Ako zistím vadný rozbehový kondenzátor ?

Si začinajúci elektronik? Tak táto rubrika je určená práve tebe.

Moderátori: mirosne, Moderátori

defqon1
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 98
Dátum registrácie: 08 Apr 2015, 22:38

Re: Ako zistím vadný rozbehový kondenzátor ?

Príspevok od používateľa defqon1 » 14 Apr 2015, 20:26

jak že nemá , síce ty si asi v živote nevidiel rozobratú klimu :D kompresor prave že musí mať na tie svoje tažke štarty
0

Používateľov profilový obrázok
Drakoush
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 10964
Dátum registrácie: 07 Feb 2012, 23:22
Bydlisko: Nitra
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: Ako zistím vadný rozbehový kondenzátor ?

Príspevok od používateľa Drakoush » 14 Apr 2015, 20:41

No Ty si troll...

Ad1, ak chceš urážať, doštuduj si to, máš pomýlené informácie.
Ad2, žiadny trojfázový motor, ani kompresor, dokonca ani v klíme, nemá rozbehový kondenzátor... Určenie zmyslu otáčania je dané smerom točenia magnetického poľa trojfázového obvodu.
Ad3, ten kondenzátor, alebo rozbehové relé tam nie je pre "ťažký štart", ale pre určenie zmyslu otáčania. A NACHÁDZA SA LEN U JEDNOFÁZOVÝCH MOTOROV. V trojfázovom ho môžeš hľadať aj mikroskopom, nájdeš veľké H a malé o.

Teraz otázka? Akým meracím zariadením disponuješ? Máš multimeter?
0
Odkupujem zaujímavé meracie prístroje. Ponuky mailom alebo SS.

defqon1
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 98
Dátum registrácie: 08 Apr 2015, 22:38

Re: Ako zistím vadný rozbehový kondenzátor ?

Príspevok od používateľa defqon1 » 14 Apr 2015, 20:46

áno mám multimeter , tak sa ospravedlnujem prepáč..
0

Používateľov profilový obrázok
Drakoush
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 10964
Dátum registrácie: 07 Feb 2012, 23:22
Bydlisko: Nitra
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: Ako zistím vadný rozbehový kondenzátor ?

Príspevok od používateľa Drakoush » 14 Apr 2015, 20:48

Fajn, prepni ma meranie odporu. Teraz pripoj kundenzátor (vybitý!). Hodnota odporu sa bude zväčšovať, až dosiahne nekonečný, alebo rádovo jednotky až desiatky MOhm, v závislosti d rozsahu meráka.
Otoč polaritu, opakuj meranie, musí sa udiať to isté.

A daj vedieť.
0
Odkupujem zaujímavé meracie prístroje. Ponuky mailom alebo SS.

mato3000
Power user
Power user
Príspevky: 9767
Dátum registrácie: 04 Jan 2009, 00:00
Bydlisko: BA

Re: Ako zisťím vadný rozbehový kondenzátor ?

Príspevok od používateľa mato3000 » 11 Máj 2015, 20:32

defqon1 napísal:a akoho ho treba vyprázdniť ?
úplne jednoducho, zhora je vrchnák, ten opatrne otvor a vysyp všetky elektróny, ale bacha, lebo sa ti rozutekajú po koberci a ostanú ti tam fľaky.


že mu vôbec radíte .... podla mňa si robí srandu, tu a aj v iných vláknach
0

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10149
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Re: Ako zistím vadný rozbehový kondenzátor ?

Príspevok od používateľa 5ko » 12 Máj 2015, 06:37

Aká otázka taká odpoveď, v tom má Drakouš pravdu, ale načo zbytočne rozvíjať tému, keď on je vďačný za každé písmenko, ale na tie svoje je skúpy. :wink:
Hlavne tu nafóre neplatí, že menej je viac,pretože čím menej info na začiatku, tým viac dezinfo potom.

Písal len o rozbehovom kondíku a ako ho zmerať, takže pokial sa jedná len o to ,stačí na to najlepšie rúčkový ohmmeter a dve merania s prepolovaním ako bolo spomenuté,akurát dnes už má málokto analogový avomet.
Kompresory používajú rozbehové kondíky,hlavne ked je pripojený na jednu fázu a má dve vinutia ako v chladničke,či práčke...
Roztočiť ručne je tiež OK,ale nejde to na uzavretých klimakompresoroch alebo čerpadlách...

mato... tebe dnes ide,poraď čo si si dal? tiež potrebujem zdvihnúť náladu:lol:
0
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

mato3000
Power user
Power user
Príspevky: 9767
Dátum registrácie: 04 Jan 2009, 00:00
Bydlisko: BA

Re: Ako zistím vadný rozbehový kondenzátor ?

Príspevok od používateľa mato3000 » 12 Máj 2015, 10:45

:D , tak ale keď to čítam, tak mám pocit, že som na úplne inom fóre ....

Podla mňa mu mala ísť rada, nech sa do toho nešpára ... a to isté aj v iných vláknach . Chápem človeka, čo sa chce niečo naučiť ale to musí daný človek aj prejaviť reálny záujem, teda spočiatku záujem o googl a pod. Potom úplne iným spôsobom voliť otázky. A nie že ráno vstanem a ejha idem sa vrtať do klímy šroubovákom, šak som macher. Vyprázdnim kondenzátor a šup ide sa na to ....

P.S. : uvedomili ste si niekto že on môže kľudne vyprázdniť kondenzačnú nádobu a potom pripojiť nabitý kondík k meráku ?????
0

Používateľov profilový obrázok
Drakoush
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 10964
Dátum registrácie: 07 Feb 2012, 23:22
Bydlisko: Nitra
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: Ako zistím vadný rozbehový kondenzátor ?

Príspevok od používateľa Drakoush » 12 Máj 2015, 11:56

V pravidlách je jasne uvedené, že fórum nepreberá zodpovednosť za skutky spáchané jeho členmi. Ak je niekto s prepáčením blb a chce silou mocou sa hrať na servisáka, nech sa hrá. Možno si potom na ARE uvedomí, že lepší nápad bol dať to do rúk skúsenému technikovi, čo aspoň vie, čo robí.

Myslíš, že keby si mu povedal nerob to, že to neurobí?
0
Odkupujem zaujímavé meracie prístroje. Ponuky mailom alebo SS.

mato3000
Power user
Power user
Príspevky: 9767
Dátum registrácie: 04 Jan 2009, 00:00
Bydlisko: BA

Re: Ako zistím vadný rozbehový kondenzátor ?

Príspevok od používateľa mato3000 » 12 Máj 2015, 12:21

No to je pravda, ale ak mu to povieš rázne a dobre ho zosmiešníš, tak je tu šanca že už nebude otravovať a aj šanca, že tomu nebude ďalej venovať. Zato ak mu radíte, tak je tu 100% šanca, že sa v tom vŕta.
0

Používateľov profilový obrázok
Jirka84
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2495
Dátum registrácie: 21 Mar 2012, 20:30
Bydlisko: kousek na sever od Olomouce
Vek: 73

Re: Ako zistím vadný rozbehový kondenzátor ?

Príspevok od používateľa Jirka84 » 12 Máj 2015, 13:20

Chlapi, je to stejné , jako vždy. Když Někdo nedokáže nic jiného, než se ptát, pak si nenajde ani křížovou svorku pro řadovou DIN svorku (nebo svokru?) - viz moje odpověď na MNOU zmíněné téma HNED VEDLE :wink:
PS kdo nechce, toho nedokopeš ani "do hrobu" :)


Pěkný den...
0
LAIK se DIVÍ, odborní žasne nad schopnostmi LAIKA...
...nejen tady jsi bastlíři doma... ...taky pro radost i poučení
Zábava pro naše polovičky - Církvice (Čáslav = ČR)
..mladí nedělají vždy , co se jim říká... :rock:

Používateľov profilový obrázok
Drakoush
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 10964
Dátum registrácie: 07 Feb 2012, 23:22
Bydlisko: Nitra
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: Ako zistím vadný rozbehový kondenzátor ?

Príspevok od používateľa Drakoush » 12 Máj 2015, 16:12

mato3000 napísal:No to je pravda, ale ak mu to povieš rázne a dobre ho zosmiešníš, tak je tu šanca že už nebude otravovať a aj šanca, že tomu nebude ďalej venovať. Zato ak mu radíte, tak je tu 100% šanca, že sa v tom vŕta.
Nebuď naivný, mne už tisícka ľudí kázala, aby som prestal fajčiť, bolo medzi nimi aj dievča, ktorú som ľúbil, rodičia, dobrý kamaráti... Prestal som až vtedy, keď som si to povedal ja a rovnako som potom začal znova.

Keď ho dobre zosmiešníš, vynadá nám, aká sme partia debilov (poznáme to tu už dôverne, nie?) a odíde plakať na iné fórum. Alebo odíde bez nadávok, ale určite by si neodoprel zakopať nás pod čiernu zem, aká je tu neochota a blá blá blá.

Človek si musí sám uvedomiť, čoho je schopný a na čo má silu/rozum. Ak to nevie, potom je akákoľvek rada prd platná, takáto osoba sa poučí až zo svojej chyby ;)
0
Odkupujem zaujímavé meracie prístroje. Ponuky mailom alebo SS.

mato3000
Power user
Power user
Príspevky: 9767
Dátum registrácie: 04 Jan 2009, 00:00
Bydlisko: BA

Re: Ako zistím vadný rozbehový kondenzátor ?

Príspevok od používateľa mato3000 » 12 Máj 2015, 16:48

preto si z neho treba robiť srandu, ak je hlúpy tak jeho vec, ale rozpisovať sa o niečo a pokúšať sa radiť v tomto prípade mi príde trochu scestné. Predsa ani 4 ročnému nebudeš vysvetľovať čo sa deje v spaľovacom priestore TDi motora a pri akom tlaku sa otvárajú trysky. Tak na čo sa tu niekto snaží rozumne odpovedať ? Žeby otázku 4 ročného tiež považoval za prejav pracovného záujmu ? O tom silno pochybujem ....
0

Používateľov profilový obrázok
xmilos
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3671
Dátum registrácie: 04 Máj 2011, 00:00
Bydlisko: Povazie

Re: Ako zistím vadný rozbehový kondenzátor ?

Príspevok od používateľa xmilos » 12 Máj 2015, 17:13

Drakoush napísal: Ad3, ten kondenzátor, alebo rozbehové relé tam nie je pre "ťažký štart", ale pre určenie zmyslu otáčania. A NACHÁDZA SA LEN U JEDNOFÁZOVÝCH MOTOROV. V trojfázovom ho môžeš hľadať aj mikroskopom, nájdeš veľké H a malé o.

:--) draku v tom navale emocii si to tak trosku poplietol.

V zapojeni 3 fazoveho motora do 1f siete kondenzator samozrejme najdes, mozna ho nenajdes v 1f. motore, ( napr. s pomocnym zavitom "nakratko" ) a mozno sa bude trosku inak volat.

K teme: ak mas este jeden dobry kond, pouzi porovnanie. Zapoj referencny ( dobry ) kondenzator do serie so ziarovkou a zapoj na AC 230V, zmeraj napatie na ziarovke. Vymen referencny kondenzator za ten, ktory chces zistit ( testovany ) a zase zmeraj napatie na ziarovke. Mno ak budu kondiky zhruba rovnake, nameras cca rovnake napatie.
0

Používateľov profilový obrázok
Drakoush
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 10964
Dátum registrácie: 07 Feb 2012, 23:22
Bydlisko: Nitra
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: Ako zistím vadný rozbehový kondenzátor ?

Príspevok od používateľa Drakoush » 12 Máj 2015, 17:37

Ak trojfázový motor je trojfázový z hľadiska konštrukcie, potom áno :-)
Ak z hľadiska napájania, potom nie. Záleží, kto si to ako vysvetlí, ale máš pravdu.
0
Odkupujem zaujímavé meracie prístroje. Ponuky mailom alebo SS.

sbf
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 409
Dátum registrácie: 28 Aug 2009, 00:00
Bydlisko: trencin

Re: Ako zistím vadný rozbehový kondenzátor ?

Príspevok od používateľa sbf » 16 Jan 2017, 20:06

dosiel mi novy cinsky rozbehovy kondenzator 450VAC/400uF na 1f motor.
pri zapojeni 20w ziarovky do serie a pripojeny na 230v zdroj nedrzi po odpojeni ziadne napatie.
namerany odpor mu vsak rastie.
je chybny? problem mam ze na motore vyhadzuje nieco istic.
0

Dolfi
Power user
Power user
Príspevky: 11657
Dátum registrácie: 17 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: Prešporok (BA)
Vek: 71

Re: Ako zistím vadný rozbehový kondenzátor ?

Príspevok od používateľa Dolfi » 16 Jan 2017, 21:36

Keď sa už pýtaš, tak aspoň daj všetky informácie, (aký motor, aký istič, prečo vymieňaš kondenzátor, ...) ?

Kondenzátor pripojený na striedavé napätie sa nemá prečo nabiť a držať napätie. Usmerni sieť diódou + ochranný odpor a kondík sa ti musí nabiť asi na 325 V a napätie musí držať. (Pozor na úraz elektrickým prúdom) !

Kondenzátor je v poriadku, ak ti ho ohmeter "nabije na nekonečný odpor". A pri prehodení polarity to isté, (prípadne ohmeter môže ísť až do mínus a potom až do plus nekonečna).
0
Druhotriedny nadriadený si nikdy nevyberie prvotriedneho ale treťotriedneho podriadeného.

sbf
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 409
Dátum registrácie: 28 Aug 2009, 00:00
Bydlisko: trencin

Re: Ako zistím vadný rozbehový kondenzátor ?

Príspevok od používateľa sbf » 17 Jan 2017, 08:33

Motor je 1-fazovy s rozbehovym kondenzatorom na pomocnom vinuti, ktore sa po roztoceni odpaja, kondik menim lebo tam bol slaby (len na 120v), zda sa mi ze ten stary kond mi kedysi zaiskril ked som ho nahodou skratoval srobovakom (tiez som si myslel ze sa nenabije)
0

Používateľov profilový obrázok
miroja
Power user
Power user
Príspevky: 2574
Dátum registrácie: 01 Feb 2010, 00:00
Bydlisko: stredny Liptov
Vek: 61

Re: Ako zistím vadný rozbehový kondenzátor ?

Príspevok od používateľa miroja » 17 Jan 2017, 11:51

Sietove napatie je sinusiovka, takze ak kondik odpojis v tom spravnom case ;-) , nejaky naboj na nom zostat moze. Zapoj tu ziarovku do serie s kondikom, vypocitaj na aky prud ti to ma ten kondik obmedzit a porovnaj s tym, aky prud cez tu 20W skutocne tecie. Vzhladom na kapacitu kondika asi bude lepsiie pouzit silnejsiu ziarovku, mal by som makat na niecom inom, nemam cas to pocitat. ;-)
0

Dolfi
Power user
Power user
Príspevky: 11657
Dátum registrácie: 17 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: Prešporok (BA)
Vek: 71

Re: Ako zistím vadný rozbehový kondenzátor ?

Príspevok od používateľa Dolfi » 17 Jan 2017, 12:52

Výkon motora a prúd ističa si aj tak nedal. Ťažká je to potom rada ...

Ak ti vyhodí istič, tak ten skrat na motore sa obyčajne dá zmerať aj ohmetrom.

Impedancia 400uF kondenzátora pre 50 Hz je Xc = 1/ (2.pí.f.C) = 8 Ohm, (ak som sa nesekol). Prúd cez samotný kondenzátor by bol čosi pod 30 A, dosť "konský".

Ak chceš odskúšať len funkčnosť motora, tak ho zapoj len na pracovnú fázu a roztoč ho ručne na hriadeli, (s rukavicou a pozor na perko, ak tam je).
0
Druhotriedny nadriadený si nikdy nevyberie prvotriedneho ale treťotriedneho podriadeného.

sbf
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 409
Dátum registrácie: 28 Aug 2009, 00:00
Bydlisko: trencin

Re: Ako zistím vadný rozbehový kondenzátor ?

Príspevok od používateľa sbf » 17 Jan 2017, 13:49

Na stitku 230VAC 15A 60Hz, istic je 24A, kedysi ten motor isiel ale jedneho dna zacal vyhadzovat istic, na oboch vinutiach nie je skrat, ani odpor voci kostre. pravda skusim ho roztocit
Edit: nakoniec tam bol skrat - prerazalo z vinutia na kovovu vrtulu na rotore (vzniklo asi opotrebenim loziska) ohmmetrom nemeratelne
0

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok