SVĚTELNÉ EFEKTY S PAMĚTÍ EPROM 2716

Publikované: 02.08.2009, Kategória: Blikače a optika

www.svetelektro.com

Před deseti lety jsem se rozhodl,že si postavím také nějaké světelné efekty. Bylo to určené na využití vánočních časů a tak se mi zdálo být zdlouhavé,dívat se na stále stejný efekt od 1.12. až do 6.1. dalšího roku. Od kamaráda jsem dostal modul z herního automatu,kde bylo mnoho pamětí eprom 2716.Proto jsem se rozhodl pro jejich využití ve světelných efektech.
Každý program má 32 kroků a tak se do těchto pamětí vešlo bez problémů 37 programů a každý jiný tak,aby každý den byla sestava jiná.

V té době ještě nebyly programátory nijak dostupné,pokud jste neměli náhodou známého v podniku,kde se tyto paměti používaly a tak Vám je mohl naprogramovat. Já to štěstí neměl a musel jsem si poradit sám.Proto jsem si postavil programátor z knihy „Ročenka sdělovací techniky , ročník 84“.Pak už jen zbývalo vymýšlet různé sestavy,jak mají světla postupně svítit nebo zhasínat. Vzhledem k období,ke kterému byly efekty určené,jsem si postavil vánoční stromek, kde jsem využil LED diody 5mm a psal programy tak,aby se stromek rozsvítil např. od spodu nahoru,potom opačně atd. Možností je opravdu mnoho. Vím že si teď mnozí z Vás řeknou že dnes k tomu stačí jeden procesor a dokáže to samé.Uznávám že máte pravdu ale v době,kdy jsem to stavěl si myslím že nikdo neměl ani ponětí co bude v dnešních dobách za možnosti i pro domácí bastlíře. Také je asi mezi námi dost takových,kteří mají nějaké EPROMky doma a nenašli pro ně využití.Tak to berte jako jeden z návodů jak je využít.

Schéma zapojenia


Osadenie DPS


DPS


Schéma zapojenia programátora eprom