Kotol ProTherm - Transformator

Sekcia zameraná na servis elektroniky

Moderátori: mirosne, Moderátori

navaras12
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 34
Dátum registrácie: 16 Feb 2010, 00:00
Vek: 44

Kotol ProTherm - Transformator

Príspevok od používateľa navaras12 » 06 Dec 2013, 09:09

Zdravím Vás,

Obraciam sa na na Vás z prosbou o pomoc. Máme doma problém z kotlom Protherm 12kw. Silová časť funguje v poriadku, no transformátor na DPS pravidelne odchádza (už idem dávať 3tí). Pravdepodobne "prehorí" primárne vinutie. Kotol chvíľu funguje (cca 2hodiny) a trafo sa prepáli.
Na vstupe do transformátora som nameral 241voltov. Je to dosť, no stále je to v tolerancii.
Už si neviem rady, je zima a kotol neide :(.
Poprosím o akúkoľvek konštruktívnu radu. Kotol má desať rokov a transformátor na DPS nikdy neodišiel. Za posledný týždeň odišli 2.
Na kotly bol ešte problém čerpadlom. Vypínala havarijna poistka. Pravdepodobne vyriešené zvýšením otáčok, no aj to by mohlo byť spoločný menovateľ problému.

Ďakujem

PS: Poprosím neodvolávajte ma na servisných technikov prothermu, už sa ich niekoľko pri tom kotly vystriedalo ...
0

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10175
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Re: Kotol ProTherm - Transformator

Príspevok od používateľa 5ko » 06 Dec 2013, 12:32

Príčina odchádzania trafáku manapadá len že sú to šmejdové trafáky,alebo niečo skratované na doske,čo spôsobuje prehrievanie trafa.Sekundár možno vydrží, ale odnesie si to primár.Ale aj tak bynemal, pokial je v poriadku primárna poistka.Poprekontrolovaní dosky automatiky by som tam iné trafo mimo dosky na skúšku.
Vypínanie havarijného termostatu môže spôsobovať- zastavené čerpadlo,prehriatie výmenníka pri jeho zanesení kameňom,zlý odvod spalín pri plynovom kotle, alebo uzatvorený ventil v okruhu ÚK /pod kotlom, alebo zatvorené všetky termostatické hlavice/...
v neposlednom rade na čo sa často zabúda je zanesené sitko na filti spiatočky,alebo zalepená spätná klapka ak je tam.
Treba vysledovať rýchlosť obehu nahriatej vody pri rozkurovaní systému,sledovať kotlovú teplotu a pri akej teplote a za akých podmienok havaria vypne.
0
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

Používateľov profilový obrázok
mirosne
Moderator
Moderator
Príspevky: 5072
Dátum registrácie: 07 Sep 2009, 00:00
Bydlisko: BLUE STONE,VK

Re: Kotol ProTherm - Transformator

Príspevok od používateľa mirosne » 06 Dec 2013, 12:58

Treba napísať parametre trafa a odmerať odber na sekundári.
0
Pozdravuje vás Miro.

Používateľov profilový obrázok
jojkoba
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 59
Dátum registrácie: 12 Máj 2013, 16:50
Bydlisko: BA
Vek: 46

Re: Kotol ProTherm - Transformator

Príspevok od používateľa jojkoba » 06 Dec 2013, 14:18

Tak ako pisali Mirosne a 5ko pripoj tam ine trafo (cez poistku) a meraj prud. Len Ti to asi zaberie trochu casu, lebo zvyseny odber sa moze prejavit iba pri zapnutej nejakej funkcii napr. 2. 3. spirala. Obcas tam odchadza nejake rele, ale zvycajne silove kontakty. Takze meraj zapinaj, vypinaj a mohol by si na to prist,
0

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10175
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Re: Kotol ProTherm - Transformator

Príspevok od používateľa 5ko » 06 Dec 2013, 14:40

Sú to malé trafáčiky tie hnedé kocky zalievané , z 230 na tuším 24V,ale za 5 rokov som sa stretol len s jedným zhoreným trafom, najviac tam odchádzajú kontakty na tých malých relátkach , čo spínajú špirály.Ináč celá doska autromaatiky sa dá nahradiť dočasne jednoduchým popremosťovaním pár káblov tak, aby to išlo na kotlový termoastat.Mám to v servisnom kufríku ,môžem ti to naskenovať .
0
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

Používateľov profilový obrázok
miroja
Power user
Power user
Príspevky: 2581
Dátum registrácie: 01 Feb 2010, 00:00
Bydlisko: stredny Liptov
Vek: 62

Re: Kotol ProTherm - Transformator

Príspevok od používateľa miroja » 06 Dec 2013, 15:09

Mal som raz skrat vinutia jedneho rele a vtedy by to trafko mohlo dostat zabrat. Len si nespominam, ci to vtedy prezil riadiaci polovodic ani ci to bolo na novsej, lebo starsej verzii dosky.
0

navaras12
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 34
Dátum registrácie: 16 Feb 2010, 00:00
Vek: 44

Re: Kotol ProTherm - Transformator

Príspevok od používateľa navaras12 » 06 Dec 2013, 15:34

Pôvodný transformátor na doske bol HAHN 230V 2x5 VA - x 2x18V - Fungoval 8rokov, zhorel včera. Vystriedal ho INDEL 230V 10VA - x 2x18V, ten zhorel dneska. Ďalší ktorý tam pravdepodobne pôjde bude http://www.sos.sk/?str=371&artnum=12911 ... 30v#tabs-2
Na doske už bolo niečo robené, pravdepodobne bolo menené zlepené relé, a niečo bolo pajkované aj okolo vstupného kondenzátora.
Môj subjektívny pocit je že sa tá doska správa divne.
Nemám to však ničím podložené, pretože keď som to konečne prepájkoval, tak to fungovalo. Spína pekne, jedna po druhej. Po čase (hodina?) mi vyhodilo havarijnu poistku. Už vtedy som vedel, že je niečo blbé okolo čerpadla. Pridal som mu otáčky. Kotol bežal dalšie 2 hodiny bez problému. Až došlo k tomu, že po vypnutí kotla(aj čerpadla - 4min) termostatom, teplota v kotle začala rýchlo stúpať. Pridal som dobeh čerpadla na 20 minút. Spokojne to všetko zakrytoval. Po asi 2-3 hodinách bol v izbe smrad, a kotol mrtvy. Nič nesvietilo, no istič bol zapnutý. Teraz je to v takom stave ako píšem, dosku mám vybratú. Zhorelo trafo.

Meral som napätie na vstupe, na doske aj na trafe. Všade 241V. Pravdaže som pri ňom nestriehol počas toho čo vo vnútri horelo.
Je možné, žeby sa nejakým pretažením na sekundári transformátora, aj napriek tomu že sú na sekundáry 2 poistky, dokázal zvýšiť prúd v transformátore ? alebo nejak inak zapríčiniť pretaženie úplne nového trafa ?

Neviem kto montoval ten kotol (už je u nás roky) no prípojku mám realizovanú TNC. PEN vodič je privedený na svorku ochranného vodiča, a z nej tenkým (subjektívny dojem) prepojený na N svorku. Napadá ma či práve v tej oblasti nebude spoločný problém aj pre elektroniku aj pre čerpadlo, keďže z toho čo viem, tak N je na kotly len pre tie dva veci, a práve tá oblasť blbne ...

Momentálne nie som doma, až budem doma tak na to pozriem. Len mi neide do hlavy, že to chvíľu ide, chvíľu nie. Iskriacé N by som dúfam poznal hneď.

Ak mi môžte poslať schému, ktorú by som mohol realizovať namiesto mojej doterajšej dosky, budem Vám veľmi vdačný. Ak tá schéma neobchádza ochrany kotla a ani termostat. A prídem len o postupné spínanie jednotlivých špirál, tak bez toho sa zatiaľ obídem

ĎAKUJEM
0

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10175
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Re: Kotol ProTherm - Transformator

Príspevok od používateľa 5ko » 06 Dec 2013, 16:18

Keď ti vyhodilo havarijný termostat aj po vypnutí izbovým termostatom, to znamená, že ti ostalo zalepené niektoré relé pre niektorú špirálu a hrial stále ďalej, kým ho nevypol havarijný.To sa bežne stáva .Musíš vyťahať všetky výstupné fastony pri relátkach a merať fázu na doske za relátkammi,či ostanú bez napätia aj po vypnutí termostatu.Doska celá ,podla výkonu,teda aj počtu relátok stála asi 120€,preto sme si vymysleli jednoduchú prerábku,aby mohol kotol bezpečne bežať,kým sa objedná a príde nová doska,a systém ani zákazník nezamrzol.Postnem to ale až ked prídem z roboty po 20,00 pretože neviem, či by si zo urobil bez schémy, len tak podla popisu.
Bude to zrozumitelnejšie aj pre ostatných.
Daj presný typ kotla.
PS. Ešte taká myšlienka,či sa náhodou nemôže stať, že sa nejako dostane druhá fáza /napr.cez špirály/ na primár trafa namiesto nuláku,v čase, ked je ten odpojený /HDO/, ale to musím vidieť schému a oživiť si to trochu, po troch rokoch. :wink: Ak to zapájal nejaký umelec môže tam byť hocičo.
0
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

Používateľov profilový obrázok
danhard
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3226
Dátum registrácie: 15 Apr 2009, 00:00
Bydlisko: Jesenice u Prahy
Vek: 68

Re: Kotol ProTherm - Transformator

Príspevok od používateľa danhard » 06 Dec 2013, 18:36

To tráfko asi není nijak jištěné, že ?

Kdy jsi naposledy čistil sítko na vstupu zpátečky ?
0
Naposledy upravil/-a danhard v 06 Dec 2013, 18:42, upravené celkom 1 krát.

Používateľov profilový obrázok
tetroda
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1254
Dátum registrácie: 22 Jan 2010, 00:00
Bydlisko: Sp. Stará Ves, Žilina
Vek: 31
Kontaktovať používateľa:

Re: Kotol ProTherm - Transformator

Príspevok od používateľa tetroda » 06 Dec 2013, 18:39

Máš asi na mysli túto dosku že? Alebo jej podobnú v počte relátok.
Ja tieto dosky tiež opravujem ocovi, a najčastejšie sú tam ako aj písal 5ko, prepálene kontakty relátok, a následne dioda a tranzistor prerazený. To žeby bolo trafko fuč som sa ja osobne ešte nestretol. Aj keď minule mi oco dal jednu dosku že je tam fuč relátko tak som mu povedal že nieje. Pozrel som sa zospodu a bolo tam milion aj kus studených spojov, prebehol som mu ich a doska dodnes funguje ako má bez prehrievania trafka.

5ko, tá prerábka ma celkom zaujíma :)
Prílohy
2013-12-06 18.33.52.jpg
0
je odveci, keď Vás chce niekto rozštvrtiť na tri polovice :D
zástanca osvecovania DPS (výroba DPS)
Teší ma, Matej :)
Ak chcete niečo z ebay.com alebo DX stači sa ozvať.

Používateľov profilový obrázok
tetroda
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1254
Dátum registrácie: 22 Jan 2010, 00:00
Bydlisko: Sp. Stará Ves, Žilina
Vek: 31
Kontaktovať používateľa:

Re: Kotol ProTherm - Transformator

Príspevok od používateľa tetroda » 06 Dec 2013, 18:50

Danhard, trafko je istene poistkou v primári. Je vidieť aj púzdro na tej foto čo som sem dal.
0
je odveci, keď Vás chce niekto rozštvrtiť na tri polovice :D
zástanca osvecovania DPS (výroba DPS)
Teší ma, Matej :)
Ak chcete niečo z ebay.com alebo DX stači sa ozvať.

Používateľov profilový obrázok
danhard
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3226
Dátum registrácie: 15 Apr 2009, 00:00
Bydlisko: Jesenice u Prahy
Vek: 68

Re: Kotol ProTherm - Transformator

Príspevok od používateľa danhard » 06 Dec 2013, 18:57

Hmm, pojistkou T 2A :lol:
0

navaras12
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 34
Dátum registrácie: 16 Feb 2010, 00:00
Vek: 44

Re: Kotol ProTherm - Transformator

Príspevok od používateľa navaras12 » 06 Dec 2013, 18:59

Kotol je ProTherm Raja 12k. Práve sa mi začína usadzovať v hlave myšlienka, že by to mohol byť prerušený N vodič v čase keď HDO vypne. Žiaľ nie som momentálne pri kotly, tak len dohadujem. Je to skutočne možné, že ak by sa "natvrdo" odpojil N vodič, tak automaticky je na trafku napätia vyššie ako 230V ? Je mi jasná teoria o združenom napätí, ale či je to aj v prípade toho môjho kotla práve tak.

Rele zlepené určite nie je (problém havarijnej poistky). Meral som ich, a aj keby bolo, tak keď vypne termostat tak vypína centrálny stýkač, takže relatko tak alebo tak nemá akú energiu prepustiť ďalej ...

Sitko na výstupe spiatočky ? nikdy, ako sa to robí ? --- to by mohla byť príčina tej stúpajúcej teploty po vypnutí že ?! ...
0

Používateľov profilový obrázok
tetroda
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1254
Dátum registrácie: 22 Jan 2010, 00:00
Bydlisko: Sp. Stará Ves, Žilina
Vek: 31
Kontaktovať používateľa:

Re: Kotol ProTherm - Transformator

Príspevok od používateľa tetroda » 06 Dec 2013, 19:08

http://www.intercom.sk/termekek/06270-1.jpg

Toto sitko, asi sa používa najčastejšie, môžeš mať však aj hocijaké iné. A spôsob čistenia jednoduchý, zastavíš 2 (gulové) ventily pred a za týmto sitkom, odkrútiš tu "maticu" vyčistíš, a zložíš speť.
0
je odveci, keď Vás chce niekto rozštvrtiť na tri polovice :D
zástanca osvecovania DPS (výroba DPS)
Teší ma, Matej :)
Ak chcete niečo z ebay.com alebo DX stači sa ozvať.

Používateľov profilový obrázok
danhard
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3226
Dátum registrácie: 15 Apr 2009, 00:00
Bydlisko: Jesenice u Prahy
Vek: 68

Re: Kotol ProTherm - Transformator

Príspevok od používateľa danhard » 06 Dec 2013, 19:20

Na vstupu zpátečky.
Měla by tam být pružná spojka (hadice) a kohout. A nad tím kohoutem spojka s velkou maticí do boku a pod ní je sítko proti sajarjtu co se vrací z potrubí.
Musíš vypnout a nechat trochu vychladnout kotel, zavřít oba ventily, co ho spojují s potrubím a vypustit tlak do odpadu. Nic moc neuteče, jen to pšoukne. Kotel a sítko musí být bez tlaku, jinak by na tebe expanzka vyhodila asi kýbl vody :D
No a pak povolíš tu matku do boku, vytáhneš sítko a vyčistíš, dobrej je starej zubní kartáček a propláchneš.
Dobrý je tam strčit tu zavírací matku zpátky, když se brbláš s tím sítkem, jinak ti může obsah kotle vybublat ven.
A pak sítko zase spátky, otevevřít ventily, někdy je zapotřebí připustit trochu vodu a může se tát, že se zavzdušní čerpadlo, tak odvzdušnit na ventilku nad ním.
Taky dobrý zkontrolovat expanzku, jestli má tlak.

Jestli jsou spirály na 230V, tak ti uhnilej nulák může způsobit pěknou paseku, zvlástě když bude ovládání na jiné, než první zapínané fázi.
0

navaras12
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 34
Dátum registrácie: 16 Feb 2010, 00:00
Vek: 44

Re: Kotol ProTherm - Transformator

Príspevok od používateľa navaras12 » 06 Dec 2013, 19:36

Vďaka chlapi, to sitko určite vyčistím. Už len čo teraz z tým zhoretým trafom
0

Používateľov profilový obrázok
danhard
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3226
Dátum registrácie: 15 Apr 2009, 00:00
Bydlisko: Jesenice u Prahy
Vek: 68

Re: Kotol ProTherm - Transformator

Príspevok od používateľa danhard » 06 Dec 2013, 19:39

Jištění malých traf je problematický, buď ta pojistka sama odchází, nebo nic neochrání.
Jak silná tam je ?
0

Používateľov profilový obrázok
tetroda
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1254
Dátum registrácie: 22 Jan 2010, 00:00
Bydlisko: Sp. Stará Ves, Žilina
Vek: 31
Kontaktovať používateľa:

Re: Kotol ProTherm - Transformator

Príspevok od používateľa tetroda » 06 Dec 2013, 19:42

vymeniť trafko, poriadne pocínovať všetky studené spoje a skúsiť ako to pôjde. A taktiež by som overil aj tie relátka.
0
je odveci, keď Vás chce niekto rozštvrtiť na tri polovice :D
zástanca osvecovania DPS (výroba DPS)
Teší ma, Matej :)
Ak chcete niečo z ebay.com alebo DX stači sa ozvať.

navaras12
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 34
Dátum registrácie: 16 Feb 2010, 00:00
Vek: 44

Re: Kotol ProTherm - Transformator

Príspevok od používateľa navaras12 » 06 Dec 2013, 20:08

Poistka je 1,6A. Tou to nebude. Vie tam byť taký silný skrat, že zhodí 3FB25A istič. Ide o to že ono to ide, hodinu ... dve ... a rozhodne sa nič nehreje ani nesmrdí. A potom odrazu sa spáli. Fakt mám silné podozrenie na chýbajúci N. Keď HDO je zopnuté, tak to ide, ak nie je, tak blbne. Len ma zaujíma, či je to realne, proste, či je to skutočne tak, že ak by som natvrdo odpojil N vodič, PE nechal zapojené, tak mám automaticky vyššie napatie proti faze.
Elektronika aj čerpadlo je napájané z jednej fázy, jediná možnosť je skutočne iba od špirály. Tá je však v čase odpojenia HDO odpojená. Dosku viem prepajkovať, no keďže nevyhadzuje poistky na sekundari, tak myslím že to ňou nebude. Myslím, že poistky tam sú 200mA.

Práve pozerám, že rezistor R1 je celý čierny, a jeden elektrolit je poriadne napučnetý. Myslíte že toto môže byť príčina alebo dôsledok ?
0

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10175
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Re: Kotol ProTherm - Transformator

Príspevok od používateľa 5ko » 06 Dec 2013, 21:08

Je tam nahromadených viac príčin.Jedna vec je prehrievanie kotla, s následným vypnutím HT,čo podla tvojich slov určite spôsobuje ten zanesený filter na spiatočke,nakolko si nezistil zalepený kontakt na relátku.
Podla Danharta to najdeš, ale pozor, tlak v expanzke sa meria pri vypustenom kotle,ináč nezistíš či je plná vody, alebo je tam dostatok vzduchu.Postup kontroly je taký, že vypneš kotol,zavrieš ventily ÚK pod kotlom ,otvoríš poistný ventil a spustíš vodu z kotla.
Manometer musí klesnúť na nulu.Potom odmeriaš manometrom z auta tlak na tom ventilku na expanzke a ak je nízky,dofúkaš pumpou na bicykel na tlak 0,8Bar,pri otvorenom poistnom ventile.Ak je voda v expanzke, tak musí vytiecť von.Potom napustíš cez napúšťací ventil vodu do kotla aby manometer vyšiel na prevádzkový tlak a otvoríš ventily pod kotlom,podla potreby dopustíš alebo vypustíš vodu aby si mal správny tlak.Odvzdušníš čerpadlo,zapneš kotol.
Schéma kotla je na kryte,alebo v príručke./aj na nete stránka Protherm/
Zhruba som to pozeral a tiež som názoru, že sa zrejme zvýši napätie na primári nejakou bludnou cestou z inej fázy ak sa natvrdo odpojí nulák.Skontroluj aj stykače, či neostáva niektorá fáza prilepená,a stretne sa s ovládacou ,ktorú stykjač neodpája.
Nemám teraz čas, lebo mám návštevu,takže až zajtra,ak dovtedy na to neprídeš niečo vymyslíme.
0
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok