Termostat na liaheň

Si začinajúci elektronik? Tak táto rubrika je určená práve tebe.

Moderátori: mirosne, Moderátori

nickairsoft

Termostat na liaheň

Príspevok od používateľa nickairsoft » 31 Okt 2012, 20:00

Ahojte, prosím Vás mohli by ste mi poradiť aký termostat by som si mal kúpiť do liahne na vajcia hydiny? Potreboval by som tam udržať teplotu ccA 38 stupňov za pomoci žiarovky... Môžte mi poradiť nejaký termostat a plus ako to zapojiť so žiarovkou ? za rady vopred dik...

Používateľov profilový obrázok
jenda23
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5779
Dátum registrácie: 27 Jún 2008, 00:00
Bydlisko: Česká Třebová
Vek: 33
Kontaktovať používateľa:

Re: Termostat na liaheň

Príspevok od používateľa jenda23 » 31 Okt 2012, 20:18

Ahoj líheň jsem dělal z mikrovlnky, termostat jsem použil nějakej německej na PT100, prvně jsme měl strach jelikož teplota cestuje o +-2,5°C. Ale už přes rok úspěšně líhnem perličky, slépky, husy, kachny, i japonský křepelky. Žárovky jsem volil 15W/230V (i když by to nemělo bejt) a umístil je vždy dvě od sebe ve třech řadách tak aby teplo bylo rovnoměrně vyzařovaný. Vzdálenost od žárovek je cca 10cm. Při moc silnej žárovce dojde k přílišnýmu ohřátí líhnutých vajec. Jakou máš líheň s auto obracením nebo manuálos? Jinak do líhně mám umístěnej ventilátor a misku s vodou aby docházelo k provlhčování vzduchu a jeho kolování.

PS jinak čidlo teploty doporučuju umístit ve výčce půlky vajec
0
Lokomotiva je jako žena.Je jich stovky typů a každej z nich je jinej,každá z nich je svým způsobem krásná.Když jí chceš aspoň trochu poznat jsou to stovky hodin času.Nejde s ní být aniž bys jí bezmezně miloval,je nemožný jí znát do poslední skulinky

nickairsoft

Re: Termostat na liaheň

Príspevok od používateľa nickairsoft » 31 Okt 2012, 20:31

ja momentálne rozmýšľam o stavbe liahne z polystyrénu... aký by si mi odporučil termostat? a ako ho zapojiť k žiarovke?

Používateľov profilový obrázok
jenda23
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5779
Dátum registrácie: 27 Jún 2008, 00:00
Bydlisko: Česká Třebová
Vek: 33
Kontaktovať používateľa:

Re: Termostat na liaheň

Príspevok od používateľa jenda23 » 31 Okt 2012, 20:45

Termostat vol nějakej programovatelnej digitál třebas je jich celá řada, a doporučil bych bednu ze dřeva a tu obložit zvenčí polystirenem dřevo pěkně stabilizuje jak teplotu tak vlhkost která je pří klubání kuřete na svět velice důležitá. Žárovky zapojíš paralelně a budeš je ovládat spínacim kontaktem regulátoru
0
Lokomotiva je jako žena.Je jich stovky typů a každej z nich je jinej,každá z nich je svým způsobem krásná.Když jí chceš aspoň trochu poznat jsou to stovky hodin času.Nejde s ní být aniž bys jí bezmezně miloval,je nemožný jí znát do poslední skulinky

Dolfi
Power user
Power user
Príspevky: 11653
Dátum registrácie: 17 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: Prešporok (BA)
Vek: 71

Re: Termostat na liaheň

Príspevok od používateľa Dolfi » 31 Okt 2012, 21:07

jenda23 napísal: Žárovky zapojíš paralelně a budeš je ovládat spínacim kontaktem regulátoru
Já by som ich odporúčal zapojiť vždy dve a dve do série, potom paralelne, (napríklad 40 W). Budú viac "infra", nebudú tak svietiť do očí a vydržia "nekonečne dlho" ... :wink:
0
Druhotriedny nadriadený si nikdy nevyberie prvotriedneho ale treťotriedneho podriadeného.

Používateľov profilový obrázok
skorab
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 143
Dátum registrácie: 24 Mar 2011, 00:00
Bydlisko: Prešov
Vek: 60

Re: Termostat na liaheň

Príspevok od používateľa skorab » 31 Okt 2012, 22:00

skús toto.,Dolfi ma pravdu...
Prílohy
http://www.elektronikacz.borec.cz/Data/Digitalni%20termostat.htm
http://www.elektronikacz.borec.cz/Data/Digitalni%20termostat.htm
0

Dolfi
Power user
Power user
Príspevky: 11653
Dátum registrácie: 17 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: Prešporok (BA)
Vek: 71

Re: Termostat na liaheň

Príspevok od používateľa Dolfi » 31 Okt 2012, 22:42

Ak sa ti termostat nechce vyrábať, tak sa mi pozdáva tento modul: http://www.gme.sk/stavebnice-prostorovy ... -p759-727/ . Je to kompaktné, ľahko umiestniteľné, pekne čitateľné, má dostatočný rozsah a presnosť a relátko môže spínať priamo tie žiarovky. A napájať to môžeš nejakým 9 až 12 V adaptérom, ( http://www.gme.sk/napajeci-adaptery-sit ... -p751-519/ ).
0
Druhotriedny nadriadený si nikdy nevyberie prvotriedneho ale treťotriedneho podriadeného.

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok