reprobedna

Neviete si rady so zosilovačom a pod.?

Moderátori: Drakoush, Moderátori

AMARELO
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 67
Dátum registrácie: 22 Okt 2007, 00:00

reprobedna

Príspevok od používateľa AMARELO » 05 Dec 2007, 18:46

Caw, potrebujem poradit v stavbe reprobedne lebo sa neviem prehryzt cez vypocty a programom to nechcem robit. Ak niekto vie nejaku stranku kde je popisany postup pri vypocte tak pls napiste.

A este jedna vec: co je to Qtc ???? viem ze je to cinitel akosti ale ako ho dostanem lebo som videl ze to am byt celkovy cinitel ale potom co je Qts????
0

Používateľov profilový obrázok
pahreba
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 148
Dátum registrácie: 10 Jan 2007, 00:00
Bydlisko: 10km od Žiliny
Vek: 42
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa pahreba » 05 Dec 2007, 18:52

kukni sa sem mozno ti tio pomoze http://www.kapaaudio.sk/
0

Používateľov profilový obrázok
balki
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1548
Dátum registrácie: 09 Jan 2007, 00:00
Bydlisko: Bratislava

Re: reprobedna

Príspevok od používateľa balki » 05 Dec 2007, 19:59

AMARELO napísal: A este jedna vec: co je to Qtc ???? viem ze je to cinitel akosti ale ako ho dostanem lebo som videl ze to am byt celkovy cinitel ale potom co je Qts????
Qts-celkový činitel akosti reproduktora.
Qts=Qms.Qes/(Qms+Qes)

Qms-mechanický činiteľ akosti.
Qes-elektrický činiteľ akosti.


Qtc-je clkový činiteľ akosti reprosústavy. (Zmena Qts->Qtc)
0

AMARELO
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 67
Dátum registrácie: 22 Okt 2007, 00:00

Príspevok od používateľa AMARELO » 06 Dec 2007, 13:18

no tu prvu cast som vedel no a co sa tika tej druhej tak ako sa da vzpocitat toQtc alebo ako ho dostanem???
0

Používateľov profilový obrázok
balki
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1548
Dátum registrácie: 09 Jan 2007, 00:00
Bydlisko: Bratislava

Príspevok od používateľa balki » 06 Dec 2007, 20:03

AMARELO napísal:no tu prvu cast som vedel no a co sa tika tej druhej tak ako sa da vzpocitat toQtc alebo ako ho dostanem???
Qtc ako som napísal je činital akosti reprosústavy (teda repoduktor s parametrami Qms a Qesm, teda dokopy Qts, + reprosúsatva ) sa mení po vložení do ozvučnice na Qtc.

Qtc sa u uzavretej uzvučnice dá vyjadriť:
Qtc=Qts.sqrt(Vas/Vb+1)

kde: Vas je ekvivalentný objem (parameter reproduktora)
Vb je objem uzav. reprosústavy.

Teda po vložení do uzav. reprosústavy sa Qts zväčší na Qtc.
0

AMARELO
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 67
Dátum registrácie: 22 Okt 2007, 00:00

Príspevok od používateľa AMARELO » 06 Dec 2007, 20:24

aha uz rozumiem, a este jedna otazka. Ako dostanem Vb??? To si mozem urcit sam podla velkosti reproduktora alebo je na to vzorec? Lebo som sa na to pozeral a jediny vzorec bol taky kde bolo aj Qtc a tak som mal uz 2 nezname a nevedel som to vypocitat
0

Používateľov profilový obrázok
balki
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1548
Dátum registrácie: 09 Jan 2007, 00:00
Bydlisko: Bratislava

Príspevok od používateľa balki » 06 Dec 2007, 20:32

Je niekoľko postupov ako ozvučnicu navrhnúť. V prvom rade sa rozhodni či je tvoj reproduktor vhodný do uzavretej alebo besreflexovaj ozvučnici.

To približne zistíš podľa vzťahu:

fs/Qes=k

ak konštanta k je menšia ko 50 je daný rep vhodný do uzavretej reprobedne. Ak je väčší potom logicky do basreflexovej.
0

AMARELO
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 67
Dátum registrácie: 22 Okt 2007, 00:00

Príspevok od používateľa AMARELO » 06 Dec 2007, 20:49

no hodi sa do uzavretej, EBP mi vyslo na 48, ale ja potrebujem to Vb s tym mi nevies pomoct?
0

Používateľov profilový obrázok
Kado
Power user
Power user
Príspevky: 1625
Dátum registrácie: 02 Sep 2007, 00:00
Bydlisko: PB
Vek: 40

Príspevok od používateľa Kado » 06 Dec 2007, 20:52

Kedze ti to vyslo 48 co je skoro na hrane, nie je take iste, ci sa hodi do uzavretej alebo do bassreflexnej...vsetko zavisi od menica
0

AMARELO
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 67
Dátum registrácie: 22 Okt 2007, 00:00

Príspevok od používateľa AMARELO » 06 Dec 2007, 20:55

no ja ho dam asi do basreflexovej ale este neviem
0

Používateľov profilový obrázok
balki
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1548
Dátum registrácie: 09 Jan 2007, 00:00
Bydlisko: Bratislava

Príspevok od používateľa balki » 06 Dec 2007, 21:04

AMARELO napísal:no hodi sa do uzavretej, EBP mi vyslo na 48, ale ja potrebujem to Vb s tym mi nevies pomoct?
Vb sa vypočíta podľa vopred daných požiadaviek, a to na pren. char. Q, fb....

Pretože návrh je vecou kompromisov a postunej aproximácie hodnôt správny návrh môže byť dosť zložitý.

Nebudem ti tu písať vzorce a postupy na výpočet a návrh to by som tu bol dorána...
Nájdi si nejakú streánku kde to je napísané a potom ked ti bude ničo nejastné napíš.
0

AMARELO
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 67
Dátum registrácie: 22 Okt 2007, 00:00

Príspevok od používateľa AMARELO » 06 Dec 2007, 21:06

pozriem sa na to dik
0

Používateľov profilový obrázok
boraicho
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 12406
Dátum registrácie: 03 Feb 2007, 00:00
Bydlisko: Prešov
Vek: 35
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa boraicho » 25 Feb 2008, 17:23

ja tu niekto kto by mi mohol napisať ako sa skladaju bedne na repro?
Mam BEYMU 10BR60 ale neviem jak poskladať bednu.
neviem ako narezať dosky, či to je jedno??
Alebo tak ako na obrazku, že boky sa zapustia medzi predne steny a vrch a spodok pojde na vrch a na spodok alebo sa vrch a spodok ma zapustit medzi boky?
Obrázok
0
"Aj nevinne vyzerajúca súčiastka, môže byť príčinou nefunkčnosti zariadenia a tou kondenzator 100% je"
3D REBEL II + PLA + PETG
CNC 1810 na DPS

djmayo
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 259
Dátum registrácie: 17 Jan 2008, 00:00
Bydlisko: 20km od UA :-D - Daleky vychod SR ;-)
Vek: 39
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa djmayo » 25 Feb 2008, 18:17

ja robim tak ze prednu a zadnu zapustam medzi bocne je to skor koli tomu ze predna a zadna stena je viac namahana ako bocne a sruby lepsie drzia, ale ajtak treba poriadne lepsit, bedna by mala byt "vodotesna" a mala by drzat spolahlivo aj bez srobov..., prednu stenu zapustam 25mm do vnutra, aby netrcal reprak a pre ochranu davam sito alebo mrezu, na HiFi by som pouzil nejaku priezvucnu ztextiliu. Pri HiFi je to asi jedno ked chces bednu Kolikovat, tak daj tak ako si povadal potom nebude vidno spoje dosak, ked to budes davat dyhovat tak je to jedno, lebo dyha zakryje...
vrch a spodok davam nakoniec
0

Používateľov profilový obrázok
boraicho
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 12406
Dátum registrácie: 03 Feb 2007, 00:00
Bydlisko: Prešov
Vek: 35
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa boraicho » 25 Feb 2008, 20:48

Ja to nebudem davať na koliky ale na šruby a vodotesna bude bo to budem tesniť silikonom.
A lenže ten repro čo mam musim šrubovať z nvutra bo to je tak stavany on sa zvonku neda dať da bo on ma v tom kruhu taku penu tesniacu no proste sa zvnutra dava,taže mam dať prednu steny medzi boky?
A ja furt neviem jaky je rozdiel medzi Hi-Fi a tym druhym (teraz neviem jakym) a vrch dať do vnutra medzi boky?či vonku?
0
"Aj nevinne vyzerajúca súčiastka, môže byť príčinou nefunkčnosti zariadenia a tou kondenzator 100% je"
3D REBEL II + PLA + PETG
CNC 1810 na DPS

jimmy_xp
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 559
Dátum registrácie: 08 Feb 2008, 00:00

Príspevok od používateľa jimmy_xp » 25 Feb 2008, 21:22

boraicho poradim ti program bassbox pro 6...poprdele program,lahka anglictina,velmi jednoduche ovladanie,databaza menicov,a dokonca ti aj nakresli ako ti vyzera bedna a vypise ti ako mas si narezat dosky s presnostou na mm...uz som cez neho asi 3 subaky robil a spokojny som...
0

djmayo
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 259
Dátum registrácie: 17 Jan 2008, 00:00
Bydlisko: 20km od UA :-D - Daleky vychod SR ;-)
Vek: 39
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa djmayo » 25 Feb 2008, 21:43

boraicho napísal:Ja to nebudem davať na koliky ale na šruby a vodotesna bude bo to budem tesniť silikonom.
A lenže ten repro čo mam musim šrubovať z nvutra bo to je tak stavany on sa zvonku neda dať da bo on ma v tom kruhu taku penu tesniacu no proste sa zvnutra dava,taže mam dať prednu steny medzi boky?
A ja furt neviem jaky je rozdiel medzi Hi-Fi a tym druhym (teraz neviem jakym) a vrch dať do vnutra medzi boky?či vonku?
Kludne ho mozes dat aj z vonku ked lepsie vyhovuje pru dierkach je ta pana odtiaknuta aby tam vosla matica. Najprv spravim obvod. Vrch a spodok davam ako posledne z hora resp z dola, lebo ked bedna trocha krizuje (obcas sa stane), tak to potom este ide stiahnut do praveho uhla.
0

Používateľov profilový obrázok
boraicho
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 12406
Dátum registrácie: 03 Feb 2007, 00:00
Bydlisko: Prešov
Vek: 35
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa boraicho » 25 Feb 2008, 21:43

ta aspon daj link de ho zozeniem ...

A čuješ ja to zajtra sfotim a jak budem ten repro pripevnovať tak mam normalne tu dosku prevrtať skrz na skrtz a pripevniť zo šrubami a maticami?
0
Naposledy upravil/-a boraicho v 25 Feb 2008, 21:52, upravené celkom 1 krát.
"Aj nevinne vyzerajúca súčiastka, môže byť príčinou nefunkčnosti zariadenia a tou kondenzator 100% je"
3D REBEL II + PLA + PETG
CNC 1810 na DPS

jimmy_xp
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 559
Dátum registrácie: 08 Feb 2008, 00:00

Príspevok od používateľa jimmy_xp » 25 Feb 2008, 21:48

na torrentoch jedine...tam som ho zohnal ja...keby sa ti to nedarilo tak ti ho poslem
0

djmayo
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 259
Dátum registrácie: 17 Jan 2008, 00:00
Bydlisko: 20km od UA :-D - Daleky vychod SR ;-)
Vek: 39
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa djmayo » 25 Feb 2008, 22:39

boraicho napísal:ta aspon daj link de ho zozeniem ...

A čuješ ja to zajtra sfotim a jak budem ten repro pripevnovať tak mam normalne tu dosku prevrtať skrz na skrtz a pripevniť zo šrubami a maticami?
Pre taky vykon by mali stacit aj samorezky, ale bezpecnejsie su zarazacie matice http://danacoustic.sk/produkty/t2419/za ... atica1.jpg nozmalne sa vyvrta do dreva 7mm diera natlcie sa to ta ale pouziva sa to na vykony od 400W vyssie... proste drzi to jak vina a dobre sa s tym pracuje, ale ako hovorim 4 samozezky 3x20 100W reprak v pohode udrzia (ja vecsinou pouzivam skrutky do sadrokartonu :roll: koly tomu ze su cierne :wink: ), ale ked to budes montovat z vnutra budu asi lepsie skrutla+perovka+matka alebo skrutka+matka+kontramatka, akoby mala samozerzka pretrcat špičkou na prednu stenu. Skrutku das so zapustnou hlavou na pdnesnej stene to skoro nebude vidiet...

A este rouzdiel medtzi HiFi a ProFi
HiFi - na domace pocuvanie
ProFi - pre ozvucovacie ucely vecsich priestorov, ale bezne sa aj profirepra pouzivaju napr na HiFi subwofre, len sa to ladi nizsie aby malo meksy bas...
0

Napísať odpoveď