SVETELEKTRO

9. februára 2009   Verzia pre tlač Verzia pre tlač

Knight Rider 2008 SCAN


FUBU

Návrh schémy a programu pre mikrokontrolér PIC 16F628A. V tomto zapojení je skĺbený starý Knight Rider scan efekt s novým efektom
Knight Rider scan 2008. Pomocou jedného jumpera sa dá zvoliť, ktorý efekt sa má vykresľovať. Ďalšou zaujímavosťou tohto zapojenia je možnosť zvoliť si počet LED diód. Teda konkrétnejšie možnosť použiť registre 4094 resp. 74HCT4094 v rozmedzí od 1 po 255 registrov zapojených v kaskáde. Mikrokontrolér si to po zapnutí sám zistí aký počet registrov je pripojených. Takto máte možnosť zvoliť počet LEDiek od 8 po 2040. No a samozrejme mikrokontrolér pracuje s externým RC oscilátorom, čo znamená, že máte možnosť meniť rýchlosť tohto efektu.

Schéma zapojenia s jedným registrom 74HCT4094:

Schéma zapojenia s dvoma registrami 74HCT4094:

Schéma zapojenia s troma registrami 74HCT4094:

Schéma zapojenia so štyroma registrami 74HCT4094:

Predloha schémy z programu PCBExpress

videa na YouTube pre inšpiráciu

https://www.youtube.com/watch?v=lOlKsZ3zdA8
https://www.youtube.com/watch?v=wXE1Ja8sgZo
https://www.youtube.com/watch?v=Aw0OkbC8zuc

No a samozrejme nesmiem zabudnúť pripomenúť, že je to absolútne FREE verzia. Čiže môžete si stiahnuť zdrojové kódy a upravovať podľa svojej potreby.

Binárny HEX súbor pre mikrokontrolér PIC 16F628A

Zdrojové súbory pre mikrokontrolér PIC 16F628A

Osobne som toto zapojenie netestoval, ale ak sa nájde odvážlivec, tak ho podporím tým, že mu zadarmo pošlem naprogramované PIC 16F628A. Podmienkou je aby mi poslal fotografiu dosky osadeného plošného spoja, kde chýba už len mikrokontrolér do objímky. A zašlem to len jednému šťastlivcovi. Prečo to robím? Robím to preto lebo sám som to netestoval a nechce sa mi babrať s hardvérom. 🙂

Ak sa Vám zapojenie zapáčilo a chcete sa mi zavďačiť, stačí mi poslať pohľadnicu na adresu:
Matej Baran
Nemcovce 82
082 12 Kapušany


Ďakujem a teším sa na ďalšie projekty.

Ako sa vám páčil tento článok?
  • Páči sa mi (0)
  • Súhlasím (0)
  • Zábavné (0)
  • Informatívne (0)
Najnovšie články od FUBU (zobraziť všetky)

Komentáre (28)

  1. Andrej píše:

    No klobuk dole za jeden den skvely vysledok. Vidno ze ti to programovanie ide od ruky :). Inac nech rozmyslam ako rozmyslam dako neveim prist na to ako sa da cez shift zachovat funkcia PWM. Ak by niekto vedel – sem s tym. Najskor to je moj edukacny nedostatok nie potenciconalna chyba konstrukcie.

    • FUBU píše:

      PWM rozhranie mikrokontrolera ma vystup na pine RB3. Ked si vsimnes, tak ten je pripojeny na OE – to je vstup registra 4094. Ak je tam logicka 1, tak je vystup v nejakom stave – teda tvari sa ako vystup. No ak je na OE vstupe registra logicka 0, tak vsetky vystupy, vlastne tam kde su pripojene LEDky, prejdu do stavu vysokej impedancie. Tym padom prestane tiect prud a takto mozes riadit svit diod pomocou PWM. 🙂 ma to svoje chybicky mozno, ale koli jednoduchosti som pouzil toto riesenie.

  2. 33zuli píše:

    gratulujem ti. vidim ze si svedomity a dodrzis slovo 🙂

  3. straciam píše:

    uz to teda niekto odskusal? ak to naozaj ide mal by som zaujem o naprogramovany mikroprocesor.. akoze normalne zaplatim za to…

    • FUBU píše:

      No ide o to, ze nie je to odskusane. V simulatore vyvojoveho prostredia MPLAB vsetko funguje 🙂 . Ale v realite som to neskusal. Ja na to moc nemam cas teraz. Preto hladam niekoho, kto by mi to odskusal. Ale vravim som ochotny poslat zadarmo PICko s programom. No len musi byt spolupraca, to znamena ak by sa vyskytla nejaka chyba, treba mi ju presne popisat resp. poslat video ako sa chyba prejavuje. Pri programovani som sa snazil vsetko kontrolovat a teda minimalizovat vznik nejakej logickej chyby. Bohuzial som clovek a je mozne, ze som spravil chybu – nevylucujem to. Ak mas zaujem vyskusat posli mi na RP tvoju adresu a dohodneme sa o dalsom postupe.

  4. marktomark píše:

    dost onicom je ten efekt.
    stary kit bol lepsi, a je lepsi.

  5. boraicho píše:

    hmm no skusal som to celkom fajne to je ale ma to chybičku krasy prva diodka nikdy nezhasne a posledna hej a toot tam vadi že ked ide od začiatku do konca tak posledna zhasne a ide napseť a ked pride na začiatok tak prva nezhasne , bolo by dobre keby ta posledna nezhasla, dalo by sa to vyriešiť tak že by sa prva dioda nezapajala ale radsej odstraniť ten problem s tou poslednou diodou, inak dobre to je, chvalim to.

  6. dj_banderas píše:

    Netreba k tým Registrom na napajanie palarelne nejake kondiky??

  7. Palo256 píše:

    Zdar, chcel by som to spravit ale nemam to ako naprogramovat…nasiel by sa niekto co by to pre mna naprogramoval?..zaplatim za to..

  8. instrukcion píše:

    nema dakto navrh dosticky plosneho spoja?

  9. Palo256 píše:

    Nic ine mi nezostalo tak som si to naprogramoval sam…Uz mi to aj funguje ak by mal niekto zaujem mozem naprogramovat aj zohnat to PIC-ko ak by niekto chcel tak napiste na mail… a dakujem autorovi za schemu.. neskor sem hodim aj video

  10. szmudla píše:

    Zde jsem udělal schéma. Jeto co nejmenší. Kdo by chtěl soubory tak napište na szmudla@gmail.com vyrobeno v DipTrace (freeware) http://www.imagehost.cz/images/3ixk0k8delaw2pwkjd3j.jpg
    Mohu i lépe uspořádat součástky.

  11. eddie1591 píše:

    Caute, chalani ak mate niekto navrh DPS prosim dajte ho sem diky.

  12. dj_banderas píše:

    Ahojte rad by som prerobil ten kod podla seba. mam arduino a som zaciatocnik v kodovanii. Viete mi poradit ako ziskat z prilozenych zdrojakov k pic16f c++? rad by som to supol do arduina. nejake veci som nakodil ale mam v tom nejake medzery tak by som chcel nieco odkukat. ako hovorim som absolutny zaciatocnik
    mojim cielom je arduino a ws2812b
    Vopred dakujem za odpovede.
    SS alebo
    moj mail: adamec.anton1989[zavinac]gmail.com

Pridaj komentár