termostat pre plynový kotol

Kecajte o čom chcete...

Moderátori: mirosne, Moderátori

Používateľov profilový obrázok
budvar10
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1055
Dátum registrácie: 15 Dec 2014, 10:55
Bydlisko: Košice

Re: termostat pre plynový kotol

Príspevok od používateľa budvar10 » 09 Nov 2023, 09:48

Áno, správne spočítať. Plynári mi posielajú vo vyúčtovaní rok od roka vyššiu výhrevnosť plynu na m3. Znamená to, že môj plynový kotol sám od seba zvyšuje účinnosť a dom mi neustále zvyšuje spotrebu.
0

Používateľov profilový obrázok
josek
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1083
Dátum registrácie: 10 Jan 2012, 12:12
Bydlisko: PN
Vek: 71

Re: termostat pre plynový kotol

Príspevok od používateľa josek » 09 Nov 2023, 10:59

budvar10 napísal:
09 Nov 2023, 06:43
...a ma ucinnost aku ma mat (98-108%).
Tak toto ma vytáča. Prestaňte to používať. Účinnosť >= 100% je nemožná!
budvar, ty si nejako pozadu...o perpetuum mobile si ešte nepočul?

Výrobca si vypočíta takú hodnotu, akú potrebuje. Je to iba na tom správnom uhle pohľadu
0

Používateľov profilový obrázok
Andrej152
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1024
Dátum registrácie: 29 Júl 2013, 12:49
Bydlisko: prešov
Vek: 22

Re: termostat pre plynový kotol

Príspevok od používateľa Andrej152 » 09 Nov 2023, 13:30

ano, je mozna, lebo vyhrevnost je 100% a stratove teplo a para sa do vyhrenovnosti nerata a KK prave z toho odpadoveho tepla vyzmykaju este tych 8%...

image.png
1
Obrázok 1

Používateľov profilový obrázok
jezevec
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1789
Dátum registrácie: 22 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: JM

Re: termostat pre plynový kotol

Príspevok od používateľa jezevec » 09 Nov 2023, 13:54

Je to marketingový ojeb, každá přeměna energie s sebou nese určité ztráty a tudíž nemůže nikdy dosáhnout ani 100%. U kondenzačního kotle jde jen o větší zužitkování odpadního tepla.
Všichni, kdo alespoň trochu ovládají základy fyziky, ví, že je to blbost.
Ale dobře se to prodává.
1
Obrázok 1

Používateľov profilový obrázok
Rafi87
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1874
Dátum registrácie: 07 Sep 2013, 13:16
Vek: 37

Re: termostat pre plynový kotol

Príspevok od používateľa Rafi87 » 20 Nov 2023, 11:00

ahojte chlapci
prosím vás, akú teplotu vody by som mal nastaviť do radiátorov?
ako som už tuším spomínal, tak radiátory sme mali len do polovice teplé, kotol vždy zapínal a bola skôr zima ako teplo,,, teplotu nám revízny nastavil len na 58C, začal som ale hladať a našiel článok kde sa píše, že 70C može byť,, tak som dal na 65C a radiátori sú už v niektorých izbách celé teplé a v niektorých do 3/4,,
máme také biele plastové rúry, a našiel som článok kde sa píše, že nad +85 by sa nemalo ísť, lebo sa poškodia rúry, ale na 70C by som mohol nastaviť?
Teplota vody v kotli a vykurovacích potrubiach
Po vykonaní vyššie uvedeného výpočtu je potrebné prispôsobiť tabuľku teplôt vykurovania pre kotol a potrubia. Počas prevádzky dodávky tepla by nemali nastať núdzové situácie, ktorých častou príčinou je porušenie teplotného harmonogramu.
Normálny indikátor teploty vody v batériách ústredného kúrenia môže byť až + 90 ° С. Toto je prísne monitorované vo fáze prípravy chladiva, jeho prepravy a distribúcie do obytných bytov.
Oveľa komplikovanejšia je situácia pri autonómnom zásobovaní teplom. V tomto prípade kontrola úplne závisí od majiteľa domu. Je dôležité zabezpečiť, aby teplota vody vo vykurovacích potrubiach nepresahovala rámec plánu. To môže ovplyvniť bezpečnosť systému.
Ak teplota vody vo vykurovacom systéme súkromného domu prekročí normu, môžu nastať tieto situácie:
• Poškodenie potrubia. Týka sa to najmä polymérnych liniek, v ktorých môže byť maximálne zahrievanie + 85 ° C. Preto je normálna hodnota teploty vykurovacích potrubí v byte zvyčajne + 70 ° C. V opačnom prípade môže dôjsť k deformácii línie a dôjde k zhonu;
• Prebytok ohrevu vzduchu. Ak teplota vykurovacích radiátorov v byte vyvoláva zvýšenie stupňa ohrevu vzduchu nad + 27 ° C - je to mimo normálneho rozsahu;
• Znížená životnosť vykurovacích komponentov. To platí pre radiátory aj potrubia. V priebehu času povedie maximálna teplota vody vo vykurovacom systéme k poruche.
Tiež porušenie harmonogramu teploty vody v autonómnom vykurovacom systéme vyvoláva vytváranie vzduchových zámkov. K tomu dochádza v dôsledku prechodu chladiacej kvapaliny z kvapalného stavu do plynného stavu. Okrem toho to ovplyvňuje tvorbu korózie na povrchu kovových komponentov systému. Preto je potrebné presne vypočítať, aká teplota by mala byť v batériách na dodávku tepla, berúc do úvahy ich materiál výroby.
Najčastejšie sa v kotloch na tuhé palivá pozoruje porušenie tepelného režimu prevádzky. Je to spôsobené problémom s nastavením ich výkonu. Pri dosiahnutí kritickej teploty vo vykurovacom potrubí je ťažké rýchlo
0
Obrázok

Používateľov profilový obrázok
cool-zool
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1124
Dátum registrácie: 09 Dec 2013, 11:39
Bydlisko: okr.Rimavská Sobota
Vek: 54

Re: termostat pre plynový kotol

Príspevok od používateľa cool-zool » 20 Nov 2023, 11:16

Rafi , nie v zlom , ale už Ti tu písali že nie je dobré pre kotol ak často ,,cykluje,, čo znamená zohriať vodu na 65 - 70 st.C , vypnúť a zase zohrievať a tak dookola .....
Neviem ako máte zateplený dom a aké úniky tepla tam vznikajú podľa tvojho popisu , že sú radiátory len napoli teplé , ale tak tam potom nieje niečo dobré !!!
Je prirodzené že horná časť radiátorov je teplejšia ako spodná ( spôsobuje to cirkulácia vzduchu a následné ochladzovanie spodnej časti radiátoru , prípadne inak povedané odovzdávanie tepla pre okolie z radiátoru do miestnosti ) , ale to čo ty popisuješ mi pripadá akoby ste tie radiátory mali vonku (prípadne ako by si býval na severnom póle ), že sa nestihnú prehriať celé ... Nevidím žiadny rozumný dôvod mať radiátor taký horúci že sa na ňom popáliš a aj tak to bude len nachvíľu , lebo ak ti termostat vypne kotol tak sa aj tak ochladí celý a budeš mať zase pocit zimy !!!
Inak povedané : je prirodzenejšie a lepšie mať radiátor 20 hodín teplejší (nejakých 40st) ako mať 20 krát horúci (že sa na ňom popáliš) ,ale len po 20 minút cez deň !!!
0

Používateľov profilový obrázok
Rafi87
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1874
Dátum registrácie: 07 Sep 2013, 13:16
Vek: 37

Re: termostat pre plynový kotol

Príspevok od používateľa Rafi87 » 20 Nov 2023, 11:33

zateplenie nemáme,, máme ale plastové okná, a znížené plafóny na 2,5m,, ale náš dom je DLHÝ, radiátory sú rozdelené na 3 vetvy, u mna je napr dobre, a je aj teplo, len už v izbách dalej odo mna je chladnejšie, a úplne v prednej izbe a na chodbe je dosť cítiť rozdiel,, ale na chodbu nám inštalatér dal 2 tenšie radiátory, ja by som povedal tak, že dosť tenké,,
ja som chorý ako vieš, a aj mama má veľké problémy s chrbticou už 13 rokov, a nebudeme sedieť v zime,,
u každého koho poznáme funguje kúrenie tak, že zapne, nahreje a vypne,, nikoho som nevidel kto by mal ebus termostat,, každý má obyčajný termostat ktorý zapne/vypne kotol, a ked sa pokazí za 2-3 či za 5 rokov, tak sa nejako kúpi nový,,

zo sivým sú rúry, a radiátory oranžové, skúsil som dať hrúbku podla hrúbky radiátora, dom je 25m dlhý
Obrázok
0
Obrázok

Používateľov profilový obrázok
budvar10
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1055
Dátum registrácie: 15 Dec 2014, 10:55
Bydlisko: Košice

Re: termostat pre plynový kotol

Príspevok od používateľa budvar10 » 20 Nov 2023, 14:26

1. Keď kotol často zapína/vypína (cykluje), je na kotli vysoký výkon alebo vysoká teplota. Zníženie teploty by malo pomôcť. Ty si urobil presný opak.
2. Samozrejme závisí to od vonkajšej teploty. Ak vonku prituhne, ak kotol budee mať nastavenú nižšiu teplotu, pôjde vkuse. Vtedy je potrebné pridať.
3. Ak sú radiátory resp. izby rôzne vyhriaté, kotlom sa to nedá vyregulovať. Nato sú termostatické ventily. Priškrť radiátory kde je teplejšie a povoľ tam kde je chladnejšie.
Toto sa dá čiastočne vyregulovať aj rýchlosťou obehového čerpadla, ale dnes už sú väčšinou len tie inteligentné, tie si žijú vlastným životom. Ty máš asi integrované čerpadlo v kotli. S tým asi teda neurobíš nič.

Už sme ti to tu písali, tak neviem. Nečítaš to alebo nerozumieš?

Píšeš, že radiátory sú rozdelené na 3 vetvy. Ako? Tri samostatné potrubia so začiatkom a koncom pri kotli?
Každá ma vlastné čerpadlo alebo je spoločné? Je tam napr. nejaká regulácia, škrtiace ventily a pod?

Ten sivý štvorček na obrázku, to je kotol? Smerom dohora je spoločné vedenie, ktoré sa delí vpravo a vľavo?
0

Používateľov profilový obrázok
Rafi87
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1874
Dátum registrácie: 07 Sep 2013, 13:16
Vek: 37

Re: termostat pre plynový kotol

Príspevok od používateľa Rafi87 » 20 Nov 2023, 14:40

začnem asi s tymi vetvami,, je to tak, že od kotla ide do záchodu a tam je rozdené, idú smerom dolava a doprava, čiže 2 vetvy, a tretia idu priamo od kotla do mojej izby a dalej,,

vyregulovať ventilmi na radiátore, ale my chceme aby bolo teplo a aby to teplo bolo všade, a nie ešte priškrtiť,,

ja som sa momentálne pýtal to, že do kolko stupnov môže byť nastavená teplota? 70 st. zvládnu bez ohnutia rúry? lebo podla nás 58C na kotli je málo,, volakedy sa dávali kotli na 90C a bolo ok, a bolo teplo, len samozrejme nová doba je na ho..o a všetko je iné a nekvalitné, ako aj radiátory,, volakedy zliatinové boli dobré a držali teplo dlho, ale tieto? ...
0
Obrázok

Používateľov profilový obrázok
budvar10
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1055
Dátum registrácie: 15 Dec 2014, 10:55
Bydlisko: Košice

Re: termostat pre plynový kotol

Príspevok od používateľa budvar10 » 20 Nov 2023, 14:49

vyregulovať ventilmi na radiátore, ale my chceme aby bolo teplo a aby to teplo bolo všade, a nie ešte priškrtiť,,
Toho sa neboj. To je aj tak pomerové nastavenie. Chceš predsa, aby bolo všade rovnako teplo. Ono to ale zaberie nejaký čas, kým to vyladíš, hlavne nie zhurta.

Teplota na kotli max. 70st, 72. Keď kotol vypne, môže ešte stúpať teplota na meráku vplyvom zotrvačnosti prvkov, kludne aj o 5st. 90st je už príliš. Kotol má bezpečnostný termostat, ten je na fix, takže by sa memal prehriať.
0

Používateľov profilový obrázok
budvar10
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1055
Dátum registrácie: 15 Dec 2014, 10:55
Bydlisko: Košice

Re: termostat pre plynový kotol

Príspevok od používateľa budvar10 » 20 Nov 2023, 15:05

Uvedom si, že ten kotol mal by vykúriť dom aj keď bude vonku -20. 58st nie je málo. Tvrdíš, že chvílu sú radiátory horúce a potom dlho chladné. Veď porozmýšľaj, prečo asi.

Kúrenie riadené izbovým termostatom by malo fungovať nejako nasledovne:
1. ochladí sa, izbový termostat zopne a spustí sa čerpadlo,
2. čerpadlo beží až kým izbový termostat nevypne,
3. kotol má nastavenú nejakú pracovnú teplotu povedzme 58st., je tam hysterézia 5st., takže ak sa ochladí voda v kotli pod 53, začne kotol kúriť, ak dosiahne 58 sa vypne a to by malo byť nezávisle na čerpadle.
Máš to tak?
0

Používateľov profilový obrázok
jezevec
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1789
Dátum registrácie: 22 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: JM

Re: termostat pre plynový kotol

Príspevok od používateľa jezevec » 20 Nov 2023, 16:25

V první řadě by ti měl poradit nějaký schopný topenář, takhle na dálku je těžké radit. Nevíme jestli máš jednotrubkovou nebo dvoutrubkovou soustavu, zda jsou radiátory vybaveny škrtícím ventilem na zpátečce, jaké jsou teplotní ztráty jednotlivých místností. Nejvíce tepla uniká nezatepleným stropem. Zateplením stropu ušetříš cca 1/3 současných nákladů.
Pro tepelnou pohodu je vhodnější doplnit systém čtyřcestným ventilem (duomixem), kotel si udržuje svou nastavenou teplotu, třeba 70-80°C a čerpadlem honíš sekundární okruh. Radiátory jsou tak stále teplé a pocitově je daleko větší pohoda. V těchto dnech, kdy je teplota nad nulou mám v okruhu teplotu do 40°C.
0

Používateľov profilový obrázok
Rafi87
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1874
Dátum registrácie: 07 Sep 2013, 13:16
Vek: 37

Re: termostat pre plynový kotol

Príspevok od používateľa Rafi87 » 20 Nov 2023, 16:38

áno, možno keby tá teplota bola vždy rovnaká a v kuse, napr 40C tak by to bolo lepšie, len ako som písal nemáme ten ebus systém, a máme obyčajný termostat,,,

rúry máme dva,, na radiátoroch máme termostatické ventili,, plafóny máme znížené sadrokartónom na 2,5m
dom nemáme zateplený,
0
Obrázok

Používateľov profilový obrázok
budvar10
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1055
Dátum registrácie: 15 Dec 2014, 10:55
Bydlisko: Košice

Re: termostat pre plynový kotol

Príspevok od používateľa budvar10 » 20 Nov 2023, 17:24

len ako som písal nemáme ten ebus systém, a máme obyčajný termostat,
Veď ja si to uvedomujem a všetko čo píšem je podľa toho.
0

Používateľov profilový obrázok
cool-zool
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1124
Dátum registrácie: 09 Dec 2013, 11:39
Bydlisko: okr.Rimavská Sobota
Vek: 54

Re: termostat pre plynový kotol

Príspevok od používateľa cool-zool » 20 Nov 2023, 18:02

Zamyslite sa nad tým čo ,,Rafi,, písal , že niektoré radiátory sú teplé iba napoli a tu vzniká problém , lebo systém musí vedieť zohriať celý panel a nie iba polku a nezáleží na ventiloch ..... Keď píšeš o troch okruhoch , navrhol kúrenár podľa toho aj prierezy jednotlivých rúrok ??? Od kotla musia ísť najhrubšie a po každom rozdelení sa stenšujú až sa napájajú na radiátory .... Lenže ak ide od kotla pomerne tenká rúrka tak po každej križovatke ubúda z prietoku a potom sa môže stať že celá ,,hydraulika,, je rozladená a robí to šarapaty !!! Ak sa ti veľmi rýchlo ochladzujú radiatory tak použi na stenu za ním reflexnú fóliu .... ( https://www.google.com/search?q=reflexn ... e&ie=UTF-8 )

Či kúrenári použily na rozvod plastové trubky (ppr , https://www.instalatershop.sk/ppr-plast ... ZDEALw_wcB ) , alebo hliníkoplastové trubky ( alpex , https://www.google.com/search?sca_esv=5 ... =931&dpr=1) asi nevieš čo ???
0

Používateľov profilový obrázok
Rafi87
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1874
Dátum registrácie: 07 Sep 2013, 13:16
Vek: 37

Re: termostat pre plynový kotol

Príspevok od používateľa Rafi87 » 20 Nov 2023, 18:10

cool-zool: zajtra ti pofotím že ako to máme, alebo natočím video, a rúrky podla výzoru a inštalácie máme presne rovnako,,
od kotla ide najhrubšia spomínali niečo že 26 ked to robili, može byť?
a potom niekde ide tenšia tuším 22? taká ide z kuchyne na chodbu,,

https://www.ivarsk.sk/ir/750x/storage/A ... lpex1.jpeg

inak, teraz čo máme na 65st. vodu tak radiátori sú celé teplé alebo od spodku je 15cm len studené,,,
0
Obrázok

Používateľov profilový obrázok
cool-zool
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1124
Dátum registrácie: 09 Dec 2013, 11:39
Bydlisko: okr.Rimavská Sobota
Vek: 54

Re: termostat pre plynový kotol

Príspevok od používateľa cool-zool » 20 Nov 2023, 18:22

Este ma napadlo, mohla sa stat aj detska chybicka a niekde v niektorej vetve, alebo radiatore je opacne zapojeny vstup a vystup, aj to dokaze rozladit cely system...
No ja mam len dva okruhy (obyvacka+spalna) a druhy (hostovska+ kuchyna+chodba+kupelna) a od kotla isli ALPEXKOU 32 po rozdelenie vetiev, dalej ALPEXKOU 22 po rozdelenie pre radiatory a stade ALPEXKOU 16 na jednotlive radiatory....
0
Naposledy upravil/-a cool-zool v 20 Nov 2023, 18:36, upravené celkom 1 krát.

Používateľov profilový obrázok
Rafi87
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1874
Dátum registrácie: 07 Sep 2013, 13:16
Vek: 37

Re: termostat pre plynový kotol

Príspevok od používateľa Rafi87 » 20 Nov 2023, 18:26

zajtra ti to celé odfotím a pozriem sa, že ktorý rúry sú teplé ked sa zapne kotol, že či sa fakt nestala chybička,,
inak teraz som to dal na 60st. lebo otec hovoril, že v kúpelke praskali rúry a radiátor (rebro), tie spoje od tepla sa možu aj poškodiť? alebo od toho sa báť netreba?
0
Obrázok

Používateľov profilový obrázok
cool-zool
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1124
Dátum registrácie: 09 Dec 2013, 11:39
Bydlisko: okr.Rimavská Sobota
Vek: 54

Re: termostat pre plynový kotol

Príspevok od používateľa cool-zool » 20 Nov 2023, 18:47

Tak sú to lisované spoje a tie by mali niečo vydržať , ak boli správne spravené ...Podľa toho ako píšeš aj ty máš rozvod robený plastohliníkom (alpex) a ten by sa nemal ohýbať pod vplyvom tepla , aj keď 70st, je už poriadne veľa ...Treba si pozrieť presné technické dáta koľko to môže zvládnuť , ale isto by som nešiel na hranu ...To ak je Vám zima tak by som radšej pridal na Termostate , aby ho tak skoro nevypínalo ako na teplote v kotli !!! Ten by som nehnal na viac ako úplné maximum 65 st , radšej len 60 st.C a na termostate pridal napr.na 25 a možno aj viac .....
Prívody do radiátorov by mali byť hore , to znamená že vrchný ventil (termoventil) by mal byť skôr a teplejší ako spodný ..Inak aj hlavica termoventilu sa däá nastavovať a treba si prekontrolovať či je nastavéný ako má byť ( https://www.youtube.com/watch?v=daRXEbmTpPo ) ......
0

Používateľov profilový obrázok
Rafi87
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1874
Dátum registrácie: 07 Sep 2013, 13:16
Vek: 37

Re: termostat pre plynový kotol

Príspevok od používateľa Rafi87 » 20 Nov 2023, 18:56

v poriadku, teraz máme nastavené na 60st, tak to teda nechám a radšej pridáme na termostate,,
píšeš tú termohlavicu, sme si všimli už dávnejšie, že ked mama dala na 4-ku tak radiátor bol skoro studený, ako keby úplne vypla prístup vody,, zajtra všetko pofotím a pošlem ti do správy,, a áno máme tie alpex rúry
0
Obrázok

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok