Cubesat SkCube

Kecajte o čom chcete...

Moderátori: mirosne, Moderátori

lacog
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 302
Dátum registrácie: 27 Mar 2007, 00:00

Re: Cubesat SkCube

Príspevok od používateľa lacog » 27 Jún 2017, 08:15

Nechcem aby som vyznel ako kritik ale kritizovať budem pretože na príklade čechov vidno, že to ide inak. O niekoľko tried lepšie!
Ja facebook nemám a aj keby som ho mal tak nechcem informácie hľadať na facebooku. Určite išlo na tu webovú stránku kopec peňazí (aj z naších) tak prečo informovať cez facebook?
Toľko reklamy okolo toho, toľko mediálnej propagácie a ... teraz keď sa niečo konečne deje tak si strčia hlavy do piesku a "analyzujú si data"
Aj keby ten projekt vyšiel neviem ako dobre tak v tomto ste zlyhali!
A pre porovnanie si pozrite projekt Vzlusat!
0

elmoto
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3154
Dátum registrácie: 15 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: Žilina
Vek: 44

Re: Cubesat SkCube

Príspevok od používateľa elmoto » 27 Jún 2017, 08:23

Pozor páni a to vyše roka čakali na odložený štart ! ! !

Vie mi niekto odporúčiť antenu a prijímač pre 2,4GHz čo vysiela?

Ondrej pustite ma na VD do pozemnej stanice?
0
nie som tu

Používateľov profilový obrázok
BgDestroy
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 603
Dátum registrácie: 17 Júl 2006, 00:00
Bydlisko: Bazar Enabled, Udaje sa dozvie pri kupe s danym clovekom
Vek: 37

Re: Cubesat SkCube

Príspevok od používateľa BgDestroy » 27 Jún 2017, 09:01

lacog napísal:Nechcem aby som vyznel ako kritik ale kritizovať budem pretože na príklade čechov vidno, že to ide inak. O niekoľko tried lepšie!
Ja facebook nemám a aj keby som ho mal tak nechcem informácie hľadať na facebooku. Určite išlo na tu webovú stránku kopec peňazí (aj z naších) tak prečo informovať cez facebook?
Toľko reklamy okolo toho, toľko mediálnej propagácie a ... teraz keď sa niečo konečne deje tak si strčia hlavy do piesku a "analyzujú si data"
Aj keby ten projekt vyšiel neviem ako dobre tak v tomto ste zlyhali!
A pre porovnanie si pozrite projekt Vzlusat!
tiez som cakal ze na SE bude clanok, v ktorom sa bude informovat start rakety pripadny odkaz na stream startu. Dozvedel som sa to az na inej stranke ked uz bolo po vsetkom a co som chcel vidiet aj start rakety nazivo som nevidel. je to trocha skody. a s tym FB mas pravdu. Nie, zeby som nepouzival FB ale nemozem dat odber na kazdu FB skupinu to by bolo ineho spamu a kopec ludi ani fb nepouzivaju.

Kazdopadne som rad ze sonda je hore, sonda funguje, len by som aj privital nejaky clanok na SE v ktorom bude povedany aky ma orbit. Nepredpokladam ze to ma geostacionarny orbit, aby sa dalo vypocitat kde v casu bude sonda. Dalej ake info moze aj civil odchytit od sondy na akej frekvencii, ake data, akym datovym syntaxom a tak.
0
Albert Einstein:
* Dôležitá vec je neprestať sa pýtať.
* Len dve veci sú nekonečné - vesmír a ľudská hlúposť. Ale tou prvou si nie som istý.
* Nie je dôležité, čo si dokázal v škole, ale to, čo dokážeš v živote.

elmoto
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3154
Dátum registrácie: 15 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: Žilina
Vek: 44

Re: Cubesat SkCube

Príspevok od používateľa elmoto » 27 Jún 2017, 09:14

BgDestroy ty si *****!

Tvoje požadované informácie sú už dávno tu a ešte aj pred štartom. Je tu link na online štart uverejnený niekoľko dní pred štartom. Je tu TLE súbor s dátami pre satelitné trackery. Aké dáta sa dajú zachytiť je na stránke skCUBE ! Skús čítať tému !

Tu ide o to, že tu máme od nich len 5 informácií po 4 dňoch ustavičnej nepretržitej práce a jedného roku príprav po odloženom štarte:

1/ silný signál
2/ 19 paketov
3/ 24 preletov
4/ 0.6 stupňa /sec rotácia
5/ TLE dáta pre tracker

:potlesk:


! **** Zmazanie nadávky,pozor na pravidlo "5 ) Je zakázané používať vulgárne slová na fóre, urážať,....." upravil: 27.6.2017 mirosne !
0
nie som tu

Používateľov profilový obrázok
BgDestroy
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 603
Dátum registrácie: 17 Júl 2006, 00:00
Bydlisko: Bazar Enabled, Udaje sa dozvie pri kupe s danym clovekom
Vek: 37

Re: Cubesat SkCube

Príspevok od používateľa BgDestroy » 27 Jún 2017, 09:26

elmoto napísal:BgDestroy ty si *****!

Tvoje požadované informácie sú už dávno tu a ešte aj pred štartom. Je tu link na online štart uverejnený niekoľko dní pred štartom. Je tu TLE súbor s dátami pre satelitné trackery. Aké dáta sa dajú zachytiť je na stránke skCUBE ! Skús čítať tému !

Tu ide o to, že tu máme od nich len 5 informácií po 4 dňoch ustavičnej nepretržitej práce a jedného roku príprav po odloženom štarte:

1/ silný signál
2/ 19 paketov
3/ 24 preletov
4/ 0.6 stupňa /sec rotácia
5/ TLE dáta pre tracker

:potlesk:
magor? tak citajme clanky:
[*] Ktoré sú hlavné parametre pre návrh IoT zariadení?
[*] Certifikácia elektronických zariadení (1.časť) - Legislatívne požiadavky
[*] Online meteostanica s Arduinom
[*] Dizajn dosiek plošných spojov - Aká je technológia výroby DPS (4. časť)
[*] Vývojové sady mikroLAB - pre najnáročnejších
[*] RLC mostík
[*] Rozbiehajte plynule, zastavte bezpečne. atd

Ziadne info na vidielnom mieste. A ak sa na forum dalo oznamenie, bolo nestastne, nemam cas kazdy den sledovat vsetky prispevky fora ci tam nie je spomenute nieco ohladom startu (na uvodnej stranke mas limitovany pocet). Niektory maju viacej niektory menej volneho casu. Keby mam dostatok volneho casu kazdy den tak budiz. Ale takato vec proste patri na vidielne miesto.

PS: ziadny link si neposlal, tiez nemam cas preluskavat cely komplet internet ci sa niekde nieco neukaze, navyse ked bolo spomenute ze na SE sa bude informovat vo forme clanku.

EDIT: a navyse tolko krat to bolo odlozene, ze clovek aj strati prehlad kedy to malo startovat.
0
Naposledy upravil/-a mirosne v 27 Jún 2017, 11:03, upravené celkom 1 krát.
Dôvod: Zmazanie nadávky v citácii.
Albert Einstein:
* Dôležitá vec je neprestať sa pýtať.
* Len dve veci sú nekonečné - vesmír a ľudská hlúposť. Ale tou prvou si nie som istý.
* Nie je dôležité, čo si dokázal v škole, ale to, čo dokážeš v živote.

elmoto
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3154
Dátum registrácie: 15 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: Žilina
Vek: 44

Re: Cubesat SkCube

Príspevok od používateľa elmoto » 27 Jún 2017, 11:05

Počuj a prečo by malo byť na svetelektro o tom článok? Jedine zo zavin-ovej aktivity čo ako viem určite má minimálny čas na to.

Na to je predsa stránka projektu!

Ich problém je že sú na 4 stránkach a z toho jedna neexistujúca. sosa.sk , skcube.sk, druzica.sk /neexistuje/ a astronautika.sk

pre moderátora: to pomenovanie je pre neho lichôtka ! Ale zjavne máme iný uhol pohľadu a ten Váš musíme jedine akceptovať.
0
nie som tu

Používateľov profilový obrázok
AndiCibula
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2494
Dátum registrácie: 29 Nov 2009, 00:00
Bydlisko: Brno
Vek: 33
Kontaktovať používateľa:

Re: Cubesat SkCube

Príspevok od používateľa AndiCibula » 27 Jún 2017, 11:26

Za tie prachy daňových poplatníkov by som čakal aspoň nejaký zmluvný vzťah s markeťákom/PR. Stačil by jeden. A nemusel by to robiť fulltime.
0
Performance in nanospace.

elmoto
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3154
Dátum registrácie: 15 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: Žilina
Vek: 44

Re: Cubesat SkCube

Príspevok od používateľa elmoto » 27 Jún 2017, 11:39

Teraz som sa dozvedel že sú tam 2-3 ostatok je v práci a škole. Nemajú čas. Ale ja hovorím že mali na to čas celý rok čo čakali na štart. Ja viem že pracovali na ďalších veciach ale toto mohli pripraviť.

A teraz k veci:

https://www.aliexpress.com/item/DIY-KIT ... 87167.html bude mi toto k niečomu? Samozrejme anténu buď spravím alebo kúpim ak niekto ide robiť pre seba nech spraví dvojmo trojmo :)

alebo stačí aj https://www.aliexpress.com/item/New-TV- ... 68086.html ? škoda že tam je krištál 28.8MHz využil by som ten svoj 10MHz normál :(
0
nie som tu

Používateľov profilový obrázok
maxmiz
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 176
Dátum registrácie: 09 Dec 2013, 15:22

Re: Cubesat SkCube

Príspevok od používateľa maxmiz » 27 Jún 2017, 12:36

Elmoto,
aby sme sa vyhli natahovaniu, skusim nejako posunut timu SkCube, to co si rozpraval.
Pripomienka ku vysielacom SkCube: podla mojho chapania a co som videl plosaky, tak sa jedna o 2 uplne identicke vysielace na 437MHz, a jeden na 2.4GHz. Telemetria chodi cez 437Mhz, tak asi sa jedna o kriticky system, preto by som ocakaval ze bude zalohovany. Tym padom ma fungovat iba jeden z nich. Vysielac na 2.4GHz je urceny len pre kameru. Cize sa nejedna o kryticky system ale o experiment. A experimenty na zaciatku kozmickych misii su vzdy vypnute. Sa zapinaju az vtedy, ked je jasne ze vsetko ostatne bezi ako ma.
A teraz ku veci. Tie prijimace co si nasiel su dobre. Na 437MHz budu fungovat bez problemov. Co sa tyka 2.4GHz, tam ti stacit nebudu, ked ze maju rozsah iba do 1.7GHz. Musis najst konvertor. Antenna ma byt parabolicka s kruhovou polarizaciou, a nie som si isty ci tie mrezkove wifi budu stacit. Najlepsie bude ak najdes nejaku KOVOSAT 120 a spravis na to specialny ziaric. Prave to teraz robim, a ak bude fungovat - navod na vyrobu zverejnim. Samozrejme bez rotatora to nepojde.
0

elmoto
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3154
Dátum registrácie: 15 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: Žilina
Vek: 44

Re: Cubesat SkCube

Príspevok od používateľa elmoto » 27 Jún 2017, 14:01

Môj sused by mal mať ešte parabolickú anténu tak priemer okolo 1,5m možno niečo zbastlíme ak ho to nadchne. S skCube uz komunikujem. Som strašne sklamaný z toho ako sú doriešené veci ohladom prístupu k informáciam. Nechápem ako za jeden rok čakania nemajú systém spojazdnený tak aby dával výstup ako majú český bratia u svojho satelitu vzlusat1 https://www.pilsencube.zcu.cz/vzlusat1/

Mám otázku ako asi dlho bude družica fungovať. Nejaká plánovaná životnosť tu je ale neviem aká.
0
nie som tu

Používateľov profilový obrázok
maxmiz
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 176
Dátum registrácie: 09 Dec 2013, 15:22

Re: Cubesat SkCube

Príspevok od používateľa maxmiz » 27 Jún 2017, 14:31

Suhlasim, ze u VZLUSAT je to ovela informativnejsie. Webkamera zamerana na antennu je super. Snad to zmenia. Len dajme im trosku cas.
1.5m je parada! Je to offset ci inset parabola? Ake ma parametre? Mam na na mysli F/D. Ak F/D bude taky isty ako u KOVOSAT 120 tak by sa dal pouzit ten isty ziaric co mam aj ja.
0

elmoto
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3154
Dátum registrácie: 15 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: Žilina
Vek: 44

Re: Cubesat SkCube

Príspevok od používateľa elmoto » 27 Jún 2017, 14:45

neviem presne o tej parabole. To mi spomínal že má otec na streche baráku a nepoužíva. Mali to na tv satelity.
0
nie som tu

Používateľov profilový obrázok
maxmiz
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 176
Dátum registrácie: 09 Dec 2013, 15:22

Re: Cubesat SkCube

Príspevok od používateľa maxmiz » 27 Jún 2017, 14:53

Tak dost pravdepodobne to bude prave KOVOSAT. Odporucam ju ziskat. Su to dobre antenny.
0

elmoto
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3154
Dátum registrácie: 15 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: Žilina
Vek: 44

Re: Cubesat SkCube

Príspevok od používateľa elmoto » 27 Jún 2017, 15:55

hm teraz si spomínam, že si ju tuším vyrábali sami. Dnes popýtam či ešte existuje. Ok na ten príjem 2,4GHz sa na teraz vykašlem ale tých 437MHz isto bude. Mám rovnú strechu a výhlad na všetky strany. Nemám okolo seba žiadne budovy. Len sa bojím bleskov aby mi nevliezli do chalupy. Asi to spravím v záhradnom domčeku.
0
nie som tu

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10165
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Re: Cubesat SkCube

Príspevok od používateľa 5ko » 27 Jún 2017, 16:51

Nechcem mudrovať, VF nie je práve mojím šálkom kávy, ale volakedy som s kamarátom , na príjem MMDS signálu na okraji dosahu príjmu , strčil Califoniu do ohniska 120cm paraboly a urobili sme dostatočný príjem aj na 15km od vysielača.
Možno by to stálo za pokus na odskúšanie aj pri príjme signálov z týchto satelitov...len do ohniska vložiť ,,správnu metlu,, :wink:
0
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

elmoto
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3154
Dátum registrácie: 15 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: Žilina
Vek: 44

Re: Cubesat SkCube

Príspevok od používateľa elmoto » 27 Jún 2017, 21:30

tak parabola je už v čudu rozrezaná. Mala 180 cm priemer. No parádne delo.

Príjem s RTL-SDR až do 2,5 GHz za cenu od pár dolárov http://www.kd0cq.com/2016/04/part-ii-th ... -for-5-00/

SUP-2400 https://www.amazon.com/DIRECTV-SUP-2400 ... B00B4VDNYE
0
nie som tu

Používateľov profilový obrázok
maxmiz
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 176
Dátum registrácie: 09 Dec 2013, 15:22

Re: Cubesat SkCube

Príspevok od používateľa maxmiz » 28 Jún 2017, 11:34

Tej antenny je velka skoda... Ale podla mna v okoli musi byt niekto kto pouzival KOVOSATku a teraz mu len tak visi. Mozno by stalo za to prist a sa opytat ci nepreda. Ja som tak v svojom meste nasiel asi 5 parabol co len tak visia ale su odpojene.
S tym konvertorom by to slo.
0

JanoP

Re: Cubesat SkCube

Príspevok od používateľa JanoP » 28 Jún 2017, 12:02

Prečo používať parabolu, keď aj skcube pozemné stanice používajú yagi, ktoré pri vetre a nárazoch vetra oveľa menej namáhajú kĺby a prevody azimut/elev. rotátora, na rozdiel od veľkej paraboly kde sa vietor už má kam oprieť.

elmoto
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3154
Dátum registrácie: 15 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: Žilina
Vek: 44

Re: Cubesat SkCube

Príspevok od používateľa elmoto » 28 Jún 2017, 12:23

Co viem naju aj paraboli ale asi na vysielanie
0
nie som tu

JanoP

Re: Cubesat SkCube

Príspevok od používateľa JanoP » 28 Jún 2017, 12:27

To neviem, vidím iba čo majú na stránke.
http://www.skcube.sk/skcube/pozemne-stanice/

Na doma by stačil aj taký malý systém ako majú v D/n/Váhom. Navyše tie yaginy keď sú vhodne uchytené v ťažisku sa samovyvažujú na rotátore a parabola potrebuje protizávažie aby tak nenamáhala rotátor.

Napísať odpoveď