dynamo na traktore nedobija.

Ak máte problém s elektronikou v aute a motorke, alebo proste chcete do auta a motorky niečo zapojiť

Moderátori: mirosne, Moderátori

misiacik
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 73
Dátum registrácie: 23 Máj 2018, 16:09

dynamo na traktore nedobija.

Príspevok od používateľa misiacik » 25 Apr 2022, 20:41

mam problem s dobijanim na traktore. dynamo som skusal podla navodu na YT, funguje. uhliky su OK. zapojene je to nasledovne.
hlavny vyvod z dynama D+ je zapojeny na regulator D/64. druhy vyvod (budenie) je zapojeny na regulator M. zo spinacej skrinky ide kabel na treti konektor regulatora R. dalej zo spinacej skrinky ide kabel do kontrolky dobijania, odtial kabel na D/64.
ked dam klucik do zapalovania, tak kontrolka dobijania svieti. ked dam prec ziarovku, tak nameram napatie 12.7V, na kably, ktore smeruje ku kontrolke od spinacej skrinky nameram 12,7V ale uz na druhom kably, ktory smeruje od kontrolky dobijania do regulatora na d/64 uz je napatie len 0,5V. na regulatora ked meram napatie, tak svorka R (ku ktorej ide kabel zo spinacky), tak ma 12,7V ale zvysne dve teda D/64 a M uz maju 0,5V. ked mam nastartovany ten vrak a meram napatie priamo na dyname, tak ukazuje 0,5V.

ospravedlnujem sa za neodborny slovnik, snazil som sa to popisat co najlepsie. aka moze byt chyba? regulator napatia? dakujem za rady.
0

Používateľov profilový obrázok
misocko
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4319
Dátum registrácie: 14 Jún 2009, 00:00
Vek: 47

Re: dynamo na traktore nedobija.

Príspevok od používateľa misocko » 25 Apr 2022, 21:19

daj typ "dynama" - je to fakt dynamo? regulatora
pripadne link na YT podla ktoreho si postupoval
0

misiacik
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 73
Dátum registrácie: 23 Máj 2018, 16:09

Re: dynamo na traktore nedobija.

Príspevok od používateľa misiacik » 25 Apr 2022, 21:32

https://www.youtube.com/shorts/j52oWkA7uro[/youtube]
snad som to dobre vlozil. dynamo nie je ako vo videu, ja mam kontakt D+ zozadu. teraz uz je tma, tak to nejdem fotit, ma 4 uhliky dnu, povodne dynamo ake tam bolo.
regulator napatia ma 3 vyvody v tomto poradi M, D/64, R.
0

Ilija
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 306
Dátum registrácie: 25 Máj 2019, 11:59
Bydlisko: Srbsko

Re: dynamo na traktore nedobija.

Príspevok od používateľa Ilija » 25 Apr 2022, 23:04

Ak aj tvoje dinamo robí ako motor, tak bude asi problém v regulátore.
Daj foto všetkého.
0

Používateľov profilový obrázok
miroja
Power user
Power user
Príspevky: 2574
Dátum registrácie: 01 Feb 2010, 00:00
Bydlisko: stredny Liptov
Vek: 61

Re: dynamo na traktore nedobija.

Príspevok od používateľa miroja » 26 Apr 2022, 06:55

Moc o zariadeni zatial nevieme, no napriklad ak stroj dlhpo nebezal, dynamo sa mohlo aj odmagnetovat.
Daj sem fotky dynama, napis typ, fotky regulatora, typ. Predpokladam, ze regulator na dynamo je mechanicky. Kolko ma cievok?
0

Atlan
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1148
Dátum registrácie: 01 Feb 2008, 00:00
Bydlisko: Kosice okolie

Re: dynamo na traktore nedobija.

Príspevok od používateľa Atlan » 26 Apr 2022, 12:11

Vymen to za alternator a vybavene.

Druha moznost, nastuduj si ako funguje regulacne rele dynama. Mas 2 alebo 3 cievkove?

Cez net to bude na dlhsie.
0

misiacik
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 73
Dátum registrácie: 23 Máj 2018, 16:09

Re: dynamo na traktore nedobija.

Príspevok od používateľa misiacik » 26 Apr 2022, 12:35

pridal som fotky. dynamo je na malotraktor tz 4k 14. zozadu je hlavny vyvod (ten je pripojeny na regler D/64). regulator je ten ako na fotkach, skusal som aj druhy, vysledok je rovnaky. este jedno meranie. ked odpojim kabel medzi kontrolkou dobijania a reglerom D/64, tak vtedy mi na vystupe ukaze napatie 12,7V. ked to spojim s reglerom, tak vtedy klesne napatie na 0.5V.

skusal som aj ine dynamo, dal som tam iny alternator a vymenil regler k alternatoru, poprehadzoval kable ako maju byt, ked sa meni alternator za dynamo a stale nedobijalo, tak som dal zase to dynamo, je tam lepsie uchytenie.
Prílohy
dynamo.jpg
regler.jpg
regler2.jpg
0

Ilija
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 306
Dátum registrácie: 25 Máj 2019, 11:59
Bydlisko: Srbsko

Re: dynamo na traktore nedobija.

Príspevok od používateľa Ilija » 26 Apr 2022, 12:46

Uch, uch, uch, tak to nič nespravíme.... "všetko" si skúsil, a nič nedostal... To už bez odborníka nepojde.
Keď si už skúšal to s alternátorom, tak ho daj tam zase (samozrejme preverený na 100%) a daj niekomu žeby ti tie drvôty poviazal jak treba, a preveril to.

A ešte : si istý že na regleri na B máš napetie a prúd s baterky? V miernom stave pripoj tam silnejšiu žiarovku, žeby si bol istý.
0

misiacik
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 73
Dátum registrácie: 23 Máj 2018, 16:09

Re: dynamo na traktore nedobija.

Príspevok od používateľa misiacik » 26 Apr 2022, 13:36

viem, ze to bez odbornika nepojde a prave preto sa pytam tu, lebo velakrat mi tu dobre poradili.
0

Používateľov profilový obrázok
Miko6005
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 108
Dátum registrácie: 15 Dec 2018, 00:35

Re: dynamo na traktore nedobija.

Príspevok od používateľa Miko6005 » 26 Apr 2022, 15:56

Tak zapoj aspon jednu ziarovku /mozes aj dva/ H4 vlakna spolu /115w/ jeden koniec na D+ dynama druhy na kostru. Motor cca na 2500 otacok a zmeraj napatie medzy D+ a kostrou ked su pripojene ziarovky. To dynamo musis odskusat v zatazi inak sa bude tazko radit co je zle, podla toho videa to nieco napovie ale...
0
Nuclear battery for electric cars !!!

misiacik
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 73
Dátum registrácie: 23 Máj 2018, 16:09

Re: dynamo na traktore nedobija.

Príspevok od používateľa misiacik » 26 Apr 2022, 16:06

keď merám napatie priamo na dyname, tak ukazuje presne to iste napatie, ktore nameram medzi kontrolkou nabijania a reglerom, teda 0.5V...
0

Používateľov profilový obrázok
Miko6005
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 108
Dátum registrácie: 15 Dec 2018, 00:35

Re: dynamo na traktore nedobija.

Príspevok od používateľa Miko6005 » 26 Apr 2022, 16:25

no, tak to dynamo nefunguje a je na vymenu, nakoko dynamo nepotrebuje budenie ani nic ine k svojej funkcii.
0
Nuclear battery for electric cars !!!

Používateľov profilový obrázok
enigma
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2508
Dátum registrácie: 24 Dec 2011, 15:21
Bydlisko: Nitra

Re: dynamo na traktore nedobija.

Príspevok od používateľa enigma » 26 Apr 2022, 17:30

alternátor si pripájal na tento regler čo máš na fotke ? prečo ? alternátor má regler na sebe , nepotrebuje externý ( jedine že by si použil škodovácky ( 105 / 120 ))
0

misiacik
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 73
Dátum registrácie: 23 Máj 2018, 16:09

Re: dynamo na traktore nedobija.

Príspevok od používateľa misiacik » 26 Apr 2022, 18:07

nie, to som pisal vyssie, ze ked som tam daval alternator, tak som pripajal iny regler so 4 konektormi a tam som aj kable prehadzoval, lebo z dynama ide silovy kabel na regulator a z alternatora ide na plus pol baterie (starter) a aj zo spinacej skrinky tam idu inac kable.

mne ani tie napatia nesedia. ved aj keby je dynamo chybne, tak predsa medzi kontrolkou nabijania a reglerom by mi neukazovalo napatie 0.5V.

problem je, ze ja neviem inac skontrolovat dynamo, len tak ako v tom videu. uhliky su tiez dobre. mam este jedno dynamo, ale to ma oba vyvody zboku a ked som ho rozobral, tak tam boli len 2 uhliky, ale ani s tym druhym to neslo.
0

Používateľov profilový obrázok
misocko
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4319
Dátum registrácie: 14 Jún 2009, 00:00
Vek: 47

Re: dynamo na traktore nedobija.

Príspevok od používateľa misocko » 26 Apr 2022, 19:34

1. je mozne ze mas dynamo s minusovym budenim
2. nepises voci comu merias - vzdy meraj voci kostre , nech sa chapeme

jednoduchy test
- vsetko zapoj
- odpoj kabel od budenia dynama
- zapni "zapalovanie" (motor nebezi)
- odmeraj (stale voči kostre) napetie na budiacom kabli
- odmeraj napetie na budeni dynama
ak su napetia cca rovnake, mas nespravny regulator...
0

misiacik
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 73
Dátum registrácie: 23 Máj 2018, 16:09

Re: dynamo na traktore nedobija.

Príspevok od používateľa misiacik » 26 Apr 2022, 20:02

meram samozrejme voči kostre, az take trdlo nie som. odpojil som kabel od budenia a obe merania su cca 0.5V. aj budenie dynama voci kostre, aj kabel budenia ma 0.5V. teda chybný regulator? ale mam dva, na oboch su tie iste hodnoty.

ako mozem pomerat regulator aj mimo traktora a bez dynama len s multimetrom a baterkou pripadne? zatial vsetkemu co mi tu pisete rozumiem a viem, ze sa dost prisposobujete slovnikom mojim schopnostiam, aby som to zvladol :)
0

Používateľov profilový obrázok
misocko
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4319
Dátum registrácie: 14 Jún 2009, 00:00
Vek: 47

Re: dynamo na traktore nedobija.

Príspevok od používateľa misocko » 26 Apr 2022, 20:50

mas to cele ukostrene?
ak ano , tak regler musi davat na M svorke 12V (napetie baterky) , ked nedava je bud zly alebo urceny pre dynama ktore vyzaduju - regulaciu
rozober (daj dole kryt) jeden regler a pofot
0

misiacik
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 73
Dátum registrácie: 23 Máj 2018, 16:09

Re: dynamo na traktore nedobija.

Príspevok od používateľa misiacik » 26 Apr 2022, 21:01

regler je na obrazku vyssie, zadna cast ako to vyzera. na M mam napatie tych 0.5V, aj na D/64 je 0,5V a napatie 12.7 na reglery je na svorke R, ktora je prepojena so spinacou skrinkou.
ukostrene to je dobre, som bol teraz s baterkou na to pozerat.
0

misiacik
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 73
Dátum registrácie: 23 Máj 2018, 16:09

Re: dynamo na traktore nedobija.

Príspevok od používateľa misiacik » 27 Apr 2022, 21:43

ospravedlnujem sa, mne az teraz doslo, ze vy ste chceli vnutro a nie zadnu stranu. regulator vyzera dnu takto. ale ja tam nevidim nic, co by bolo zoxidovane, prepalene atd. dnes som skusil este dalsi regulator a vysledok stale rovnaky...
Prílohy
regulator1.jpg
regulator2.jpg
regulator3.jpg
0

Atlan
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1148
Dátum registrácie: 01 Feb 2008, 00:00
Bydlisko: Kosice okolie

Re: dynamo na traktore nedobija.

Príspevok od používateľa Atlan » 27 Apr 2022, 22:43

Zapoj to, nastartuj a zatlac kotvu cievky co je celkom v pravo. Malo by zacat nabijat (alebo sa zadymi :D)
0

Napísať odpoveď