Lepší limitér

Neviete si rady so zosilovačom a pod.?

Moderátori: Drakoush, Moderátori

Používateľov profilový obrázok
jenda23
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5779
Dátum registrácie: 27 Jún 2008, 00:00
Bydlisko: Česká Třebová
Vek: 33
Kontaktovať používateľa:

Lepší limitér

Príspevok od používateľa jenda23 » 19 Mar 2011, 16:09

Zdravím, scháním schema nějakýho kvalitnějšího a osvědšenýho limiteru audio signálu. Nepotřebuju nic hi-end Hi-fi ale něco trocha na úrovni.

Díky, jenda23
0
Lokomotiva je jako žena.Je jich stovky typů a každej z nich je jinej,každá z nich je svým způsobem krásná.Když jí chceš aspoň trochu poznat jsou to stovky hodin času.Nejde s ní být aniž bys jí bezmezně miloval,je nemožný jí znát do poslední skulinky

Milan_F

Príspevok od používateľa Milan_F » 19 Mar 2011, 16:20

Koukni do AR A10/2001. Je tam limiter s vactrolem od Krause. Místo původního vactrolu jsem tam nacpal jakejsi optočlen z Tesly Blatný.
Naposledy upravil/-a Milan_F v 19 Mar 2011, 20:17, upravené celkom 1 krát.

Používateľov profilový obrázok
boraicho
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 12406
Dátum registrácie: 03 Feb 2007, 00:00
Bydlisko: Prešov
Vek: 35
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa boraicho » 19 Mar 2011, 16:30

a limiter len ukazuje špičky alebo aj znižuje vstupnu uroven?
0
"Aj nevinne vyzerajúca súčiastka, môže byť príčinou nefunkčnosti zariadenia a tou kondenzator 100% je"
3D REBEL II + PLA + PETG
CNC 1810 na DPS

Milan_F

Príspevok od používateľa Milan_F » 19 Mar 2011, 16:48

Limiter snad limituje, na indikaci slouží indikátor.

Tento limiter (AR10/2001) řídí zisk vstupního předzesilovače podle napětí na zátěži. Pokud dojde k limitaci výstupního signálu, předzesilovač sníží zisk a tím se sníží výstupní napětí (výkon) koncového zesilovače.

Používateľov profilový obrázok
kubo150
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3253
Dátum registrácie: 20 Júl 2007, 00:00
Bydlisko: Pri Bytči
Vek: 32
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa kubo150 » 19 Mar 2011, 16:56

Na čo ho chceš použiť? resp v akej aplikácii bude slúžiť?
0
Som ten ktorý to vykoná.
Moje slovo:
Neverím na náhody,
Náhoda je len jedným, alebo skupinou ľudí nepochopená realita

Používateľov profilový obrázok
jenda23
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5779
Dátum registrácie: 27 Jún 2008, 00:00
Bydlisko: Česká Třebová
Vek: 33
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa jenda23 » 19 Mar 2011, 20:53

Mělo by to omezit výstupní výkon koncovýho zesilovače a zabránit aby se dostal do limitace. Pokusim se něco jednoduchýho vymyslet, nějakej Jfet detektor špiček a pár operáků. Můj nápad je takovej že bych ho spojil s výstupem zesilovače a asi 4V před dosažením příslušnýho napájecího napětí by začal omezovat, takže takovej kříženec mezi clip a limiterem, samozdřejmě to si nejspíš vyžaduje vlastní návrh. Tak budu šťastnej i za nějaký poznámky nebo poznatky realizace těhlech zařízení. Děkuju
0
Lokomotiva je jako žena.Je jich stovky typů a každej z nich je jinej,každá z nich je svým způsobem krásná.Když jí chceš aspoň trochu poznat jsou to stovky hodin času.Nejde s ní být aniž bys jí bezmezně miloval,je nemožný jí znát do poslední skulinky

nalimko33
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4484
Dátum registrácie: 29 Dec 2008, 00:00
Bydlisko: Košeca
Vek: 51

Príspevok od používateľa nalimko33 » 19 Mar 2011, 21:06

jenda23: nemusíš nič vymýšľať - na audiowebe to rozoberali a aj tak lepší (jednoduchší) ako kazzatelov nevymysleli...
http://www.zewel.tuliscz.com/dpa_ochrany.php
0

bubu2
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 261
Dátum registrácie: 23 Jún 2010, 00:00
Bydlisko: Ostrava

Príspevok od používateľa bubu2 » 19 Mar 2011, 21:45

Ahoj
Skus hodit okem po knížce Zesilovace Leach a jejich doplńky 4.Myslím že tam určitě něco najdeš.
0

Používateľov profilový obrázok
kubo150
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3253
Dátum registrácie: 20 Júl 2007, 00:00
Bydlisko: Pri Bytči
Vek: 32
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa kubo150 » 19 Mar 2011, 22:21

Ja mám nápad, ten limitér by bol síce pomalší, nezlimitoval by hneď prvú špičku, ale bol by podstatne linearnejší ako nejaké čo som videl na internete s jfetom. Podstatou by bola jedna alebo 2 žiarovky, plus nejaké operáky a tranzistory, no schéma jasne že nieje, to by som musel neskôr niečo vymysleť, poprípade ti môžem principialne niečo načrtnúť (neskôr) a ty by si sa už pobavil došpekuloval doladil. Inak nad týmto som už rozmýšlal, a zakladný patent mám, a v budúcnosti chcem niečo vydúmať.
0
Som ten ktorý to vykoná.
Moje slovo:
Neverím na náhody,
Náhoda je len jedným, alebo skupinou ľudí nepochopená realita

Používateľov profilový obrázok
lato
Power user
Power user
Príspevky: 984
Dátum registrácie: 30 Nov 2008, 00:00
Vek: 70

Príspevok od používateľa lato » 20 Mar 2011, 00:00

kubo150 napísal:Ja mám nápad, ten limitér by bol síce pomalší, nezlimitoval by hneď prvú špičku, ..l .
no ale ani druhú tretiu..a možno ani dvadsiatu ..
0

Milan_F

Príspevok od používateľa Milan_F » 20 Mar 2011, 02:43

bubu2 napísal:Ahoj
Skus hodit okem po knížce Zesilovace Leach a jejich doplńky 4.Myslím že tam určitě něco najdeš.
Pokud narážíš na jednoduché zapojení s vactrolem v ZV výkonovýho zesilovače, tak nedoporučuju. Jakmile se změní zatěžovací impedance zesilovače, limiter nefunguje jak má.

Co jsem tak prohlížel Voráčkovy limitery, tak signál pro LEDku vactrolu bere už někde v předzesilovači. Čili vůbec nebere v potaz okamžitý napětí na výstupu koncovýho zesilovače. Tyhle zapojení jsou vhodný tak pro nějaký kombo, kde se nepočítá s připojením dalšího repra.

Jendo, nevymejšlej už dávno vymyšlený. Alanův limiter z AR A10/2001 chodil celkem slušně. Stačí jen připojit k zesilovači a nastavit na skopu.

Používateľov profilový obrázok
tomel
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1369
Dátum registrácie: 19 Sep 2011, 00:00
Bydlisko: TV
Vek: 26
Kontaktovať používateľa:

Re: Lepší limitér

Príspevok od používateľa tomel » 21 Okt 2014, 19:17

Zdravím chalani, nepozná niekto overenú schému na limitér ? Aby sa dal nastaviť od 1-1,5V keď bude vypínať.

Chystáme nový projekt:
oktávový ekvalizér (10 pásiem)
s digitálnym echom
s indikátorom vybudenia
symetrické/nesymetrické vstupy/výstupy

chcel by som tam zabudovať aj limitér, neskor to bude dostupné aj pre Vás.

toto sa mi celkom páči.. http://sound.westhost.com/project67.htm

Ďakujem.
0

Používateľov profilový obrázok
muziker
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 6267
Dátum registrácie: 10 Mar 2009, 00:00
Bydlisko: BA, KE, RV, Praha, Toronto,
Vek: 75

Re: Lepší limitér

Príspevok od používateľa muziker » 21 Okt 2014, 22:34

A musí to byť skutočne limitér, alebo by stačil aj obvod signalizujúci že sa audio zar. už dostáva do limitácie a podľa toho si nastaviť VOLUME na audio zar. Zamedzí sa tým skresleniu audioreťazca. Pot. trimrom v tomto obvode je možné nastaviť si v širokom rozsahu úroveň signálu pri ktorej obvod začne indikovať prah limitácie. Niečo ako toto:

-- Spojený príspevok 21 Okt 2014, 23:03 --
jenda23 napísal:Mělo by to omezit výstupní výkon koncovýho zesilovače a zabránit aby se dostal do limitace. Pokusim se něco jednoduchýho vymyslet, nějakej Jfet detektor špiček a pár operáků. Můj nápad je takovej že bych ho spojil s výstupem zesilovače a asi 4V před dosažením příslušnýho napájecího napětí by začal omezovat, takže takovej kříženec mezi clip a limiterem, samozdřejmě to si nejspíš vyžaduje vlastní návrh. Tak budu šťastnej i za nějaký poznámky nebo poznatky realizace těhlech zařízení. Děkuju
Tu máš jeden overený a používaný mnohými muzikantmi kompresor / limitér od firmy DOD.
Prílohy
peak indicator 1.gif
Peak Indicator 2.PNG
dod525.jpg
0
muziker

Používateľov profilový obrázok
tomel
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1369
Dátum registrácie: 19 Sep 2011, 00:00
Bydlisko: TV
Vek: 26
Kontaktovať používateľa:

Re: Lepší limitér

Príspevok od používateľa tomel » 22 Okt 2014, 07:49

DIKY, ja sa s tym dnes pohrajem :)

-- Spojený príspevok 22 Okt 2014, 08:46 --

našiel som aj toto:
http://mnats.net/what_compressor.html
0

Používateľov profilový obrázok
muziker
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 6267
Dátum registrácie: 10 Mar 2009, 00:00
Bydlisko: BA, KE, RV, Praha, Toronto,
Vek: 75

Re: Lepší limitér

Príspevok od používateľa muziker » 22 Okt 2014, 11:23

Preto som sa pýtal, či treba skutočne limitér a nestačí len "clipping" lebo ja mám napríklad na basovom zosilňovači (polovodičový) ten prvý obvod, kde mi tesne pred limitáciou (skreslenie signálu) začne poblikávať žltá LED dióda a pri limitácii trvale svieti. Stačí mi to na kontrolu čistého (CLEAN) zvuku basgitary.
Naviac compressor/limiter degraduje snahy muzikantov o "pohranie sa" s dynamikou svojej hry, lebo "vyrovnáva" rozdiely v dynamike a to považujem v niektorých prípadoch za obmedzujúce pre muzikanta keďže mu s boxu lezie fádny zvuk čo do dynamiky prednesu (v metale to ale určite nehrozí :D ).
0
muziker

Používateľov profilový obrázok
tomel
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1369
Dátum registrácie: 19 Sep 2011, 00:00
Bydlisko: TV
Vek: 26
Kontaktovať používateľa:

Re: Lepší limitér

Príspevok od používateľa tomel » 22 Okt 2014, 14:46

Clip indikator by som mal. Mne ide o to aby neprebudilo zosilňovače a nezhoreli reproduktory. Hlavne pri zvuceni s mikrofonmi, napr. ak spadne niekomu mikrofon ... snazim sa zosiky navrhovať tak aby zosik bol naplno vybudeny pri 0dB. Takže cca 1-1,5V pre limiter si myslim že je v pohode ...
0

rudo7117
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 81
Dátum registrácie: 11 Feb 2013, 21:47
Bydlisko: NO

Re: Lepší limitér

Príspevok od používateľa rudo7117 » 22 Okt 2014, 17:23

Hmm, pre niektorých domácich dídžejov by bol limitér vhodný. Kontrolka clip im nič nehovorí. Všetko ide naplno a potom fňukajú nad spáleným zosilňovačom a reproduktormi. Hlavne výškovými. :)
0

Používateľov profilový obrázok
tomel
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1369
Dátum registrácie: 19 Sep 2011, 00:00
Bydlisko: TV
Vek: 26
Kontaktovať používateľa:

Re: Lepší limitér

Príspevok od používateľa tomel » 22 Okt 2014, 17:28

Veď to .... nerobím to iba pre seba, bude to verejné pre každého (DPS nie). Takže chcem aby to bolo niečo na lepšej úrovni. Pekne zabudovateľné do racku 19" mám aj homemade crossover do 19" racku ..
0

Používateľov profilový obrázok
pablox
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1737
Dátum registrácie: 19 Júl 2006, 00:00
Bydlisko: Ruzomberok
Vek: 32
Kontaktovať používateľa:

Re: Lepší limitér

Príspevok od používateľa pablox » 22 Okt 2014, 18:16

Toto nepomoze? http://pira.cz/tx3.htm Ked si pozries schemu audio casti http://pira.cz/tx3audio.htm tak obsahuje limiter vyrovnavajuci hlasitost na vystupe na rovnaku uroven. Je to spodna cast schemy, horna je predzosilnovac pre mikrofon.
0

Používateľov profilový obrázok
tomel
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1369
Dátum registrácie: 19 Sep 2011, 00:00
Bydlisko: TV
Vek: 26
Kontaktovať používateľa:

Re: Lepší limitér

Príspevok od používateľa tomel » 22 Okt 2014, 22:53

Celkom zaujimave no chcem otestovať ten čo som tu dával.
0

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok