Ako spravne naletovat droty na plosny spoj.

Kecajte o čom chcete...

Moderátori: mirosne, Moderátori

heraklit
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 24
Dátum registrácie: 11 Júl 2021, 17:50

Ako spravne naletovat droty na plosny spoj.

Príspevok od používateľa heraklit » 12 Dec 2022, 09:16

Zdravim.Potrebujem naspajkovat dva droty na malicky plosny spoj s pohyboveho senzoru Aqara.Konkretne potrebujem naletovat externe cidlo na magnet bud ako je na obrazku(GND,DI),alebo na kontakty mag.cidla uz na doske.Jeden neuspesny pokus mam uz za sebov a vysledok je, ze po x pokusoch sa mi droty podarilo nakonec naletovat na kontakty senzora,ale cidlo potom prestalo fungovat.Trvalo mi to dost dlho a preto si myslim ze sa poskodil vplivom tepla.Niekde som sa docital ze je na to lepsie pouzit spajkovacku nizsieho vykonu okolo 20 W,je to poravda?Mam aj taku s hrotom od Aliho za par eur plus tu klasicku staru komunisticku po dedovi s drotom s ktorou som sa pokusal prvy krat.Mam aj tu pevnu kalafunu aj nejaky roztok.Prosim o radu aky je spravny postup.Najradsej by som to dal spravit niekomu skusenejsiemu,ale bohuzial nikoho nepoznam.Dik za spravny postup ako na to.
https://ibb.co/xGs9RVB
https://ibb.co/pKpHwVS
https://ibb.co/ySLkCjM
0

Zaky
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 217
Dátum registrácie: 08 Nov 2014, 16:41

Re: Ako spravne naletovat droty na plosny spoj.

Príspevok od používateľa Zaky » 12 Dec 2022, 09:35

Praxe dělá mistra. Pro toho, kdo pájet umí je to práce na pár desítek sekund. Dá se to mikropáječkou a šlo by to v nouzi i trafopáječkou, jen to chce mít ten správný grif. Takže buď nejdřív pořádně potrénuj na nějakém odpadu, nebo si to nech zapájet od někoho, kdo to umí a máš ho poblíž. Spoj musíš prohřát akorát, tedy ani ne málo, ani nepřepálit, použít tavidlo (i ta kalafuna stačí) a hlavně mít správně čistý hrot páječky. A v žádném případě nepoužívat bezolovnatou pájku.
0

heraklit
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 24
Dátum registrácie: 11 Júl 2021, 17:50

Re: Ako spravne naletovat droty na plosny spoj.

Príspevok od používateľa heraklit » 12 Dec 2022, 09:59

Dik.To by bola prva moznost dat to niekomu co to vie ale bohuzial nikoho takeho nepoznam.Pozeram ze tie najlacnejsie pajky maju ocelovy hrot co asi nie je dobre.No nic.Pockam na "tretiu ruku" s lupou co som sim objednal a zacnem trenovat :D .Dik
0

pocitujlasku
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 6224
Dátum registrácie: 20 Júl 2007, 00:00
Vek: 41

Re: Ako spravne naletovat droty na plosny spoj.

Príspevok od používateľa pocitujlasku » 12 Dec 2022, 10:17

trafo pajka na tieto veci je nevhodna. Idealna vykonnejsia mikropajka. Jednak ma regulaciu teploty so spatnou vazbou, cize hrot ma stale rovnaku teplotu na rozdiel od tych lacnych, kde je len triakova regulacia +- autobus. a bud je velmi horuca, alebo naopak teplota klesne a cin sa uz dobre netavi a musis to tam drzat dlho.
A len trenovat a trenovat. Ja som dlhe roky vsetko robil trafo a hrubym cinom. dalo sa, ale vysledok nic moc.
Neskor som si kupil profi mikropajku a kvalitny cin a zrazu aj tie vysledky boli uplne ine.
Cize, ak mozem odporucit natrenovat si tu samotnu techniku na nejakej smejd pajkovacke, ktoru ked znicis nebude velka skoda a ked budes mat uz ten "grif" v rukach, tak si kupit kvalitne a uz to pojde samo.
0
Jedním z největších projevů nedůvěry v Boha je hromosvod na kostele.

heraklit
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 24
Dátum registrácie: 11 Júl 2021, 17:50

Re: Ako spravne naletovat droty na plosny spoj.

Príspevok od používateľa heraklit » 12 Dec 2022, 10:44

Ok.Dik.Jedine co mi ostava je sa este popytat kamosov ci niekoho nepoznaju.Kupovat nejaku profi pajku na dva spoje sa mi zrovna nechce.Dik za info,urcite by som znicil aj ten dalsi senzor.
0

tinono
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 39
Dátum registrácie: 04 Júl 2013, 15:05

Re: Ako spravne naletovat droty na plosny spoj.

Príspevok od používateľa tinono » 12 Dec 2022, 11:41

Ako si postupoval?
Pocinoval si si drot a potom ho len bodol o modul alebo si sa snazil priletovat cisty drot s tym ze sa cin rozleje na drote pocas letovania.
Pri prvej variante mas moznost drot dobre rozohriat a nechat cin roztiect bez toho aby si prepalil plosky na plosnom spoji.
0

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4421
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Re: Ako spravne naletovat droty na plosny spoj.

Príspevok od používateľa romiadam » 12 Dec 2022, 12:16

Ak chces tak za jeden den ta tu naucime spajkovat, ale musis spolupracovat.

V prvom rade prosim odfot z oboch stran hrot tvojej spajkovacky. Potrebujem vidiet v akom je stave. Nepouzivaj externe stranky na obrazky. Vkladaj ich sem priamo cez CTRL+V (predtym ho nakopiruj do clipboardu CTRL+C) . Objavi sa tam kde je kuzor.Videa davaj na Youtube a sem vkladaj len link.
0
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

Používateľov profilový obrázok
boraicho
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 12412
Dátum registrácie: 03 Feb 2007, 00:00
Bydlisko: Prešov
Vek: 35
Kontaktovať používateľa:

Re: Ako spravne naletovat droty na plosny spoj.

Príspevok od používateľa boraicho » 12 Dec 2022, 20:08

Ved ten magnet ma nohy jak slon :D Uplne bez problemov :D a tie pady su uplne štandardne
Vidiš ake nožičky ma ten integrač? tá čierna kocka? tak na tie viem pripajkovať káblik bez najmenších problémov :D
0
"Aj nevinne vyzerajúca súčiastka, môže byť príčinou nefunkčnosti zariadenia a tou kondenzator 100% je"
3D REBEL II + PLA + PETG
CNC 1810 na DPS

Používateľov profilový obrázok
misocko
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4337
Dátum registrácie: 14 Jún 2009, 00:00
Vek: 47

Re: Ako spravne naletovat droty na plosny spoj.

Príspevok od používateľa misocko » 12 Dec 2022, 20:42

zakladom je olovnaty cin, nie bezolovo na učenie. Nejaka kalafonia a kludne aj trafopajka - s tou si pekne davkujes teplotu, neprepalujes tavidlo ani cin
Najprv pocinujes kabliky, trochu tavidla na plosak a uz len prilozis a pajkovackou zohrejes.
natrenuj na niecom nepodstatnom, ako pise boraicho, aj na ten integrac sa da napajkovat - samozrejme jeden vlas nie taky drotisko.
0

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4421
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Re: Ako spravne naletovat droty na plosny spoj.

Príspevok od používateľa romiadam » 12 Dec 2022, 21:53

Zakladom je cista pajkovacka, olovnaty cin (misocko) a tieto praktiky pajkovania drotikov, ktore su napr v tomto videu.

https://www.youtube.com/watch?v=Fp37DPZVdRI

Je ich na YT milion. Daj potom vediet ci si to spravil sam lebo niekto ti to urobil.
0
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

heraklit
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 24
Dátum registrácie: 11 Júl 2021, 17:50

Re: Ako spravne naletovat droty na plosny spoj.

Príspevok od používateľa heraklit » 13 Dec 2022, 18:04

Zajtra mi pridre ta "tretia ruka" a zacnem skusat.Tu lacnu s hrotom neviem najst.Niekto tu ale pisal ze ta s trafom nie je vhodna na toto tak neviem.Ako som to letoval uz neviem,viem len ze mi to moc neslo a chytilo to az na piaty pokus ale to uz asi bol senzor zniceny.A ako tu niekto pisal ze ten spinac ma nohy velke ako prasa tak to teda nema,cely plosak ma asi 4 cm ale pre znaleho urcite ziaden problem. :D
leto.jpg
leto 2.jpg
leto.jpg
0

miso156
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 648
Dátum registrácie: 06 Dec 2020, 11:46
Bydlisko: Banska Stiavnica
Vek: 38

Re: Ako spravne naletovat droty na plosny spoj.

Príspevok od používateľa miso156 » 13 Dec 2022, 18:16

1) Takto tenky vacny hrot nedoda dostatok energie/tepla pre poriadne zaletovanie tak hrubeho drotu ako je na obr. v tvojom prvom prispevku. Mozno navela by sa dalo, ale treba skill, vediet ako hrot opriet aby preslo do spoja co najviac tepla.

2) Dosky s chipom trafopajkou neletuj, chipy su citive na pole ktore trafopajka generuje. Mozno ten chip znicilo prave pole.

3) Droty najskor pocinuj.
1
Obrázok 1
"No pain, no gain." (KC238)

Používateľov profilový obrázok
Mek
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1279
Dátum registrácie: 15 Okt 2015, 20:49
Bydlisko: Žilina
Vek: 37
Kontaktovať používateľa:

Re: Ako spravne naletovat droty na plosny spoj.

Príspevok od používateľa Mek » 13 Dec 2022, 19:26

Ten vecny hrot by som vymenil za obycajny medeny. Tiez mam jeden vecny hrot, ale nepouzivam ho, ide to s nim podstatne horsie.
0
... byvaly spravca Hospudky u amplionu, Martinekk-ov brat. Nemam vystudovane elektro, je to len moje hobby. Povolanim som SW inzinier.
Moja databaza suciastok: ELPARTS
Moj velky elektro projekt: MEGA TRANSISTOR CLOCK

Používateľov profilový obrázok
misocko
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4337
Dátum registrácie: 14 Jún 2009, 00:00
Vek: 47

Re: Ako spravne naletovat droty na plosny spoj.

Príspevok od používateľa misocko » 13 Dec 2022, 20:42

Nieje problem večny hrot, ale tenučky večny hrot - s tym taky kablisko nepripajkujes, obzvlasť s nulovymi skusenostami. Ja pouzivam už roky jeden večny hrot hrubý a jeden tenky na velmi jemne veci. Daj tam medeny hrot, hrubka cca 1,5mm. Ten cin je olovo?
0

Používateľov profilový obrázok
Radus
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1503
Dátum registrácie: 27 Okt 2009, 00:00
Bydlisko: Prešov
Vek: 42

Re: Ako spravne naletovat droty na plosny spoj.

Príspevok od používateľa Radus » 13 Dec 2022, 21:14

...niekdy som pajkoval aj cmos veci trafopajkou...zasada bola nezapinat a nevypinat trafopajku na kontakte. Zapnut - prilozit - zapajkovat - oddialit - vypnut...
Samozrejme, mikropajky su vhodnejsie ;)
2
Obrázok 2

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4421
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Re: Ako spravne naletovat droty na plosny spoj.

Príspevok od používateľa romiadam » 13 Dec 2022, 23:43

Ten cin je olovo?
misocko, je tam vidiet na obrazku 63/37. Ja som zvyknuty na 60/40. Takyto som este nevidel aj ked existuje.
image.png
heraklit,
Presne ako som predpokladal-spinavy hrot pajkovacky. U teba je problem ten vecny hrot. Je za spinavy/zaoxidovany. Ja som mal tiez vecny hrot a nerad som pajkoval s vecnym hrotom, lebo sa o neho treba starat ako "o babatko". Vzdy ked som ho utrel vo vlhkej handre, tak po case sa zaoxidoval a furt som tu oxidaciu musel cistit a znova tam nanasat cin. Prestalo ma to bavit a odvtedy uz nechcem vidiet ziaden vecny hrot. Medenny drot je najlepsie co moze existovat, akurat zneho ubuda a treba casom menit. Ale ten nikdy nezoxiduje.

Zober medenny kabel pre svetelne obvody (1.5mm2, priemer cca 1.4mm) a odsekni z neho asi 20cm (pre 100W trafopajkovacku, pre slabsiu daj kratsi cca 15cm ), cely drot odizoluj a v strede ostro ohni aby vnutro ohybu malo cca 2mm.
image.png
Primontuj to na pajkovacku a hned ako zapnes pakovacku vtlacaj ten koniec do kolofonie.
Ked uz sa tam "vykupe" ten hrot tak vytiahni hrot z kolofonie a priloz k hrotu cin a cely hrot by sa ti mal krasne pokryt s cinom. Zhoretu kolofoniu mozes utriet vlhkou spongiou,handrickou a pod.

Ak sa ti hrot zohrieva pomaly, tak ten drot je dlhy, trosku skrat a odskusaj.
Ak sa ti hrot moc prehrieva (kvapka cinu ti zhori a strati lesk) )drot je kratky - daj dlhsi

Niekedy je dobre mat kratky drot (rychlo nahreje) a teplotu "regulujes" zapinanim/vypinanim trafo pajkovacky, ale to je uz umenie aby si cin neprepalil (nestratil lesk).

Na to tvoje pajkovanie plosaku daj dlhsi drot, aby ti cin na konci hrotu "nehorel" a plosak moc neprehrial. Drotik mozes pajkovat tiez stym dlhsim stym ze zohrievanie drotika potrva o par sekund (cca +5s) dlhsie. Kym nie si skuseny v pajkovani, tak kratsi drot (hrot) zatial nepouzivaj.

Ak si myslis ze ten ohyb hrotu je velmi velky, a netrufnes si na ten maly plosak 4x4cm, tak mozes modifikovat hrot a vyrobit si "mikropajkovacku" nasledovne:
image.png
image.png (3.04 KiB) 2476 zobrazení
omotaj ten isty drot cca 2 zavity okolo konca hrotu, poriadne to stlac kliestami alebo vo zveraku a cely ten spoj a stym kuskom omotaneho drotu - hrot zalej cinom (kolofonia + cin). Dlzka toho "drotoveho hrotu" mala byt do 10mm. A teraz treba pri skrutkach trafopajkovacky skracovat dlzku tohoto modifikovaneho hrotu na taku dlzku, aby si mal dostatocnu teplotu na konci "mikro-hrotu (rovny 10mm drot)).

Takto som pajkoval SMD, kym som si nekupil mikropajkovacku. Nudzova sa to dalo. V pripade potreby (vacsej teploty) mozes ten drotovy hrot skratit z 10mm na 5mm (podla uvazenia). Ak ani to nepomoze tak pouzi drot pre zasuvkove obvody (2.5mm2 priemer cca 1.7mm), tej je trochu hrubsi - da viac tepla a zase pouzijes 10mm drotovy hrot.

Pre normalne cinovanie, ja mam na 100W trafopajkovacke drot priemeru 1.7mm a dlzka ohnuteho (bez usiek) drotu je 75mm (150mm rovny).

A ako pisal Radus, ak pajkujes s trafopajkovackou SMD a nevies co tam mozes odpalit, tak zapinaj pajkovacku mimo plosaku a potom sa pribliz s hrotom, spinac stale drz a potom oddial pajkovacku a uvolni spinac. Takto je to istejsie. Ak na SMD plosaku nie j co odpalit magnetickymi pulzmi pri zapinani/vypinani pajkovacky, tak letujes normalne - zapinas/vypinas hocikedy
0
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

nalimko33
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4484
Dátum registrácie: 29 Dec 2008, 00:00
Bydlisko: Košeca
Vek: 51

Re: Ako spravne naletovat droty na plosny spoj.

Príspevok od používateľa nalimko33 » 14 Dec 2022, 06:52

12cm očko? si robíš prdel?
0
SHARP MZ-811

pocitujlasku
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 6224
Dátum registrácie: 20 Júl 2007, 00:00
Vek: 41

Re: Ako spravne naletovat droty na plosny spoj.

Príspevok od používateľa pocitujlasku » 14 Dec 2022, 08:39

Radus napísal:
13 Dec 2022, 21:14
...niekdy som pajkoval aj cmos veci trafopajkou...zasada bola nezapinat a nevypinat trafopajku na kontakte. Zapnut - prilozit - zapajkovat - oddialit - vypnut...
Samozrejme, mikropajky su vhodnejsie ;)
Ja zasadne vsetky IO davam do patice, stoji to par centov a usetri to kopec casu pri pripadnej vymene.
1
Obrázok 1
Jedním z největších projevů nedůvěry v Boha je hromosvod na kostele.

Používateľov profilový obrázok
jezevec
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1782
Dátum registrácie: 22 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: JM

Re: Ako spravne naletovat droty na plosny spoj.

Príspevok od používateľa jezevec » 14 Dec 2022, 09:03

12cm očko trafopájky? To je záměrné matení začátečníka? Proč mu radíš takovou hovadinu?
Používám měděný drát 2,5mm² o délce očka cca 4cm, trafopájkou jen prohřívám body s velkým odvodem tepla. Pro běžné pájení stačí ten průřez 1,5mm² a víceméně stejné délky očka.
0

Amaterr
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1393
Dátum registrácie: 08 Jún 2014, 09:17
Bydlisko: Bratislava

Re: Ako spravne naletovat droty na plosny spoj.

Príspevok od používateľa Amaterr » 14 Dec 2022, 09:23

Poznam jedneho vo vyrobe , ked nieco d...l , vzdy som sa ho opytal , ci si nieco slahol , tiez Herak :) , urcite nemusis cakat na tretiu ruku , pracovat sa da aj bez nej ´ ked chces robit serioznu pracu tak ten bordel ti k tomu nepomoze , musis mat pracovisko upratane , pozeram ze to mas nahadzane len v skatuli .. ja len k tomu ocku ´ ak by tam nebol obrazok , myslel by som ze tych 12 cm je dlzka drotu , ale tolko namahy nakreslit obrazok a nakoniec to posrat :)
0

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok