Oprava kazetoveho prehravaca

Neviete si rady so zosilovačom a pod.?

Moderátori: Drakoush, Moderátori

Používateľov profilový obrázok
spin90
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4642
Dátum registrácie: 12 Jan 2008, 00:00
Bydlisko: Kosice
Vek: 33

Oprava kazetoveho prehravaca

Príspevok od používateľa spin90 » 13 Máj 2011, 09:59

Zravim
Vela sa vravi o kvalite gramofonov a LPciek, a vobec starsich zaznamov a preto ma zaujima ako su na tom kvalitou klasicke audio kazety. Ako na nich vplyva cas a podobne. Mam doma asi stovku kaziet a niektore som skusil prehrat na volkmene ale kvalita nic moc. Teraz je otazne ci je zly volkmen alebo tie kazety proste po dlhom stati (asi 10 - 15 rokov) sa proste demagnetizuju abo co. Kazdopadne skusim na ne nahrat nanovo zaznam mam na tyo rekorder.
EDIT: O par tem nizsie sa prebera ta zvukova chyba.
Diki
0
Naposledy upravil/-a spin90 v 13 Máj 2011, 11:18, upravené celkom 1 krát.
"Je to smutná epocha, keď je ľahšie rozbiť atóm ako predsudky."
A. Einstein

Používateľov profilový obrázok
zdenoeddie
Power user
Power user
Príspevky: 4083
Dátum registrácie: 25 Júl 2009, 00:00
Bydlisko: ked kus ta Presov 15km na vychod
Vek: 23

Príspevok od používateľa zdenoeddie » 13 Máj 2011, 10:52

MC kazety su vseobecne na prdel medium.
0

clarion

Príspevok od používateľa clarion » 13 Máj 2011, 10:54

Ja sa venujem tejto oblasti už nejakých 30rokov, mám "pár" kúskov kazeťákov vo svojej zbierke...

Áno, podliehajú zubu času. Rozsaj poškodenia (zvukový) ovplyvňujú viaceré faktory.
Kazety treba aspoň raz do roka pretočiť. Strčiť do mechaniky a pretočiť komplet tam aj späť.
Skladovať zásadne v obaloch.
Skladovať v SUCHU!
Neskladovať pri zdrojoch žiarenia, rušenia. Mne sa osvedčilo miesto pod posteľou v spálni. Široko ďaleko žiadna zásuvka, žiadny spotrebič.
Kazety treba používať, ak už z nejakého nostalgického dôvodu ich človek opatruje.
Znie to možno paradoxne, ale používanie im ubližuje menej ako odloženie do krabice a opatrovanie bez prehrávania.

Úbytok výšok pri dlhodobu skladovaných a nepoužívaných kaziet je zrejmý, žiaľ, vrstva pásky tesno na sebe a vzájomné ovplyvňovanie tam je.

Viac menej kazety spievajú svoju poslednú labutiu pieseň, typujem , že do 5 rokov už okrem pár nostalgikov, to všetko skončí na smetiskách. Zjavné nevýhody kazety sa prejavovali už v období gramo vs. kazeta, kde kazety ťahali za kratší koniec.

Dnes už nie je o čom, preválcovali ich všemožné formáty a mikro, mini, midi prehrávače.

V neposlednom rade ide aj o mašinu, na ktorej sa prehrávajú, či nahjrávajú. Rozdiely v nastaveniach a kvalite páskovej dráhy sú veľké, štandardy sa moc nedodržiavali ani za ich najlepších čias. Walkmany sú na tom ešte horšie. Neskutočne trpeli na prach, a takmer nikto nerobil demagnetizáciu hláv. To ale ani na stolných kazeťákoch. Až na pár výnimiek, kedy antidemagnetizačné obvody mali niektoré decky v sebe, to nerobil nikto nikdy.
Súma sumár:
Kazety, kazeťáky sa dajú prevádzkovať aj dnes. Ale nie len občas, raz za rok, ale častejšie, venovať sa pretáčaniu kaziet, demagnetizácii hláv. celkovému stavu mechaník v deckoch.

Pre niekoho je to oštara sa babrať s tými kazetami, kazeťákmi, sú nepohotové, neskladné, viac menej neprenosné...

Ale svoje čaro majú a mať pre pár starých ujov budú...

Používateľov profilový obrázok
spin90
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4642
Dátum registrácie: 12 Jan 2008, 00:00
Bydlisko: Kosice
Vek: 33

Príspevok od používateľa spin90 » 13 Máj 2011, 11:11

Aha aha zhruba taku predstavu som mal. Diki. Teraz ale neviem ci zalozit novu temu, alebo to budem rozoberet tu, ale mam taky problem ze walkman mi ide paradne hraje, celkom fajn vystup vsetko. Avsak stolny prevravac ma strane tichy a nejak zdeformovany zvuk. Cim to moze byt? Naposledy prehraval asi pred 10 rokmi. Ako vlastne najst zavadu? Pretoze tam je viac mechanickych sucasti nez samotnych elektro obvodov. DIki.
0
"Je to smutná epocha, keď je ľahšie rozbiť atóm ako predsudky."
A. Einstein

Používateľov profilový obrázok
boraicho
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 12407
Dátum registrácie: 03 Feb 2007, 00:00
Bydlisko: Prešov
Vek: 35
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa boraicho » 13 Máj 2011, 11:17

Zmen si nazov predmetu a možeš aj tu
0
Naposledy upravil/-a boraicho v 13 Máj 2011, 11:20, upravené celkom 1 krát.
"Aj nevinne vyzerajúca súčiastka, môže byť príčinou nefunkčnosti zariadenia a tou kondenzator 100% je"
3D REBEL II + PLA + PETG
CNC 1810 na DPS

clarion

Príspevok od používateľa clarion » 13 Máj 2011, 11:19

Čo to je za machinu?

Používateľov profilový obrázok
spin90
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4642
Dátum registrácie: 12 Jan 2008, 00:00
Bydlisko: Kosice
Vek: 33

Príspevok od používateľa spin90 » 13 Máj 2011, 11:20

Mam no dufam ze niekto poradi. Teba nic nenapada? Vravim walkman ide paradne teda kazete je OK ale stolny prehravac ma zdeformovany zvuk a velmi potichu hra. To ze nejde tlacitko REC to ani nevravim to mi tu asi nikto neporadi ze preco. To budem musiet rozobrat.
Je to shwerwood dd-2135c foto:
Prílohy
DSC01041.JPG
0
"Je to smutná epocha, keď je ľahšie rozbiť atóm ako predsudky."
A. Einstein

clarion

Príspevok od používateľa clarion » 13 Máj 2011, 11:29

Čo je to za typ a značku ten stolný deck?

To, že to má zvuk ako z prdele môže byť aj tým, že to stálo 10 rokov a teraz si to natvrdo zapol. Kua, to vás nikto neučil, že takéto staré vechte treba zapojiť do siete aspoň cez žiarovku do série? Proste nech má trochu času sa rozbehať. Kondy môžu byť v riti, nikto nevie aké sú tam. Preto sa pýtam na typ a značku. Lebo mnohú decky s posledného obdobia boli už poriadne oholené, použitý matroš bol zúfalý už pri montáži.

Paradoxne sú v lepšej kondicii decky z konca 70 rokov ako modely z konca 90 tych...

Edit: To je presne ono, hento ani v dobe svojho vzniku nebolo OK. Dáš do repasu viac, ako keby si na bazoši kúpil nejaké staršie SONY, či Technics. Ale od sony modely TC-F TC-FX, od Technicsu modely s označením RS-M, RS-B. A v žiadnom prípade nie dvojdeck. Dve machaniky, jedna lektronika, stačí biedne nastavenie jednej z nich a razom je celý zvuk v prdeli...

Používateľov profilový obrázok
spin90
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4642
Dátum registrácie: 12 Jan 2008, 00:00
Bydlisko: Kosice
Vek: 33

Príspevok od používateľa spin90 » 13 Máj 2011, 11:33

Fuha no to veru som ani nepocul ze sa ma pustat cez ziarovku :) Ale ked sa nad tym zamyslim, zmysel to dava :D Hore je model.
Aha No jak som si myslel je to sracka :D Aj zosik k tomu bol smejd :D Hm no zas az taky fanda do MC nie som aby som kupoval prehravac. Len som myslel ze aspon na zahradu nieco :) Keby som ale videl niekde prehravac tak mozno, ale ani som nevidel v bazaroch. A zas cez postu, no to sa mi prozte neoplati. Chcel som len par kaziet nahrat. Myslis ze by sa nedal repasovat? co moze byt chyba? tie hlavy v prdeli ci elektronika?
0
"Je to smutná epocha, keď je ľahšie rozbiť atóm ako predsudky."
A. Einstein

clarion

Príspevok od používateľa clarion » 13 Máj 2011, 11:51

Vieš trochu merať?
1. Nahrať na kazetu (NA INOM STROJI) sinus 100Hz, 1kHz, 10kHz s úrovňou O dB VU a prehrať na tom tvojom. Zmerať napätie na výstupe, poprípadne oscilo a kuknúť deformácie...
2. Preosadiť zdroj (kondy) a merať znovu.
3. Demagnetizovať príslušnou demagnetizačnou kazetou...
4.Perfektne vyčistiť, doslova naleštiť páskovú dráhu. Môže byť bordel v ložiskách a púzdrach na kladnácjh.
5. Prepískať cestu a merať na výstupe oscilkom.

Poznajúc trochu kazeťáky, tak u teby ide o problém mechaniky a zárovaň aj elektroniky.

Opakujem za 20 E kúpiš stroj v podstatne lepšom stave a vermi, že za 20E tú tvoju mrchu do poriadku nedáš.
Viem o čom píšem.
Slušný repas priemerného decku strednej triedy (trebars ako Technics RS-B605, AIwa AD-F620) stojí do 50E...

Používateľov profilový obrázok
spin90
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4642
Dátum registrácie: 12 Jan 2008, 00:00
Bydlisko: Kosice
Vek: 33

Príspevok od používateľa spin90 » 13 Máj 2011, 11:55

Aha aha no tak merat mam moznost mam aj oscik, ale nemam kde nahrat na kazetu signal. Vzhladom k tomu, ze s tym mas dlhorocne skusenosti, nebudem sa pokusat o zazrak urobit zo smejda nieco normalne, a poputuje to do bedne. Takze vravis ze za 20e sa da zohnat kvalitny kazetak? hm tak to by som este dal :) Mam rad staru techniku a tak by bola skoda vsetky tie kazety nevyuzit :) Uz za par rokov to bude este vecsia raritka jak platne :D:D
0
"Je to smutná epocha, keď je ľahšie rozbiť atóm ako predsudky."
A. Einstein

clarion

Príspevok od používateľa clarion » 13 Máj 2011, 12:03

http://elektro.bazos.sk/inzerat/8144040 ... -KD-D2.php
http://elektro.bazos.sk/inzerat/8132806 ... -SM261.php
http://elektro.bazos.sk/inzerat/8073706 ... chnics.php
http://elektro.bazos.sk/inzerat/8047037 ... -HX-A2.php
http://elektro.bazos.sk/inzerat/8028147 ... F-5000.php

výber je len na tebe, zavolaj im, mailuj, pýtaj sa. Určite tam niečo nájdeš.
Pár svojich kúskov som ulovil aj ja na Bazoši.
Ich kondícia nie je vždy tiptop, ale väčšinou aspoň fungujú bez problémov. Potom aj malý repas a vyčistenie im dajú nový dych...

Používateľov profilový obrázok
spin90
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4642
Dátum registrácie: 12 Jan 2008, 00:00
Bydlisko: Kosice
Vek: 33

Príspevok od používateľa spin90 » 13 Máj 2011, 12:16

Fiha dakujem pekne tie su paradne :) A ten posledny http://elektro.bazos.sk/inzerat/8028147 ... F-5000.php ? Ten by mohol byt dobry? alebo ktory z tych je najvyssej kvality ? :)
0
"Je to smutná epocha, keď je ľahšie rozbiť atóm ako predsudky."
A. Einstein

clarion

Príspevok od používateľa clarion » 13 Máj 2011, 12:35

Tesla je v podstate nezničiteľná klasika. Veľa sa po mechanickej stránke nemá čo dodrbkať...
Ten Grundig by mohol byť fajn, od toho človeka som bral už jeden deck, poslal rýchlo aluxusne zabalené. Deck bol plne funkčný.
Ten Akai nie je zlá voľba, má trochu zastretejší zvukj, mám ten istý model doma...

Výber je na tebe, popozeraj aj inde...

Používateľov profilový obrázok
spin90
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4642
Dátum registrácie: 12 Jan 2008, 00:00
Bydlisko: Kosice
Vek: 33

Príspevok od používateľa spin90 » 13 Máj 2011, 12:39

Dobre dakujem, A este taka banalna otazka, ci sa daju este kupit kazety :) Lebo mam sice dost doma, ale na zahradu chcem aj nejake novsie veci uz. Zato chcem na kazetach lebo to je jedine co zlodeji nezoberu a budem na walkmene prehravat to tam mozem aj nechat a doma to na stroji nahram. Taky mam plan no :)
0
"Je to smutná epocha, keď je ľahšie rozbiť atóm ako predsudky."
A. Einstein

clarion

Príspevok od používateľa clarion » 13 Máj 2011, 12:42

kazety sú už silne úzky profil, u nás v PD majú v NAY-ke pár nejakých SONY, dole v Rakúsku som v jednom shope našiel nejaké TDK SF, ale ako sú staré neviem...
Dnes je to výnosný kšeft, na aukre sa predávajú kazety za 10-15 euro kus a pritom ešte pred 3-4 rokmi boli za 20 korún...


Edit: toto som zohnal za 550 Kč v Brne...
AIWA AD-R460 plne funkčná
Prílohy
460.jpg
Naposledy upravil/-a clarion v 13 Máj 2011, 12:46, upravené celkom 1 krát.

Používateľov profilový obrázok
spin90
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4642
Dátum registrácie: 12 Jan 2008, 00:00
Bydlisko: Kosice
Vek: 33

Príspevok od používateľa spin90 » 13 Máj 2011, 12:46

Akoze jedna cista nenahrata kazeta tolko stoji ??? Ci tie na aukre su so zvukom uz nejake originaly? Fuha takze to aby som sa zasobil :D
0
"Je to smutná epocha, keď je ľahšie rozbiť atóm ako predsudky."
A. Einstein

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10149
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Príspevok od používateľa 5ko » 13 Máj 2011, 20:01

To že niektoré kazety na jednom stroji hrajú OK a na druhom slabo prípadne bez výšok, spôsobuje aj nerovnaká kolmosť štrbín na hlavách.Niektoré mašiny mali možnosť kvôli tomu aj cez malú dierku spredu doštelovať hlavu v prípade že si pustil a chcel súrne prehrať pásku nahranú na inom.
Bolo to však také riešenie, že potom už ani divá sviňa nevedela, ktorý MGF má hlavu nastavenú presne, a ktorý je dodrbaný, takže to bol začarovaný kruh, kým sa všetky nerozhasili.Potom si mohol prehrávať len to čo si nahral na tom istom ,ale aj tak sto za moc nestálo.
Najistejšie bolo nehrabať sa v hlavách,pretože bez merania len od ucha to nestálo zavela.
Ďalší problém ktorý vzniká na dlhoodstavených mechanikách sú ,,vyležané remene"pretože dlhým státim na jednom mieste, opásaný okolo remeničky s malým priemerom sa tam unaví a po znovuzapnutí potom skáče a preklzuje,čo spôsobuje zaťahovanie zvuku a trhavý chod.Je to ako s pneumatikami na dlhostojacom aute .Ked zhodíš remienok uvidíš ako zostane,, vajcavý"
.Všetky remene /gumičky/vymeniť, vatovým tamponom namočeným vliehu vyčistiť štrbiny na hlavách /nepoškriabať/,dráhu....to ti už písal.
Najkvalitnejšie pásky čo sa týkalo šumu, boli Scotch,alebo BASF.
Celkove ale stolové magnetofony ,boli kvalitnejšie ako prenosné čo však bol daň za pohodlie.
0
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

Používateľov profilový obrázok
spin90
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4642
Dátum registrácie: 12 Jan 2008, 00:00
Bydlisko: Kosice
Vek: 33

Príspevok od používateľa spin90 » 16 Máj 2011, 20:17

Aha dakujem za rady. Tak mam doma AKAI HX-A2 a prehrava dobre. Ale nahravanie sa mi nejak nepozdava Bud nahravam pri zlej hlasitosti alebo nieco ale vysledok je o dost tichsi nez je zvuk ktory hraje pocas nahravania. Je to bezna vec alebo chybny stav ? Skusil som zatial 2 rozne kazety a pri kazde tak isto Zatial som ho nerozoberal a necistil.
EDIT: No zistil som ze pretos a mi nepozdaval zvuk lebo uz samotny zdroj (MP3v PC bol dost onicom) Som zvyknuty na platne a zato to bolo divne trosku. Ked som pripojil gramo a trocha sa pohral s hlasitostou tak sa mi to uz paci viacej :)
0
"Je to smutná epocha, keď je ľahšie rozbiť atóm ako predsudky."
A. Einstein

clarion

Príspevok od používateľa clarion » 17 Máj 2011, 06:43

Vybudenie záznamového zosíku je velice ošemetná vec. Zabúda sa na to, že pre magnetofóny bolo načim zaistiť pomerne "tvrdý" signál, aby sa na tú kazetu zaznamenalo to, čo tam človek chce.
V dnešnej dobe málokto kontroluje silu a veľkosť signálu.
Prirovnal by som to k šnúrkam:
Pre to, aby bola topánka dobre zaviazaná treba zabezpečiť aby "šnúrka bola dostatočne dlhá a silná" . Ak bude "krátka a silná" tak "nedočiahne a nebude sa dať uviazať", ak bude "dlhá a slabá" tak síce dočiahne ale nebude držať.

Platí to ale aj pre iné zdroje signálu, nielen pre magnetofóny. Niekedy, keď je signál slabunký treba prikročiť k Bufferu a niečo s tým urobiť...

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok