebezpečná voda

Príspevok od používateľa KaRaQ94 » 11 Júl 2012, 22:34

http://www.maty.sro.sk/maty-radi/ziva-voda-liek/ su nato aj stroje :D možno že to napatie zjonizuje tú vodu :D

// http://mrtva-ziva-voda.blog.cz/0810/elektrolyzer ten druhy obrazok
0
Lepšie je byť aktívny ako rádioaktívny.

V silnoprúde sa chyba toleruje iba raz...

http://lmgtfy.com/

Inak volám sa Tomáš ...

Používateľov profilový obrázok
MiSCHo_20
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 775
Dátum registrácie: 23 Sep 2010, 00:00
Bydlisko: Zvolen
Vek: 32

Re: Nebezpečná voda

Príspevok od používateľa MiSCHo_20 » 11 Júl 2012, 22:45

Teraz keď tam sme sa rozhovorili o tejto vode nebezpečnej tak minule mi ukazoval spolužiak čo dokáže voda pri DC napätí ale rádovo KVolt. Tu je jeden menší dôkaz: https://www.youtube.com/watch?v=ttN6Q0Q29YY
0

Používateľov profilový obrázok
Vojta
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1039
Dátum registrácie: 19 Nov 2011, 15:34
Bydlisko: Františkovy Lázně
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: Nebezpečná voda

Príspevok od používateľa Vojta » 11 Júl 2012, 22:54

A jak se vám líbí ta zásuvka?
0
Můj profil na Google+
Pokud se vám doma válí nějaké 8mm videokazety, diskety ZIP, SATA HDD nebo PCIe GPU a nepotřebujete je, napište ;-)
Obrázok

Používateľov profilový obrázok
AlbertEinstein
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2099
Dátum registrácie: 03 Mar 2012, 21:07
Bydlisko: Michalovce
Vek: 28

Re: Nebezpečná voda

Príspevok od používateľa AlbertEinstein » 11 Júl 2012, 22:58

Tá zásuvka nemá chybu :D ja som našiel doma vypínač a zásuvku v jednom :D škoda že som to už prerobil pretože z toho by ste vôbec nevyšli :D pol hodiny som rozmýšlal a až potom mi došlo ako to prerobiť aby to fungovalo :D
0
Nikto nieje najmúdrejší a preto sú rady od druhých tiež dobré. Sám to vidím na sebe.
FUNKTION 1 is number 1.
Maroš Makšin

Používateľov profilový obrázok
Vojta
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1039
Dátum registrácie: 19 Nov 2011, 15:34
Bydlisko: Františkovy Lázně
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: Nebezpečná voda

Príspevok od používateľa Vojta » 12 Júl 2012, 09:16

Mohlo by být zajímavé tohle vlákno přejmenovat třeba ne "Elektro-prasárny a věci co se jen tak nevidí" a dávat sem všechny podivnosti, co různě najdeme :)
0
Můj profil na Google+
Pokud se vám doma válí nějaké 8mm videokazety, diskety ZIP, SATA HDD nebo PCIe GPU a nepotřebujete je, napište ;-)
Obrázok

Používateľov profilový obrázok
pablox
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1737
Dátum registrácie: 19 Júl 2006, 00:00
Bydlisko: Ruzomberok
Vek: 32
Kontaktovať používateľa:

Re: Nebezpečná voda

Príspevok od používateľa pablox » 12 Júl 2012, 09:36

0

smotek7
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 528
Dátum registrácie: 08 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: PN
Vek: 44

Re: Prasárny - elektro

Príspevok od používateľa smotek7 » 12 Júl 2012, 11:43

Taku zivu vodu sme mali doma :D
pri prerabani vodovodu ked sme rozrezali jednu trubku tak po chvile vytekania vody zacala ta voda steklit.
Otec ma presviecal ze si vymyslam ale tak po pol hodke ked bola stena dost navlhnuta uz mi to nedalo a nameral som na tej rozrezanej trubke cca 60 V striedavych.
Prisli sme nato ze ked vytiahneme poistky od jedneho 3fazoveho kabla poistky tak to prestalo.
Najskor nam nebola jasna pricina ani kde by mohla byt prerusena izolacia, ani sme to neriesili kedze sa ta vetva nepouzivala casto.
Casom to otcovi nedalo a zacal sekat. To co vysekal je na prilozenych foto.
Zaujimave je ze to co blo pricinou nieje ten kabel durch cez kabel ale len ta mala dierka v ktorej bol spic klinca.
Dom ma 20 rokov a kam ta stena nebola vlhka tak vsetko fungovalo a nik nanic neprisiel.
Prílohy
Moja pricina zivej vody.
Moja pricina zivej vody.
O cca 1,5m vedla dalsi "klincek"
O cca 1,5m vedla dalsi "klincek"
0
Nemusím vedeť váhu elektrónu ak chcem zaspájkovať tranzistor.

Používateľov profilový obrázok
Drakoush
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 10964
Dátum registrácie: 07 Feb 2012, 23:22
Bydlisko: Nitra
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: Prasárny - elektro

Príspevok od používateľa Drakoush » 12 Júl 2012, 12:47

No ja som niečo podobné zažil u krsného otca. Problém sa prejavil vtedy, keď sme do exteriéru montovali svetlá - lampáše na steny domu a nejaké záhradné do zeme popri chodníku.Všetko sme pozapájali a nahodili svetelné zdroje. Začali nám svietiť. Nie úplne jasne, ale tak z polovice a slabučko. Pôvodne sme mysleli, že nejakú indukcia. No smiať sme sa prestali až vtedy, keď sme zhodili hlavný istič. Vlastne celý prívod do domu bol vypnutý, no vonku to stále posvecovalo. Tak hor sa do merania... Vtedy sa diali v tom dome strašidelné veci, lebo na každej fáze bolo zhruba 100V, nikde sa to neprejavovalo. Až potom si všimol, že má monitor v pohotovostnom režime napriek tomu, že prívod je vypnutý. Kým sme sa "hrali" s vadaskou a multimetrom v ruke, bolo už 12 hodín v noci, tma, baterku sme mali jednu, navyše boli všetci doma a po tme... Tak sme to ukončili a ráno som šiel domov. Po týždni som prišiel a že všetko je OK, zavolal elektrikárov. No a bomba špica je to, že elektrikári zistili spadnuté VN vedenie neďaleko domu... Podľa mňa to je riadna kravina. Čo to mohlo byť?
0
Odkupujem zaujímavé meracie prístroje. Ponuky mailom alebo SS.

marek181818

Re: Nebezpečná voda

Príspevok od používateľa marek181818 » 12 Júl 2012, 13:12

Vojta napísal:Já jsem zase doma (postaveno bývalým majitelem asi 1994!) našel tohle :o
Všimněte si chybějícího kolíku :o A neměly by se náhodou už od roku asi 1990 (nebo možná ještě dřív) TŘI vodiče?
su tam 2 vodice preto lebo je to este siet TN-C
a ten kolik nieje odrhnuty teda ten pliesok kde kde je ten dolny srob?

Používateľov profilový obrázok
Drakoush
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 10964
Dátum registrácie: 07 Feb 2012, 23:22
Bydlisko: Nitra
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: Prasárny - elektro

Príspevok od používateľa Drakoush » 12 Júl 2012, 13:42

Marek - nepochopil si. Vojta tvrdí, že ten dom bol postavený v čase, keď už norma hovorila o TN-S, teda tri vodiče.
0
Odkupujem zaujímavé meracie prístroje. Ponuky mailom alebo SS.

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok