Zdroj s LM723 a VAR metrem

Môj výrobok - MINI

Moderátori: psichac, Moderátori

Používateľov profilový obrázok
Peťus
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3940
Dátum registrácie: 07 Mar 2009, 00:00
Bydlisko: Praha
Vek: 34
Kontaktovať používateľa:

Zdroj s LM723 a VAR metrem

Príspevok od používateľa Peťus » 04 Dec 2012, 22:20

Fotky tohoto zdroje neměly spatřit světlo nějakého webu, protože to není výrobek vhodný k uveřejnění. Ale vzhledem k tomu, že tu byla téma, kde byly připomínky, že se, především, mladí bastlíři bojí zveřejnit konstrukce, aby si netrhli ostudu, tak já ho sem dám i fotky s lehkým popisem.
Zdroj je LM723 s kterým mám 5 leté dobré zkušenosti
http://svetelektro.com/clanky/stabilizo ... a-202.html
a VA metr s měřením odporu
http://elfly.pl/ podle verze od http://paja-trb.cz/konstrukce/zdroj.html
to že zdroj nevypadá hezky vím, ale na druhou stranu s vrtačkou a lámacím nožem si myslím, že to není až tak špatné.
Zdroj byl dělaný před cca 2 roky kdy jsem nakoupil i krabici trafo a ostatní součástky. VAR metr jsem postavil minulý týden stejně jako upravil krabici a ostatní věci okolo.
Nedostatky:
-ošklivej vzhled
-malý chladič pro výk. trand
-kablovačka (nemohl jsem je všechny dát dohromady, protože by nebyli tak poddajný, abych je mohl "uklidit", ty co šli, jsou spolu)
-špatné výkonové odpory (nebudu dělat objednávku kvůli 2 odporům)
Tohle není výrobek s kterým bych se chtěl chlubit (opravdu není s čím), ale třeba sem začnou dávat výrobky (i když ne dokonalé) ostatní bastlíři (jen sem nedávejte, prosím, zesilovače :-D ) . Třeba pro mě to bude inspirace co postavit v budoucnu...
Tak to je asi všechno a teď ty fotky...
Prílohy
DSCF1857-zmena.JPG
DSCF1856-zmena.JPG
DSCF1855-zmena.JPG
DSCF1849-zmena.JPG
DSCF1839-zmena.JPG
deska.JPG
0
https://chiptron.cz - novinky ze světa elektro (Arduino, Raspberry Pi, STM32, ESP8266, ESP32,...)

c1602
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 258
Dátum registrácie: 06 Okt 2012, 18:36
Bydlisko: PN, HC
Vek: 28

Re: Zdroj s LM723 a VAR metrem

Príspevok od používateľa c1602 » 04 Dec 2012, 22:30

Takto sa má začínať, nie zosilňovače za 300E s laserovanými panelmi zlatou káblovačkou a úplne profi vyhotovením.
Ale toto by som povedal je už nebezpečné.
0

Používateľov profilový obrázok
frei
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 786
Dátum registrácie: 08 Feb 2010, 00:00
Bydlisko: Smižany
Vek: 31
Kontaktovať používateľa:

Re: Zdroj s LM723 a VAR metrem

Príspevok od používateľa frei » 04 Dec 2012, 22:39

Podľa mňa to celkom ujde. Keď mam povedať pravdu ja plošaky kreslim len rukov. Je to jednoduche a rychle. Osvitku doma nemam a stale sa k tomu niejako neviem dokopať.
0

Používateľov profilový obrázok
MiSCHo_20
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 775
Dátum registrácie: 23 Sep 2010, 00:00
Bydlisko: Zvolen
Vek: 32

Re: Zdroj s LM723 a VAR metrem

Príspevok od používateľa MiSCHo_20 » 04 Dec 2012, 22:40

Kde si zohnal na ten displey tú diodu D2 SK310A, BSS138 a aj IO 7805 a aj tantal lebo tento zobrazovač aj ja robím len neviem zohnať niektoré súčiastky... alebo si ich zamieňal za niečo inakšie ?
0

Používateľov profilový obrázok
Peťus
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3940
Dátum registrácie: 07 Mar 2009, 00:00
Bydlisko: Praha
Vek: 34
Kontaktovať používateľa:

Re: Zdroj s LM723 a VAR metrem

Príspevok od používateľa Peťus » 04 Dec 2012, 22:52

MiSCHo_20 napísal:Kde si zohnal na ten displey tú diodu D2 SK310A, BSS138 a aj IO 7805 a aj tantal lebo tento zobrazovač aj ja robím len neviem zohnať niektoré súčiastky... alebo si ich zamieňal za niečo inakšie ?
bss138,7805 v smd v gme.cz
sk310a ... tak nenajdu, myslím, že jsem to kupoval v ges.cz nějaký ekvivalent, ale jaký nevím...
display soselectronic.cz (první a od té doby poslední objednávka = nebyli tenkrát finance)
0
https://chiptron.cz - novinky ze světa elektro (Arduino, Raspberry Pi, STM32, ESP8266, ESP32,...)

Wicker

Re: Zdroj s LM723 a VAR metrem

Príspevok od používateľa Wicker » 04 Dec 2012, 23:32

Môj prvý tiež vyzerá kadejako, zaujímavé je, že som tiež niekomu kto sa rozčuloval nad tým ako sa hodnotia projekty od začiatočníkov slubil, že to sem zavesím... história sa opakuje :D

http://svetelektro.com/Forum/regulovate ... 26421.html

Používateľov profilový obrázok
danhard
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3226
Dátum registrácie: 15 Apr 2009, 00:00
Bydlisko: Jesenice u Prahy
Vek: 68

Re: Zdroj s LM723 a VAR metrem

Príspevok od používateľa danhard » 04 Dec 2012, 23:42

4,5V úbytek na snímání proudové pojistky ? to si děláte hoši skutečně kozy :D
Takovej zdroj neměl nikdy sptřit světlo světa :roll:
0

Tuf
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1249
Dátum registrácie: 27 Feb 2008, 00:00
Bydlisko: cz

Re: Zdroj s LM723 a VAR metrem

Príspevok od používateľa Tuf » 05 Dec 2012, 07:04

danhard: a koľko ľudí túto chybu kopírovalo a šíri sa ako mor.

pre ostatných: ide o R7 1R2 a R8 3R3 (dokopy 4,5 ohmov a pri maximálnom prúdu 1 A je úbytok U=R.I, tedy U=4,5 . 1 = 4,5 V, ktoré sa sníma s z tohto (plus napätie UBE tranzistora T2) sa odvodzuje napätie 0,65 V pre uzatvorenie vnútornej poistky v 723 na pinoch 1 a 10 (u DIL na pinoch 2 a 3).

Druhá chyba je zapojenie nastavenia napätia. No nie je to chyba, iba nelinearita prírastku napätia v závislosti na uhlu otočenia osy potenciometra. V tomto prípade je do približne 10 veľmi pozvoľné a pak hrrr takmer skokom na maximum. Skúste si urobiť výpočet priebehu zo známych hodnôt deliča P2 2k2 a R6 100 napríklad v Excelu a uvidíte na vlastné oči.
Riešenie by bolo zapojiť prívod od pinu -IN (tu pinu 4, u guľatých na pinu 2) na spoj medzi P2 a R6 a jazdec spojiť s horným okrajom potenciometra. Pak bude prírastok napätia lineárny, priamo úmerný uhlu nastavenia jazdca na dráhe potenciometra.

Navyše by rezistor R6 mal byť s hodnotou približne 2k (možno od 1k2 až 3k3, podla použitého potenciometra) a potenciometer približne 20k. Výpočet rezistora je vec výpočtu deliča s použitím referenčného napätia Uref na +IN z deliča 5k1 a 2K (tedy tu 2V).
0

Používateľov profilový obrázok
MiSCHo_20
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 775
Dátum registrácie: 23 Sep 2010, 00:00
Bydlisko: Zvolen
Vek: 32

Re: Zdroj s LM723 a VAR metrem

Príspevok od používateľa MiSCHo_20 » 05 Dec 2012, 09:40

A náhodou nejaká dobrá duša zo SR tu nieje ktorá by mi vedela zaslať tie súčiastky? Potrebujem ich a obávam sa že ich už asi nezoženiem a objednávať to z netu nechcem lebo to bude predražené keď to budem brať v 1 kuse... Tak ak by to niekto mal prosím napíšte mi Ďakujem! A prepáč Peťus že ti zasahujem do článku s týmto.
0

Nomen

Re: Zdroj s LM723 a VAR metrem

Príspevok od používateľa Nomen » 05 Dec 2012, 09:48

frei napísal: ja plošaky kreslim len rukov. Je to jednoduche a rychle..
asi ako ja , boli casy ked vsetko len fotocestou a zda sa mi , ze som uz s pohodlnel , vecer pri telke , si navrhnem ako mi vyhovuje , fixkou a stihnem niekedy aj vyleptat , ale je pravda ze vecsie veci mi kolega nezistne spravi ked robi aj svoje ,
clovek si aspon cibri mozog a nie len pajcne , treba si do vsetkeho davat aj svoje napady a myslienky , ako som spomenul - tvorivost , ked si niekto vylepta plosak podla 10rocnej predlohy , da ho do stredu , prilepi trafo , pospaja drotami , mne taka robota akosi nesedi
ked som robil dieru na vetrak, tak ako pred sto rokmi , najpr uchytil mriezku , a jednickou dookola po obvode drotu , potom dvojkou a trojkou a nakoniec pilnikom upravil , ..
Prílohy
toto bola ta nedavna nabijacka , som to zle pochopil , myslel som ze mini projekt su mensie , tak aj ja som to tam prihodil
toto bola ta nedavna nabijacka , som to zle pochopil , myslel som ze mini projekt su mensie , tak aj ja som to tam prihodil

Používateľov profilový obrázok
Thales
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 13834
Dátum registrácie: 07 Okt 2008, 00:00
Bydlisko: White Hill, Prague
Vek: 41
Kontaktovať používateľa:

Re: Zdroj s LM723 a VAR metrem

Príspevok od používateľa Thales » 05 Dec 2012, 09:49

Co je tam nesehnatelného?
0
Zapamatuj si:
- To že něco funguje neznamená že je to tak správně a už vůbec ne bezpečně.
- Je třeba se učit od těch co opravdu umí a ne od těch co si jen myslí že to umí

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok