Reverzne kreslenie schem

Pomoc s ostatnými vecami okolo elektroniky

Moderátori: mirosne, Moderátori

Používateľov profilový obrázok
xmilos
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3671
Dátum registrácie: 04 Máj 2011, 00:00
Bydlisko: Povazie

Reverzne kreslenie schem

Príspevok od používateľa xmilos » 25 Jan 2013, 19:54

Zdar pani.
Pri opravach sa casto stretavam s absenciou schem a nemusim opisovat ako je to vela x bez schemy tazko. Preto si casto kreslim schemy sam opisovanim z plosaku.
Napadlo ma ci neexistuje naky SW pre zjednodusenie tohto "reverzneho inzinierstva". T zn. odfotenie - obkreslenie plosneho spoja so suciastkami a vygenerovanie schemy.
0

wwlado

Re: Reverzne kreslenie schem

Príspevok od používateľa wwlado » 26 Jan 2013, 11:29

Napad dobry. Napis nejakemu profakovi na technike, aby to dal ako seminarku.

Používateľov profilový obrázok
remmidemmi
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 994
Dátum registrácie: 25 Dec 2012, 12:58
Bydlisko: Dobříš v Čechách
Vek: 80

Re: Reverzne kreslenie schem

Príspevok od používateľa remmidemmi » 26 Jan 2013, 11:48

také to dělám, občas. Ale nějaký inteligentní software, kde by si ofotil tišťák a computer zachrochtal a vyhodil schema, tak o ničem takovém nevím. :D
Teď zrovna dělám revezní inženýrství kalkulačky OKU-104 z národního podniku Tesla Bratislava. Viz foto. Vykuchal jsem itrony, bylo tam 13x ruských IV-6. Zjistil jsem typ kalkulačkového obvodu (ke kterému neexistuje nikde datasheet), rozstříhal jsem provázky, kterými byly vyvázané do svazku lanka spojující desku kalkulačky s deskou klávesnice a začal jsem rozkreslovat schéma. A také měřit, kde je jaké napětí a z toho dedukovat, jaké tam jsou součástky, protože na řadě součástek nejsou údaje. Postupně to zakresluju do schématu v EdwinXP. Musel jsem si vyrobit prvky do knihovny - itrony IV-6 a dneska vyrobím do knihovny kalkulačkový obvod. Tahle OKU104 se dělala v kooperaci RVHP. Tišťák pro kalkulačku vyráběli v RFT v tehdejším NDR. Na desce jsou ale ruské itrony, české a ruské odpory, východoněmecké tranzistory bez označení a montáž dělali v Bratislavě. Klávesnice je celá made in Bratislava, včetně tišťáku.
Prílohy
kuchnutá Tesla OKU 104
kuchnutá Tesla OKU 104
0
Kdo něco umí, tak to dělá a kdo nic neumí, tak o tom aspoň žvaní.

Používateľov profilový obrázok
KaRaQ94
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1070
Dátum registrácie: 14 Feb 2010, 00:00
Bydlisko: Bratislava
Vek: 29

Re: Reverzne kreslenie schem

Príspevok od používateľa KaRaQ94 » 26 Jan 2013, 11:55

OT : tú kalkulačku mám vo funkčnom stave :D
0
Lepšie je byť aktívny ako rádioaktívny.

V silnoprúde sa chyba toleruje iba raz...

http://lmgtfy.com/

Inak volám sa Tomáš ...

Používateľov profilový obrázok
remmidemmi
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 994
Dátum registrácie: 25 Dec 2012, 12:58
Bydlisko: Dobříš v Čechách
Vek: 80

Re: Reverzne kreslenie schem

Príspevok od používateľa remmidemmi » 26 Jan 2013, 12:03

vidiš, tak když pár dnů vydržíš, tak k ní bude existovat i schéma :D a jakýsi datasheet k tomu obvodu. Ten obvod je typ A4350 od Rockwell. Je stejný jako v OKU-103. Jen by mne zajímalo zda ty obvody dováželi východní němci nebo Tesla nebo byly obvody kupované přes Polsko? Kdo ví....
0
Kdo něco umí, tak to dělá a kdo nic neumí, tak o tom aspoň žvaní.

Používateľov profilový obrázok
xmilos
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3671
Dátum registrácie: 04 Máj 2011, 00:00
Bydlisko: Povazie

Re: Reverzne kreslenie schem

Príspevok od používateľa xmilos » 26 Jan 2013, 19:43

Nateraz by stacilo cez fotku ( vrstva 1) obkreslit cesticky ( vrstva 2 ) a poziciu suciastok ( vrstva 3 ).
Je mozne v nakom SW pre navrh plosakov ( Eagle, Orcad ) kreslit rovno plosak so suciastkami a spatne vygenerovat schemu ?
0

Používateľov profilový obrázok
remmidemmi
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 994
Dátum registrácie: 25 Dec 2012, 12:58
Bydlisko: Dobříš v Čechách
Vek: 80

Re: Reverzne kreslenie schem

Príspevok od používateľa remmidemmi » 26 Jan 2013, 20:14

xmilos napísal: Je mozne v nakom SW pre navrh plosakov ( Eagle, Orcad ) kreslit rovno plosak so suciastkami a spatne vygenerovat schemu ?
Ano, v EdwinXP to jde. Někteří lidé tak navrhují standardně, já mám radši cestu: schema -> tišťák.
V případě cesty tišťák -> schéma, se v EdwinXp postupuje takto:

1/ v okně pro návrh DPS nastavíš rozměr a tvar DPS, včetně případných výřezů
2/ z knihovny povybíráš součástky. Ty se objeví v okně pro návrh DPS, ale současně i v okně pro schéma
3/ v okně pro návrh DPS rozmístíš součástky
4/ v okně pro návrh DPS pospojuješ součástky cestičkama (můžeš mít až 32 vrstev DPS)
5/ otevřeš okno schématu, v levém dolním rohu máš nasilážovaný schematický značky součástek, které tam naskákaly, když jsi je vybíral do okna DPS. Tak je roztaháš kurzorem po obrazovce. Jejich vývody ale už jsou označeny malinkými čtverečky.
6/ začneš je spojovat. Ťukneš kurzorem na nějaký vývod nějaké součástky a rozsvítí se ti všechy vývody těch součástek, které jsou spolu vzájemně propojeny vodivou cestičkou v DPS. Tak to postupně popropojuješ ve schematu, nějak rozumně, aby to hezky vypadalo a máš designové schéma. Můžeš to nechat automaticky spojit, ale nebude to vypadat moc inteligentně :)
Pak se to dá i simulovat, co jak funguje.

EdWinXP se dá stahnout na http://www.visionics.a.se/downloads.aspx

Hodně štěstí :D
0
Kdo něco umí, tak to dělá a kdo nic neumí, tak o tom aspoň žvaní.

Používateľov profilový obrázok
xmilos
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3671
Dátum registrácie: 04 Máj 2011, 00:00
Bydlisko: Povazie

Re: Reverzne kreslenie schem

Príspevok od používateľa xmilos » 26 Jan 2013, 20:19

remmidemmi
dik, mozna vyskusam..
Je to 14 - dnova verzia.
0

mato3000
Power user
Power user
Príspevky: 9767
Dátum registrácie: 04 Jan 2009, 00:00
Bydlisko: BA

Re: Reverzne kreslenie schem

Príspevok od používateľa mato3000 » 26 Jan 2013, 20:58

OKU-104 mám aj ja ,a vyzerá že by mohla byť v chodiacom stave, tak že ak ten datasheet zverejníš bude fajn.
0

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10144
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Re: Reverzne kreslenie schem

Príspevok od používateľa 5ko » 27 Jan 2013, 07:46

Dobrá pomôcka pri prekreslovaní schémy z plošáku, bol aj obyčajný halogen,ktorým si svietim zhospodu na položený plošák,a vidím si cesty.Samozrejme dnes ked sú viacvrstvové plošáky s plnými poliami CU,tak si ani ten neprdne. :wink:
0
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

Používateľov profilový obrázok
remmidemmi
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 994
Dátum registrácie: 25 Dec 2012, 12:58
Bydlisko: Dobříš v Čechách
Vek: 80

Re: Reverzne kreslenie schem

Príspevok od používateľa remmidemmi » 27 Jan 2013, 09:33

mato3000 napísal:OKU-104 mám aj ja ,a vyzerá že by mohla byť v chodiacom stave, tak že ak ten datasheet zverejníš bude fajn.
jj, zverejnim schema zde, jak to bude nakreslené.
0
Kdo něco umí, tak to dělá a kdo nic neumí, tak o tom aspoň žvaní.

Napísať odpoveď