Ebay vrtaky

Spájky, odsávačky; Kliešte, skrutkovače; Meráky, Generátory; Čistenie, leptanie; Vŕtačky, frézy; Pomôcky, lupy...

Moderátori: Drakoush, Moderátori

Používateľov profilový obrázok
Milos66
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4728
Dátum registrácie: 28 Sep 2013, 11:31
Bydlisko: Turčianska kotlina
Vek: 57

Re: Ebay vrtaky

Príspevok od používateľa Milos66 » 04 Jún 2019, 13:20

To je sice pravda, ale . . . kto z nas si dovoli kupit vreteno, co toci 100k ?
Mne na tie plosaciky staci aj ta Proxxona.
0
PC = Foobar2k = TEAC UD-H01 = Willi HA v.2.1 = Beyerdynamic T1 2g.
Gramo Rega Planar 3 = Audio-technica AT440Mlb = Actidamp MK3 v.2 = AKAI AM59 = Shan Aztec 100
The Mandalorian fan

Používateľov profilový obrázok
josek
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1083
Dátum registrácie: 10 Jan 2012, 12:12
Bydlisko: PN
Vek: 71

Re: Ebay vrtaky

Príspevok od používateľa josek » 04 Jún 2019, 14:07

Iste, ani ja takú vŕtačku nemám, mám iba 35k rpm v rámci možností. ale nebudem tvrdiť že 13k je v pohode, alebo ešte s rezervou. A bez stojana.
Je pravda, že objednávam prevažne iba desať kusové balenie priemeru 0,8mm. S tým vŕtam aj diery, ktoré majú byť menšie :pain:
0

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4426
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Re: Ebay vrtaky

Príspevok od používateľa romiadam » 04 Jún 2019, 16:26

Neako sa tato tema otocila smerom (moj osobny pocit) ze na domacu vyrobu dps niekde v rohu izby v panelaku alebo v rohu v garazi/dielnicke o rozmeroch 10x10cm, pocet kusov mozno 5 ks za mesiac treba kupit CNC za 3miliony s otackami 50 000 a viac.

Ja vam poviem tak, ze mne staci "murarska presnost" a som schopny vyvrtat 0.8 mm dieru aj s "5kg" aku vrtackou z Tesca sa 10e a bude to diera 0.8-0.9mm. Na poslziciu pouzivam malicky jamkar. A to mi uplne postaci.

Ak ale niekto priemyselne chce vyrabat dps, tak prosim, ten potrebuje na to "CNC za 3 miliony" Potom tato debata je na mieste.

Ale celkovy odkaz som pochopil - na tvrdokovy treba vysoke otacky, no bohuzial cinania nevedia co su to vysoke otacky, tak to tam radsej ani nepisu. Alebo napisu tam nieco z brucha. Takze ti co mame vrtaky z ebay z ciny sa tazko spolahneme na katalogovy udaj o min max otackach vrtaku.
0
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

Používateľov profilový obrázok
sraj
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 400
Dátum registrácie: 26 Jún 2009, 00:00
Bydlisko: PP
Kontaktovať používateľa:

Re: Ebay vrtaky

Príspevok od používateľa sraj » 04 Jún 2019, 16:35

najlepšie to predviedol ,boraicho, není čo riešiť, asi to vyskúšam
0
https://www.meteopp.eu/ MeteoStanica POPRAD - aktuálne údaje , +meteokamerka(test)
Mini Meteostanica Poprad : http://svetelektro.com/Forum/mini-meteo ... 42443.html
TempLogger : http://svetelektro.com/Forum/templogger-t8407.html

Používateľov profilový obrázok
josek
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1083
Dátum registrácie: 10 Jan 2012, 12:12
Bydlisko: PN
Vek: 71

Re: Ebay vrtaky

Príspevok od používateľa josek » 04 Jún 2019, 16:49

Keď sa máme držať témy, tak s tým vrtákom 0,8mm z eBay vyvŕtam bez problémov stovky dier bez viditeľného opotrebenia. Skôr ho neopatrnosťou zlomím. Nepozerám ho pod mikroskopom, ale vŕtam.
Občas kúpim aj "značkový" Cirbo z DPSK, jasné že je lepší, ale zlomím ho keď sa podarí rovnako ako ten z eBay. V pomere k cene som s tými čínskymi vcelku spokojný.
0

Používateľov profilový obrázok
boraicho
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 12413
Dátum registrácie: 03 Feb 2007, 00:00
Bydlisko: Prešov
Vek: 35
Kontaktovať používateľa:

Re: Ebay vrtaky

Príspevok od používateľa boraicho » 04 Jún 2019, 17:03

OOO ci boha, a znova 13t je málo a treba proxon a stojan a 100tisic inak to nevyvrta rovnú a presnu dieru....

kto vysvetlí aký reálny a prakticky vplyv ma diera v plošaku ktora nieje 0,8000mm ale je široka 0,81mm a na aky parameter na plošaku má taka diera vplyv? ako že čo že cesty na plošaku budu mať menšiu vodivosť? alebo čo? lebo ja neviem ani uviesť príklad,

a prekovy si strčte niekam, 99,9% ľudí vrtá diery aby nimi prešli nožičky sučiastok a Vy takisto.

Akože si povrtate DPS skontrolujete si ho špeci mikroskopom či su všetky diery v presnej tolerancii a ak niesu tak ich zahodite lebo sú nepoužiteľne?

Fakt Vás prosím o vysvetlenie... lebo chváliť sa čo mate doma je pekne, ale odôvodiť by to chcelo, zatiaľ to tu nikto nenapisal.
A za 15 rokov som sa nestretol aby niekomu niečo nefungovalo lebo mal navrtane o desatinku večšie diery ...

romiadiam - vrtať sa da čímkoľvek, oni si tu len ukazuju aké veľke pipiky maju...
0
"Aj nevinne vyzerajúca súčiastka, môže byť príčinou nefunkčnosti zariadenia a tou kondenzator 100% je"
3D REBEL II + PLA + PETG
CNC 1810 na DPS

Používateľov profilový obrázok
jenda23
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5779
Dátum registrácie: 27 Jún 2008, 00:00
Bydlisko: Česká Třebová
Vek: 34
Kontaktovať používateľa:

Re: Ebay vrtaky

Príspevok od používateľa jenda23 » 04 Jún 2019, 17:48

Boraicho nezlob se, ale evidentně o řezných podmínkách obráběcích nástrojů nevíš vůbec nic. Kdybych se k soustružnickým nožům a jiným obráběcím nástrojům choval jak Ty se chováš ke svým nástrojům, nedoplatil bych se a výrobky by vypadaly k poblití. A je mi smutno z toho že ještě někdo to učí ostatní a dělá z toho svátost. Díru vyvrtáš i šroubovákem když na to přijde, tak proč to tak nedělat.... to že něco de neznamená že to tak je správně :crying:

Netvrdím že je potřeba CNC stroj za tři miliony, to jsou pouze stroje které umí nástrojům poskytnout optimální řezné podmínky. Což je doma v principu nepotřebné. Ale každý nástroj by měl pracovat aspoň tak nějak v určitých mezích. A pokud je pro někoho problém v dnešní době zaplatit 3000kč za kus nářadí které mu vydrží dost let tak nevím. Nenávidim dělat věci se šuntským vercajkem, člověk se akorát nadře. Abych to uzavřel, pro tvrdokov považuji v domácích podmínkách za naprosté minimum aslepoň 20 000 obrátek.
0
Lokomotiva je jako žena.Je jich stovky typů a každej z nich je jinej,každá z nich je svým způsobem krásná.Když jí chceš aspoň trochu poznat jsou to stovky hodin času.Nejde s ní být aniž bys jí bezmezně miloval,je nemožný jí znát do poslední skulinky

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4426
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Re: Ebay vrtaky

Príspevok od používateľa romiadam » 04 Jún 2019, 19:08

josek napísal:... Nepozerám ho pod mikroskopom, ale vŕtam....
K tomu mikroskopu,
som chcel vidiet ako to cinania zfusovali, ale na moje prekvapenie vyzera to celkom dobre.

jenda23,
vidim ze sa v tom vyznas. Klobuk dole. Chcel by som tieto veci aj ja vediet, no na duhej strane nemam ani stojanovu vrtacku, nie som zamocnik, takze mi to ani az tak netreba (ale dobre je to vediet).

Skor som len narazal na to ze sa tu spominali otacky 60 000. Ked Dremel za 150e da max 35 000 rak si viem predstavit cenu vrtacky co da 60 000. CNC za 3 miliony bolo myslene len ironicky.
0
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

Používateľov profilový obrázok
Milos66
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4728
Dátum registrácie: 28 Sep 2013, 11:31
Bydlisko: Turčianska kotlina
Vek: 57

Re: Ebay vrtaky

Príspevok od používateľa Milos66 » 04 Jún 2019, 20:34

Nikto tu nespomínal vŕtačku so 60k otáčkami. Spomínali sme vreteno s takými otáčkami. No to je jedno. Tých 60k otáčok je pre 0,8mm, ale už taká 0,5mm má predpísané 95000 točiek. A ako spomínal Jenda, je to dané predpísanou reznou rýchlosťou pre daný priemer toho malého vrtáčiku.
Na doma naozaj stačí aj tá minivŕtačka s 20k otáčkami. Mám vyskúšané a funguje to pekne.
0
PC = Foobar2k = TEAC UD-H01 = Willi HA v.2.1 = Beyerdynamic T1 2g.
Gramo Rega Planar 3 = Audio-technica AT440Mlb = Actidamp MK3 v.2 = AKAI AM59 = Shan Aztec 100
The Mandalorian fan

Používateľov profilový obrázok
boraicho
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 12413
Dátum registrácie: 03 Feb 2007, 00:00
Bydlisko: Prešov
Vek: 35
Kontaktovať používateľa:

Re: Ebay vrtaky

Príspevok od používateľa boraicho » 04 Jún 2019, 20:46

jenda nezlob se, ale odbočuješ od témy, nebavime sa tu o sustružnickych nožiach, a maš pravdu o obrabacich nástrojach neviem toho veľa, ale nič to nemení na tom, že na vrtanie DPS NIE JE potrebna vybava za tisice(cz)/stovky(€)

stále mi nikto nevysvetlil vaše pipiky....
0
"Aj nevinne vyzerajúca súčiastka, môže byť príčinou nefunkčnosti zariadenia a tou kondenzator 100% je"
3D REBEL II + PLA + PETG
CNC 1810 na DPS

Používateľov profilový obrázok
Milos66
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4728
Dátum registrácie: 28 Sep 2013, 11:31
Bydlisko: Turčianska kotlina
Vek: 57

Re: Ebay vrtaky

Príspevok od používateľa Milos66 » 04 Jún 2019, 20:50

Nikto tu pipíky nepremeriava. Iba sa určuje ten správny. Aby si pochopil princíp pipíka, naštuduj si rezné rýchlosti nástrojov. Nikto ťa tu neobviňuje, že robíš niečo zle. Len sa to snaží dať na správnu mieru.
0
PC = Foobar2k = TEAC UD-H01 = Willi HA v.2.1 = Beyerdynamic T1 2g.
Gramo Rega Planar 3 = Audio-technica AT440Mlb = Actidamp MK3 v.2 = AKAI AM59 = Shan Aztec 100
The Mandalorian fan

Používateľov profilový obrázok
jenda23
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5779
Dátum registrácie: 27 Jún 2008, 00:00
Bydlisko: Česká Třebová
Vek: 34
Kontaktovať používateľa:

Re: Ebay vrtaky

Príspevok od používateľa jenda23 » 04 Jún 2019, 22:39

boraicho napísal:jenda nezlob se, ale odbočuješ od témy, nebavime sa tu o sustružnickych nožiach, a maš pravdu o obrabacich nástrojach neviem toho veľa, ale nič to nemení na tom, že na vrtanie DPS NIE JE potrebna vybava za tisice(cz)/stovky(€)

stále mi nikto nevysvetlil vaše pipiky....
víš, taky když jsem začínal s obráběním celkově (a vrtání DPS obrábění je) měl jsem stejný postoj jako Ty. Nechápal jsem proč nůž je červený nebo modrý přece obojí dělá třísky, proč je označený žlutě či zeleně a myslel jsem si že je to jedno. Proč je vrták nabroušený tak a ne onak pro daný materiál. Ale až maličko zabředneš do problematiky, zjistíš po pár set hodinách u stroje a pár desítkách utracených tisíc jaký rozdíl je mezi hloupým P10 nebo P20 a zjistíš kdy a jak ho použít, pak poznáš sílu VBD a na konec zjistíš i jeho slabiny a to je u každé metody obrábění, nejen znát její výhody, ale i slabiny. A hlavně to co který jaký nástroj vyžaduje a to co snese. Až jednou vyrosteš a spadne Ti sebvědomí, třeba zjistíš že tvrdokov si libuje při 30k a víc otáčkách a pevném vřetenu, ne při 3000. Poznáš že TIGem se vaří proti směru proudění plynu, v žádném případě ne po směru, že metoda zapalování oblouku zvaná SCRATCH (náškrabem) je od významu slova škrábnout, ne ťukat, že chlubit se tím že není vidět kořen svaru je výhoda, ale naopak chyba, že i rohový svar se boduje (a samozdřejmě že se boduje podle určitých pravidel základu vytlačování sil) tak aby mezi svařenci byla mezera, aby bylo možné provést průvar, že hořák se nedrží jak panna ocas, že jednobarevnou elektrodou o jednom průměru nezavaříš vše, že se nesvařuje bez ochranných pomůcek jako jsou rukavice a dlouhé rukávy a ještě na hořlaveém podkladu a v kroksech..... A hlavně zjistíš třeba proč tomu tak je, pak povedeme rovnocennou diskuzi. Neber to jako uražku, ale návrh na přehodnocení svého ega vůči svým znalostem. :agree:
0
Lokomotiva je jako žena.Je jich stovky typů a každej z nich je jinej,každá z nich je svým způsobem krásná.Když jí chceš aspoň trochu poznat jsou to stovky hodin času.Nejde s ní být aniž bys jí bezmezně miloval,je nemožný jí znát do poslední skulinky

Používateľov profilový obrázok
AEdison
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1183
Dátum registrácie: 13 Júl 2009, 00:00
Bydlisko: Drienov
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: Ebay vrtaky

Príspevok od používateľa AEdison » 05 Jún 2019, 10:32

Dodržiavať strojárenský očenáš a katalógové rýchlosti má svoje neporovnateľné výhody. Treba si ale položiť otázku, ako veľmi si cením kvalitu a kde je ten zlatý stred, kedy som spokojný s kvalitou aj cenu zaň.

Obrázok
(Stará fotka, ale veľa sa toho nezmenilo.)
Ja vŕtam prakticky v bojových podmienkach s horším ako amatérskym vybavením za minimálnu cenu. To neznamená že nemám znalosť alebo prostriedky to zmeniť k lepšiemu, no zatiaľ o to nestojím a tento stav mi vyhovuje. jenda23 ty si v mnoha ohľadoch perfekcionista (netvrdím že je to na škodu), ale nemôžeš rovnaký prístup chcieť aj od ostatných. Obzvlášť v téme ktorá sa volá "Ebay vrtaky"
0

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4426
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Re: Ebay vrtaky

Príspevok od používateľa romiadam » 05 Jún 2019, 11:56

Ale je dobre ze sa tu jenda23 rozpisal, lebo ja som nemal tusenia ze tvrdokovove vrtaky vyzaduju 20 000 a voac. Nedavno som tie tvrdokovove ebay vrtaky kupil a mam v robote Dremel vrtacku s otackami 35000 (myslim), tak preco tym vrtakom nedopriat radost (hlavne sebe). Predsa to bude krajsia diera ako s aku vrtackou z tesca s otackami "3 otacky za minutu".
0
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

Napísať odpoveď