opäť osvitka

Pochváľte sa ostatným čo zaujímave ste vyrobili alebo práve vyrábate!

Moderátori: psichac, Moderátori

mato3000
Power user
Power user
Príspevky: 9767
Dátum registrácie: 04 Jan 2009, 00:00
Bydlisko: BA

opäť osvitka

Príspevok od používateľa mato3000 » 29 Mar 2011, 22:25

No tak konečne som dorobil svoju novú OSVITKU UV na DPS. Niekedy v novembri ma Boraicho požiadal o nejaké zrkadlá zo starého skeneru, tak som ho vykuchal a skôr ako som vyhodil obal, tak som dostal nápad, že si do neho spravím novú osvitku. Doteraz som používal 30rokov staré horské slnko s Hg 125W a ako stojan kryt z PC. S Boraichom sme sa dohodli, že ja spravím program a on navrhne DPS. Malo to byť čo najjednoduchšie, ale určite to poznáte, začne sa a potom sa len pridáva a pridáva ..... a tak vznikol obslužný program s 10 predvoľbami a 6 možnosťami nadstavenia, niekoľkými druhmi zvuku, RESETom pôvodných hodnôt a pod.

Osvitka sa skladá z 8 trubíc UV 8W ( NARVA )SYLVANIA. Tieto sú namontované na najjednoduchších bez obalových svetlách s Al odrazom. Kúpil som ich v HORNBACHU tuším jednu za cca 6E a bola k tomu aj trubica, ktorú som venoval otcovi na osvetlenie v pivnici. Tieto svetlá sa dajú spájať medzi sebou a každé má v sebe už elektroniku, takže som si to hodne uľahčil.

Ako procesor sme použili PIC 16F876A, ktorých mám doma ešte nevyužitých zopár .

Ďalej klasický LCD 16x2, ale v mojom prípade to bola trošku prekvapenie, lebo objednané som mal - 5ks modrý s bielym podsvietením. Z tej objednávky mi ostal len tento posledný. Keď som ho zaletoval tak sa z modrého vykľul červený s červeným podsvietením, teda vlastne fialový s červeným podsvietením a ešte sa aj divne správa. Ale je**ť na to, hlavne že ide.

Na začiatku sme mali s Boraichom dlhú debatu ohľadom tlačítok ovládania, on ich chcel 5 a ja čo najmenej. Nakoniec sme sa dohodli na troch. Našťastie mi náhodou prezradil, že existuje enkóder a aj v prevedení s tlačítkom. Tak vznikla konečná verzia jedno tlačítko + enkóder.

Ako teplotné čidlo je použitá DS18B20 s možnosťou odstavenia , v prípade že sa nepoužije

Ďalšia dôležitá súčasť sú ventilátory. Keďže ja robím aj MASKU a tá trvá 25 min resp 60 min, tak som musel osvitku vybaviť vhodným chladením, napriek tomu že tie trubice neprodukujú ani zďaleka toľko tepla ako 125W Hg výbojka. Pri 60min osvite sa to zahreje na cca 45 – 50 °C a to pri riadenom chladení. Takže bez chladenia by sa to asi roztopilo.
Ako posledné spomeniem červené podsvietenie, ktoré sa zapne po otvorené krytu osvitky a zároveň sa vypne osvit, kvôli ochrane očí. Avšak po otvorení sa preruší osvit a musí sa spustiť od začiatku. Použil som 2x32 červených vysokosvietivých LED a sú ovládané PWM.

Hlavnú DPS navrhol Boraicho a ja som ju len vyleptal a osadil. Dalšie prídavné sme navrhovali spolu, kôli rozmerom aby mi presne pasovali.

Trochu ma štve rámik LCD, keďže som objednával už asi tri druhy a ani jeden mi nesedí, tak som to vyriešil AL páskou. Neni to moc pekné ale funkčné. A tiež lepidlo na použité na uchytenie PCB na kryte, žial nemal som po ruke iné, ktoré by vydržalo tú teplotu, ale aj tak to bude zakryté.

Funkcie:
- po naprogramovaní si program automaticky načíta prednastavené hodnoty a uloží ich do EEPROM , po druhom spustení a správnom obsahu EEPROM je tento krok vynechaný
hlavná slučka ( čo najjednoduchšie spustenie posledne použitého osvitu)
- pripraví sa na osvit s nastaveným resp posledným použitým časom
- jedným stlačením môže začať nastavený osvit
- nadstavený osvit je možno meniť a potvrdením sa začne osvecovať
MENU a nastavenia
- 9 predvolených časov podľa použitých fotocitlivých materiálov s možnosťou úpravy času podľa potreby, tento čas ostane uložený v EEPROM
- Žhavenie v prípade použitia halogénu, alebo Hg trubice

- 6 nastavení 1 tepelné čidlo – regulácia chladenia cez PWM plynulo podla teploty
2 chladenie – chladenie bez tepelného čidla ida na 90% PWM bez regulácie
3 pomocné osvetlenie – červené LED podsvietenie riadené PWM
4 žhavenie – žhavenie halogénu príp Hg výbojka
5 zvuk – vypnutie/zapnutie zvuku
6 RESET – nastaví pôvodné hodnoty a časy všetkých MENU

Ešte k tomu chladeniu, začína na 30°C a končí pri 90°C, kde sa všetko odstaví a zablokuje. Na LCD sa vypíše chyba prehriatia. Táto regulácia je PWM po jednotlivých krokoch podľa toho ako sa mení teplota, čiže pridáva aj uberá. To je kvôli tomu aby zbytočne ventilátory nehučali keď netreba.
Osvitka má vstavaný konektor na programovanie a je možno debuggácie a programovania bez rozoberania.

Program ešte neni úplne dokončený, ešte do neho vložím stopky na meranie nadstaveného času, ale to až bude čas.

ďalšie fotky : https://picasaweb.google.com/1100948644 ... 58/2932011#

video: https://www.youtube.com/watch?v=t8RmWeEUQ7I
Prílohy
DSC09588x.jpg
DSC09564x.jpg
DSC09682x.jpg
DSC09741x.jpg
0
Naposledy upravil/-a mato3000 v 14 Mar 2012, 23:09, upravené celkom 1 krát.

Používateľov profilový obrázok
boraicho
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 12406
Dátum registrácie: 03 Feb 2007, 00:00
Bydlisko: Prešov
Vek: 35
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa boraicho » 29 Mar 2011, 22:38

Perfektne plošaky :D :wink:
0
"Aj nevinne vyzerajúca súčiastka, môže byť príčinou nefunkčnosti zariadenia a tou kondenzator 100% je"
3D REBEL II + PLA + PETG
CNC 1810 na DPS

mato3000
Power user
Power user
Príspevky: 9767
Dátum registrácie: 04 Jan 2009, 00:00
Bydlisko: BA

Príspevok od používateľa mato3000 » 29 Mar 2011, 22:41

sú ti povedomé 8)
0

pin
Power user
Power user
Príspevky: 2370
Dátum registrácie: 09 Máj 2009, 00:00

Príspevok od používateľa pin » 29 Mar 2011, 22:44

No, asi ste vydarená dvojica (bez irónie!). :)
0

Používateľov profilový obrázok
randal
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1290
Dátum registrácie: 11 Jan 2010, 00:00
Bydlisko: vk
Vek: 46

Príspevok od používateľa randal » 29 Mar 2011, 22:52

Ježiškove husličky toľko patálie okolo jednej osvitky, ale necháp ma zle je to veľmi pekne spravené a zaslúži(te) si K.
0
naj film: Vykúpenie z väznice Shawshank, Zelená míľa
naj herec: Gary Oldman
naj herečka: Helena Bonham Carter
naj športovec: Valentino Rossi
naj hudba: AC/DC
naj spisovateľ: Stephen King
naj kniha: Vrece kostí , Cintorín zvieratiek, 1408

mato3000
Power user
Power user
Príspevky: 9767
Dátum registrácie: 04 Jan 2009, 00:00
Bydlisko: BA

Príspevok od používateľa mato3000 » 29 Mar 2011, 22:55

no nebolo to až také zlé, hlavne poskladané som to mal rýchlo, šak to tak aj vyzerá :oops: , trošku viac roboty bolo s tým programom, keďže to je univerzálny program na viacero osvitiek, teda ak Boraicho dokončí tú svoju :D
0

neznámy2

Príspevok od používateľa neznámy2 » 29 Mar 2011, 23:26

Veµmi pekné a praktické ! Tie¾ tu mám jeden skener od Zdena, raz nadijde jeho èas...

Obaja K+.

E¹te by ma zaujímalo ako robí¹ tú masku, u¾ som to videl u Washu- ho, je to nejako moc zlo¾ité ?

Používateľov profilový obrázok
Washu
Power user
Power user
Príspevky: 4521
Dátum registrácie: 15 Apr 2010, 00:00
Bydlisko: Multiverse
Vek: -1998
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa Washu » 30 Mar 2011, 00:41

Pekna osvitka pacia sa mi tie reflektory a to ze si dal dostatocne vykonne zdroje svetla.
Dost ma prekvapuje ze sa ti to tak prehrieva. Mam nainstalovanych 6x18W (108W) co je viac nez 2x tolko co ty. Trubice mam 6cm od plosaka. Nemozem povedat ze je studeny ale isto nema 40C, mozno maximalne 30 aj to som nadhodnotil. Chladenie zabezpecuje 2x 80mm ventilator na 12V ale napajany znizenym napatim, nebolo treba az taky prietok vzduchu. Umiestnene su tak ze prud vzduchu prechadze madzi plosamom a trubicami, jeden ventilator vhana vzduch dnu a druhy vysava von.
0
It doesn't matter how beautiful your theory is, it doesn't matter how smart you are. If it doesn't agree with experiment, it's wrong
(Richard Feynman)

Používateľov profilový obrázok
tetroda
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1254
Dátum registrácie: 22 Jan 2010, 00:00
Bydlisko: Sp. Stará Ves, Žilina
Vek: 31
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa tetroda » 30 Mar 2011, 07:53

Pekné, ako sa robí tá nepájivka? K+
0
je odveci, keď Vás chce niekto rozštvrtiť na tri polovice :D
zástanca osvecovania DPS (výroba DPS)
Teší ma, Matej :)
Ak chcete niečo z ebay.com alebo DX stači sa ozvať.

mato3000
Power user
Power user
Príspevky: 9767
Dátum registrácie: 04 Jan 2009, 00:00
Bydlisko: BA

Príspevok od používateľa mato3000 » 30 Mar 2011, 14:38

k tej maske, sľúbil som už viac krát, že sem hodím postup, dokonca to mám aj pofotené možno to sem dnes napíšem.

Wasu, možno tá teplota je spôsobená reguláciou tých ventilátorov, pri 30°C idú ledva, ledva a potom sa dosiahne reguláciou nejaká rovnováha, keďže tak funguje tá PWM regulácia. sa mi ju nechcelo moc upravovať, a tak som použil celú rutinu z mojeho iného prijektu, kde išlo o to aby bol ventilátor čo najtichšie.
0

neznamy

Príspevok od používateľa neznamy » 30 Mar 2011, 15:02

vyzerá to dobre, ten červený displej som chcel tiež kúpiť,ale za jeho cenu som radšej kúpil 3 modré :)


trošku gýčové to podsvietenie ale OK

aaa,vidím že tavné lepidlo nesmie chýbať ;)

keď si to tak rátam, dosť drahá záležitosť - 8 svietidiel za 6E a ešte 8 trubíc (nech 5E každá)

ja by som chcel použiť 4 , buď rovné,alebo tie do U . to by malo stačiť nie ? a elektrický predradník od danyka zo žiariviek

Používateľov profilový obrázok
Washu
Power user
Power user
Príspevky: 4521
Dátum registrácie: 15 Apr 2010, 00:00
Bydlisko: Multiverse
Vek: -1998
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa Washu » 30 Mar 2011, 17:45

right13 napísal:keď si to tak rátam, dosť drahá záležitosť - 8 svietidiel za 6E a ešte 8 trubíc (nech 5E každá)
Draha!? Pozri si kolko stoja osvitky a pochopis co znamena draha.
Vzhladom na parametre je to jedno z naj rieseni za este priatelnu cenu.
0
It doesn't matter how beautiful your theory is, it doesn't matter how smart you are. If it doesn't agree with experiment, it's wrong
(Richard Feynman)

mato3000
Power user
Power user
Príspevky: 9767
Dátum registrácie: 04 Jan 2009, 00:00
Bydlisko: BA

Príspevok od používateľa mato3000 » 30 Mar 2011, 18:28

right13 napísal:
trošku gýčové to podsvietenie ale OK

aaa,vidím že tavné lepidlo nesmie chýbať ;)
no červené podsvietenie je kôli vlnovej dĺžke, je najďalej od UV

neni to tavné lepidlo ( kôli teplote aj viac ako 50°C), ale lepidlo na sklo, iné som nemal. a aj to bolo spolovice zaschnuté, preto je to také divné


inak k tej cene, presne ako vraví Washu - kukni na takú originálnu osvitku a bude ti to jasné

//Automatické spojenie príspevkov. Pridané po 1 minúte:

http://www.tme.eu/sk/katalog/#cleanPara ... _szukaj%3D+

//Automatické spojenie príspevkov. Pridané po 2 minútach:

washu jedna otázočka, ten skener mal biely plast na spodku krytu, neni lepšie dať tmavý, aby neodrážal UV späť, ale aby ho zachytil ?
0

neznamy

Príspevok od používateľa neznamy » 30 Mar 2011, 18:50

aha, to som nevedel :) tak sorry

Používateľov profilový obrázok
Washu
Power user
Power user
Príspevky: 4521
Dátum registrácie: 15 Apr 2010, 00:00
Bydlisko: Multiverse
Vek: -1998
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa Washu » 30 Mar 2011, 20:51

mato3000 napísal: washu jedna otázočka, ten skener mal biely plast na spodku krytu, neni lepšie dať tmavý, aby neodrážal UV späť, ale aby ho zachytil ?
Myslim ze na tom tolko nezalezi, nic s tym nepokazis ale nepredpokladam ze to bude mat pozorovatelny prinos. Dolezitejsi je kvalitny pritlak filmu na plosak. Toto su uz len drobnosti.
0
It doesn't matter how beautiful your theory is, it doesn't matter how smart you are. If it doesn't agree with experiment, it's wrong
(Richard Feynman)

Používateľov profilový obrázok
termixnator
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 806
Dátum registrácie: 18 Jan 2010, 00:00
Bydlisko: PRAHA
Vek: 31
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa termixnator » 29 Máj 2011, 21:52

cus mas peknou osvitku inspiroval si me dostal se kemne taky jeden ten samej skener trubice pouziju jen 4kousky a chtel se mse zeptat jak dlouho osvicujes plosnak :) a hlavne jestli uz si dal dohromady nakej ten navod na tu luxusni masku :) predem dik
0

mato3000
Power user
Power user
Príspevky: 9767
Dátum registrácie: 04 Jan 2009, 00:00
Bydlisko: BA

Príspevok od používateľa mato3000 » 29 Máj 2011, 22:06

http://svetelektro.com/modules.php?name ... ic&t=19012


dĺžku osvitu si musíš odskúšať sám podľa svojej osvitky
0

Používateľov profilový obrázok
termixnator
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 806
Dátum registrácie: 18 Jan 2010, 00:00
Bydlisko: PRAHA
Vek: 31
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa termixnator » 30 Máj 2011, 15:34

OK dik uz sem si koupl 4 trubice tak uvidim :)
0

Používateľov profilový obrázok
Drakoush
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 10964
Dátum registrácie: 07 Feb 2012, 23:22
Bydlisko: Nitra
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: opäť osvitka

Príspevok od používateľa Drakoush » 14 Mar 2012, 21:07

Hmm, tak toto s mojou porovnávať nemôžem, tá má mikroprocesor s ľudskou logikou, dá sa navoliť akýkoľvek program, aj zmeniť výkon osvitu ;)
0
Odkupujem zaujímavé meracie prístroje. Ponuky mailom alebo SS.

mato3000
Power user
Power user
Príspevky: 9767
Dátum registrácie: 04 Jan 2009, 00:00
Bydlisko: BA

Re: opäť osvitka

Príspevok od používateľa mato3000 » 14 Mar 2012, 21:15

? nechápem akože tá tvoja má mikroprocesor ?
0

Napísať odpoveď