DPA110 - legenda žije

Neviete si rady so zosilovačom a pod.?

Moderátori: Drakoush, Moderátori

Používateľov profilový obrázok
Thales
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 13834
Dátum registrácie: 07 Okt 2008, 00:00
Bydlisko: White Hill, Prague
Vek: 41
Kontaktovať používateľa:

DPA110 - legenda žije

Príspevok od používateľa Thales » 21 Jún 2010, 14:52

Mě by zajímalo proč nikoho nenapadne postavit si DPA110.
0
Naposledy upravil/-a Thales v 26 Jún 2010, 00:41, upravené celkom 1 krát.
Zapamatuj si:
- To že něco funguje neznamená že je to tak správně a už vůbec ne bezpečně.
- Je třeba se učit od těch co opravdu umí a ne od těch co si jen myslí že to umí

Používateľov profilový obrázok
Robio
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5398
Dátum registrácie: 11 Sep 2007, 00:00
Bydlisko: Bratislava
Vek: 34
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa Robio » 21 Jún 2010, 15:02

pretože DPA niesu zosilňovače pre začiatočníkov...
Povedal by som že treba mať niečo zasebou...

Nevidím dôvod prečo stavať relatívne zložíté DPA110 keď si môže bežný poslucháč postaviť LM1875 alebo 3886, kde nieje prakticky čo pokaziť...a aj tak by nerozoznal rozdiel medzi DPA a 3886...Navyše väčšina ľudí nemá na to určené reprobedne...kde by sa to pekne prejavilo.


Ty proste stále nechápeš, že niekomu stačí aj tesco repráčik k PC na hudbu...a ďalej nad tým nerozmýšľa.
0
Ponukam: 3D tlac, CNC frezovanie, Kalibracia teplotnych cidiel, pre viac info SS.

Používateľov profilový obrázok
Thales
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 13834
Dátum registrácie: 07 Okt 2008, 00:00
Bydlisko: White Hill, Prague
Vek: 41
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa Thales » 21 Jún 2010, 15:15

Připadá ti DPA110 oproti zesilovačům od Jožiho (například UNI50, UNI100, JPA100) o mnoho složitější? Mě ne. Je DPA110 nákladnější nebo náročnější na oživení? Ne. Kdo zvládně postavit UNI50 zvládne i DPA110.

Já to nechci cpát každému. Jen mi není jasné že (ve vší úctě - neubírám Jožimu ani čárku z jeho zásluh) je tu kolem toho takový hype a na DPA110 které jsou ze zrovna tak běžného materiálu (který se navíc u řady bastlířů válí zbytečně doma v šuplíku) tu nikdo ani nekouknul. Prostě tomu nerozumím.
0
Zapamatuj si:
- To že něco funguje neznamená že je to tak správně a už vůbec ne bezpečně.
- Je třeba se učit od těch co opravdu umí a ne od těch co si jen myslí že to umí

Používateľov profilový obrázok
Robio
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5398
Dátum registrácie: 11 Sep 2007, 00:00
Bydlisko: Bratislava
Vek: 34
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa Robio » 21 Jún 2010, 15:30

Ale UNI50 má zjednodušene povedané lepšie zázemie a popularitu...

Nejde o to že by PD nebol záruka kvality..to skôr naopak, ale jožiho tu pozná skoro každý a vidí jeho konštrukcie...
Má tu nahodený takmer celý priebeh vývoju, odpovedá na prípadné otázky, prispôsobená doska pre novodobé súčiastky...

Ak by si spravil článok, kde by bolo pekne prezentované DPA110 + kvalitné predlohy, tak nepochybujem že by to ľudia stavali.

Ja to vidím takto.
0
Ponukam: 3D tlac, CNC frezovanie, Kalibracia teplotnych cidiel, pre viac info SS.

Používateľov profilový obrázok
Washu
Power user
Power user
Príspevky: 4521
Dátum registrácie: 15 Apr 2010, 00:00
Bydlisko: Multiverse
Vek: -1998
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa Washu » 21 Jún 2010, 15:35

Robio: Pekny napad. Nechce niekto uviest problematiku DPA na pravu mieru ;)?
0

Používateľov profilový obrázok
platon.rado
Power user
Power user
Príspevky: 4784
Dátum registrácie: 20 Feb 2008, 00:00
Bydlisko: Brusno okr.Banská Bystrica
Vek: 47
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa platon.rado » 21 Jún 2010, 15:48

s tými predlohami máš pravdu lenže je to tak že u PD nič nie je zadarmo.A každý ho v tom rešpektuje,jasné že by som robil skôr DPA ako iné zosíky ale dať nejakých 150€ za plošné spoje je pre niekoho kopec peňazí.Inak plošné spoje sú aj v PE 4,5,6 2010 ale PD s tým nemá nič spoločného ale to už viete :D

Za kvalitu sa platí
0
Najlepšie reprosústavy nie sú tie,ktoré nám najviac dajú,ale tie ktoré nám najmenej stratia.

Používateľov profilový obrázok
Thales
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 13834
Dátum registrácie: 07 Okt 2008, 00:00
Bydlisko: White Hill, Prague
Vek: 41
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa Thales » 21 Jún 2010, 15:52

Ale tak někdy možná ano ale kdo ví kdy. DPA110 už má novodobého nástupce (DPA223) ale na rozdíl od DPA110 není free. Pokud někdo při stavbě udělá chybu tak postup její hledání je stejný. Hlavní problém DPAček vidím v tom že jakmile se vysloví magická písmenka DPA tak spousta lidí na to ani pořádně někoukne a hned v tom vidí nějakou složitost. Bojí se že to nezvládnou protože mají pověst že to není začátečnický zesilovač. To bych pochopil třeba u DPA220 kde je záhodno párovat koncové tranzistory a protože tam jsou darlingtony tak se to páruje dost blbě, navíc ty darlingtony jsou dnes hůř dostupné. Ale ta DPA110 není nijak záludná, náhrady použitých nevýkonových tranzistorů jsou snadno dostupné, koncové tranzistory jsou notoricky profláknuté KD607/KD617. Prostě nic složitého ani náročného. Krom toho si nemyslím že v případě poruchy by Joži, Dolfi a jiní poslali člověka do háje proto že je to "unsupported" zařízení. Problém je spíš v tom že spousta lidí není ani schopná něco v tom zesilovači ani změřit (alespoň stejnosměrná napětí) ale to je úplně ten samý problém třeba u té UNI50 nebo libovolné jiné konstrukce. Vždyť je to tu obden.

Cílem je prostě poukázat že existují kvalitní alternativy. Také není dobré stavět pořád dokola jen jožiho strojky, Aldax a origo Leach. A to vůbec nemluvím o TDA2030 kterou bych spolu s pochybnými stavebnicemi navrhoval prohlásit za sprosté slovo. V rozmanitosti je krása a když se nekoná fórum stagnuje. Chtěl bych aby se fórum vyvíjelo a lidé kteří sem chodí rostli. Možná má někdo pocit že do toho moc rejpu. nerejpu - jen ponoukám k tomu zkusit si něco jiného.

Na blbosti ve zmíněných PE se vykašlete.
Nevím kde se vzalo 150euro za desky. Desky na staré konstrukce lze sehnat za zcela normální cenu, u novějších je to poěnkud dražší ale to je dané mimo jiné též provedením které je nadstandardní. To je ale v pořádku - přeci jen je blbý stavět takové pěkné stroje jakým DPA rozhodně jsou na nějaký kus okousaného odřezku. Ať to nějak vypadá a má úroveň.
0
Naposledy upravil/-a Thales v 21 Jún 2010, 15:59, upravené celkom 1 krát.
Zapamatuj si:
- To že něco funguje neznamená že je to tak správně a už vůbec ne bezpečně.
- Je třeba se učit od těch co opravdu umí a ne od těch co si jen myslí že to umí

Používateľov profilový obrázok
kubo150
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3253
Dátum registrácie: 20 Júl 2007, 00:00
Bydlisko: Pri Bytči
Vek: 32
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa kubo150 » 21 Jún 2010, 15:53

Ten zosík z prvého príspevku:
Takže nastavenie kľudového prúdu je úplne o riti, prúd naprázdno by sa nemal veľmi meniť, ale určite bude teplotne závislý. Krajná poloha potenciometra by mohla spôsobyť prieraz tranzistorov. Pracovná trieda AB. Spätná vezba je tam tiež nič moc, a rozhodne by sa nemal vynechávať rezistor R1(ak by to niekoho napadlo). Nieje to nejaký špičkový zosilňovač, no svoju funkciu hádam možno splní, no zosilňóvač nebude hrať úplnú pravdu.
0
Som ten ktorý to vykoná.
Moje slovo:
Neverím na náhody,
Náhoda je len jedným, alebo skupinou ľudí nepochopená realita

Používateľov profilový obrázok
platon.rado
Power user
Power user
Príspevky: 4784
Dátum registrácie: 20 Feb 2008, 00:00
Bydlisko: Brusno okr.Banská Bystrica
Vek: 47
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa platon.rado » 21 Jún 2010, 15:56

:D
0
Najlepšie reprosústavy nie sú tie,ktoré nám najviac dajú,ale tie ktoré nám najmenej stratia.

Používateľov profilový obrázok
Thales
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 13834
Dátum registrácie: 07 Okt 2008, 00:00
Bydlisko: White Hill, Prague
Vek: 41
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa Thales » 21 Jún 2010, 16:00

Předpoklad je že tam budou tranzistory vhodné pro lineární režim což je kamenem úrazu.
0
Zapamatuj si:
- To že něco funguje neznamená že je to tak správně a už vůbec ne bezpečně.
- Je třeba se učit od těch co opravdu umí a ne od těch co si jen myslí že to umí

Používateľov profilový obrázok
martens
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 860
Dátum registrácie: 27 Jún 2009, 00:00
Bydlisko: ČR(Orlová)
Vek: 31
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa martens » 21 Jún 2010, 16:44

Thales napísal:Bojí se že to nezvládnou protože mají pověst že to není začátečnický zesilovač.


Zrovna včera se mi ověřila teorie "Pár trandů navíc" počítál jsem si na kolik výjdou trandy a diody na DPA220 na kterou mám zálusk...Skončil jsem cca 350 Kč pro oba kanály+Softstart+2 moduly ochran od Righta.Teda až na výkonové tam je to o něčem jiném a radši pomlčím ale všechny trandy jsou origo a né pajce.

Thalesi:Tak když tak protlačuješ furt ty DPA (Nic ve zlém samo) tak udělej třeba vzorovou 110 než se patlat s čím ses patlal prostě jinými slovy jí představ ne?
0
DPA330Mk4

Používateľov profilový obrázok
Thales
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 13834
Dátum registrácie: 07 Okt 2008, 00:00
Bydlisko: White Hill, Prague
Vek: 41
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa Thales » 21 Jún 2010, 16:47

Když mi Joži dodá desky které mám od něj slíbené už rok tak to není problém - skoro všechno tu na to mám.
0
Zapamatuj si:
- To že něco funguje neznamená že je to tak správně a už vůbec ne bezpečně.
- Je třeba se učit od těch co opravdu umí a ne od těch co si jen myslí že to umí

Používateľov profilový obrázok
martens
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 860
Dátum registrácie: 27 Jún 2009, 00:00
Bydlisko: ČR(Orlová)
Vek: 31
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa martens » 21 Jún 2010, 16:48

A jak daleko máš od sebe p.Kohouta?:D
0
DPA330Mk4

Používateľov profilový obrázok
Thales
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 13834
Dátum registrácie: 07 Okt 2008, 00:00
Bydlisko: White Hill, Prague
Vek: 41
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa Thales » 21 Jún 2010, 16:52

No to je sice pravda ale jednak Joži říkal že už je má a jednak tehdy jsme řešili ještě nějaké jiné věci tak se tehdy zdálo být výhodnější to vzít s tím.
0
Zapamatuj si:
- To že něco funguje neznamená že je to tak správně a už vůbec ne bezpečně.
- Je třeba se učit od těch co opravdu umí a ne od těch co si jen myslí že to umí

Používateľov profilový obrázok
Robio
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5398
Dátum registrácie: 11 Sep 2007, 00:00
Bydlisko: Bratislava
Vek: 34
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa Robio » 21 Jún 2010, 18:20

Nemusí to byť vôbec ukážkové... preferuješ to a jediné čo sme od teba videli je TDAčko...ktoré tak zatracuješ...(viem bolo to recykling, ale aj tak).

Navyše vyhovárať sa na dosky je troška scestné, keďže dnes má už možnosť každý si vytvoriť jednostrannú (šikovnejší aj obojstr.) dosku vo výbornej kvalite.

DPA proste nieje lacný zosilňovač aj to je fakt, prečo to veľa ľudí nestavá...mňa napr. hneď odradila cena za dosky...Aj keď viem že je to kvalita, tak tá cena je neskutočne vysoká.
0
Ponukam: 3D tlac, CNC frezovanie, Kalibracia teplotnych cidiel, pre viac info SS.

Používateľov profilový obrázok
platon.rado
Power user
Power user
Príspevky: 4784
Dátum registrácie: 20 Feb 2008, 00:00
Bydlisko: Brusno okr.Banská Bystrica
Vek: 47
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa platon.rado » 21 Jún 2010, 18:36

Keď už sme pri tých DPáááčkach zamýšľa sa niekto nad výrobou DPA s PE 4,5,6,7 2010 zaujíma ma hlavne DPA 380
0
Najlepšie reprosústavy nie sú tie,ktoré nám najviac dajú,ale tie ktoré nám najmenej stratia.

Používateľov profilový obrázok
Robio
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5398
Dátum registrácie: 11 Sep 2007, 00:00
Bydlisko: Bratislava
Vek: 34
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa Robio » 21 Jún 2010, 18:40

To by som museli najprv vidieť...ak máš..tak to sem hoď.
0
Ponukam: 3D tlac, CNC frezovanie, Kalibracia teplotnych cidiel, pre viac info SS.

eriko
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2285
Dátum registrácie: 07 Nov 2008, 00:00

Príspevok od používateľa eriko » 21 Jún 2010, 18:45

0

Používateľov profilový obrázok
platon.rado
Power user
Power user
Príspevky: 4784
Dátum registrácie: 20 Feb 2008, 00:00
Bydlisko: Brusno okr.Banská Bystrica
Vek: 47
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa platon.rado » 21 Jún 2010, 18:50

BV s hifislovanetu kritizoval cesty na PCB
0
Najlepšie reprosústavy nie sú tie,ktoré nám najviac dajú,ale tie ktoré nám najmenej stratia.

Používateľov profilový obrázok
Thales
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 13834
Dátum registrácie: 07 Okt 2008, 00:00
Bydlisko: White Hill, Prague
Vek: 41
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa Thales » 21 Jún 2010, 19:03

Já jsem věděl že se mi to vrátí. Já prostě to co dělám běžně neukazuju. Ten recyklát jsem udělal ne proto abych se pochlubil ale pouze a jen proto abych ukázal že recyklát nemusí být ohavný bastl ale že to jde udělat tak že to nestojí prakticky nic a přesto to může alespoň trochu vypadat. Mám brát tvůj příspěvek tak že pochybuješ o tom zda jsem schopný něco samostatně vyrobit tak aby to nejen dobře fungovalo ale i k něčemu vypadalo? Například tu DPA110? Máš pravdu, asi to bude na mě moc složité. Raději zůstanu například u těch DPA380 které se mi tu zrovna povalují. Ty jsou určitě jednodušší.

Totéž ta regulace hlasitosti. Tu jsem sem dal proto že už mě rozčilovalo )a rozčiluje) to že každý řeší korekce což je doplňkový obvod a přitom nemá vyřešený základ v podobě fyziologické regulace hlasitosti. To je prostě na hlavu. A když už fyziologii tak kvalitní.

Neřekl jsem že preferuju DPA. DPA se mi velice líbí pro svou preciznost a solidní výsledky, navíc mají velmi dobrou opakovatelnost. Prostě patří k tomu lepšímu co se dá spáchat.

Znovu se ptám v čem je konkrétně DPA110 drahá? Deska v běžném provedení od firmy která vyrábí DPS na cca 90Kč odhadem (později klidně upřesním). Kolik stojí součástky napsal Martens (protože DPA110 a 220 jsou až na koncové tranzistory a výkon prakticky stejné). Ochrany nejsou potřeba protože jednoduchá ochrana je implementovaná už na desce. To je fakt cca 350Kč za OBA kanály tak moc?

Na desky se nevymlouvám. Jen to pro mě nebyla teď priorita. Prostě původně měly být loni na našem setkání na Slovensku, pak se se to domluvilo tak že je sem přiveze Martin až sem pojede ale Joži je zapoměl když k němu jel atd. Prostě to nehořelo a nevím proč by to mělo být brané jako výmluva. Přece když vím že ty desky existují tak se na ně nevykašlu, neřeknu ať si je strčí za klobouk a nebudu si je objednávat nebo dělat když to nehoří. Prostě až budou tak budou.
0
Zapamatuj si:
- To že něco funguje neznamená že je to tak správně a už vůbec ne bezpečně.
- Je třeba se učit od těch co opravdu umí a ne od těch co si jen myslí že to umí

Napísať odpoveď