Spínaný zdroj pre zosilňovač

Pomoc v oblasti výkonovej elektroniky (zdroje, nabíjačky, meniče a pod.)

Moderátori: mirosne, Moderátori

Používateľov profilový obrázok
jenda23
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5779
Dátum registrácie: 27 Jún 2008, 00:00
Bydlisko: Česká Třebová
Vek: 34
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa jenda23 » 29 Júl 2010, 19:35

To že ten obvod pracuje od nižšího napětí než je v datasheetu nic neznamená. Výrobce to nebude uvádět pro srandu králíkům, kdo řek že ten obvod při 6V bude pracovat stabilně. Že ti ten obvod při pokojovej teplotě poběží na 6V neznamená že pojede, nebo bude stabilní při 50°C. To co je napsaný v datasheetu je výrobcem ověřený desítkama testů, kdyby ten obvod spolehlivě pracoval vod 6V tak napíšou 6V. To co je uvedený jako hraniční hodnoty sou zaručený údaje při kterejch bude obvod plně stabilní v CELYM teplotním rozsahu. A pokad vim některý obvody maj zabudovaný komparátory který nedovolej spustit obvod při nižším napětí jak minimálním, takže nemáš až tak uplně pravdu....
0
Lokomotiva je jako žena.Je jich stovky typů a každej z nich je jinej,každá z nich je svým způsobem krásná.Když jí chceš aspoň trochu poznat jsou to stovky hodin času.Nejde s ní být aniž bys jí bezmezně miloval,je nemožný jí znát do poslední skulinky

Používateľov profilový obrázok
kubo150
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3253
Dátum registrácie: 20 Júl 2007, 00:00
Bydlisko: Pri Bytči
Vek: 33
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa kubo150 » 29 Júl 2010, 19:38

No však výrobca zdroja a návrhár topológie zdroja s tým počítal, že IO sa spustí napr až pri 7 V, Bez práce IO ide zdroj na max PW, takže mu je jedno, či funguje 494 alebo nie, ten postupne dostane 7V, nabehne, a až tam postupne je potrebné napätie, tak obmedí PW. Nechápem prečo si vôbec napísal posledný odstavec. Aj keby bežal presne na stotinu volta napr od 10V, (mal by kontrolnú elektroniku, čo by spustila až pri 10V) tak by zdroj bez problémov nabiehal. PW-šírka pulzu.

Inak, mňa raz kopli tie kondy do tváre a stacilo mi, ale to som ich hneď po vypnutí priložil k tvári.
0
Som ten ktorý to vykoná.
Moje slovo:
Neverím na náhody,
Náhoda je len jedným, alebo skupinou ľudí nepochopená realita

Jerry19
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1428
Dátum registrácie: 10 Júl 2007, 00:00

Príspevok od používateľa Jerry19 » 29 Júl 2010, 19:40

Si sa chcel s nimi pomojkat ? Resp sa k nim pritulit ?

Lebo inak neviem aky si mohol mat dovod prikladat si k tvari nejake suciastky.


Vyrobca garantuje ze pri 7V uzm usi ficat korktne ten IO a garantuje aj to, ze pri nizsom napati ako 7 ten obvod nezhori, ani neodpali budiace trandy atp. Inak by nebolo mozne ten obvod pouzit sposobom ako sa pouziva v AT zdrojoch, teda ze napatie na vyvode 12 postupne nabieha od nuly az na nejake napatie medzi 7 a 40, kde sa ustali.
0

miroc99
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 12
Dátum registrácie: 22 Jan 2010, 00:00
Bydlisko: Bratislava(studujem tu)

Re: Spínaný zdroj pre zosilňovač

Príspevok od používateľa miroc99 » 22 Jún 2014, 14:02

Zdravím... Mám na vás skúsenejších jednu otázku. Mám v pláne si v budúcnu postaviť spínaný zdroj s ktorým budem najpravdepodobnejšie napájať zosilňovač. Hľadal som na nete nejakú schému čo najjednoduchšiu a aby som do toho čo najmenej investoval. Našiel som toto http://320volt.com/wp-content/uploads/2 ... supply.png . Mám teda otázku čo si o tomto zapojení myslíte, či to bude fungovať. Samozrejme nečakám že z toho budem ťahať 900W a som si vedomý že nemá ochranu proti skratu. V minulosti som už postavil spínaný zdroj od danyka konkrétne http://danyk.cz/iz_2_35.html a fungoval bez problému aj pri max. zaťažení, takže úplný začiatočník niesom. Taktiež mám otázku či je možné MOSFETy IXFH32N50 nahradiť IGBT G4PC50W ktoré mám k dyspozícií.
Za odpovede ďakujem...
0

Hinsi

Re: Spínaný zdroj pre zosilňovač

Príspevok od používateľa Hinsi » 22 Jún 2014, 14:16

Při tvé dyspozici to co nejvíc vojebat, hlavně aby to co nejmíň stálo, ti dávám jednu kamarádskou radu: vy..prdni se na to, než ublížíš sobě, nebo někomu jinýmu.
SIlně totiž pochybuju, že po tom cos napsal, budeš ochotný investovat peníze např do adekvátních izolačních materiálů transformátoru.
Při mizerné až žádné znalosti funkce a teorie spínaných zdrojů to nejspíš dopadne i tak, že ti to několikrát vybouchne, než to začne vůbec něco dělat, tudíž koupení vhodného toroidního trafa rovnou tě nejspíš přijde na menší peníze.

//PS: Postavení jednoho hloupého spínáku, to znamená, že úplný začátečník právě jsi, to nic proti nikomu, jen abys nepřeceňoval své schopnosti. 900 W zdroj není vhodná hračka pro děti.

//PPS: Ten zdroj, cos poslal není správně navržen. Je to typický bastlířský nesmysl, ze kterého je cítit, že o tom autor neměl moc šajnu.

miroc99
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 12
Dátum registrácie: 22 Jan 2010, 00:00
Bydlisko: Bratislava(studujem tu)

Re: Spínaný zdroj pre zosilňovač

Príspevok od používateľa miroc99 » 22 Jún 2014, 14:31

Tým že chcem investovať čo najmenej som nemyslel že nič... Väčšinu súčiastok mám už z kopu rozobratých spínaných zdrojov z PC a iných (a nemyslím si že su to nejaké šunty). Investícia pre mňa znamená kúpa trafa a všetkého potrebného naň (vrátane izolačných prvkov) z TME a ešte IR2110. V minulosti som si už aj navinul pár HV transformátorov pre flyback driver a fungovali bezproblémovo. Keď ide o vysoké napätie alebo o sieťové 230V tak som opatrný dosť. Len by som chcel vedieť či ta schéma bude fungovať.
0

Hinsi

Re: Spínaný zdroj pre zosilňovač

Príspevok od používateľa Hinsi » 22 Jún 2014, 14:43

Bude fungovat, blbě, navíc je značně překombinovaná.

Snažím se ti jen vysvětlit, že na postavení dobrého zdroje 900W ti opravdu nestačí, že umíš podle návodu postavit nějakou kravinu na buzení VN trafa.

miroc99
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 12
Dátum registrácie: 22 Jan 2010, 00:00
Bydlisko: Bratislava(studujem tu)

Re: Spínaný zdroj pre zosilňovač

Príspevok od používateľa miroc99 » 22 Jún 2014, 14:59

Ok... každopádne ak si myslíš že je to blbý nápad sa do toho púšťať tak súhlasým(preto som stým išiel na toto fórum). Ešte som zvažoval zapojenie z AR PE11_2008 Spínaný zdroj 500W. Len v tomto zapojení je pre mňa zbytočné napätie +-12V tak sa chcem spýtať či je možné ovládanie TL494 napájať z obyčajného trafa ako to bolo u toho zapojenie čo som s pýtal pôvodne. A tiež či je možné nahradiť pôvodné MJE13009 tranyistormi ktoré som vytiahol z jedného PC zdroja 2SC2625.
Viem že moje skúsenosti niesú bohvie aké ale niečím chcem začať...
P.S. Nejde mi až tak o tie veľké výkony... hlavne nech je to zapojenie dobre navrhnuté
Prílohy
zdroj 500w.pdf
(483.02 KiB) 213 stiahnutí
0
Naposledy upravil/-a miroc99 v 22 Jún 2014, 15:23, upravené celkom 1 krát.

Hinsi

Re: Spínaný zdroj pre zosilňovač

Príspevok od používateľa Hinsi » 22 Jún 2014, 15:15

Pošli sem nějaký materiály k tý konstrkci z amára, nebo rovnou celý to pdf. Podívám se na to.

milosba
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 95
Dátum registrácie: 06 Jan 2014, 03:36
Bydlisko: Stakcinska Roztoka
Vek: 39

Re: Spínaný zdroj pre zosilňovač

Príspevok od používateľa milosba » 04 Jan 2016, 00:19

miroc99 napísal:Ok... každopádne ak si myslíš že je to blbý nápad sa do toho púšťať tak súhlasým(preto som stým išiel na toto fórum). Ešte som zvažoval zapojenie z AR PE11_2008 Spínaný zdroj 500W. Len v tomto zapojení je pre mňa zbytočné napätie +-12V tak sa chcem spýtať či je možné ovládanie TL494 napájať z obyčajného trafa ako to bolo u toho zapojenie čo som s pýtal pôvodne. A tiež či je možné nahradiť pôvodné MJE13009 tranyistormi ktoré som vytiahol z jedného PC zdroja 2SC2625.
Viem že moje skúsenosti niesú bohvie aké ale niečím chcem začať...
P.S. Nejde mi až tak o tie veľké výkony... hlavne nech je to zapojenie dobre navrhnuté

nejdem zakladat novu temu zatial.....

tak ako zapojil si to ? :)

ja potrebujem vystup 12V od 8-100A
od coho zavisi vystupny vykon? trafo je podstatne a co este ? staci len vymenit trafo a je to ? ci to treba cele prekopat ? pocitam chladice na vykonove prvky a pod ?
0

Používateľov profilový obrázok
jezevec
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1794
Dátum registrácie: 22 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: JM

Re: Spínaný zdroj pre zosilňovač

Príspevok od používateľa jezevec » 04 Jan 2016, 08:28

Tuším, že si vůbec nedokážeš představit problémy se stavbou spínaného zdroje na 100A, na ti ti tvé znalosti (soudím podle dotazu) určitě nestačí.
0

DapperDan
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 47
Dátum registrácie: 26 Apr 2017, 20:19
Bydlisko: PN Slovensko
Vek: 45
Kontaktovať používateľa:

Re: Spínaný zdroj pre zosilňovač

Príspevok od používateľa DapperDan » 11 Feb 2020, 10:27

Ahoj,
nebudem zakladať ďalšiu tému, skúsim to radšej tu :)
Vedel by mi prosím niekto poradiť - potreboval by som zdroj s približne nasledovnými parametrami:

vstup: cca 16V DC
výstup: cca 200V DC/40mA
- nesmie rušiť rádiové frekvencie 88-108MHz ani audio frekvencie
- miniatúrne rozmery
- mal by byť bezpečný (galvanicky oddelný od zeme), bude ním napájané elektrónkové rádio

V spínaných zdrojoch sa moc nevyznám, najradšej by som kúpil niečo hotové, ale nič som nenašiel - aspoň nie overené. Skúšal som z Číny toto https://www.ebay.com/itm/Nixie-Tube-Pow ... 3217875064 , ale kvoli rušeniu rádiových frekvencií je to nepoužiteľné.
Alebo prípadne nasmerovať ma na nejakú vhodnú schému ktorá by sa dala prispôsobiť týmto požiadavkám?
Ďakujem!
0

breta1
Power user
Power user
Príspevky: 9332
Dátum registrácie: 06 Feb 2009, 00:00
Bydlisko: brno

Re: Spínaný zdroj pre zosilňovač

Príspevok od používateľa breta1 » 11 Feb 2020, 10:49

Já bych se za každou cenu snažil odrušit ten čínský zdroj - celé do plechu, uvnitř filtry, průchodky...
0

DapperDan
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 47
Dátum registrácie: 26 Apr 2017, 20:19
Bydlisko: PN Slovensko
Vek: 45
Kontaktovať používateľa:

Re: Spínaný zdroj pre zosilňovač

Príspevok od používateľa DapperDan » 11 Feb 2020, 11:41

Vďaka, inak ten čínsky zdroj je čosi takéto:
https://desmith.net/NMdS/Electronics/NixiePSU.html
ale vyzerá byť trochu zjednodušený a je tam menší tranzistor.
Dala by sa tá schéma vylepšiť z hladiska rušenia tých rádiových frekvencií? 88-108MHz
0

Dolfi
Power user
Power user
Príspevky: 11718
Dátum registrácie: 17 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: Prešporok (BA)
Vek: 71

Re: Spínaný zdroj pre zosilňovač

Príspevok od používateľa Dolfi » 11 Feb 2020, 12:08

Však už ti Breta odpovedal. Zožeň si pocínovaný tenký plech, vystrihni a poohýbaj si krabičku, zletuj ju, zožeň si odrušovacie VF priechodky, nejaké VF tlmivky, (zvládajúce minimálne menovitý prúd). Zdroj umiestni do tej krabičky a všetky vstupy a výstupy pripoj cez tlmivky na tie priechodky. No ak to nepomôže, tak neviem, či nejaká vlastná konštrukcia spínaného zdroja bude menej rušiť.

A ešte chcem podotknúť, že tie výstupné priechodky, (sú to prakticky kondenzátory), by mali mať pracovné napätie aspoň na tých 250 V.
0
Druhotriedny nadriadený si nikdy nevyberie prvotriedneho ale treťotriedneho podriadeného.

DapperDan
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 47
Dátum registrácie: 26 Apr 2017, 20:19
Bydlisko: PN Slovensko
Vek: 45
Kontaktovať používateľa:

Re: Spínaný zdroj pre zosilňovač

Príspevok od používateľa DapperDan » 11 Feb 2020, 12:17

ok ďakujem, ku tomu tieneniu som trochu skeptický, lebo už som čosi skúšal a moc to nepomáhalo, ale dám ešte jeden pokus. Ešte mi napadlo či za rušenie nemôže napr aj ten použitý tranzistor. v schéme je IRF644, v tej číne ale majú toto http://www.farnell.com/datasheets/1727514.pdf
0

breta1
Power user
Power user
Príspevky: 9332
Dátum registrácie: 06 Feb 2009, 00:00
Bydlisko: brno

Re: Spínaný zdroj pre zosilňovač

Príspevok od používateľa breta1 » 11 Feb 2020, 13:16

Tranzistor za to rušení určitě nemůže.
0

Atlan
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1169
Dátum registrácie: 01 Feb 2008, 00:00
Bydlisko: Kosice okolie

Re: Spínaný zdroj pre zosilňovač

Príspevok od používateľa Atlan » 11 Feb 2020, 15:08

A co znamena radiove frekvencie, rusi ti to nejaky modul radia? Ako 5o mas pospajane, nevsnika rusenie koli úbytkom na gnd? Ktomu kondiku co tam je na vstupe smeo priloz este jeden low esr 1000uF 25v,a nebolo by odveci este aj nejake keramiky k nemu.
Ked ten spinak napojis s extereneho zdroja rusi tiez?
0

DapperDan
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 47
Dátum registrácie: 26 Apr 2017, 20:19
Bydlisko: PN Slovensko
Vek: 45
Kontaktovať používateľa:

Re: Spínaný zdroj pre zosilňovač

Príspevok od používateľa DapperDan » 12 Feb 2020, 09:04

Vďaka za tipy, skúsim sa v prvom rade znova pohrať s odrušením a lepším uzemnením.
0

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok