Rozdelenie PEN v bytovej rozvodnici?

VN, tesla coil, a podobne veci týkajuce sa VN

Moderátori: mirosne, Moderátori

bomo
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 3
Dátum registrácie: 22 Dec 2010, 00:00

Rozdelenie PEN v bytovej rozvodnici?

Príspevok od používateľa bomo » 22 Dec 2010, 17:08

Ahojte, poteboval by som prosim poradit. Idem rozdelit PEN vodic na PE a N v bytovej rozvodnici v panelaku. Dalo by sa to urobiť tak ako som to nakreslil na tomto obrazku? Popripade mozete zhodnotit ci je navrhnuta rozvodnica dobre?

Vopred dakujem za kazdu reakciu.
Prílohy
rozvodnica.GIF
0

exekutor
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 295
Dátum registrácie: 28 Jún 2009, 00:00

Príspevok od používateľa exekutor » 22 Dec 2010, 17:58

Miesto rozdelenia PEN musi byt vhodne uzemnene, pricom impedancia PE vodica musi byt mensia ako minimalna urcena normou. Musi to byt ale preukazatelne - neviem ako si na tom s odbornou sposobilostou - ci si sposobily na take ukony, preto neviem nic blizsie povedat.
1
Obrázok 1

Používateľov profilový obrázok
ypsi
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1546
Dátum registrácie: 09 Feb 2007, 00:00
Bydlisko: Žilina
Vek: 106

Príspevok od používateľa ypsi » 22 Dec 2010, 18:28

To ti fakt do bytu idu 3f?
0
...som zhasol...

Používateľov profilový obrázok
mikkipp
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1722
Dátum registrácie: 03 Feb 2009, 00:00
Bydlisko: Poprad
Vek: 38

Príspevok od používateľa mikkipp » 22 Dec 2010, 18:49

Moc sa v tých veciach nevyznám, ale tvoj príspevok som celkom nepochopil exekutor. Poprosím o vysvetlenie.
exekutor napísal:Miesto rozdelenia PEN musi byt vhodne uzemnene
Veď prívod "uzemnenie" v jeho prípade je PEN vodič v 4-žilovom prívode. Čo sy tým chcel povedať?
exekutor napísal: impedancia PE vodica musi byt mensia ako minimalna urcena normou.
Rozdelením sústavy TN-C na TN-S v jeho rozvádzači (ktorý bude v sústave TN-C-S) sa snáď zvačší impedancia celkovej slučky PE vodiča? Teda pokiaľ to rozťahá správnymi káblami.
exekutor napísal:Musi to byt ale preukazatelne - neviem ako si na tom s odbornou sposobilostou - ci si sposobily na take ukony, preto neviem nic blizsie povedat.
Preukazovať sa to nebude pri východiskovej revízií revíznym technikom?

Mňa by zaujímalo, či bude prúser, ak si to celé spraví sám aj keď na to nemá paragraf (hypoteticky). Kto mu to môže vyčítať, v prípade, že všetko spraví OK, revízia dopadne OK.

Ypsi: aj mne to príde divné. Asi si zo stupačky bude ťahať 3f kvôli peci...
0
Súčin krásy a rozumu je konštanta.

Používateľov profilový obrázok
einsteinmino
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2249
Dátum registrácie: 16 Máj 2007, 00:00
Bydlisko: Kysucke Nove Mesto
Vek: 37
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa einsteinmino » 22 Dec 2010, 19:05

To je sice pekne, ale vraj nie je dobre vsetko davat na jeden prudovy chranic. Cosi ti vypadne (zblbne) a leti cely byt.... Ale je to vec nazoru.
0
___________________________________________
Pracujem na 1kW meniči do auta, na zosilňovač

Používateľov profilový obrázok
ypsi
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1546
Dátum registrácie: 09 Feb 2007, 00:00
Bydlisko: Žilina
Vek: 106

Príspevok od používateľa ypsi » 22 Dec 2010, 19:32

mikipp: jj, tiez ma to napadlo, ale tam zas aby nenarazil na spravcu nehnutelnosti, a panov z elektrarni, lebo elektromer (1f/3f) a podobne, teda veci s tym spojene.
To prizemnenie bodu rozdelenia sa uvadza z titulu toho, ze ak sa ti nejak prerusi neutralny vodic pred nim, tak si prisiel o vsetky ochrany. (aspon tak nam to vysvetlili). Pri byte by to slo rozdelit uz v rozvazaci na chodbe a do bytu pritiahnut uz 5 vodicov, bod rozdelenia prizemnit priamo o konstukciu rozvazdaca.
0
...som zhasol...

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10149
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Príspevok od používateľa 5ko » 22 Dec 2010, 19:54

V podstate to vyzerá navrhnuté správne,ibaže ako bolo napísané nie je vhodné dávať všetko cez prúdový chránič,stačia kúpelkové obvody.Tým však z rozvádzača TN-S ktorý si nakreslil, vznikne TN-C-S,pričom musíš dodržať rozdelenie PE od N a za rozvádzačom sa už nesmú nikde prepojiť spoločne/najmä v zásuvke/pretože tým by bo a vyradená funkcia chrániča.
Trojfázové pripojenie v paneláku nie je obvyklé,hoci v stupačkách sú vedene všetky tri fázy,tie su však rozdelene na tri byty na poschodí.
V rodinnom dome je to samozrejmosť.Každú zmenu v pripojení je potrebné prejednať s dodávaťelom.
0
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

Používateľov profilový obrázok
jenda23
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5779
Dátum registrácie: 27 Jún 2008, 00:00
Bydlisko: Česká Třebová
Vek: 33
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa jenda23 » 22 Dec 2010, 20:01

Předpokládam že budeš dělat komplet nový rozvody...
0
Lokomotiva je jako žena.Je jich stovky typů a každej z nich je jinej,každá z nich je svým způsobem krásná.Když jí chceš aspoň trochu poznat jsou to stovky hodin času.Nejde s ní být aniž bys jí bezmezně miloval,je nemožný jí znát do poslední skulinky

Používateľov profilový obrázok
PaJa-trb
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 323
Dátum registrácie: 08 Apr 2010, 00:00
Bydlisko: Třebíč
Vek: 39
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa PaJa-trb » 22 Dec 2010, 20:08

Proč by nebylo obvyklé 3f do bytu v paneláku ?
U nás (20km od jaderky Dukovany) jsou paneláky s 1f přívodem a sporák jede na plyn, pak jsou bloky paneláků s 3f přívodem a všechno jede na elektriku (původně jaderácké byty).
Proudových chráničů bych dal víc. Musí být na koupelnu max. 30mA a pak na další okruhy vhodně rozdělit.
Někde se doporučovalo třeba ledničku připojit bez chrániče, aby při delší dovolený a vypadnutým chrániči všechno nezkazilo ...
0
Nic není tak jednoduché, aby se to nedalo pokazit.
Týmová práce je nepostradatelná, protože zodpovědnost se dá svalit na každého.
Člověk by se měl učit z chyb ostatních. Protože nikdo nemá tolik času, aby je všechny udělal sám.

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10149
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Príspevok od používateľa 5ko » 22 Dec 2010, 20:27

Po vojne sa stavali bytovky kde boli ešte komíny a kúrilo sa pecami a varilo na šporákoch na pevné palivo,potom sa prechádzalo na elektrické varenie a ťahalii sa tri fázy,pre šporáky s rúrami na pečenie,potom sa začali satavať paneláky a tam už stačila jedna fáza na elektrinu,pretože sa súčasne plynofikovalo varenine.
Rodinné domy sa samozrejme zapájali trojfázovo a neskôr sa aj plynofikovalo najmä kúrenie.
A že bytovky patriace jadrovke boli trtojfázové sa ani nečudujem,možno mali aj diesel agregát v pivnici. :lol:
0
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

bomo
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 3
Dátum registrácie: 22 Dec 2010, 00:00

Príspevok od používateľa bomo » 23 Dec 2010, 00:18

Vdik za prispevky.
No do vela bytov idu tri fazy - hlavne tam kde nepouzivaju plyn na varenie.Aspon ja poznam dost vela takych tu v okoli kde byvam. Mne tam idu trojfazove hlinikove kable avsak postupne mi v byte odchadzaju-tak to musim cele prerobit.
Podla STN 33 2000-4-41 z roku 2007 uz musia mat prudovy chranic nielen obvody v kupelke a vonk zasuvkove ale aj vsetky zasuvkove obvody. V mojom pripade by to vyslo dost draho davat na kazdy zasuvkovy jeden chranic, takze riesim to radsej jednym spolocnym aj ked budem riskovat vypnutie celej instalacie.
Co sa tyka prizemnenia bodu tak v panelaku na vyssich poschodiach je to takmer nemozne ani na vodovodne trubky to nie je moc dobre riesenie.
toto som nasiel na nete:

Podľa Smernice ZSE č. 6.221.42 z 23. mája 2005 vodič PEN v prípojkovej istiacej skrini elektrickej prípojky je potrebné uzemniť v prípade, keď:
a) v prípojkovej skrini je inštalovaný zvodič prepätia,
b) prípojková skriňa je miestom rozdelenia ochranného a neutrálneho vodiča z PEN na PE + N,
c) vzdialenosť meraná medzi prípojkovou istiacou skriňou a najbližším uzemnením vodiča PEN v hlavnom vedení distribučnej sústavy alebo v trase elektrickej prípojky je väčšia ako 100 m.
S ohľadom na problémy, ktoré by mohli vznikať pri budovaní a prevádzke uzemnenia vodiča PEN v prípojkových skriniach, je vhodnejšie zemniť vodič PEN v distribučnej sieti alebo v trase elektrickej prípojky tak, aby vodič PEN nemusel byť uzemňovaný v prípojkových istiacich skriniach.
V súlade s čl. 546.2.1 STN 33 2000-5-54 najmenší prierez vodiča PEN v káblových rozvodoch je 10 mm2 Cu alebo 16 mm2 Al.
Na Slovensku sa v súlade s požiadavkami energetických spoločností bežne vyrábajú a prevádzkujú elektromerové rozvádzače v sústave TN-C-S, ktoré podľa potreby môžu byť výrobcom upravené aj pre sústavu TN-S. V prípade, že vodič PEN je rozdelený na PE + N v elektromerovom rozvádzači, nie je nutné miesto tohto rozdelenia uzemňovať priamo v elektromerovom rozvádzači. Ako najbližšie miesto uzemnenia ochranného vodiča spoľahlivo poslúži hlavná ekvipotenciálna svorkovnica.

Pre bytové domy pri rozdelení PEN na PE a N platí " výnimka" z STN ... ,stačí "prizemnenie" na PEN vodič . Nevyžaduje sa samostatne uzemniť bod rozdelenia(npr.z 25poschodia)
0

borachio
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 24
Dátum registrácie: 11 Nov 2010, 00:00
Bydlisko: Trnava\Piestany
Vek: 44

Príspevok od používateľa borachio » 23 Dec 2010, 00:55

No vidis ako si si to pekne nastudoval :-) J a by som len dodal, ze ten kabel na tvojej scheme by mal byt 4B a nie 4D. Ale teraz neviem, ci ho ides menit alebo tam nechavas stary. Ak by si ho isiel menit tak pouzi radsej 5C x 6mm. Lepsie sa s nim robi a budes to mat rozdelene uz pri elektromeri. A ake vodovodne trubky chces v byte zemnit? Ved tie v stupacke by mali byt pospojovane a ine v panelaku nemas co ani zemnit- vane su akrylatove, nove trubky na vodu plastove a plyn nemas( i ked norma hovori zeby mali byt uzemnene aj zarubne, parapetne dosky, hrube armatury.... ;-))) A tie prudove chranice- ja to robim tak, ze zasuvkove obvody chranim jednym 3f chranicom a svetelne okruhy(v byte staci aj jeden) chranim jednym 1f chranicom, aby ked sa vyrazi zasuvkovy ostalo v dome svetlo.
0
Drot, ktory je pod napatim vyzera rovnako ako drot ktory pod napatim nieje, akurat je iny na dotyk

Patrik Varga

Príspevok od používateľa Patrik Varga » 23 Dec 2010, 08:48

@ borachio
Prílohy
far zn sil kablov.png

Používateľov profilový obrázok
datam
Power user
Power user
Príspevky: 2360
Dátum registrácie: 24 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: SVK
Vek: 41

Príspevok od používateľa datam » 23 Dec 2010, 10:30

borachio napísal: A ake vodovodne trubky chces v byte zemnit? Ved tie v stupacke by mali byt pospojovane a ine v panelaku nemas co ani zemnit- vane su akrylatove, nove trubky na vodu plastove a plyn nemas( i ked norma hovori zeby mali byt uzemnene aj zarubne, parapetne dosky, hrube armatury.... ;-)))
Zle, zle a celé zle. Vodu musíš zemniť alebo odborne napísané musíš použiť ochranné pospojovanie. To že máš PE trubku nieje vôbec prínos. Vodovodná batéria je kovová a tú už musíš zemniť. Ak sa ťahajú PE rozvody vody tak sa popri trubke ťahá aj CU lano pre pospojovanie.

Tak isto aj výlevka alebo niečo vo vani je kovové tak pospojovanie treba. To celé treba spojiť so stupačkou a zárubne ...
0

bomo
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 3
Dátum registrácie: 22 Dec 2010, 00:00

Príspevok od používateľa bomo » 23 Dec 2010, 15:52

:lol: hej pravda B nie D alebo CYKY-J 4

STN 33 2000 4 41 čl. 413.1.3.1 siete TN , poznámka citujem : V rozsiahlych objektoch ako sú výškové budovy,nie je možné urobiť prídavné uzemnenie z praktických dôvodov. V tomto prípade má podobnú funkciu pospájanie medzi ochrannými vodičmi a cudzími vodivými časťami.- Toľko STN.

inac do bytu dam tak ci tak 10mm2
0

borachio
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 24
Dátum registrácie: 11 Nov 2010, 00:00
Bydlisko: Trnava\Piestany
Vek: 44

Príspevok od používateľa borachio » 23 Dec 2010, 19:47

ja viem ze by mali byt pospojovane aj vodovodne baterie, zarubne, parapetne dosky, hrube casti armatur atd ale v praxi v zakladnom prostredi som sa s tym nestretol-ani na novostavbach-ty ano?...Ja sa teda domovimi rozvodmi nezivim-mam to len ako fusky raz zacas -aj to vacsinou novostavby pre kamaratov a znamych, alebo vypomoc znamemu ked nestiha, ale na pospojovanie taham drot len ku kotlu- tam spojim naraz 5 trubiek -plyn,tepla voda, studena voda, 2xkurenie. Teraz vacsinou pouzivaju majstri vodari tie plastove trubky co maju este vnutri hlinikovy obal alebo medene, takze na jednom mieste osetrim vsetky rozvody. A este natiahnem do rezervy drot pod vanu, keby v buducnosti nahodou...A teda este k vodarni, ak tam je. A revizaka mam dost prisneho-zatial som nemal problem.
0
Drot, ktory je pod napatim vyzera rovnako ako drot ktory pod napatim nieje, akurat je iny na dotyk

sid
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 2
Dátum registrácie: 04 Máj 2011, 00:00
Vek: 50

Príspevok od používateľa sid » 04 Máj 2011, 12:08

Ahojte, riesim obdobny problem ako bomo, chcem rozdelit PEN na PE a N v byte v isticovej skrinke. Chcem poprosit niekoho od fachu, ci moze skontrolovat zapojenie na obrazku. Chem mat prudovy chranic na vsetkych zasuvkach. Nieviem ci podla nejakej novej vyhlasky je nutne chranit aj svetelne okruhy. Ak ano namiesto cerveneho prepoja by som dal dalsi chranic. Zaujima ma ci je OK to cervene oznacene prepojenie, nakolko ak by tam nebolo a chranic (pch1) by v pripade poruchy odpojil L aj N, tak by mi neslo zaroven svetlo. Samozrejme chcem dat vymenit povodny Al kabel co ide od hodin do bytu za dvoj-zilovy medeny-priemer 3,5-4 mm. Chcem sa este spytat co je vhodnejsie na prizemnenie PE, ci radiatorova stupacka alebo plyn. Este je tu moznost namiesto privodneho kabla do bytu L+PEN dat 3 zilovy a dotiahnut ukostrenie s rozvadzacej skrine(kde su hodiny). Este by som poznamenal, ze v byte taham vsetky zasuvky nove(3zilove ako zasuvka na obrazku). Vopred dakujem za odpovede.
Prílohy
ele-rozvodX.jpg
0
Naposledy upravil/-a sid v 05 Máj 2011, 10:24, upravené celkom 4 krát.

Používateľov profilový obrázok
virus64
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1002
Dátum registrácie: 29 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Spisska Belá
Vek: 32

Príspevok od používateľa virus64 » 04 Máj 2011, 18:28

Ten červený prepoj daj preč, na svetlo si to rozdel ešte pred prúdovím chráničom.
Na jeden prúd chránič je maximum sa mi zdá 10 zásuviek.

Jeden chránič na celý byt je ajtak hlúposť, pri poruche jedného okruhu ti nepojde elektrina v celom byte. Takto ako to máš nakreslené by to ani nefungovalo :wink:
0
Píš ako počuješ, čítaj jak je napísané....

Nomen

Panelak

Príspevok od používateľa Nomen » 04 Máj 2011, 21:54

.. som dost nasrdeny ked niekto povie ze naco v bytovke 3fazy , robil som to uz pred 12 rokmi , je pravda ze som posilnil len kuchynu a ostatne som nechal povodne , ako sa spominalo , fazy su vsetky , len sa knim dostat a hlavne byrokracia, ostatne vlastna rezia , kazdy to pozna , co sa smie a nesmie zapinat naraz a potom sa beha na chodbu nahadzovat istice u syna vsak vsetko komplet , a prudove len do kupelne a v kuchyni zasuvky do linky , doma som prudove nerobil , ani si nepametam ci vtedy uz boli ,, osobne si myslim , ze ti co spominaju ze netreba je to pohodlnost , a ci sa to vobec oplati a ma zmysel , ak by im to niekto spravil , nepovedali by nie ,,
ked niekto uvazuje s prudovymi chranicmi , prerabku,.nieco na precitanie ..
Prílohy
prudove.pdf
(544.33 KiB) 818 stiahnutí
prudove1.pdf
(668.98 KiB) 953 stiahnutí

sid
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 2
Dátum registrácie: 04 Máj 2011, 00:00
Vek: 50

Príspevok od používateľa sid » 05 Máj 2011, 10:17

Upravil som schemu, takze svetelne okruhy budem pripajat k PEN a tym padom ak vypne chranic, svetlo bude svietit. Moze byt ? Ohladne kolko zasuvok utiahne jeden prudovy chranic. Kolega teraz stava rodinny dom a vravel mi, ze mu vsetky 230V zasuvky idu cez 2 prudove chranice.
Prílohy
ele-rozvod_New.jpg
0

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok