Elektronkovy predzosilnovac pre gramofon

Neviete si rady so zosilovačom a pod.?

Moderátori: Drakoush, Moderátori

Používateľov profilový obrázok
polo
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 713
Dátum registrácie: 26 Dec 2009, 00:00
Bydlisko: Ziar nad hronom
Vek: 32

Elektronkovy predzosilnovac pre gramofon

Príspevok od používateľa polo » 24 Mar 2011, 18:00

Dobry den mal by som zaujem o takyto preamp daku overenu schemu taktiez idem kupovat daky slusny gramofon teda vsetky navrhy timto smerom ocenim.(Momentalne mam stary tesla a preamp s jednou EF86 na kanal :lol: ) Na nete je toho tak strasne vela ,ze vybrat si je prakticky nemozne.
0
'Cause life is like a game sometimes

JanoP

Príspevok od používateľa JanoP » 25 Jún 2011, 12:48

Rozhodol si sa uz pre najaku schemu?

Používateľov profilový obrázok
platon.rado
Power user
Power user
Príspevky: 4784
Dátum registrácie: 20 Feb 2008, 00:00
Bydlisko: Brusno okr.Banská Bystrica
Vek: 47
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa platon.rado » 25 Jún 2011, 13:14

Len či to presíkne kvalitu Actidampu.Ved o kvalitu zvuku ide predovšetkým.Tiež som nad tým uvažoval ale siahol som po overenej kvalite.Gramec mám NC450.
0
Najlepšie reprosústavy nie sú tie,ktoré nám najviac dajú,ale tie ktoré nám najmenej stratia.

JanoP

Príspevok od používateľa JanoP » 25 Jún 2011, 13:22

Tuto otazkou nechcem teraz rozoberat.

Používateľov profilový obrázok
polo
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 713
Dátum registrácie: 26 Dec 2009, 00:00
Bydlisko: Ziar nad hronom
Vek: 32

Príspevok od používateľa polo » 25 Jún 2011, 14:41

momentalne pouzivam nasledujuce jednoduche zapojenie s ECC83(som si dal 6CC41 ) ak to chce niekto vyskusat napajanie pre vstupnu elku pripojit cez 100K odpor na nasledujuci stupen a napajacie napatie je 250V ( samozrejme za tim 100K odporom kapacitu)

Zapojenie je jednoduche a nepotrebuje hadam ziadny komentar planujem vyskusat nasledujuce zapojenie od mullardu len to bude chciet drobne upravy na dnesnu dobu ale nato to musim najpr pozapajat a pomerat http://img14.imageshack.us/i/preamp1.gif/ vyberem nieco podobne nakolko chcem preamp co mozno najuniverzalnejsi
Prílohy
ai500-ph.gif
0
'Cause life is like a game sometimes

JanoP

Príspevok od používateľa JanoP » 25 Jún 2011, 19:33

Ok, diky.
Nazory na toto zapojenie? (lebo mam tie lampy, a mohol by som sa hned do toho pustit)
http://phonoclone.com/diy-pho3.html

Používateľov profilový obrázok
polo
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 713
Dátum registrácie: 26 Dec 2009, 00:00
Bydlisko: Ziar nad hronom
Vek: 32

Príspevok od používateľa polo » 25 Jún 2011, 21:24

malo by to byt v poriadku ta pasivna korekcie s js vazbou o anodu je zaujimava(vecsinou byva az za oddelovakom pripadne riesena ako spatna vazba takto to ma sice par vyhod ale aj par nevyhod ) jedine ostava odporucit dobre vifiltrovane anodove napatie. Pre blizsie info by to chcelo pomerat mozno aj ja skusim ak sa budem nudit.
0
'Cause life is like a game sometimes

Používateľov profilový obrázok
cico1976
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 310
Dátum registrácie: 02 Mar 2012, 15:32
Bydlisko: PB,GA
Kontaktovať používateľa:

Re:

Príspevok od používateľa cico1976 » 21 Apr 2012, 12:12

JanoP napísal:Ok, diky.
Nazory na toto zapojenie? (lebo mam tie lampy, a mohol by som sa hned do toho pustit)
http://phonoclone.com/diy-pho3.html

Zdravím.

Má už niekto overený tento elektrónkový preamp ?!?
0
......nikdy nieje neskoro!!!

Používateľov profilový obrázok
Jozko95
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 811
Dátum registrácie: 13 Dec 2010, 00:00
Bydlisko: medzi BN a PE
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: Elektronkovy predzosilnovac pre gramofon

Príspevok od používateľa Jozko95 » 21 Apr 2012, 12:16

Ahoj cico, ano mam ho postavany a mozem len odporucit, maximalna spokojnost. Akurat, ze zhavenie nemam striedave, ale jednosmerne, to je jedina zmena.
0
Majte so mnou strpenie, som začiatočník díki moc :-)


Používateľov profilový obrázok
cico1976
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 310
Dátum registrácie: 02 Mar 2012, 15:32
Bydlisko: PB,GA
Kontaktovať používateľa:

Re: Elektronkovy predzosilnovac pre gramofon

Príspevok od používateľa cico1976 » 21 Apr 2012, 14:00

Ďakujem za info.

A ešte by som sa chcel spýtať, aký by ste mi doporučili k tomuto preampu zosilovač (lampový - stačí pár watový)?!? A či je nutné robiť niečo s korekciami, alebo úplne stačí zosik bez nich.
0
......nikdy nieje neskoro!!!

Používateľov profilový obrázok
Thales
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 13834
Dátum registrácie: 07 Okt 2008, 00:00
Bydlisko: White Hill, Prague
Vek: 41
Kontaktovať používateľa:

Re: Elektronkovy predzosilnovac pre gramofon

Príspevok od používateľa Thales » 21 Apr 2012, 14:09

Korekční předzesilovač není nutnost, je to spíš volitelný doplněk. Mnohem důležitější je použít fyziologické řízení hlasitosti, na což se často zapomíná, eventuálně se zapomíná nastavit správné úrovně. Pokud to uděláš tak pokud je vše ostatní v pořádku tak obvykle není potřeba používat korekční předzesilovač a ušetříš si tak jedno kurvítko zvuku v signálové cestě. Pokud by si přesto pociťoval potřebu ho mít tak ho postav vypínatelný, tj aby se dal kdykoliv ze signálové cesty vyřadit přepínačem.

Co se týká koncového stupně je to jen na tobě jaký zvuk preferuješ. S elektronkami je to jako s obrazy. Obraz nikdy nebude tak přesný jako fotografie, ale někdy se ti může obraz líbit více než fotografie toho samého :wink:
0
Zapamatuj si:
- To že něco funguje neznamená že je to tak správně a už vůbec ne bezpečně.
- Je třeba se učit od těch co opravdu umí a ne od těch co si jen myslí že to umí

Používateľov profilový obrázok
Jozko95
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 811
Dátum registrácie: 13 Dec 2010, 00:00
Bydlisko: medzi BN a PE
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: Elektronkovy predzosilnovac pre gramofon

Príspevok od používateľa Jozko95 » 21 Apr 2012, 14:16

Je to na tebe, ci chces konec trazistorovy alebo lampovy, ja mam elkac ako koncovy zosik, ale ani daco s MOSFETom by nebolo odveci, no nie ? Takze je to na tebe. :wink:
0
Majte so mnou strpenie, som začiatočník díki moc :-)

Používateľov profilový obrázok
cico1976
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 310
Dátum registrácie: 02 Mar 2012, 15:32
Bydlisko: PB,GA
Kontaktovať používateľa:

Re: Elektronkovy predzosilnovac pre gramofon

Príspevok od používateľa cico1976 » 21 Apr 2012, 19:28

....ja viem že je tu o tejto téme už napísaných 100-ky strán (už som ich aj pozeral, ale radšej by som sa pustil do niečoho odporúčaného a overeného), ale neporadili by ste mi nejaký lampový koniec k tomuto preampu?

Ďakujem
0
......nikdy nieje neskoro!!!

Používateľov profilový obrázok
Wili
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1699
Dátum registrácie: 13 Sep 2010, 00:00
Bydlisko: Praha - CR
Vek: 34

Re: Elektronkovy predzosilnovac pre gramofon

Príspevok od používateľa Wili » 21 Apr 2012, 20:14

mozes pouzit cokolvek lampove chces, to je na kazdeho chuti co preferuje... to je ako keby si sa pytal ze ake si mas kupit benzinove auto. Kazdy ti poradi inu znacku ktora ma iny motor kt. je stale benzinovy.

Tak isto to je aj s elektronkovym koncakom, je mnozstvo zapojeni a kazdy ti poradi tu jeho oblubenu a existuje mnozstvo variacii co sa da postavit tak isto ako aj u tranzistorakov. Hlavnym parametrom od kt. sa to cele odvija je co tym chces krmit, aky vykon asi od toho ocakavas a ako kvalitne aby to hralo (adekvatne k vykonu), mozes postavit jednocinny v triede A, pripadne dvojcinny v triede AB, atd atd atd...

Konkretne taka ekonomicka varianta na doma ktora ma prave napada a ma aj vykon a trochu aj kvality je nejaky dvojcinny stereo koncak v triede AB, napr. 2xEL34 na kanal, najdes k tomu lahko a hlavne celkom lacno vystupne trafa. Invertor mozes pouzit ECC81/ECC85 na kanal a na vstup ti staci jedna ECC83 pre obidva kanaly...
0

Používateľov profilový obrázok
cico1976
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 310
Dátum registrácie: 02 Mar 2012, 15:32
Bydlisko: PB,GA
Kontaktovať používateľa:

Re: Elektronkovy predzosilnovac pre gramofon

Príspevok od používateľa cico1976 » 21 Apr 2012, 20:24

.....no skúsim niečo čo by mi vyhovovalo pohľadať a potom to sem dám že či to prejde kritikou skúsenejších.
0
......nikdy nieje neskoro!!!

Používateľov profilový obrázok
Wili
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1699
Dátum registrácie: 13 Sep 2010, 00:00
Bydlisko: Praha - CR
Vek: 34

Re: Elektronkovy predzosilnovac pre gramofon

Príspevok od používateľa Wili » 21 Apr 2012, 20:56

Mozes okopirovat Tesla Music(Mono) 70, akurat len vstupnu cast trocha upravis a vyhodis tie pridrble ochrany proti pretazeniu co tam su.

ja som robil nieco podobne akurat som upravil vstup a je to vykonnejsia verzia, ale v podstate mozes pouzit to iste, akurat pouzijes len jeden par EL34 a iny vystupak, maju napr. v Avelmaku tusim, dokonca aj sietove trafa tam asi maju.

http://img190.imageshack.us/img190/3940 ... schema.jpg

je to dvojcinny v triede AB, s jednym parom ti to da cca 50-70W(cca 130W spickovo pri hudobnom signale) a pri 2 paroch okolo 100W(220W spickovo pri hudobnom signale). Inak ked nechces menit lampy kazde 3 roky a bozekovat ake su drahe, urob napajanie cez dvojovac napatia aby bol zdroj dostatocne makky, elektronkam to velmi vyhovuje a maju to rady, tym sa ti odvdacia VELMI dlhou zivotnostou, na zvuku rozdiel ani nepoznas.
0

Používateľov profilový obrázok
cico1976
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 310
Dátum registrácie: 02 Mar 2012, 15:32
Bydlisko: PB,GA
Kontaktovať používateľa:

Re: Elektronkovy predzosilnovac pre gramofon

Príspevok od používateľa cico1976 » 21 Apr 2012, 22:47

......no nevyzerá to zle, ale je to pre mňa zbytočne veľký výkon. Asi urobím niečo jednoduchšie. Niečo takéto:
http://svetelektro.com/Forum/elektronko ... 15301.html
0
......nikdy nieje neskoro!!!

Používateľov profilový obrázok
cico1976
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 310
Dátum registrácie: 02 Mar 2012, 15:32
Bydlisko: PB,GA
Kontaktovať používateľa:

Re: Elektronkovy predzosilnovac pre gramofon

Príspevok od používateľa cico1976 » 20 Mar 2013, 21:27

Zdravím.

Po dlhšom čase som sa zasa začal "špárať" aj v gramofóne a mal by som pár otázok. Jedná sa o preamp: http://phonoclone.com/diy-pho3.html , ktorý asi časom budem robiť, len neviem pre aký typ prenosky je určený. Čo som pozeral, tak prenosky potrebujú rôzne vstupné impedancie. Nevedel by mi v tomto niekto poradiť?!?
0
......nikdy nieje neskoro!!!

Používateľov profilový obrázok
zdenoeddie
Power user
Power user
Príspevky: 4083
Dátum registrácie: 25 Júl 2009, 00:00
Bydlisko: ked kus ta Presov 15km na vychod
Vek: 23

Re: Elektronkovy predzosilnovac pre gramofon

Príspevok od používateľa zdenoeddie » 20 Mar 2013, 21:43

Tento je urceny pre prenosky MM - Moving Magnet - OM5, OM10, AT95 apod. specifikaciu najdes ku kazdej prenoske. Pre Tesla to boli prenosku VM 21.. apod. (zaklad je VM, VK boli krystal, ak mas taketo, vyhod to von oknom).
Je vhodne na vstup este doplnit prepinac kapacit (aspon 47 a 100pF by som tam urcite dal, zopar desiatok pF mas aj na kabli) a tu takisto nastavit podla specifikacie, alebo aspon podla ucha.
Zisk tohto preampu by mal byt oklo 40dB podla RIAA char.

Premyslam tiez, ze tento preamp supnem este pod sasi k mojmu EL84 PP. To uz bude iny komplet :lol: Phono preamp, preamp, koncak :mrgreen:
0

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok