Na čom momentálne pracujete? VI.

Kecajte o čom chcete...

Moderátori: mirosne, Moderátori

Amaterr
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1381
Dátum registrácie: 08 Jún 2014, 09:17
Bydlisko: Bratislava

Re: Na čom momentálne pracujete? VI.

Príspevok od používateľa Amaterr » 30 Mar 2024, 20:30

Najst sikovnu skrinku , to je vzdy pekna motivacia , ..objavil som skrinky co som si niekedy davno odlozil a nechal upravit , a tom este nefungoval Ali... ani nic podobne , tiez by sa mi niekedy zislo tych 5A , ved uvidim , dufam , ze to nerozchodim :) .Tu dlhsiu zatial odlozim .
Prílohy
IMG_0064.jpeg
IMG_0063.jpeg
IMG_0066.jpeg
0

Amaterr
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1381
Dátum registrácie: 08 Jún 2014, 09:17
Bydlisko: Bratislava

Re: Na čom momentálne pracujete? VI.

Príspevok od používateľa Amaterr » 17 Apr 2024, 13:37

Troska skarede pocasie a hned som pokrocil , ale este neviem ako s napajanim pre displej . Na elyte bude 38V a tak kombinujem , ten DC/DC je max pre input 40V , nuz som na hrane , ak by som to galvanicky oddelil , mohli by tam este byt nejake svorky pre ext . 5V , sietove sa mi tam neche tahat a ani nic domotavat :).
Prílohy
Supply.jpg
Power.jpg
0

Dumitru
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 377
Dátum registrácie: 06 Nov 2011, 22:19
Vek: 32

Re: Na čom momentálne pracujete? VI.

Príspevok od používateľa Dumitru » 17 Apr 2024, 14:43

Amater napísal:Troska skarede pocasie a hned som pokrocil , ale este neviem ako s napajanim pre displej . Na elyte bude 38V a tak kombinujem , ten DC/DC je max pre input 40V , nuz som na hrane , ak by som to galvanicky oddelil , mohli by tam este byt nejake svorky pre ext . 5V , sietove sa mi tam neche tahat a ani nic domotavat :).
Tak nakoniec tato krásna konštrukcia kde
Amater napísal:vlastny navrh a vlastne vyleptanie a ziadna cina
degradovala na DC/DC z činy ?

:? :confused:
0

Amaterr
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1381
Dátum registrácie: 08 Jún 2014, 09:17
Bydlisko: Bratislava

Re: Na čom momentálne pracujete? VI.

Príspevok od používateľa Amaterr » 17 Apr 2024, 15:29

Ale no :) , ten zdroj ide a kde bol predtym s tymi budikmi je na dedine ... tento som robil hlavne preto , ze akosi mi vadi hrkotanie ventilatorov a nemal som nic okolo 30V a 5A aj ked poviem pravdu moc to potrebovat nebudem , ale skusal som motorceky a mali poriadny zaber a ten analog dostal poriadne zabrat , ja nemam priestor na nejake opachy a vlastne ma to bavi :) , V Elektore bol spinany zdroj , aj som ho tu uz spominal , pacilo sa mi na nom , ze ziadne tlacitkovanie , klasika dva poti , signalizacia ci V a A , co tieto nemaju , naozaj som sa vytrapil a prudova reg. mi nesla , tak som ho rozobral , IOvyk. 5 ojro , cievka 5 ojro , IO 5 ojro a prd z toho , co uz :) . A to dolezite preco som teda tento robil , nasiel som skrinku a trafo , tak akurat na to . Ten zdroj co spominas je klasika , z ELV , niekde som to nasiel ...Nuz na zaver , na nocnych ked nebolo vela prace som si plosaky maloval a aj leptal ... doma sa mi uz po nociach nechce sediet pri PC , aj ked vsetko na osvit a leptanie mam doma , mal som uz 71r. a stacilo :) . Asi tak.
Su tu super borci , napr. ako aj ty , predpokladam VS , nuz ako uz tu bolo spominane VL+ Mat .. teda ako ja ...teda ziadny konstrukter ..sedaval som na Fakulte archit. kde bola super kniznica .. asi pred 40 r. a tam som chytal nejake zaklady .
Prílohy
IMG_0067.jpeg
0

Dumitru
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 377
Dátum registrácie: 06 Nov 2011, 22:19
Vek: 32

Re: Na čom momentálne pracujete? VI.

Príspevok od používateľa Dumitru » 17 Apr 2024, 19:17

Amater napísal:V Elektore bol spinany zdroj , aj som ho tu uz spominal , pacilo sa mi na nom , ze ziadne tlacitkovanie , klasika dva poti , signalizacia ci V a A , co tieto nemaju , naozaj som sa vytrapil a prudova reg. mi nesla , tak som ho rozobral , IOvyk. 5 ojro , cievka 5 ojro , IO 5 ojro a prd z toho , co uz :)
Mál si skúsiť to riešiť tu na forume podľa mňa by sme mu napravili rozum a reguloval by aj prúd :).
0

Amaterr
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1381
Dátum registrácie: 08 Jún 2014, 09:17
Bydlisko: Bratislava

Re: Na čom momentálne pracujete? VI.

Príspevok od používateľa Amaterr » 17 Apr 2024, 19:40

Presne na tom som aj myslel , ake akosi diskusiu okolo toho som ani nechcel , opet vlastna doska , bol som lakomy si objednat original :) , ked som dal do skratu dal sa prud plynule regulovat ale ked som nastavil nejaky imaginarny prud a spojil vystup tak siel do skratu , napetie bolo bez problemu ... tolko vselicoho az som tu dosku "dosral " a na jeden suflik napisal spinany zdroj , rozobral a vysypal do krabicky :), a nejake laborovanie na skusobnej , na to ja nie som. Aha ... uz to bolo komplet v krabicke a plosak som robil presne na priestor v krabicke
Prílohy
IMG_0069.jpeg
0

Používateľov profilový obrázok
mr.dred
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5658
Dátum registrácie: 17 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: Handlová
Vek: 58

Re: Na čom momentálne pracujete? VI.

Príspevok od používateľa mr.dred » 17 Apr 2024, 20:50

Poriadny laboratórny by som formou nejakého spínaného zdroja neriešil... aj keď funguje dokonale a je s použitím CN modulov a je jednoduchší... Tiež mám taký, ale na iné použitie.
Potrebujem si predsa nastaviť "len" nejaké napájacie napätie ..
Prúd nastavím na minimum a postupným zvyšovaním kontrolujem, či nie je nejaká anomália.. Nadmerný nárast prúdu vždy znamená nejakú chybu.. Načo mi je zdroj, na ktorom si nastavím menovité napätie a menovitý prúd, pri ktorom to oživované zariadenie zase určite odpálim. To ho rovno môžem napájať pôvodným zdrojom.
0
Čo ťa nezabije... to sa vráti a skúsi to znova !!!

Amaterr
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1381
Dátum registrácie: 08 Jún 2014, 09:17
Bydlisko: Bratislava

Re: Na čom momentálne pracujete? VI.

Príspevok od používateľa Amaterr » 17 Apr 2024, 21:16

OK ,... este , ze mame tu demokraciu ..ak to patrilo teda mne :). Mne sa pacil , maly a sikovny , skatka to bola pre mna výzva , spinaný som este takýto nerobil , to v poriadku ,ze ty mas poriadny , nuz inak ta nechapem , nastavim si na stole nejake nap a prud , nahodou spravim skrat a vyleti poistka co je v primari trafa a to mi vadilo .Ked som na tomto zdroji dal vystup do skratu od nuly , postupne sa dal zvysovat prud az do 3A co som mal max uz nastaveny . Robil som asi pred 3-4 rokmi . A ten , ze nastavim len nejake napetie a prud ide hore , to je predsa ten co som sa tu pred chvilou bavil , ten modul dc/dc nema ani signalizaciu prekrocenia , len drzi pripadny nast prud.
Prílohy
lab.jpg
uni.jpg
0

Používateľov profilový obrázok
mr.dred
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5658
Dátum registrácie: 17 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: Handlová
Vek: 58

Re: Na čom momentálne pracujete? VI.

Príspevok od používateľa mr.dred » 17 Apr 2024, 22:30

Nič v zlom asi sme to každí ináč mysleli.. :agree:

Lab zdroj sa bez indikácie napätia a prúdu nedá nazvať laboratórnym.. Samozrejme podlieha aj iným kritériám.
Mám postavený lineár 2x40/4A na LM723.kách - indikácia UI je čínskymi V/A metrami ...a netvrdím že je to špička - no na domáce použitie v pohode vyhovuje...nekalibrujem pomocou neho prístroje.
Aj malý jednoduchý zdroj sa dá nazvať "laboratórny" pokiaľ s ním prevádzaš práve tie "laboratórne procesy" a nahrádzaš ním pôvodný zdroj v nejakom zariadení...Sú však potrebné regulátory a aj tie základné indikátory U a I , aby sa dalo zamedziť následným poškodeniam oživovaného prístroja...
Amaterr napísal:
17 Apr 2024, 21:16
nastavim si na stole nejake nap a prud , nahodou spravim skrat a vyleti poistka co je v primari trafa a to mi vadilo .Ked som na tomto zdroji dal vystup do skratu od nuly , postupne sa dal zvysovat prud az do 3A co som mal max uz nastaveny
tu zrejme bude niekde problém v "jednoduchosti vonkajšieho " zapojenia toho riadiaceho obvodu, ktorý sa moc nehodí pre také použitie..
0
Čo ťa nezabije... to sa vráti a skúsi to znova !!!

Amaterr
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1381
Dátum registrácie: 08 Jún 2014, 09:17
Bydlisko: Bratislava

Re: Na čom momentálne pracujete? VI.

Príspevok od používateľa Amaterr » 17 Apr 2024, 22:47

Ak mi niekto povie , ze tak ten spinaci zdroj sa ma chovat , poviem si ze som dobry :) , ze som to poskladal dobre .Uz som naznacil , ze nie som konstrukter a iba nejake mensie zmeny dokazem navrhnut , spinany zdroj teda urcite nie. Tento spinaci som porovnaval s tymi klasickymi , co som niekedy sam robil a predpokladal, ze by mal mat totoznu funkciu . Hmm , akosi by som uz nespominal 723 , ako vravi klasik , co bolo , to bolo :) . Aj som si ten clanok v nemcine " precital" , ci tam niekde najdem popis jeho funcie , ale nic take som tam "nevidel". No dobre , urcite ho nebudem uz robit , iba ak by sa PCB objavila na Alie.., priamo z Elektoru pytali za tu dosku nekrestanske peniaze . Zas ho tak nepotrebujem , iba ak by na Ali... som objavil modul spinaneho zdroja , ale nie tie tlacitkove , popr ak by mali aj signalizaciu pretazenia . ..Kde su tie casy ked som robil so 723 a C520D , to uz ani nieje pravda :)
0

Používateľov profilový obrázok
mr.dred
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5658
Dátum registrácie: 17 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: Handlová
Vek: 58

Re: Na čom momentálne pracujete? VI.

Príspevok od používateľa mr.dred » 17 Apr 2024, 23:18

Amaterr napísal:
17 Apr 2024, 22:47
Ak mi niekto povie , ze tak ten spinaci zdroj sa ma chovat , poviem si ze som dobry , ze som to poskladal dobre
spravil si ho zrejme dobre, ale na správnu funkciu toho DC/DC konvertora má veľký vplyv indukčnosť a prevedenie tlmivky L1... Korektne to preto pracuje len v určitom VA režime...
.. podobné 500W konvertory vyrábame a keď sa podarí zmršiť tlmivku mimo tolerancie, tak sa len čudujeme aké VA charakteristiky to dokáče produkovať :lol:
0
Naposledy upravil/-a mr.dred v 17 Apr 2024, 23:30, upravené celkom 1 krát.
Čo ťa nezabije... to sa vráti a skúsi to znova !!!

Amaterr
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1381
Dátum registrácie: 08 Jún 2014, 09:17
Bydlisko: Bratislava

Re: Na čom momentálne pracujete? VI.

Príspevok od používateľa Amaterr » 17 Apr 2024, 23:26

Vsetko na doske bol original ´ presne podla rozpisu suciastok a dosku som navrhol primerane ´ radsej prepojku ako to niekde tahat dookola
0

Používateľov profilový obrázok
mr.dred
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5658
Dátum registrácie: 17 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: Handlová
Vek: 58

Re: Na čom momentálne pracujete? VI.

Príspevok od používateľa mr.dred » 18 Apr 2024, 07:17

Amaterr napísal:
17 Apr 2024, 21:16
nastavim si na stole nejake nap a prud , nahodou spravim skrat a vyleti poistka co je v primari trafa a to mi vadilo .Ked som na tomto zdroji dal vystup do skratu od nuly , postupne sa dal zvysovat prud az do 3A co som mal max uz nastaveny
Pes bude zakopaný v tom, že IC pracuje v spínanom režime na desiatkách kHz a potrebuje ku kontrole prúdové špičky vznikajúce pri spínaní.
Tvoja prúdovka je však lineárna a až na "vyhladenom" výstupe... a tým pádom je "pomalá".
Riadenie prúdu cez FB obvodu síce ako tak funguje (obmedzovaním výst. napätia cez pridané obvody) ale u tohto obvodu má FB od podstaty inú funkciu. Udržať správne výstupné napätie až do kritického bodu prúdu , kedy má obvod "vysadiť". A ten je u tohto IC oveľa vyšší, ako hodnota istenia na trafe (samozrejme vo vzťahu k primáru).
To chce iný typ IC...
0
Čo ťa nezabije... to sa vráti a skúsi to znova !!!

Amaterr
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1381
Dátum registrácie: 08 Jún 2014, 09:17
Bydlisko: Bratislava

Re: Na čom momentálne pracujete? VI.

Príspevok od používateľa Amaterr » 18 Apr 2024, 09:59

Dakujem za uvahu a odpoved , ani ma nenapadlo sa zamysliet nad tym , ze menit IC . Vsetko vlastne fungovalo asi som bol nainfikovany z analog zdrojov a hladal som chybu inde . Asi tvoja odpoved bude skor uz pre niekoho kto sa na to da , ja uz teda urcite nie :) , mozno iba ak by som mal original plosak .
0

Používateľov profilový obrázok
mr.dred
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5658
Dátum registrácie: 17 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: Handlová
Vek: 58

Re: Na čom momentálne pracujete? VI.

Príspevok od používateľa mr.dred » 18 Apr 2024, 10:17

Stavať sa to určite neoplatí... Za 95 centy ani skrutky na to nekúpiš :wink:
Prílohy
obrázok_2024-04-18_101550334.png
0
Čo ťa nezabije... to sa vráti a skúsi to znova !!!

Používateľov profilový obrázok
cs001
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1686
Dátum registrácie: 28 Apr 2010, 00:00
Bydlisko: Michalovce

Re: Na čom momentálne pracujete? VI.

Príspevok od používateľa cs001 » 18 Apr 2024, 13:18

Tento zdroj mam vstavaný v krabici z vysielačkoveho zdroja Astron 10A (na foto hore). Trimre som nahradil externymi viacotáčkovymi potenciometrami. Na meranie napätia a prudu som použil čínsky display.
Zdroj sa ale choval nejak neštandartne. Tak ho nepoužívam. Už si ani nespomínam v čom bol problém.
Používam ten spodný s týmto modulom https://techfun.sk/produkt/laboratorny- ... 05-40v-5a/
Tých zdrojov mam viac, ak by niekto mal záujem môžeme sa dohodnúť. Zapojenie https://repeater-builder.com/astron/pix ... -09-03.jpg
O zdrojoch Astron https://repeater-builder.com/astron/astron-index.html
Prílohy
DSC_0005.jpg
0
Technics, Pioneer, Tannoy, Lenco, Sony, Beyerdynamic, Khadas,Topping, Vivanco, Samsung, Dell, Minolta, OKI, Canon, Keithley, Fluke, Labs, Futaba, Citroen, Opel...

Používateľov profilový obrázok
mr.dred
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5658
Dátum registrácie: 17 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: Handlová
Vek: 58

Re: Na čom momentálne pracujete? VI.

Príspevok od používateľa mr.dred » 18 Apr 2024, 13:46

S power module XL4016 som tiež staval zdroj. Na vstupe som spravil filter s toroidom + blok. kondenzátory a bežalo to potom dobre...
To by mal mať ale každý SMPS..
0
Naposledy upravil/-a mr.dred v 18 Apr 2024, 14:24, upravené celkom 1 krát.
Čo ťa nezabije... to sa vráti a skúsi to znova !!!

Používateľov profilový obrázok
cs001
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1686
Dátum registrácie: 28 Apr 2010, 00:00
Bydlisko: Michalovce

Re: Na čom momentálne pracujete? VI.

Príspevok od používateľa cs001 » 18 Apr 2024, 14:11

...mne sa tam nejak neštandartne chovalo obmedzenie prúdu, budem to musieť ešte raz preveriť...
0
Technics, Pioneer, Tannoy, Lenco, Sony, Beyerdynamic, Khadas,Topping, Vivanco, Samsung, Dell, Minolta, OKI, Canon, Keithley, Fluke, Labs, Futaba, Citroen, Opel...

Dumitru
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 377
Dátum registrácie: 06 Nov 2011, 22:19
Vek: 32

Re: Na čom momentálne pracujete? VI.

Príspevok od používateľa Dumitru » 18 Apr 2024, 14:26

Amaterr napísal:
17 Apr 2024, 21:16
OK ,... este , ze mame tu demokraciu ..ak to patrilo teda mne :). Mne sa pacil , maly a sikovny , skatka to bola pre mna výzva , spinaný som este takýto nerobil , to v poriadku ,ze ty mas poriadny , nuz inak ta nechapem , nastavim si na stole nejake nap a prud , nahodou spravim skrat a vyleti poistka co je v primari trafa a to mi vadilo .Ked som na tomto zdroji dal vystup do skratu od nuly , postupne sa dal zvysovat prud az do 3A co som mal max uz nastaveny . Robil som asi pred 3-4 rokmi . A ten , ze nastavim len nejake napetie a prud ide hore , to je predsa ten co som sa tu pred chvilou bavil , ten modul dc/dc nema ani signalizaciu prekrocenia , len drzi pripadny nast prud.
Chvíľku som pozeral a to je nejaká divná schéma nezdá sa vám ?
Za prvé na invertujuci vstup IC3B sa cez delič pripája 1,25V ktorá je na FB pine tak za prvé áno v ustálenom stave tam je 1,25V ale keď budeme nastavovať napätie pomocou P1 pri 2200U pripadne pripojíme zaťaž to chvíľu potrvá kým sa to ustali. Nemyslím si že referencia s ktorou porovnávame meraní prúd z zosilňovača IC3A by malo takto hore dole plávať.
A druha vec keď prúd prekročí nastavený limit IC3B bude do FB primiešavať svoje kladne napätie aby ho na chvíľku odstavil a tým pádom zase sám sebe bude tu referenciu na pine 6 meniť.

Mne sa toto zapojenie vôbec nepáči :pain:
1
Obrázok 1

Používateľov profilový obrázok
mr.dred
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5658
Dátum registrácie: 17 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: Handlová
Vek: 58

Re: Na čom momentálne pracujete? VI.

Príspevok od používateľa mr.dred » 18 Apr 2024, 14:40

Vo fi čo robíme DC/DC zdroje pre nejakú následnú Tyristorovú reguláciu, ešte aj tie vstupné filtre dopĺňame ďaľšími fer. perlami na vývodoch tlmivky,trafáku , kondenzátormi atď... (podľa požiadaviek odberateľa) aby sa to vzájomne nerušilo.
Ideálne by bolo na vstupe aktívne PFC, ale pri 500W zdroji s napájaním 48V si ho neviem ani predstaviť (10-12A :rolleyes:
0
Čo ťa nezabije... to sa vráti a skúsi to znova !!!

Napísať odpoveď