Svetelektro.com

Svetelektro.com

Meno:
Heslo:
SVETELEKTRO • SVMbass Hybrid Amp 500W

SVMbass Hybrid Amp 500W

Pochv├í─żte sa ostatn├Żm ─Źo zauj├şmave ste vyrobili alebo pr├íve vyr├íbate!

Moderátori: psichac, Moderátori

SVMbass Hybrid Amp 500W

Odosla┼ąod Betaron » 02 M├íj 2013, 13:53

Zhruba p┼Öed osmi, dev├şti roky jsem stavil hybridn├ş baskytarov├Ż zesilova─Ź, kter├Ż ve zkratce popisuji v m├Żch ─Źl├ínc├şch o baskytarov├Żch aparatur├ích. ─îas od ─Źasu mi chod├ş maily u┼ż n─Ťkolik rok┼» s dotazem na tento zesilova─Ź ohledn─Ť n─Ťjak├ę dokumentace.
V podstat─Ť nem├ím co tajit, s├ęriovou v├Żrobou zesilova─Ź┼» se ┼żivit nebudu, ─Źili s klidn├Żm sv─Ťdom├şm mohu vyzradit svoje know-how, zku┼íenosti ze stavby, i kdy┼ż pr├íce, hled├ín├ş vhodn├ę koncepce a laborov├ín├ş s t├şm spojen├ę bylo hodn─Ť.

Po┼żadavky na koncepci n├ístrojov├ęho zesilova─Źe:
_ kan├íl A - elektronkov├Ż korek─Źn├ş p┼Öedzesilova─Ź
_ kan├íl B ÔÇô Solid State, tranzistorov├Ż nebo IO korek─Źn├ş preamp
_ p├ísmov├Ż ekvalizer s tahov├Żmi potenciometry
_ koncov├Ż zesilova─Ź 300 ÔÇô 500W
_ linkov├Ż D.I. Output pro PA s mo┼żnost├ş ┼Ö├şzen├ş v├Żstupn├ş ├║rovn─Ť sign├ílu
_ modul ochran
_ modul Softstart ÔÇô pomal├Ż n├íb─Ťh zdroje

Na z├íklad─Ť r┼»zn├Żch model┼» baskytarov├Żch zesilova─Ź┼», jsem se inspiroval vzhledem pro budouc├ş konstrukci, rozvr┼żen├ş ovl├ídac├şch prvk┼» a konektor┼», nakonec nakreslil blokov├ę zapojen├ş. Pak n├ísledovala konstruk─Źn├ş ─Źinnost, sjednocen├ş dokumentace, harmonogram prac├ş.
Obrázok Obrázok Obrázok Obrázok
Obrázok Obrázok Obrázok Obrázok

Sch├ęma baskytarov├ęho preampu BASS GUN s 2x ECC83 vy┼ílo v modr├ęm AR 4/2002. Korekce maj├ş velk├Ż zdvih. St┼Öedy a posunut├ş Mid-Sweep je ┼Öe┼íeno pas├şvn─Ť, basy a v├Ż┼íky jsou ve zp─Ťtn├ę vazb─Ť druh├ę ECC.
Obrázok

Na internetu jsem podobn├ę sch├ęma nena┼íel a to m├ím v arch├şvu v┼íechny mo┼żn├ę sch├ęma Marshall, Messa, Ampeg atd., kde maj├ş v├Żrobci ┼Öe┼íen├ş korekc├ş vesm─Ťs v pasivn├ş verzi. Pozd─Ťji, u jin├ęho baskytarov├ęho zesilova─Źe jsem i toto ┼Öe┼íen├ş korekc├ş pou┼żil. V┼íechny firmy maj├ş zapojen├ş dost podobn├í, minim├íln├ş rozd├şly hodnot sou─Ź├ístek. Zvuk ÔÇô charakter, zabarven├ş - lze zkusmo upravit zm─Ťnou kondenz├ítor┼», odpor┼» v katod├ích, tak ┼Ö├şkaj├şc za j├şzdy. Byly ud─Ťl├íny ─Źty┼Öi pracovn├ş ┼íasi, kdy po mnoha testech jsem ÔÇ×vytvo┼ÖilÔÇť kone─Źn├ę sch├ęma Preamp, kan├íl A.
Obrázok Obrázok Obrázok

Pro kan├íl B jsem pou┼żil sch├ęma, kter├ę bylo publikov├íno v ─Źasopise Elektor, Januar 1985. P┼»vodn├ş zapojen├ş bylo pro kytaru, kde je to i s dozvukovou jednotkou. Pro sv┼»j ├║─Źel jsem si nakreslil jinou dps.
Obrázok Obrázok Obrázok

Nyn├ş ke stavb─Ť preampu, ale vlastn─Ť komplet cel├í baskytarov├ę hlavy. N─Ťco takov├ęho vy┼żaduje zku┼íenost v elektrotechnice a konstrukt├ęrsk├ę nad├ín├ş s vybavenou elektro-mechanickou d├şlnou, aby nakonec d├şlo vypadalo k sv─Ťtu. U elektronek se pracuje s nap─Ťt├şm cca 400V! Tak┼że nebezpe─Źn├ę! Nap├íjec├ş transform├ítor, toroid jsem navrhl s├ím a nav├şjec├ş p┼Öedpis se v┼íemi pot┼Öebn├Żmi vinut├şmi s objedn├ívkou poslal do Tronic - cca 500W. Pro tento v├Żkon na ─Źty┼Öech Ohmech, mus├ş m├şt koncov├Ż zesilova─Ź nap├íjen├ş +/- 72V. Pro n├íro─Źn├ę podm├şnky n├ístrojov├Żch zesilova─Ź┼» je vhodn├ę, aby koncov├Ż zesilova─Ź byl v├Żkonov─Ť p┼Öedimenzovan├Ż. Na netu je stavebn├ş n├ívod LEACH SuperAmp v─Źetn─Ť DPS. M├ím n─Ťco podobn├ęho. Stejn─Ť jako Leach jsem pou┼żil serioparaleln├ş ┼Öazen├ş koncov├Żch tranzistor┼», tak aby pracovaly v bezpe─Źn├ę oblasti SOA. Je to skute─Źn─Ť znateln├ę, mysl├şm t├şm takov├í ta zdrav├í ─Źist├í s├şla s bohatou rezervou. P┼»vodn├ş sch├ęma jsem na┼íel na netu, postavil 4ks a prov─Ť┼Öil v praxi. Pou┼żil jsem r┼»zn├ę koncov├ę tranzistory BD249/250C, nebo MJ15003/04.
Obrázok Obrázok

Pak jsem sch├ęma upravil pro serioparaleln├ş zapojen├ş. V├Żborn─Ť to chodilo i s hromadou KD607/617, na t─Ťchto jsem ov─Ť┼Öoval koncepci. Uv├íd├şm kone─Źn├ę sch├ęma a obm─Ťn─Ťnou desku s plo┼ín├Żmi spoji. Kdyby tento koncov├Ż zesilova─Ź cht─Ťl n─Ťkdo stavit, mus├ş se tou dokumentac├ş n─Ťjak prokousat. Nic lep┼í├şho k tomu nem├ím, ov┼íem j├í se v tom vyzn├ím. Kdyby to cht─Ťl n─Ťkdo p┼Öekreslit do Eaglu, dobrovolnosti se meze nekladouÔÇŽ
Obrázok Obrázok Obrázok

Pro ├║plnost ze stavby uv├íd├şm taky sch├ęma koncov├ęho zesilova─Źe, kter├Ż byl v konstrukci d┼Ö├şve a prvn├ş t┼Öi roky byl takto zesilova─Ź na koncertech pou┼ż├şv├ín.
Obrázok Obrázok Obrázok

Dal┼í├şm krokem pro bohat┼í├ş variabilitu zvuku byla volba grafick├ęho ekvaliz├ęru. Pou┼żil jsem osv─Ťd─Źen├ę zapojen├ş EQ s 11-ti ks TL071, publikovan├ę v AR-5/83
Obrázok Obrázok

Ur─Źit─Ť mus├ş zesilova─Ź obsahovat moduly ochran - proti DC nap─Ťt├ş na v├Żstupu v─Źetn─Ť zpo┼żd─Ťn├ęho p┼Öipojen├ş reproduktor┼». Taky pomal├Ż n├íb─Ťh zdroje je nezbytn├Ż, nebo┼ą siln─Ťj┼í├ş toroid je schopen p┼Öi zapnut├ş vyhazovat jisti─Źe. P┼Öi pou┼żit├ş toroidu 800W to ani jinak nebylo mo┼żn├ę zapnout, ne┼ż se sta─Źily nab├şt filtra─Źn├ş kondenz├ítory. Omezova─Ź n├írazov├ęho proudu byl publikov├ín v AR 4/2002, MeTronix u┼ż d┼Ö├şve prod├íval stavebnici MS22050.
Obrázok Obrázok Obrázok

┼śiditeln├Ż v├Żstup - D.I. Box Output s mo┼żnost├ş galvanick├ęho odd─Ťlen├şm zem─Ť pro PA. Ka┼żd├Ż konstrukt├ęr si to d─Ťl├í podle sebe a mo┼żnost├ş. Do modulu jsem pou┼żil obl├şben├ę ÔÇ×vaj├ş─ŹkoÔÇť zn├íme z vr├íbelsk├Żch zesilova─Ź┼» AUJ-63x
Obrázok Obrázok Obrázok

Nen├ş to levn├í z├íle┼żitost, o str├íven├ęm ─Źasu ani nemluv─Ť.
Tak┼że spo─Ź├şt├íte-li to suma sum├írum, je v├Żhodn─Ťj┼í├ş si koupit n─Ťjak├Ż origin├íl za 25 ÔÇô 30 tis├şc. Koho to ale bav├ş, tomu se meze nekladou a lze postavit opravdu dobr├Ż zesilova─Ź s v├Żborn├Żm zvukem. V t├ę dob─Ť jsem hr├íval na koncertech se zesilova─Źi Ampeg SVT-2Pro, SVT-3Pro a Marshall JCM900, 100W Super Bass Series a mohu ┼Ö├şci, ┼że po zvukov├ę a v├Żkonov├ę str├ínce nez┼»stal m┼»j prototyp baskytarov├ęho zesilova─Źe ani kousek pozadu.
Obrázok Obrázok Obrázok Obrázok Obrázok
Obrázok Obrázok Obrázok Obrázok Obrázok

Se zesilova─Źem jsem odehr├íl spoustu koncert┼» a zejm├ęna na podi├şch typu Open Air se dv─Ťma boxy 4x10 ┼íel z baskytary ÔÇ×velik├Ż zvukÔÇť.
Obrázok
:rock: :rock: :rock:
Betaron
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
St├íly ─Źlen
St├íly ─Źlen
Pr├şspevky: 166
Vek: 62.35
Zalo┼żen├Ż: 09.11.2010

Re: SVMbass Hybrid Amp 500W

Odosla┼ąod pyskon1 » 03 M├íj 2013, 17:07

Nep┼Öeh┼Ö├şv├í se ? P┼Öi t─Ťch ud├ívan├Żch 500 Wattech to mus├ş hezky topit i s v─Ťtr├íkama :) . Jak jsou na tom ty elektronkov├ę korekce? ┼áum, brum, barva zvuku oproti tranzistor┼»m.
pyskon1
St├íly ─Źlen
St├íly ─Źlen
Pr├şspevky: 165
Vek: 25.61
Zalo┼żen├Ż: 28.06.2012

Odosla┼ąod JanoP » 03 M├íj 2013, 18:01

T├║to veci─Źku a cel├║ zostavu som videl a po─Źul a p├í─Źila sa mi, hlavne predn├Ż panel, pr├íve kv├┤li tomu ako s├║ roben├ę popisky a ┼że je na prv├Ż poh─żad vidno ┼że je to v┼íetko ru─Źn├í pr├íca. A ke─Ć Betaron zabrnkal na najhrub┼íiu strunu basy, triaslo n├ím to vn├║tornos┼ąami :D
Sorrow Throughout the Nine Worlds
JanoP
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Ultimate ─Źlen
Ultimate ─Źlen
Pr├şspevky: 1649
Zalo┼żen├Ż: 24.09.2009

Odosla┼ąod 5ko » 03 M├íj 2013, 19:29

Perfektne zvl├ídnut├ę po str├ínke v├Żvoja, realiz├ície aj zdokumentovania.Len m├ílokto takto lahko pust├ş svoju robotu do placu,tak┼że neost├íva in├ę ,len klikn├║┼ą na K+.
Lenivos┼ą je matka pokroku.Leniv├Ż ─Źlovek rozm├Ż┼íla,ako by si robotu u─żah─Źil a tak nie─Źo vyn├íjde.
Ku ka┼żd├ęmu ─Ź├şnskemu v├Żrobku by mali pribali┼ą jedn├ęho ─Ź├ş┼łana, aby som ho mohol nakopa┼ą do ....,ked sa to pokaz├ş.
5ko
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Power user
Power user
Pr├şspevky: 8435
Vek: 63.29
Zalo┼żen├Ż: 18.02.2010

Odosla┼ąod eagle130 » 03 M├íj 2013, 20:41

Nadherna praca........... :wink:
eagle130
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Pokro─Źil├Ż ─Źlen
Pokro─Źil├Ż ─Źlen
Pr├şspevky: 836
Zalo┼żen├Ż: 16.10.2009

Nasp├Ą┼ą na M├┤j v├Żrobok

Kto je pr├ştomn├Ż

U┼ż├şvatelia prezeraj├║ci si toto f├│rum: ┼Żiadny registrovan├Ż pou┼ż├şvate─ż a 0 host├ş.

Forums ©
Autor str├ínky je Ondrej Z├ívodsk├Ż(zawin), o graficky design sa star├í ─Żubo┼í Fabo(BUFU).

TOPlist