problem s chladnickou ???

Pomoc s ostatnými vecami okolo elektroniky

Moderátori: mirosne, Moderátori

karusel
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 71
Dátum registrácie: 07 Mar 2015, 22:06

Re: problem s chladnickou ???

Príspevok od používateľa karusel » 20 Dec 2016, 14:30

joži napísal:nenapísal si aký menič od victronu máš.
ten slabsi " blby" je Menič napätia SINUS Victron Energy Phoenix 800 VA 12 V
a ten sofistikovanejsi je Hybridná solárna jednotka EasySolar 1600VA / 12V s AC ističmi .

Dakujem vsetkym za odpovede a informacie aj za schemu.
Ja som sa uz v podstate dozvedel co som potreboval vediet, a to bolo to ze po opatovnom pripojeni
predtym zapojenej chladnicky si v akomsi mne nepochopitelnom stave cuca 700W,
a ze tento stav je pre chladnicku normalny a ja ho musim jednoducho akceptovat.
To co tu uz teraz riesim je bonusova uvaha na temu toho co som sa od vas dozvedel
a nemajte mi to za zle ...ale ja ZASNEM.

Dost dobre si neviem predstavit ako sa z toho stavu po opatovnom pripojeni ide sama dostat,
a ako dlho takto vydrzi.
Ja si myslim, ze pripad ze dojde k vypadku siete na par sekund a
potom siet znova nabehne, je podla mna celkom
realny a zivot ho moze priniest, trebars uz len tym ze niekto ide do rozvodnej skrine a
skusa si vypnut a zapnut istice, len tak, ci funguju a ci nie su vypadnute a podobne ...
alebo dojde k vypadku dodavkly el., energie.
Nepochopitelne je pre mna to, ze vyrobcovia chladniciek takuto situaciu neosetrili a v takom stave
je podla mna chladnicka vo velmi nekorektnom stave,
ktory vy samotni popisujete ako nieco neziaduce,
lebo vraj ..."chladnicku treba po vypnuti nechat na nejaku chvilu postat...
a ze v tatkom stave sa motor hreje ako prasa ale netoci ......
takto podla mna nevyzera blbovzdorny spotrebic tretieho tisicrocia , ci?
... akoze jeej nasli sme sposob ako roztocit motor, ale ak prerusim dodavku energie,
neopovazte sa chciet ten motor roztacat znova ????
Mne to pride ako celkom legitimna poziadavka.
pripomienku ze pozor ty o chladnickach nic nevies
0

martin knocik
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1639
Dátum registrácie: 23 Jan 2008, 00:00
Bydlisko: Trenčianska Turná
Vek: 33
Kontaktovať používateľa:

Re: problem s chladnickou ???

Príspevok od používateľa martin knocik » 22 Dec 2016, 19:10

Na tejto stranke http://forum.mypower.cz/download/file.php?id=3691 je test roznych meničov s roznzmi chladničkami a mrazničkami.
0
http://mkbci.com

FEL UNIZA 2015, Ing.

ľudstvo je vírus ktorý napadol Zem

nerobme si ťažkú hlavu z debilov čo nám ani po členky nesiahajú, buďme radi že my dačo dokážeme a smejme sa im akí sú sprostí

Dolfi
Power user
Power user
Príspevky: 11686
Dátum registrácie: 17 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: Prešporok (BA)
Vek: 71

Re: problem s chladnickou ???

Príspevok od používateľa Dolfi » 22 Dec 2016, 22:28

Nemusíš mať strach, že chladnička ti pri výpadku odíde. (To by si výrobca na seba ušil peknú búdu). Je tam tepelná ochrana F1 a pozistor R1 sa ochráni sám. A musí vychladnúť, aby sa chladnička rozbehla.

Kedysi namiesto pozistoru bolo v svorkovnici rozbehové relé. No uznáš, že vyrábať nejaké rozbehové relátko a vraziť tam jeden (polovodičový ?) šúlec, je "sakra" rozdiel.
0
Druhotriedny nadriadený si nikdy nevyberie prvotriedneho ale treťotriedneho podriadeného.

mikom
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 2
Dátum registrácie: 13 Apr 2023, 18:27

Re: problem s chladnickou ???

Príspevok od používateľa mikom » 13 Apr 2023, 18:34

Mne funguje prepínanie chladničky z 220V na invertor. Použil som prúdový spínač. Ten zapne časovač a ten prepne z 220V na invertor. V klude je chladnička na 220V.
časovač:
https://www.aliexpress.com/item/1005003 ... 18025yBiVX
prúdovy spínač:
https://www.aliexpress.com/item/4000109 ... 18025yBiVX
0

pocitujlasku
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 6217
Dátum registrácie: 20 Júl 2007, 00:00
Vek: 41

Re: problem s chladnickou ???

Príspevok od používateľa pocitujlasku » 13 Apr 2023, 19:04

myslis, ze dotycny cakal na tvoju odpoved 7 rokov?
0
Jedním z největších projevů nedůvěry v Boha je hromosvod na kostele.

mikom
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 2
Dátum registrácie: 13 Apr 2023, 18:27

Re: problem s chladnickou ???

Príspevok od používateľa mikom » 14 Apr 2023, 13:22

To je fakt, ale možno nájde niekto toto vlákno ako ja...
0

ivo8
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 1
Dátum registrácie: 11 Máj 2024, 17:48

Re: problem s chladnickou ???

Príspevok od používateľa ivo8 » 11 Máj 2024, 17:56

Tak ja som ho našiel teraz a pomohlo mi. Zistil som, že na 300W menič asi žiadnu kompresnú malú chladničku nepripojím. Či?
0

Používateľov profilový obrázok
pablox
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1742
Dátum registrácie: 19 Júl 2006, 00:00
Bydlisko: Ruzomberok
Vek: 32
Kontaktovať používateľa:

Re: problem s chladnickou ???

Príspevok od používateľa pablox » 11 Máj 2024, 19:19

Ťažko povedať, rozbehový prúd robí najväčší problém, vtedy zvykne menič vyletieť do poruchy. Klasickú chladničku som skúšal na tento (dostal som ho zadarmo) https://www.eltrox.sk/menice-napatia/vo ... sp080012e/ Ak chladnička bežala a došlo k prepnutiu počas behu, v pohode ju menič potiahol. Ak ale šlo o "studený štart" tak vyhodil preťaženie.

Takže účel, na ktorý som ten menič chcel použiť (záloha chladničky) sa nekonal :D
0
Meranie radiačného pozadia https://radmon.pablox.net/
Moja osobná webstránka http://www.pablox.net
Moja meteostanica http://www.teplomer.pablox.net

Používateľov profilový obrázok
mr.dred
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5696
Dátum registrácie: 17 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: Handlová
Vek: 58

Re: problem s chladnickou ???

Príspevok od používateľa mr.dred » 11 Máj 2024, 20:25

pablox napísal:
11 Máj 2024, 19:19
Ak chladnička bežala a došlo k prepnutiu počas behu, v pohode ju menič potiahol. Ak ale šlo o "studený štart" tak vyhodil preťaženie.
Ma len tak napadlo.. či by sa v takom prípade nedal použiť aj ten najjednoduchší "soft start" s odpormi, ktoré sa po pár ms premostia relátkom... menič by stihol "nabehnúť" a kompresor by sa "predbudil" menším prúdom cez odpory a netváril sa ako skrat.
Doma mám cca 300W izolačný regulovateľný trafák a bez soft štartu mi mnohokrát zhodil 21,5A motorák...niekedy aj hlavnú 25-ku.
V robote sme predvlani začali používať "továrenské reg. trafo" (ležalo to v sklade ešte ako "pomôcka" pre SOU-E )... problém bol rovnaký... pri zapnutí 90/10 vydrbalo 16A zásuvkový obvod... Po namontovaní softštartu je to bez problémov... :wink:

Podobne sa zrejme chová aj ten "starý" chladničkový spúšťač komresora.
Pri studenom štarte je ten ochranný prúdový spínač "studený" a jeho kontakty sú zopnuté. Obvodom môže tiecť max. prúd potrebný pre rozbeh motora. Ten však zhodí ochranu meniča... Ale pri "teplom" druhom, či ďaľšom štarte, už je motor v podstate "predbudený" prúdom prechádzajúcim cez vyhrievací odpor tej nadprúdovej ochrany a keď dôjde "ochladnutím" k zopnutiu kontaktov, tak to menič už nezhodí do chyby.
Ja by som to vyskúšal..ale nemám na čom... 8)
0
Čo ťa nezabije... to sa vráti a skúsi to znova !!!

Dolfi
Power user
Power user
Príspevky: 11686
Dátum registrácie: 17 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: Prešporok (BA)
Vek: 71

Re: problem s chladnickou ???

Príspevok od používateľa Dolfi » 11 Máj 2024, 21:40

U starších chladničiek bol rozbeh robený cez rozbehové relé, ktorého vinutie bolo zapojené do série s hlavným vinutím asynchrónneho motora. A nakoľko prúd nakrátko stojaceho motora je veľký, (predpísané istenie je 10 A), tak relátko zopne, pripojí rozbehové vinutie, motor sa rozbehne, prúd poklesne, relátko odpadne a odpojí rozbehové vinutie. Rozbehnutý jednofázový motor potom dokáže bežať len na hlavné vinutie. (U novších chladničiek sa štart môže riešiť aj cez pozistor.)

Softštart, možno aj len výkonový termistor, by bolo treba odlaborovať tak presne, aby ešte spoľahlivo štartovala chladnička a potom to odskúšať na meniči, či to zvládne. (Pri veľkom obmedzení toho nárazového prúdu, relátko nepritiahne, motor sa nerozbehne a potenciálne hrozí jeho zhorenie. No mám také tušenie, že asi v tom rozbehovom relátku, je tepelná ochrana, ktorá motor odpojí.)
0
Druhotriedny nadriadený si nikdy nevyberie prvotriedneho ale treťotriedneho podriadeného.

Používateľov profilový obrázok
mr.dred
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5696
Dátum registrácie: 17 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: Handlová
Vek: 58

Re: problem s chladnickou ???

Príspevok od používateľa mr.dred » 11 Máj 2024, 22:20

Dolfi napísal:
11 Máj 2024, 21:40
Softštart, možno aj len výkonový termistor, by bolo treba odlaborovať tak presne, aby ešte spoľahlivo štartovala chladnička a potom to odskúšať na meniči, či to zvládne. (Pri veľkom obmedzení toho nárazového prúdu, relátko nepritiahne, motor sa nerozbehne a potenciálne hrozí jeho zhorenie. No mám také tušenie, že asi v tom rozbehovom relátku, je tepelná ochrana, ktorá motor odpojí.)
Ano treba to vyskúšať - odlaborovať!
Ten starý systém bol práve navrhutý tak, že kompresor sa snažil nabehnúť znovu aj po krátkodobom výpadku prúdu... len ten piestik či celá tlaková sústava bola práve v stave, kedy sa ten "motorček" nedokázal svojim výkonom rozbehnúť/ pretlačiť.. Trvalo to niekedy aj 5+ neúspešných štartov.. po čase sa však tlaky v systéme dorovnali a motor / kompresor sa rozbehol bez problémov.. Na to tam ten "prúdový odpájač" bol.
Ja som mal skôr na mysli dosiahnuť nie ten "prvý" tvrdý - studený štart...Tých teplošov po nábehu meniča nech je aj 5 .. Ten soft štart akurát by zabránil meniču spadnúť do nadprúdu..
0
Čo ťa nezabije... to sa vráti a skúsi to znova !!!

Dolfi
Power user
Power user
Príspevky: 11686
Dátum registrácie: 17 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: Prešporok (BA)
Vek: 71

Re: problem s chladnickou ???

Príspevok od používateľa Dolfi » 11 Máj 2024, 22:56

Možno by to aj tak mohlo fungovať, treba odskúšať.

Ten opakovaný štart podľa mňa zaistí tepelná (bimetalová) ochrana. Ona to celé odpojí, počkala, až vychladne a znova prebehne štart. (Takto to cykluje, aj keď sa napríklad zapchá kapilára.)
Podľa mňa, pokým sa nevyrobí dostatočný prúdový impulz pre rozbehové relé, aby dokázalo pripojiť rozbehové vinutie, tak chladnička sa nerozbehne.
1
Obrázok 1
Druhotriedny nadriadený si nikdy nevyberie prvotriedneho ale treťotriedneho podriadeného.

Používateľov profilový obrázok
mr.dred
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5696
Dátum registrácie: 17 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: Handlová
Vek: 58

Re: problem s chladnickou ???

Príspevok od používateľa mr.dred » 12 Máj 2024, 07:19

Ano.. tá bimetálová ochrana to tak robí.
Ale pri druhom (ďaľšom) štarte to meniču už nemusí vadiť..
Ja to chápem tak.. že ten prvý - studený štart sa deje "natvrdo" cez kontakty bimetálu so studeným "ohrievadlom" s minimálnym odporom . Ten zhodí menič do chyby.
A tie ďaľšie štarty sú už so "zohriatym ohrievadlom bimetálu" kedy má ešte o niečo väčší odpor, ako za studena a tým pádom "nezhodia" menič.

Ten softštart by v podstate zabezpečil meniču potrebný čas, aby nenabiehal do "skratu" ,ktorý preň tá chladnička "za studena" predstavuje..
No a po pár ms by bol už pripravený dať potrebný výkon na jej rozbeh vyradením predradného odporu softštartu z obvodu.
0
Čo ťa nezabije... to sa vráti a skúsi to znova !!!

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok