EAR834P Phono preamp

Pochváľte sa ostatným čo zaujímave ste vyrobili alebo práve vyrábate!

Moderátori: psichac, Moderátori

Používateľov profilový obrázok
Mishung
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 494
Dátum registrácie: 01 Dec 2009, 00:00
Bydlisko: Praha
Vek: 32

EAR834P Phono preamp

Príspevok od používateľa Mishung » 31 Máj 2023, 17:15

1_predok.jpg
Minulý rok som na 30ku dostal skvelý gramec - Rega Planar 1
Nemal som v tej dobe phono preamp tak som kúpil dočasne nejaký šuštiak z muzikeru a pustil sa do stavby EAR834P.
Tento preamp už som staval 2x v minulosti (odkaz na zosík ktorý som postavil pred 7 rokmi) no tento krát som sa rozhodol na ničom nešetriť a spraviť si preamp úplne podľa svojich predstáv.

Hneď takto z voleja by som chcel poďakovať užívateľovi platon.rado ktorý tento zosík staval minulý rok a s viacerými vecami mi poradil cez SS.
V mojej verzií som pridal dva podsvietené VU metre - samozrejme čisto pre vzhľad.

Panely mi vyrábal QuickPanel. Skvelá kvalita, nemám čo vytknúť.
5_panely.jpg

Trafo je z toroidy.pl. Kvalita vyzerá super, čakal som naň asi dva týždne. Prečo som sa rozhodol pre toroid asi netreba vysvetľovať. Celkovo veľa dizajnových rozhodnutí mierilo na čo najmenší brum.

Skrinka je z modushopu a putovala ku mňe z Talianska. Dodanie bolo len pár dní. Keď nerátam súčiastky z TME tak mi dodali objednaný tovar asi najrýchlejšie.

Elektrónky sú ECC83 od JJ
Kondíky sú MIFLEX a Wima.
Elektrolyty sú Panasonic a Nichicon.
Káble v zosíku sú TASKER
Potenciometer je ALPS.

Hmatník potenciometra je z hliníku čo dodáva pocit kvality a odolnosti. Je fakt dosť veľký a ťažký, takže človek má pocit, že to niečo vydrží. Navyše je zapustený do panela do hĺbky 3mm (kapsa má 4mm, panel 8mm).
3_zahlbenie.jpg

Kládol som veľký dôraz na minimalizovanie brumu a tak je všetko poriadne odtienené. Zdroj je v samostatnej časti oddelený od hlavnej dosky 3mm hrubou hliníkovou priečkou (samozrejme uzemnenou).
Potenciometer sa síce nachádza v časti so zdrojom ale odtienil som ho celý hliníkovou fólou (samozrejme uzemnenou :) ). Musím povedať, že sa mi to podarilo. Aj pri tak veľkom zosilnení (50dB) ako majú phono preampy je brum naozaj nepočuteľný.
4_vnutro.jpg

Aj keď ma to trochu bolí , viem, že táto otázka príde a tak to napíšem rovno :D Áno, bolo to drahé. Stavba vyšla cez €550 a to nerátam to obrovské množstvo času čo som tomu venval.
naklady.png
naklady.png (12.39 KiB) 2890 zobrazení

Zvuk u mňa absolútne nemá konkurenciu. Je to samozrejme vysoko subjektívne no žiadny iný phono preamp čo som počul sa mi nepáčil tak ako tento (preto som si ho postavil už v tretej verzií :) )

Na záver je tu ešte video "behajúcich" VU metrov, čo je niečo, na čo sa teraz s radosťou hodiny pozerám :) Blikajúci power button v skutočnosti nevidno. Svetlo v ňom je napájané zo siete 50Hz a s kamerou vytvára stroboskopický efekt.
https://www.youtube.com/watch?v=7mPqnxaMcTY

Pohľad zo zadu:
2_zadok.jpg
Zasvietené VU metre:
PXL_20230531_073334746.jpg
5
Obrázok 5
They say the world is turning
But we are stuck upside down...

Používateľov profilový obrázok
Dr.Martin
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1361
Dátum registrácie: 15 Jún 2011, 00:00
Vek: 29

Re: EAR834P Phono preamp

Príspevok od používateľa Dr.Martin » 31 Máj 2023, 17:36

Krása.
1
Obrázok 1
Ľudovít Štúr opustil túto konverzáciu.
Nemám rád špenát, Tdi a moralistov.
GitHub

miso156
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 648
Dátum registrácie: 06 Dec 2020, 11:46
Bydlisko: Banska Stiavnica
Vek: 38

Re: EAR834P Phono preamp

Príspevok od používateľa miso156 » 31 Máj 2023, 18:10

Vypada to pekne, to mozem skonstatovat takto "na dialku".
Mozem sa opytat, ake napatove urovne ti idu z grama pri beznom pocuvani?
V tom starom vlakne som docital ze si ten preamp poradi s 5mV sinus na vstupe.
Ake je skreslenie pri takto nizkych urovniach?
0
"No pain, no gain." (KC238)

Používateľov profilový obrázok
Mishung
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 494
Dátum registrácie: 01 Dec 2009, 00:00
Bydlisko: Praha
Vek: 32

Re: EAR834P Phono preamp

Príspevok od používateľa Mishung » 31 Máj 2023, 20:34

Neviem ti povedať presne. V datasheete má moja prenoska 2.5mV pri 1kHz.
Chcel som pôvodne robiť aj merania, no nemám dosť dobrý generátor signálu ktorý by mi vedel dávať pekný signál pri takých milivoltoch do 47kOhm impedancie.
Toto som stiahol zo stránky kde merali originálne zapojenie. Pri 1kHz (do 100kOhm záťaže) to má THD 0.06% (spodná čiara je MM prenoska).
Screenshot_1.png
0
They say the world is turning
But we are stuck upside down...

miso156
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 648
Dátum registrácie: 06 Dec 2020, 11:46
Bydlisko: Banska Stiavnica
Vek: 38

Re: EAR834P Phono preamp

Príspevok od používateľa miso156 » 01 Jún 2023, 04:59

Dik.
Nemam gramo, ja na to moc nie som, ale vzdy som sa cudoval preco vyrobcovia grama na vystup tej prenosky nezavesia aspon aky-taky preamp. Predsa prenasat 5mV po kably do externeho preampu vzdy poberie nejake rusenie z okolia. Urcite viac nez keby bol preamp priamo v grame na PCB hned vedla prenosky a cele odtienene plechmi.
0
"No pain, no gain." (KC238)

Sani1
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 370
Dátum registrácie: 20 Jan 2015, 12:54

Re: EAR834P Phono preamp

Príspevok od používateľa Sani1 » 01 Jún 2023, 09:50

Vidno, že si sa s tým pohral. Veľký dôraz kladieš na tienenie, tak len "poznámka na okraj", hliník nie je práve ten najlepší materiál na tienenie. A určite by som začal trafom, veď v tej krabici, ten je najväčším zdrojom elektro-magnetických vĺn. :thumbup:
0

Používateľov profilový obrázok
Mishung
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 494
Dátum registrácie: 01 Dec 2009, 00:00
Bydlisko: Praha
Vek: 32

Re: EAR834P Phono preamp

Príspevok od používateľa Mishung » 01 Jún 2023, 10:46

miso156 napísal:
01 Jún 2023, 04:59
vzdy som sa cudoval preco vyrobcovia grama na vystup tej prenosky nezavesia aspon aky-taky preamp.
Tak ako som napisal uz hore ten preamp je dost preferencna zalezitost. Ak das preamp rovno do grama tak je dost mozne, ze zakaznik ho tam mat nechce, lebo ma svoj preamp. Jasne, da sa dat aj preamp, aj zvlast phono vystup ale potom musi zakaznik platit viac za nieco co tam aj tak nechce a tak si radsej kupi lacnejsi gramec bez preampu. A tak zacali vyrobcovia vyrabat gramofony bez predzosiku.
0
They say the world is turning
But we are stuck upside down...

Používateľov profilový obrázok
platon.rado
Power user
Power user
Príspevky: 4785
Dátum registrácie: 20 Feb 2008, 00:00
Bydlisko: Brusno okr.Banská Bystrica
Vek: 47
Kontaktovať používateľa:

Re: EAR834P Phono preamp

Príspevok od používateľa platon.rado » 02 Jún 2023, 09:07

Ano, hliník nie je dobrý tienič vĺn. Ak by som to tak mohol nazvať. Ja som použil železný plech a zdroj od preampu som tak oddelil. Len ak nemá problém s brumom, tak by to to neriešil.
https://rpaudio.estranky.sk/fotoalbum/ear-834p/?photo=3

Čo sa týka kvality zvuku. Lepší som nepočul.A mal som ich doma dosť. Proste lampa je lampa. Na ebay sa predáva za 1000USD.

Mne požičal kamarát na skúšku gramofón za 5000€. Levitujúci. Páni to je paráda. Prenoska OM10. Hrá to slušne. Ja vlastním NC 450. Tiež vynikajúci stroj.
https://maglevaudio.com/collections/mag ... er-edition

Na kablovanie používam, Klotz MC 5000

https://www.muziker.sk/klotz-mc5000

Tak nech ti slúži po 1000 rokov. Zvukový žaner je super. Tie počúvam Iron. A podobné veci..
0
Najlepšie reprosústavy nie sú tie,ktoré nám najviac dajú,ale tie ktoré nám najmenej stratia.

Používateľov profilový obrázok
Mishung
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 494
Dátum registrácie: 01 Dec 2009, 00:00
Bydlisko: Praha
Vek: 32

Re: EAR834P Phono preamp

Príspevok od používateľa Mishung » 02 Jún 2023, 09:42

Mam to tam len priskrutkovane, takze vymenit plech by nebol problem ale ako vravi Rado, nemam problem s brumom vobec momentlane takze nemam dovod menit :)

Ten Klotz káble vyzerá super. To používaš jeden kábel na jeden kanál, či vedieš oba kanály tým jedným káblom? Vidím, že tie jadrá navzájom nie sú odtienené, tak sa trochu bojím presluchu. Vyzerá to, že pôvodne to bolo asi myslené na XLR konektor kde červený a modrý vedú rovnaký signál s opačnou polaritou.
0
They say the world is turning
But we are stuck upside down...

Používateľov profilový obrázok
platon.rado
Power user
Power user
Príspevky: 4785
Dátum registrácie: 20 Feb 2008, 00:00
Bydlisko: Brusno okr.Banská Bystrica
Vek: 47
Kontaktovať používateľa:

Re: EAR834P Phono preamp

Príspevok od používateľa platon.rado » 04 Jún 2023, 20:43

Jeden kábel na kanál....Modrý a červený spolu.
0
Najlepšie reprosústavy nie sú tie,ktoré nám najviac dajú,ale tie ktoré nám najmenej stratia.

Používateľov profilový obrázok
zdenoeddie
Power user
Power user
Príspevky: 4083
Dátum registrácie: 25 Júl 2009, 00:00
Bydlisko: ked kus ta Presov 15km na vychod
Vek: 23

Re: EAR834P Phono preamp

Príspevok od používateľa zdenoeddie » 04 Jún 2023, 21:19

Krasne.
Nad tym preampom dumem uz tiez dlhsie... ale zatial som sa nejak "nerozrusal".
DPS mas z ali/ebay?
0

Používateľov profilový obrázok
Mishung
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 494
Dátum registrácie: 01 Dec 2009, 00:00
Bydlisko: Praha
Vek: 32

Re: EAR834P Phono preamp

Príspevok od používateľa Mishung » 05 Jún 2023, 09:35

Chod do toho :) Oplati sa.
Jj, dosky mam z ebay ale urcite neber verziu so suciastkami lebo tie ich kondiky mozes rovno do kosa pohadzat.

Ak by si chcel, mam PCB na tento zosik aj v eagli ale menej penazi a nervov stratis ked si ich kupis rovno z ebay :)
1
Obrázok 1
They say the world is turning
But we are stuck upside down...

Používateľov profilový obrázok
Riki
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 357
Dátum registrácie: 14 Jan 2013, 11:36

Re: EAR834P Phono preamp

Príspevok od používateľa Riki » 05 Jún 2023, 11:05

cauko, mas to uplne super spravene, az sa mi sliny zbiehaju :)
Prizradis kde si nechal spracovat predny a zadny panel ?
Par rokov dozadu som ho staval pre brartanca tu
https://svetelektro.com/phpbb/?w3=dmlld ... NwNzQ2NjIy
fakt je to vyborny RIAA, akurat z mojej stavby bol pocut minimalny brum, ale doska nebola rozdelena na dve casti ako v tvojom pripade a tympadom ani zdroj nebol oddeleny. V tvojom pripade nie je pocut brum ?
- tienenie hlinikom asi nie zelezny plech ano
https://silnemagnety.sk/odtienit-magneticke-pole/
p.s. mali sme moznost testnut od JJ ECC83 a JJ83MG , MG pre nase usi MG boli na tom vyrazne lepsie.
0
Naposledy upravil/-a Riki v 05 Jún 2023, 11:17, upravené celkom 1 krát.

Používateľov profilový obrázok
Mishung
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 494
Dátum registrácie: 01 Dec 2009, 00:00
Bydlisko: Praha
Vek: 32

Re: EAR834P Phono preamp

Príspevok od používateľa Mishung » 05 Jún 2023, 11:17

Diky za pochvalne slova :)
Na skrinku je tam odkaz aj v povodnom prispevku ked kliknes na slovo skrinka. Posielaju to z Talianska ale bolo to u mna relativne rychlo ;)
Edit: Vidim, ze su upravil prispevok :) Povodne si sa pytal na skrinku. Panely som si daval robit cez QuickPanel. Tiez je to tusim spomenute v povodnom prispevku.

hum.png
Brum mam na urovni pod -60dBu a cislo "pocitovo" to jednoducho nebrumi vobec. Moze byt uplne ticho v miestnosti a zo studiovych monitorov nepocujem nic. "Brumi" to rovnako ako komercny polovodicovy zosik co som pouzival pred tym.

Co sa tyka toho hlinika urcite maju chalani pravdu. Nie je to ideal ale v mojom pripade to staci (inac aj CAT6 eth kable su tienene hlinikovou foliou a staci to). Uvidime ale co sa stane casom lebo hlinik ma tendenciu casom oxidovat a nie som si isty vzduchotesnostou mojich spojov. Ak sa to casom rozbrumi tak to budem riesit.
0
They say the world is turning
But we are stuck upside down...

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok