Zvukovka jako osciloskop

Neviete si rady so zosilovačom a pod.?

Moderátori: Drakoush, Moderátori

Rákosnik

Zvukovka jako osciloskop

Príspevok od používateľa Rákosnik » 05 Aug 2010, 09:49

Zdravim, kamarat miporadil ze bych mohl pouzit ako oscislokop zvukovku, staci mit to na měření průběhů, např generátory, atd..
Ale povedal mi ze uroveň signálu nesmí presahnout 1V
Tak ma napadlo udelat třeba 3 děliče s přepínačem pro volbu rozsahů.
Jak poznam jaký má vstupní odpor zvukovka?

Používateľov profilový obrázok
adam_pitak
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 384
Dátum registrácie: 03 Dec 2009, 00:00
Bydlisko: Orava Nizna
Vek: 36
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa adam_pitak » 24 Aug 2010, 02:26

zmerat neee :)
0
mieeeer :)

Nomen

zvukovka

Príspevok od používateľa Nomen » 24 Aug 2010, 07:53

nikdy som sa tym nezaoberal , zatial mi stacia co mam , ale ak si das do vyhladavaca :osciloskop sound card , naozaj najdes dost odkazov
a co som sa docital , tak zvukovka ma vstupny okolo 1k a nik sa dalej tym nezaobera , riesia to ako fakt ,
aj tu sa spomina ta zvukovka vstupny ako 1k
http://www.virtins.com/Virtins_Sound_Ca ... Manual.pdf
Prílohy
karta.jpg

breta1
Power user
Power user
Príspevky: 9330
Dátum registrácie: 06 Feb 2009, 00:00
Bydlisko: brno

Príspevok od používateľa breta1 » 24 Aug 2010, 08:29

Jde to přímo změřit multimetrem - vstup pro mikrofon má opravdu 1k, vstup LINE má 50k (alespoň co jsem já měřil).
0

Kofo

Príspevok od používateľa Kofo » 24 Aug 2010, 10:21

V Googli hľadaj uja s menom CHRISTIAN ZEITNITZ - ten má fakt podarený Soundscope, osciloskop, generátor, frekvenčná analýza, rozmetanie pri generátore, meranie frekvencie... Akurát treba brať do úvahy, že v zvukovke máš aj trošku bordelu a to meranie skresľuje, takisto aj to, že vďaka oddeľovaciemu kondíku na vstupe zvukovky DC neodmeriaš...
Prílohy
scope.JPG

Používateľov profilový obrázok
adam_pitak
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 384
Dátum registrácie: 03 Dec 2009, 00:00
Bydlisko: Orava Nizna
Vek: 36
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa adam_pitak » 24 Aug 2010, 11:20

ale som mu temu ozivil :) inac by padla prachom nezodpovedana :D
0
mieeeer :)

Používateľov profilový obrázok
djwiktor
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1624
Dátum registrácie: 01 Júl 2010, 00:00
Bydlisko: Šaľa
Vek: 36
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa djwiktor » 24 Aug 2010, 11:38

Neviem kam to hodit, tak to pridam sem, pretoze je to viacmenej kombinacia VF/NF.. ma niekto nejaku overenu schemu na delicku frekvencie? Uvadzam ani nie tak priklad ako realitu. Mame ladeny obvod na frekvencii 300Khz, potreboval by som aby sa toto vydelilo v nejakom vhodnom pomere, aby zmeny zaznamenane na tejto frekvencii boli v pocutelnom pasme, teda do 22kHz. Vie niekto poradit? nasiel som niekolko schem na googli, ale nikde nie je iste ci su overene, a ako je to s prevodom signalu, teda ci je to linearne v celom rozsahu alebo nie.
0

breta1
Power user
Power user
Príspevky: 9330
Dátum registrácie: 06 Feb 2009, 00:00
Bydlisko: brno

Príspevok od používateľa breta1 » 24 Aug 2010, 12:25

Co takhle vyrobit klasický směšovač. Do jednoho vstupu pustit těch 300kHz, co se mění, do druhého pevný kmitočet z oscilátoru v okolí 300kHz. Rozdílový kmitočet bude v akustickém pásmu.
0

Používateľov profilový obrázok
djwiktor
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1624
Dátum registrácie: 01 Júl 2010, 00:00
Bydlisko: Šaľa
Vek: 36
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa djwiktor » 24 Aug 2010, 12:59

Breta, to ma tiez napadlo, ale ako by to tam bolo potom s napr teplotnou stabilitou, pripadne parazitne vyssie/nizsie harmonicke ?
0

Používateľov profilový obrázok
Washu
Power user
Power user
Príspevky: 4521
Dátum registrácie: 15 Apr 2010, 00:00
Bydlisko: Multiverse
Vek: -1998
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa Washu » 24 Aug 2010, 13:12

breta1 napísal:Co takhle vyrobit klasický směšovač. Do jednoho vstupu pustit těch 300kHz, co se mění, do druhého pevný kmitočet z oscilátoru v okolí 300kHz. Rozdílový kmitočet bude v akustickém pásmu.
Nieje uz potom jednoduchsie zobrat FPGA, ADC a RAM a zlepit dokopy nejake zobrazovadlo? 100Msample 8bit ADC stoja doslova par euro.
Len by ma zaujimalo kolky z tu pritomnych by si na to trufli aj za predpokladu ze by to bola stavebnica s naprogramovanymi IO. Predsalen su to 100nozky a tuna panuje priam panicky strach s SMD (cest vynimkam).
0

breta1
Power user
Power user
Príspevky: 9330
Dátum registrácie: 06 Feb 2009, 00:00
Bydlisko: brno

Príspevok od používateľa breta1 » 24 Aug 2010, 13:25

djwiktor napísal:Breta, to ma tiez napadlo, ale ako by to tam bolo potom s napr teplotnou stabilitou, pripadne parazitne vyssie/nizsie harmonicke ?
Pokud ten oscilátor bude krystalový (buď přímo krystal okolo 300Khz nebo vyšší a děličkou upravený), bude ten tón velmi stabilní. Nepíšeš, s jakou přesností se mají ty změny kmitočtu LC obvodu vyhodnocovat.
Ohledně harmonických - nižší harmonická (rozdílový kmitočet) je přece ten slyšitelný zázněj, vyšší harmonické jsou násobky 300kHz, které tě nezajímají, protože je neuslyšíš.
0

Používateľov profilový obrázok
djwiktor
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1624
Dátum registrácie: 01 Júl 2010, 00:00
Bydlisko: Šaľa
Vek: 36
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa djwiktor » 24 Aug 2010, 13:56

washu, smd pre mna nie su problem, trufnem si aj na FPGA :) ak mas stavebnicu, sup sem s nou :)

Breta, sorac, tie nizsie tam nemali byt :wink: , mna by zaujimalo ci by tie vyssie harmonicke potom neskreslovali vysledok ? pripadne by sa mozno na vystup dal nahodit filter, ktory by vsetko nad dajme tomu 40Khz orezal.
Ad presnost, v podstate by neslo iba o to, pocuvat ako to "znie", ale aj zaznamenavat, napr uz spominanou zvukovkou ( ta to zvladne do 44100Hz takze tam by som problem nevidel) takze ta presnost +/- 5(10)Hz by bodla
0

breta1
Power user
Power user
Príspevky: 9330
Dátum registrácie: 06 Feb 2009, 00:00
Bydlisko: brno

Príspevok od používateľa breta1 » 24 Aug 2010, 14:10

Trochu teorie. Řekněme, že ten kmitočet se bude měnit od 300kHz do 340kHz. Krystalový oscilátor bude 300kHz. Ze směšovače poleze kmitočet nula až 40kHz, další balík bude 600kHz až 640kHz, další 900kHz až 940kHz atd....
Takže už jednoduchý RC článek jako dolní propust na 40kHz ti všechno odfiltruje.
Myslím, že celé zařízení by se dalo postavit s jedním krystalem a jedním logickým IO.
0

Používateľov profilový obrázok
djwiktor
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1624
Dátum registrácie: 01 Júl 2010, 00:00
Bydlisko: Šaľa
Vek: 36
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa djwiktor » 24 Aug 2010, 14:31

breta, trosku usmernim co by som potreboval... 300Khz je rezonancna frekvencia ladeneho LC obvodu. avsak... zistil som ze pri udere blesku nie je iba vykonova(rozumej napetova) spicka, ale frekvencia ladeneho obvodu sa mierne meni v zavislosti od vzdialenosti vyboja (davam tomu za to, ze je to EM indukciou pri vyboji).
Mam zato, ze by skor vyhovovalo ak by bolo 300Khz stred, takze by to bolo v rozmedzi 290-310Khz +/-
0

breta1
Power user
Power user
Príspevky: 9330
Dátum registrácie: 06 Feb 2009, 00:00
Bydlisko: brno

Príspevok od používateľa breta1 » 24 Aug 2010, 14:53

Nechci vyzvídat, ale možná by se hodilo blíže popsat, co je to za zařízení, nějak se mi to s tím bleskem nezdá...
0

Používateľov profilový obrázok
djwiktor
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1624
Dátum registrácie: 01 Júl 2010, 00:00
Bydlisko: Šaľa
Vek: 36
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa djwiktor » 24 Aug 2010, 15:27

Breta, zvedavost je dar ludi :) takze neni na skodu..

v skratke.. robim teraz upravy na finalizacii detekcie bleskov ktoru som uz tusim trochu popisoval, tusim v casti "na cem zrovna pracujete".
K tomu blesku, pri udere blesku (ratajme pre jednoduchost iba klasicky oblak<>zem), ti vznikne vodivy kanal, v ktorom prebieha tok elektronov pri nejakej frekvencii(proste skrat). Pri udere blesku(resp vytvoreni vodiveho vybojoveho kanalu) ti vznika elektricka a magneticka zlozka vyziarenej energie. Magneticku zlozku je mozne zmerat amlitudovo pouzitim napr ramovej tienenej anteny, ktora je navinuta a spolu s nejakou kapacitou tvori rezonancny obvod, to je pripad ale ten, ze L je dana antena, a C je kapacita kondiku na jej vyvodoch.

Pripad ktory ale sledujem ja, je ten, ze ak mas naladenu urcitu frekvenciu, ale antenu tvori nejaka plocha, a ladeny obvod je na doske elektroniky, kde je to v podstate kombinovany RLC clanok, tak pri poslednych pokusoch pri burke som si vsimol, ze pri vyboji sa tato frekvencia na ktoru je ladeny obvod nejak ovplyvnuje, a to antenou( neviem ako to, az tak prilis sa tomu nerozumiem). Vsimol som si rozdiely vo frekvencii co liezla z ladeneho obvodu, a raz to bolo pri vyboji 300Khz, inokedy 280Khz.. inokedy zas 312Khz.. preto by som rad tieto zmeny nejak vydelil aby som dostal napr prevod, ze 280Khz =0, 320Khz=40Khz. Je tam kopec fyziky, VF hluposti a podobne ktorym sa ja nerozumiem, preto to neviem popisat nejako "vedecky". Napada ma ze tie zmeny mozu byt este vyvolane dakym fazovym posuvom abo co.. ale to uz si nejsom isty.. kazdomapadne sa to da zmerat, tak preco to aspon neskusit :)
0

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4418
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Príspevok od používateľa romiadam » 10 Nov 2010, 16:01

Ja pouzivam ten Scope (kofo) a nema chybu. Len si treba uvedomit, ze na vstupe do zvukovky je neaky kondenzator (nepoznam jeho funkciu), ktory vam skresli jednosmerny signal (stvorcovy priebeh). Presnejsie povedane vam nevykresli priamu ciaru pri maximach, ale vam to zosikmi (po dosiahnuti maxima to zacne vykreslovat vybijaciu char. kondenzatora az do zmeny signalu.
Sinusovku vykresli pekne neskreslene. Znazornene signaly treba to brat s rezervou. Ja to pouzivam na odcitanie frekvencie signalu pre KO. Vo frekvencii to neklame. Napr. s tym nezmeriate kvalitu vyhladenie napatia na zdroji.
Mozno, keby sa upravila ta zvukovka a ten kondenzator sa vymontoval, ale v notebooku to asi nepojde.
0

Používateľov profilový obrázok
Thales
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 13834
Dátum registrácie: 07 Okt 2008, 00:00
Bydlisko: White Hill, Prague
Vek: 41
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa Thales » 10 Nov 2010, 17:53

OT
Mě se moc líbí čím se Viktor zabývá i když zatím jen tápe. Dělá něco netradičního a zajímavého a snaží se tomu přijít na kloub. K+
0
Zapamatuj si:
- To že něco funguje neznamená že je to tak správně a už vůbec ne bezpečně.
- Je třeba se učit od těch co opravdu umí a ne od těch co si jen myslí že to umí

Používateľov profilový obrázok
dxr
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3968
Dátum registrácie: 05 Aug 2013, 20:21
Bydlisko: V strede nicoho
Kontaktovať používateľa:

Re: Zvukovka jako osciloskop

Príspevok od používateľa dxr » 03 Jan 2015, 13:11

Nebudem to rozoberat a pridavat obrazky pojednom tu je zbierka pre SW Osciloskopy hadam niekoho zaujme
http://mikrokontrolery.blogspot.com/201 ... zator.html

Ja idem czytać to PDFko ako to funguje psichac sosni a uloz na FTP ;) som lenivy
0
Mahátma Ghándí: „Nejdřív tě budou ignorovat. Pak se ti budou smát. Pak proti tobě budou bojovat. Potom zvítězíš.“
čo viac dodať som taký a možeš to skúsiť vyhrať aj tak to vzdáš.. Obrázok
Arduino is popular becouse allow complex task with minimum investment

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok