Profesionálny zosilňovač MPA1000L

Pochváľte sa ostatným čo zaujímave ste vyrobili alebo práve vyrábate!

Moderátori: psichac, Moderátori

anonym4

Profesionálny zosilňovač MPA1000L

Príspevok od používateľa anonym4 » 13 Mar 2010, 12:31

Zdravím,konečne po dlhej dobe som konečne dokončil projekt profesionálneho výkonového zosilňovača,základom bolo zapojenie LEACH,ktoré je klasické,spoľahlivé a veľakrát overené,bolo upravené pre určitý výkon a boli pridané rôzne elek. prvky ako symetrický vstup,aktívny VCA clip limitér,zosilňovač obsahuje samozrejme proti skratovú a výkonovú ochranu,a kvalitne nadimenzované tranzistory,treba však použiť najkvalitnejšie od ON-semi,teplotná stabilizácia kľudového prúdu je riešená pomocou tranzistora BD139 v TO128,ktorý musí byť dobre tepelne spojený s koncovými tranzistormi.zosilňovač je chránený proti prípadnému vf rušeniu.
Samozrejme tento zosilňovač obsahuje DC ochranu,obvod oneskoreného pripojenia reproduktorov,aktívne chladenie ventilátorom,tepelnú ochranu pomocou bimetalu a ochranu proti prúdovej špičke pri zapnutí tzv.soft start-tom.
Zosilňovač je schopný dodať do 4ohmovej záťaže,500W sínus,avšak dokáže pracovať aj do 2ohmovej záťaže.Pri zaťažení nízkou impedanciou,alebo skratom,ihneď reaguje elek. poistka.
Autorom tohoto zosilňovača je pán M. Madro
viac sa môžete dočítať na jeho webe http://hypex.sk/index.php?action=Konstr ... a1000l.htm
nachádzajú sa tu všetky podklady potrebné ku stavbe,schéma,DPS,atď...

Čo sa týka náročnosti stavby toho zosíku,poviem Vám nebola to prechádzka ružovým sadom,niekedy to bola poriadna drina,hlavne keď som chcel kde tu ušetriť,to sa týka skrinky,toroidu.
Ako základ skrinky poslúžila Almes 3U,to je stara klasika, 19palcový systém,jej postupným pretváraním,prestavovaním som sa dostal až do konečnej podoby,mal som len tie hliníkové priečky a boky Almes-ky,predný a zadný panel sú z 2mm plechu,zadný panel je vypaľovaný na cnc stroji,predný je vŕtaní ručne.Vrchný má 1,5mm a spodný plech má 2mm,taktiež ručne vŕtané,všetky plechy sú nastriekané základnou a potom čiernou farbou.
Toroid má vykon 1,5kW je teda poriadne nadimenzovaný,doma som ho ručne prevíjal,má 4 sekundárne vinutia po 60V naprázdno,bola to neskutočná makačka,potom sme ho v skole s učiteľom zaliali v nejakej živici a následne bol v peci,potom som ho obalil tkaninou,niečo ako gáza,ale strašne pevná.
Nasledovalo upevnenie tranzistorov na chladič,to nebudem opisovať.
Keď som mal všetky komponenty hotové,tak bolo treba spraviť nejaký ten návrh rozmiestnenia jednotlivých komponentov v skrinke,vhodne umiestniť chladiče,toroid,kondíky,moduly ochrán,dosky zosilňovača.
Vymyslieť ako dostatočne chladiť koncové trandy,aby bolo dobre prúdenie vzduchu,dobre umiestniť ventilátor.
Postupne keď to začalo naberať tie správne rozmery a jednotlivé veci
správne zapadali do seba,bolo to už jednoduchšie,stačilo kvalitne spraviť kabeláž,a zosík bol pomaly dokončený,upevňovanie LED-iek,konektorov,a ventilátora na panel,následné oživovanie dosiek zosilňovača,nastavenie kľudového prúdu,atď...
No a to je asi v skratke všetko,bolo to dosť náročné,hlavne časovo,ked že som študent,tak som to viac menej robil po večeroch,finančne ma to vyšlo asi 250EURO,aj to som sa snažil kde tu ušetriť.
Výsledok môžete posúdiť na foto,ospravedlňujem sa za kvalitu,mal som len mobil poruke,taktiež môžete písať názory na jednotlivé veci,čo by ste vylepšili,čo som spravil zle,proste kritiku akceptujem.
Prajem príjemný deň.

Fotodokumentácia:
:arrow:
Prílohy
DSC02895.JPG
DSC02889.JPG
DSC02879.JPG
DSC02877.JPG
DSC02846.JPG
Mpa1000l.jpg
SO? MPA1000L.pdf
nie?o zo SO?!!! tak? v??atok
(953.83 KiB) 617 stiahnutí
Naposledy upravil/-a anonym4 v 17 Apr 2010, 23:09, upravené celkom 3 krát.

Používateľov profilový obrázok
Vendeta
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2131
Dátum registrácie: 05 Feb 2010, 00:00
Bydlisko: Žilina

Príspevok od používateľa Vendeta » 13 Mar 2010, 12:36

Pekna praca K+.A este sa ta spitam ze kolko ta dohromady visiel ten zosik :?:
0

Používateľov profilový obrázok
martens
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 860
Dátum registrácie: 27 Jún 2009, 00:00
Bydlisko: ČR(Orlová)
Vek: 31
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa martens » 13 Mar 2010, 12:48

Až si přečteš popis tak zjistíš...


Pěkné-moc pěkné.Chci se zeptat ten torid si dělal celý sám nebo si nějaký "jen" upravil?
K+ Samozřejmě.
0
DPA330Mk4

mr.mio
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5036
Dátum registrácie: 01 Okt 2009, 00:00
Bydlisko: Podunajska pahorkatina
Vek: 36

Príspevok od používateľa mr.mio » 13 Mar 2010, 12:48

Vskutku nádhera :!: K plus :wink:
0

Používateľov profilový obrázok
boraicho
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 12407
Dátum registrácie: 03 Feb 2007, 00:00
Bydlisko: Prešov
Vek: 35
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa boraicho » 13 Mar 2010, 12:49

mne by sa pačilo keby sa na tie fastony navliekla bužirka a stiahla sa.
A bolo by aj večšia istota že tam nahodou nespadne nejaky drotik a nepozoskratuje to.

//hups sorry pisal som to ked som pozeral tuto fotku http://svetelektro.com/modules.php?name ... ad&id=9460 , bužirky maš tak nič potom :D

Inak ten toroid ked si motal, si motal vzdy kazde vynutie zvlast? motal si vynutie dvojito alebo , možeš mi trochu konkretnejsie približiť jak si to motal? A len sekundar?a kde si zohnal trafo? a riešil si do ktorej strany motať trafo či len ako prišlo tak bolo? :D dik
0
"Aj nevinne vyzerajúca súčiastka, môže byť príčinou nefunkčnosti zariadenia a tou kondenzator 100% je"
3D REBEL II + PLA + PETG
CNC 1810 na DPS

Používateľov profilový obrázok
tetroda
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1254
Dátum registrácie: 22 Jan 2010, 00:00
Bydlisko: Sp. Stará Ves, Žilina
Vek: 31
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa tetroda » 13 Mar 2010, 12:55

niečo nádherne :) K+
0

eriko
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2285
Dátum registrácie: 07 Nov 2008, 00:00

Príspevok od používateľa eriko » 13 Mar 2010, 12:58

Nádhera. Čo viac k tomu dodať? :yawinkle:
+
0

anonym4

Príspevok od používateľa anonym4 » 13 Mar 2010, 13:06

ešte niečo

//Automatické spojenie príspevkov. Pridané po 1 minúte:
martens napísal:
Vendeta napísal:Pekna praca K+.A este sa ta spitam ze kolko ta dohromady visiel ten zosik :?:
Až si přečteš popis tak zjistíš...


Pěkné-moc pěkné.Chci se zeptat ten torid si dělal celý sám nebo si nějaký "jen" upravil?
K+ Samozřejmě.
toroid som si zohnal a mal sek.vinutie na 2x30V,cize sekundar odmotat,zohnat cca 2kg novehej cievky,vyrobit stojan,namotat,zaliat v takej zivici,a do pece vytvrdit.

//Automatické spojenie príspevkov. Pridané po 2 minútach:
boraicho napísal:mne by sa pačilo keby sa na tie fastony navliekla bužirka a stiahla sa.
A bolo by aj večšia istota že tam nahodou nespadne nejaky drotik a nepozoskratuje to.

//hups sorry pisal som to ked som pozeral tuto fotku http://svetelektro.com/modules.php?name ... ad&id=9460 , bužirky maš tak nič potom :D

Inak ten toroid ked si motal, si motal vzdy kazde vynutie zvlast? motal si vynutie dvojito alebo , možeš mi trochu konkretnejsie približiť jak si to motal? A len sekundar?a kde si zohnal trafo? a riešil si do ktorej strany motať trafo či len ako prišlo tak bolo? :D dik
toroid ma 4 sek. vinutia vzajomne od seba oddelene,ziadne odbocky,toroid som zohnal z CZ aukra za peknych 60ecok aj s dopravou.
zakladne mal 2x30V,tak som sekundare odmotal,kupil novy drot,za cca 15eock,asi 2 kg,daka 1,7 priemer,spravil som si taky stojan,clnok, na clnku som mal navinuty drot na presne jeden sekundar. a ten stojan bol tak aby sa dalo tym clnkom obmotavat cele trafo.bola to pracna robota,a trebalo poriadne stahovat zavity,niekedy vahou celeho tela:D
Prílohy
DSC02892.JPG
DSC02904.JPG
DSC02896.JPG
DSC02901.JPG

Dolfi
Power user
Power user
Príspevky: 11657
Dátum registrácie: 17 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: Prešporok (BA)
Vek: 71

Príspevok od používateľa Dolfi » 13 Mar 2010, 13:37

Krásnu mechanickú prácu vždy nesmierne obdivujem ...
0
Druhotriedny nadriadený si nikdy nevyberie prvotriedneho ale treťotriedneho podriadeného.

anonym4

Príspevok od používateľa anonym4 » 13 Mar 2010, 13:50

Ďakujem všetkým,ešte by som mal prosbu,potreboval by som spravil biele,alebo popisy inej farby,bez toho aby som dával panel dole :? ,niektoré veci su na ňom už napevno,poprosím Vás napíšte celý postup riešenia,ako by ste to spravili atď..:idea: Budem vďačný za každý nápad. :wink:

Používateľov profilový obrázok
Robio
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5398
Dátum registrácie: 11 Sep 2007, 00:00
Bydlisko: Bratislava
Vek: 34
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa Robio » 13 Mar 2010, 13:58

Myslím jedine čo ti vytknem sú tie "dlhé" vodiče k výkonovým tranzistorom...Ináč sa mi to páči a je na tom vidieť tá robota...


Pekné... :wink:
0
Ponukam: 3D tlac, CNC frezovanie, Kalibracia teplotnych cidiel, pre viac info SS.

joži

Príspevok od používateľa joži » 13 Mar 2010, 14:03

vyhotovenie je výborne, obvodovo nejdem zosilnovac komentovať pretože nie je to tvoj navrh. Je tomu čo vytknut. inak OK

Používateľov profilový obrázok
martens
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 860
Dátum registrácie: 27 Jún 2009, 00:00
Bydlisko: ČR(Orlová)
Vek: 31
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa martens » 13 Mar 2010, 14:05

Kdesi na půdě jsem našel starou sadu do technického kreslení./ůvodně se do toho měla používát tuš ale jde to i s barvou když budeš šikovný tak to bude pěkné když se ti nepodaří tak smažeš acentonem.Je to takový váleček na násadě do kterého se lije barva a z toho válčku je taková dutá tyčka kterou píšeš.
Viz foto.Sry za kvalitu.
Prílohy
.
.
.
.
0
DPA330Mk4

anonym4

Príspevok od používateľa anonym4 » 13 Mar 2010, 14:12

to robio,ak myslíš tie co idú priamo od dosky ku koncovým trandom,tak tam sa už kratšie nedali dať,je to spravené tak precízne že v prípade opravy sa dá celý vrchný modul/doska plus ten vrchný chladič/bez jediného zapnutia pájky poodpájať a vybrať von.vodiče by sa dali ešte skrátiť ale potom by sa strašne tažko s nimi manipulovalo,to sa týka pripájania na fastony na doske.bolo by to také napružené furt,takto sú také voľnejsie,ale díki za radu,nabudúce sa budem snažiť, prepojovať čo najkratšími vodičmi alebo to navrhnúť tak aby tam nemuseli byť vodiče.Koncové trandy priamo na doske dps,samozrejme v inom puzdre.

//Automatické spojenie príspevkov. Pridané po 1 minúte:
joži napísal:vyhotovenie je výborne, obvodovo nejdem zosilnovac komentovať pretože nie je to tvoj navrh. Je tomu čo vytknut. inak OK
hej to sme už preberali že to má nejaké malé nedostatky,ale ináč je to dobrý zosilňovač.

//Automatické spojenie príspevkov. Pridané po 3 minútach:
martens napísal:Kdesi na půdě jsem našel starou sadu do technického kreslení./ůvodně se do toho měla používát tuš ale jde to i s barvou když budeš šikovný tak to bude pěkné když se ti nepodaří tak smažeš acentonem.Je to takový váleček na násadě do kterého se lije barva a z toho válčku je taková dutá tyčka kterou píšeš.
Viz foto.Sry za kvalitu.
diki za nápad,ta sada je niečo podobné ako mam doma,centrograf na ručne kreslenie dps,ale to by sa mi prv nesmeli triast ruky :D inač by to bolo jednoduche až na to kym by som sa nepomylil,aceton by mi mohol naleptat tie cierny nastrek.

Používateľov profilový obrázok
Jacob989
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2775
Dátum registrácie: 13 Mar 2008, 00:00
Bydlisko: Dubnica nad Váhom
Vek: 34
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa Jacob989 » 13 Mar 2010, 14:27

výborná práca, zaslúžená K+ je tam pár nedostatkov, niektoré už boli spomenuté, ale ostatné sú viacmenej otázkou vkusu a rozloženia (speakony pod XLR by mi mi určite pri vyťahovaní vadili)
0
Hudobník, zvukár, DJ, osvetľovač, fanúšik kvalitného zvuku, programátor, automatizér, elektrotechnik...Výroba laserových projektorov na zákazku.
Inak som Jakub.

anonym4

Príspevok od používateľa anonym4 » 13 Mar 2010, 14:31

to jakub,jasne tie speakony a xlr,som skusal da sa to bezproblemov vytahovat,len treba mat sikovne prsty,ale tak dlho som rozmyslal ako to spravim,vedla seba to moc nevychadzalo lebo to bolo natlacene,takze som to dal pod seba a nechal som dostatocne pripustnu medzeru.
pozeral som aj na nete nejake zosiky na PA a tiez mali tieto konektory pod sebou,diki za pripomienku.

Používateľov profilový obrázok
servisman
Power user
Power user
Príspevky: 1763
Dátum registrácie: 15 Dec 2006, 00:00
Bydlisko: skoro PN

Príspevok od používateľa servisman » 13 Mar 2010, 14:41

Karma + :wink:
0
Nič sa nedeje náhodne!

Dolfi
Power user
Power user
Príspevky: 11657
Dátum registrácie: 17 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: Prešporok (BA)
Vek: 71

Príspevok od používateľa Dolfi » 13 Mar 2010, 14:45

martens napísal:Kdesi na půdě jsem našel starou sadu do technického kreslení.
Bože a to som už taký starý, že dnešná mládež lievikové perko berie ako strašnú históriu ...?

My sme s tým kedysi kreslili výkresy aj formátu A1 ! A boli ešte šablóny na písmenká a číslice. A kto vedel, nebolo to škaredé ...

(Jedna perlička: Manželka za mladi, (už mala SVŠ-ku, teraz je "vážená pani" PhDr. - to len pre istotu, ak by to náhodou videla), si robila výučný list, aby bola "vyučená". Mali tam aj aranžovanie a technické písmo s redisovými perami. Tak mi to strčila, nech jej to napíšem. Skúšky. A chceli ju vyhodiť, že to ona nemohla napísať. Ohradila sa. Potom vysvitlo, že má maturitu. Ospravedlnili sa jej ... Keď si na to spomenieme, vždy sa z chuti zasmejeme). :wink:
0
Druhotriedny nadriadený si nikdy nevyberie prvotriedneho ale treťotriedneho podriadeného.

Používateľov profilový obrázok
Andrew180
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1378
Dátum registrácie: 21 Feb 2008, 00:00
Bydlisko: Banská Bystrica
Vek: 33
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa Andrew180 » 13 Mar 2010, 14:52

Murgašácky štandard. :lol: K+!
0
Obrázok

Split

Príspevok od používateľa Split » 13 Mar 2010, 14:54

pekna praca ..gratulujem K+

mna by zaujimala este celkova filtracna kapacita v zdroji...

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok