Testovacia zásuvka so žiarovkou

Si začinajúci elektronik? Tak táto rubrika je určená práve tebe.

Moderátori: mirosne, Moderátori

martinius96
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 22
Dátum registrácie: 22 Feb 2020, 01:51
Bydlisko: Poprad

Testovacia zásuvka so žiarovkou

Príspevok od používateľa martinius96 » 25 Jan 2024, 21:56

Ahoj, videl som na YT mnoho videí testovacích zásuviek 230V so žiarovkou, ktorá sa rozsvieti pri skrate.

Všade je to ale ukázané len na modelovej situácii, kedy je spotrebič OK, alebo rovno v skrate, keď to pustí cez prepínač. Bude to fungovať aj v prípade, že mám spotrebič, ktorý je OK a za behu sa dostane do skratu? Zareaguje to rovnako, že nevyhodí istič? Pôjde o 300W spotrebič, špirála. A ak bude v skrate chvíľkovo a vráti sa znova do normal režimu, zhasne žiarovka?

Nejaké špecifické požiadavky na žiarovku vzhľadom na výkon spotrebiča?
0

Používateľov profilový obrázok
Andrej152
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1023
Dátum registrácie: 29 Júl 2013, 12:49
Bydlisko: prešov
Vek: 22

Re: Testovacia zásuvka so žiarovkou

Príspevok od používateľa Andrej152 » 25 Jan 2024, 23:01

ahoj, ano, ale pozor, ak zariadenie ma v sebe velku kapacitu, tak po zapnuti sa pomaly nabiju kondenzatory (ziarovka svieti, pomaly zhasne) , ale ked to rachne neskor case tak ta energia moze dost toho poskodit, tam nepomoze ani 20w ziarovka.

ja mam spraveny obmedzovac s halogenkami - maju nizsi odpor za studena, myslim od 150w az do 1500 prepinatelne, mal som 200w ziarovku, ale stalo sa mi parkat hoc zariadenie bolo v poriadku, potrebovalo prvotny prudovy raz, ktory ziarovka jenoducho neprepustila.

cize ano, nech sa stane co sa stane ziarovka sa len rozsvieti.
0

martinius96
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 22
Dátum registrácie: 22 Feb 2020, 01:51
Bydlisko: Poprad

Re: Testovacia zásuvka so žiarovkou

Príspevok od používateľa martinius96 » 26 Jan 2024, 10:34

Bude to hriaci element 300W napajany na 230V, ktorý bude použitý pri deštrukčnom teste. Element sa vie nahriať až na 1000°C a kable maju rating do 200°C. (skôr izolácia). Teda sa môžu skrátka tie káble spojiť ak sa roztečie izolácia. Lebo ten element bude v plameni. A budeme to testovať niekde, kde budeme mať v podstate len zasuvku. Teda niečo ako oddelovacie trafo by bolo super, ale nemám nič také. Preto ma napadla len tá testovacia zasuvka so žiarovkou ako "záchrana".
0

Dolfi
Power user
Power user
Príspevky: 11657
Dátum registrácie: 17 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: Prešporok (BA)
Vek: 71

Re: Testovacia zásuvka so žiarovkou

Príspevok od používateľa Dolfi » 26 Jan 2024, 10:49

Že by oddeľovacie trafo dokázalo fungovať ako nadprúdová ochrana, to som ešte nevidel. Ono dokáže tak akurát zhorieť, ako ho necháš chvíľu v skrate.

Ak chceš žeraviť 300 W výhrevný element, tak tam nemôžeš dať do série 200 W žiarovku. Ak potrebuješ zabrániť skratu a vyhodeniu ističa, tak tam daj čo najsilnejšiu žiarovku. K dispozícii sú lineárne halogénky aj 2 000 W, (čo je takmer 10 A). Určite to nevyhodí ani 10 A istič, skrat odhalí a ani moc neovplyvní výkon tej 300 W špirály.
0
Druhotriedny nadriadený si nikdy nevyberie prvotriedneho ale treťotriedneho podriadeného.

martinius96
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 22
Dátum registrácie: 22 Feb 2020, 01:51
Bydlisko: Poprad

Re: Testovacia zásuvka so žiarovkou

Príspevok od používateľa martinius96 » 26 Jan 2024, 12:55

Existuje ešte niečo podobné, čo môžem na ten účel použiť?
Niečo z pár komponentov, čo sa dá rýchlo spraviť.
0

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10149
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Re: Testovacia zásuvka so žiarovkou

Príspevok od používateľa 5ko » 26 Jan 2024, 13:18

Dolfi, nedalo by sa použiť namiesto žiarovky velkého výkonu, špirálu na keramike, alebo z hriankovača, či niečo podobné? V podstate namiesto rozsvietenia sa len trochu nahreje, v závislosti od ,, velkosti skratu,,
Použiť silnejší prepínač a urobiť npr.kaskádu, podobne ako zo žiaroviek,pre rôzne výkony testovaných zariadení.
0
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

Používateľov profilový obrázok
OHAJ
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 859
Dátum registrácie: 01 Máj 2010, 00:00
Bydlisko: OHAJ
Vek: 44

Re: Testovacia 2-zásuvka

Príspevok od používateľa OHAJ » 26 Jan 2024, 16:08

... daj si tam rýchlovarnú kanvicu do série a nezabudni ju mať plnú vody :fortuneteller:
0

Používateľov profilový obrázok
misocko
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4319
Dátum registrácie: 14 Jún 2009, 00:00
Vek: 47

Re: Testovacia zásuvka so žiarovkou

Príspevok od používateľa misocko » 26 Jan 2024, 18:35

martinius96 napísal:
26 Jan 2024, 12:55
Existuje ešte niečo podobné, čo môžem na ten účel použiť?
Niečo z pár komponentov, čo sa dá rýchlo spraviť.
Niečo taketo. Ale keďže zjavne nechápeš žiarovku, tak to nebude "rýchlo spraviť"
0

Dolfi
Power user
Power user
Príspevky: 11657
Dátum registrácie: 17 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: Prešporok (BA)
Vek: 71

Re: Testovacia zásuvka so žiarovkou

Príspevok od používateľa Dolfi » 26 Jan 2024, 19:17

Nechápem, čo je na žiarovke zložité. Napríklad 1 500 W halogénka, (zrejme zo štartovacej sady na pár prevádzkových hodín), je aj neuveriteľne lacná. Pri trochu šikovnosti sa dá vopchať do nejakej rúrky zasypanej pieskom a kraje zaliať nejakou živicou.

Špirála je samozrejme tiež možná na obmedzenie skratu. No tá je v podstate lineárny odpor a treba uvažovať o sériovom radení dvoch odporov, aj keď nie je skrat.
Žiarovka je extrémne nelineárny odpor. A ak je studená, (resp. tečie cez ňu veľmi malý prúd oproti menovitému), tak je na nej zanedbateľný úbytok napätia.
0
Druhotriedny nadriadený si nikdy nevyberie prvotriedneho ale treťotriedneho podriadeného.

martinius96
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 22
Dátum registrácie: 22 Feb 2020, 01:51
Bydlisko: Poprad

Re: Testovacia zásuvka so žiarovkou

Príspevok od používateľa martinius96 » 27 Jan 2024, 15:05

A čo sa stane, ak si tam dám istič povedzme na 3A, alebo 6A a za neho si zapojím tú vyhrevnú špirálu. Zhodí ten moj istič, alebo zhodí len ten hlavný za tým, ktorý bude zrejme 16A, alebo 25A. Ten nabeh toho skratoveho prudu tam bude rychly, teda neviem či by niečo poriešil ten moj predsadený istič.

Problém je, že ja to potrebujem prenosné. Bude to v teréne. Preto halogenová trubica asi nebude moc ideál. Z rád vyššie.
0

Používateľov profilový obrázok
OHAJ
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 859
Dátum registrácie: 01 Máj 2010, 00:00
Bydlisko: OHAJ
Vek: 44

Re: Testovacia zásuvka so žiarovkou

Príspevok od používateľa OHAJ » 27 Jan 2024, 18:57

Ty si tam radšej daj prúdový chránič, ak Ti je život milý :ignore:
Obrázok
0

Používateľov profilový obrázok
SMITH
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1659
Dátum registrácie: 29 Sep 2007, 00:00
Bydlisko: Púchov
Vek: 48

Re: Testovacia zásuvka so žiarovkou

Príspevok od používateľa SMITH » 27 Jan 2024, 20:32

Ak nechceš aby ti zhorela izolácia na vodičoch daj tam holé vodiče na ktorých bude to to ...
https://www.kupsito.sk/i/11813241465/os ... -dosky-pj3
0
:-) Nikdy neříkejte, že něco nejde, protože vždy se najde blbec, který neví, že to nejde, a udělá to ! :-)

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok