TM265

Neviete si rady so zosilovačom a pod.?

Moderátori: Drakoush, Moderátori

Používateľov profilový obrázok
Coolbass
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 222
Dátum registrácie: 15 Dec 2013, 22:51
Bydlisko: Dohňany
Vek: 28

TM265

Príspevok od používateľa Coolbass » 26 Dec 2014, 19:43

Takže, osobne som nechcel zakladať tému a vlasne sem ani nič nepísať po určitých skúsenostiach, ale na prosbu Maťa mi to nedalo a slúbil som mu, že to teda sem napíšem. Nedávno som sem písal, že zháňam reproduktory (meniče) na stavbu niakeho menšieho domáceho ozvučenia od známej značky Tesla. Po dlhom hladaní som od kamaráta Tomel-a kúpil dva meniče ARN5694. Boli v trochu horšom stave tak po dôkladnej renovácií som ich pekne zabalil a hľadal. Aká kombinácia by bola k nim čo naj. Aké výšky treba k nim, a špekuloval som ako zrejme každý kto chce ušetriť a chce doslova "z hovna bič", proste som rozmýšlal nad Teslámi ARVxxxx. No tak som začal zháňať spomínané ARVxxxx. Lenže z ničoho nič som dostal SS od penjo-a. Doteraz som mu za to všetko vďačný. Poslal mi všetko ohľadom toho čo môžem zbáchať z tých ARN-iek. Poslal mi link do susedného fóra kde Majo ,rozoberal jeho projekt ktorý mal použitie so spomínanými meničami plus DT300+WG300. Pýtal som sa teda kde spomínané výšky zoženiem a či by sa nedali objednať. Výšky prišli a hneď aj putovali na úpravu k Majovi.
Za Tip, za skvelé podklady a za celú ochotu som chalanom moc vďačný, dali mi čo som potreboval a bola rada na mňa aby som začal tvoriť.
Ako prvé som začal výhybkou ktorá bola pre mňa zložitá nakoľko zohnať kostričky so stredami a cievku a podobné veci bolo pre mňa náročnejšie a tak isto ,moja prvá výhybka takže , moc rúžovo som to nevidel.
Výsledok ? Podarilo sa to všetko v prílohe prikladám fotky aj výhybiek.
Výhybky som zbáchal, namotal a odskúšal, všetko ako zázrakom šlapalo na prvé pripojenie. A nastal čas na bedne. Bedne sú vyrezávané na-tupo z drevotriesky 18mm.


Všetko je to lepené a zoskrutkované skrutkami. Na lepenie som použil chemoprén.
Vnútro bedne je krásne vytmelené, zlepené a vytlmené vatou a vatelínom a ako sa hovorí "přimneřene".
Ako menšiu úpravu na výhybkach bolo že som na bednách spravil bi-wiring, ktoré mávaju už High-end bedne. Pre niekoho zbytočnosť pre mňa menšie plus a navyše mal som na to materiál.

A čo viac k tomu povedať? Už len asi zhodnotím zvuk. Ten je aj na staršie tesly tak krásne premakaný ,že keby sa oň dalo podeliť tak vám ho sem pošlem, áno viem že to nieje High-end ,ale pre mňa a celkovo na domáci posluch je to niekde o vela levelov viac než si bežný uživatel dokáže za tie peniaze kúpiť. Celkovo som do toho dal 102€ a myslím si že sa to najviac vyplatí. Človek sa pritom mnoho naučil. Ohladom výšok, tak po upravení DT300 hrajú krásne, žiadne ukričané ako spomínané ARVxxx Jednoducho krása, parádna citlivosť. Bedna hrá celkovo aj dosť od spodku a krásne zahrá celé pásmo.
Kŕmim to zosilovačom Yamaha RX-v357 ktorý je neskutočne tvrdý a uberá z bassov, preto mám doma ešte jeden aj keď veľmi starý no v 100% stave zosilovač od RFT, kde sú osadené Germániové tranzistory, ktoré hrajú krásne mäkko. No zvuk je aj z tvrdej Yamahy veľmi pekný.
Prípadne otázky smerujte sem. Ak sa vyskytne niaka tá chyba tak sa vopred ospravedlňujem. A ešte raz Chalani Ďakujem vám !

A ak som niečo nespomenul, chalani ospravedlňujem sa no nedá sa všetko, ale ak budete mať hociáké otázky tak sa kľudne pýtajte. Trvalo mi to cca pol mesiaca až mesiac.

PS: počas všetkého sa mi vyskytli dve chyby, prvá bola že mi stolár urezal trošku menšie rozmery takže objem je menší ale počítal som a vychádza okolo 13 litrov vnútorný čo je v norme a bassy sú aj tak presné a dosť nízke vzhľadom na malé meniče. A druhá bolo že som mal jeden ARN prefázovaný takže som musel všetko rozobrať a prekáblovať :)

odkaz na spomínané fórum :
http://repromania.net/forum/viewtopic.php?f=9&t=5689
Prílohy
1.jpg
2.jpg
3.jpg
4.jpg
5.jpg
6.jpg
spomínaný Bi-wiring
spomínaný Bi-wiring
8.jpg
0
Človek sa učí každý deň, veľmi rád sa aj ja sám nechám poučiť od skúsenejších, veď sme len ľudia.
GABKI

Používateľov profilový obrázok
TheLastUnicorn
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 502
Dátum registrácie: 27 Jún 2014, 02:29

Re: TM265

Príspevok od používateľa TheLastUnicorn » 26 Dec 2014, 19:54

Máš to pekné. :)
Na celej veci ma teší najviac to, že som projekty "TM" neladil zbytočne a že z každej rady (TM265, TM280, TM380) už nejaké kusy vznikli a s pozitívnym ohlasom. Pre mňa je to najdôležitejšie - pocit, že človek nevenuje tie hodiny vývoja len tak. :)
0

Používateľov profilový obrázok
Coolbass
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 222
Dátum registrácie: 15 Dec 2013, 22:51
Bydlisko: Dohňany
Vek: 28

Re: TM265

Príspevok od používateľa Coolbass » 26 Dec 2014, 20:01

Tak najväčšiu zásluhu na tom máš stejne ty , takže tak :) A pekné to nieje bude, ale až keď bude povrchová úprava hotová :)
0
Človek sa učí každý deň, veľmi rád sa aj ja sám nechám poučiť od skúsenejších, veď sme len ľudia.
GABKI

jazzym
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 391
Dátum registrácie: 16 Júl 2013, 00:02

Re: TM265

Príspevok od používateľa jazzym » 26 Dec 2014, 20:12

TheLastUnicorn napísal:Máš to pekné. :)
pekne je silne slovo :lol:
na a co si ladil ked mu to stolar urezal mensie a aj tak dobre :D
0

penjo
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 857
Dátum registrácie: 31 Máj 2007, 00:00
Bydlisko: PU
Vek: 33

Re: TM265

Príspevok od používateľa penjo » 26 Dec 2014, 20:25

Počuj ty majster sveta s názormi 15 ročného fagana...rozptyl parametrov sa pri zmenšení, či zväčšení rozmerov reprobedne o pár mm mení úplne zanedbateľne! Ja som použil ako bedne ARS9207 s novou prednou doskou, kde sú rozmery úplne iné. Išlo hlavne o to, aby bol dodržaný rozostup medzi reproduktormi. Keď sa chceš odvolávať na detaily, zisti si najprv, aké veľké rozdiely sú v parametroch samotných meničov z produkcie Tesla a potom čosi trep o rozmeroch bedne. hawk
0

jazzym
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 391
Dátum registrácie: 16 Júl 2013, 00:02

Re: TM265

Príspevok od používateľa jazzym » 27 Dec 2014, 17:18

to breše :wink: .. ja si len tak kamaratsky doberám . to nič.

henten basovy reprak poznam velmi dobre . Niekedy v 95 roku som kupil nove lacne dvojpasmovky bs acoustc kde bol osadeny. celkovo som s tym zvukom vydržal pa rokov v spokojnosti ale stale som mal pocit že sa tá lakovana membrana velmi prejavuje na zvuku .takou trochu pleskavou tvrdosťou v basoch.

inak ma zaujima čo je to za material vo vnutri tá vypln. nejaky link kde s to da kupit. podla mna je toho tam zbytočne vela ..no ale ma to tak nejak vyplnene aj yamaha ns10 .tak možno by som to niekedy otestoval čo to robí so zvukom. :)
0

Používateľov profilový obrázok
Coolbass
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 222
Dátum registrácie: 15 Dec 2013, 22:51
Bydlisko: Dohňany
Vek: 28

Re: TM265

Príspevok od používateľa Coolbass » 28 Dec 2014, 00:49

Tak podľa teba keby sa všetko malo robiť tak by to aj "vyzeralo"...
Za 1. výplň je tam na to lebo je nutná, je jej tam toľko lebo potláča stojace vlny ktoré su vo vnútri ozvučnice a dáva sa jej tam toľko prečo ? No keby si si všetko podrobne prečítal čo som sem aj link dával tak by si sa takto nepýtal.
A za 2. každý reproduktor potrebuje niečo iné tak ako každá ozvučnica potrebuje niečo iné a podobne.
A materiál ? Čokolvek čo máš doma také čo by sa dalo použiť Sám Majo mi hovoril, kľudne tam napchaj aj staré bavlnené svetre ak máš a koľko ? Proste primerane nie tlačiť nasilu koľko sa vleze. Ja som použil Vatelín a Vatu.
A zoženieš to ? Ak máte niekde predaj textilu tak tam.
0
Človek sa učí každý deň, veľmi rád sa aj ja sám nechám poučiť od skúsenejších, veď sme len ľudia.
GABKI

Používateľov profilový obrázok
TheLastUnicorn
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 502
Dátum registrácie: 27 Jún 2014, 02:29

Re: TM265

Príspevok od používateľa TheLastUnicorn » 29 Dec 2014, 10:06

Tlmenie ozvučnice zabraňuje jednak stojatému vlneniu, jednak virtuálne navyšuje objem ozvučnice tým, že znižuje Qt celku. Aplikuje sa to potom zhruba tak, že čím je Qt reproduktora vyššie a objem ozvučnice menší, tým sa tlmiaceho materiálu dáva viac. Často sa objavujú otázky, o koľko sa zmenší objem sústavy s takým a takým tlmením. Odpoveď je hneď v prvej vete - tlmenie objem nenižuje, práve naopak. Toto však platí len pre priedušné tlmiace materiály. Ak niekto použije napr. molitan, mal by sa najprv presvedčiť fúknutím cez neho, či je priedušný. Ak nie, nie je na tlmenie uzavrenky vhodný. Najlepšie sú PE rúna, vata, vlna (preto tie svetre)... Ďalšou kapitolou sú penové ihlany, alebo bitumenové pláty. Pláty sa používajú na zvýšenie tuhosti stien - odolnosť voči rezonancii. Penové ihlany rozbíjajú stojaté vlny. Fungujú však len na vyšších frekvenciách a v uzavretej ozvučnici sú zbytočné. Vhodné sú predovšetkým do bassreflexových ozvučníc, kde zabraňujú nežiadúcemu vyžarovaniu vyšších kmitočtov cez bassreflexový nátrubok. Tlmením možno navyše regulovať účinnosť BR - ak je tlmiaceho materiálu po stenách ozvučnice priveľa, rapídne znížime účinnosť nátrubku a sústava "nebasuje".
0

elmoto
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3154
Dátum registrácie: 15 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: Žilina
Vek: 44

Re: TM265

Príspevok od používateľa elmoto » 29 Dec 2014, 22:01

Ja som rad TLU , ze si nezanevrel a prispievas. Vdaka. :thumbup:
0
nie som tu

Napísať odpoveď