Meranie vstupnej impedancie predzosilovacov

Neviete si rady so zosilovačom a pod.?

Moderátori: Drakoush, Moderátori

vrtulnik
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 4
Dátum registrácie: 19 Feb 2013, 13:11

Meranie vstupnej impedancie predzosilovacov

Príspevok od používateľa vrtulnik » 19 Feb 2013, 13:23

Ahoj.
Chcem sa spytat na tie hodnoty súčiastok...môže mi ich niekto napisať,mam doma robeny nf milivoltmeter aj generator a rad by som si vyskušal to zmerat a vypočitat.Už to mam pripravene na stole..najde sa niekto z koho neubudne a pozrie sa do zošita? :D
http://stip-static-151.213-81-187.telec ... ?q=node/71
0

breta1
Power user
Power user
Príspevky: 9330
Dátum registrácie: 06 Feb 2009, 00:00
Bydlisko: brno

Re: Meranie vstupnej impedancie predzosilovacov

Príspevok od používateľa breta1 » 19 Feb 2013, 14:21

Netřeba se dívat do žádného sešitu.
Navedu tě.
Zvol si napájecí napětí (Uc=10V)
Zvol si pracovní bod tranzistoru (Ik=10mA)
Vypočti Rc tak, abys měl na kolektoru napětí Uc/2
Zvol si úbytek napětí na emitoru (1V) a spočítej Re
Spočítej dělič R1, R2 tak, aby na bázi bylo napětí o 0,7V větší než na emitoru. R2 zvol 10k.
Nyní si sám zvol kondenzátory C1, C2, Ce. Na nich bude záležet amlitudově frekvenční charakteristika.

Dej vědět, jak daleko ses dostal

(jsem zvědav, jestli se vrtulnik ozve, je to jeho první příspěvek a zkušenosti jsou špatné...).
0

Tuf
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1249
Dátum registrácie: 27 Feb 2008, 00:00
Bydlisko: cz

Re: Meranie vstupnej impedancie predzosilovacov

Príspevok od používateľa Tuf » 19 Feb 2013, 14:30

Vstupná impedancia zosilňovača: -- možno aj tak, ako máš na schéme - namerané napetie na ohmickom odpore, ale používam inú metodu
a) na vstup sa pripojí nf generátor f=1 kHz (aj inú frekvenciu je možné, napríklad 800 Hz), sinus

b) výstupnú úroveň z generátora takú, aby na výstupe nebola limitácia (obmedzený priebeh sinusovky, napríklad 100 mV, alebo 1 V, ak máš merač úrovne v dB, tak treba 0 dB (čo je 0,775 V)

c) na vstup pripojím do série medzi výstup z generátora na vstup zosilňovača potenciometer (tienené prívody! - káble). Zvyšujem odpor tak, až bude na výstupe POLOVIČNÉ napetie z povodného.

d) potenciometer odpojím a zmerím jeho ohmický odpor, ktorý je rovný impedancii meraného zosilňovača (impedancia je frekvenčne závislá). Vychádza se z úvahy, že polovina napetia zostane na vradeném odporu - potenciometru a polovina na vstupnom odporu, čiže impedancii - je to delič 1:1

Poznámka: prívody o nf generátora k vstupu aj od výstupu k nízkofrekvenčnému milivoltmetru a prípadne aj k osciloskopu sú tienené!
0

vrtulnik
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 4
Dátum registrácie: 19 Feb 2013, 13:11

Re: Meranie vstupnej impedancie predzosilovacov

Príspevok od používateľa vrtulnik » 19 Feb 2013, 14:44

Uf!Tak to hned rovno odpišem že ja vzorce ani vypočty neovladam...som iba taky bastlamater čo robi podla schem.. :)
Hodnoty som chcel preto lebo som našiel vela takych stranok ako som dal odkaz ...všade boli iba zadania plus vzorce..tak som si myslel že až v škole im to davali učitelia..
Ja som mal vyskušane toto:Rc a Re som dal 2K2
R1-10kohm
R2- 3K3
C1-2uF
C2-10uF
tranzistor KC508
zdroj Uc=12V
potom som to pozapajal pomeral a vyšlo mi okolo 2kohm Rvst..
ale kedže neviem nakolko je to pravda tak som potreboval aj ine priklady na vyskušanie či to dobre meram a počitam..skušal som aj menit Ce potom odpajat R1 odpojit zdroj atd...velmi sa to nemenilo..
http://www.amapro.cz/datove_zdroje/ar/k ... _3/413.jpg
takyto generator mam spraveny...vystupny potenciometer tam mam 5kohm...
nechajme to tak...nema to vyznam.vdaka za snahu.
0

vrtulnik
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 4
Dátum registrácie: 19 Feb 2013, 13:11

Re: Meranie vstupnej impedancie predzosilovacov

Príspevok od používateľa vrtulnik » 19 Feb 2013, 14:47

Aj to s tym meranim polovičneho napatia som už skušal...ale tam treba vediet impedanciu generatora a ju zapocitat...tu neviem..tiez my vyslo okolo 2kohm..a ociloskop nemam...
0

Tuf
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1249
Dátum registrácie: 27 Feb 2008, 00:00
Bydlisko: cz

Re: Meranie vstupnej impedancie predzosilovacov

Príspevok od používateľa Tuf » 19 Feb 2013, 14:58

Meranie frekvenčnej charakteristiky
a) na vstup pripojený nf generátor f=1 kHz, sinus, výstupná úroveň taká, aby na výstupe nebola limitácie (namiesto sinusovky orezaný tvar, pri maxim aj obdlžnik). Skús napríklad 10 mV (príliš malé napetie je už takmer v šume, príliš velké prebudí zosilnovač a výstup je obmedzený, tak ... približne)

b) na výstup pripojíš
- nf milivoltmeter - samozrejme tieneným káblom
- osciloskop - pre kontrolu priebehu nastavenia pracovného bodu a prípadnej limitácie

c) pre radosť možeš urobiť aj merani limitácie = maximálneho vstupného aj výstupného stridavého napetia (signálu) tak, že zvyšuješ vstupné napetie na generátoru a sleduješ tvar sinusovky. Pokial je sinusový, choď ďalej, až do počínajúcej limitácie a pak sa vráť k MAXIMU a píšeš: Uvstupné_max= (tvoja hodnota) a Uvýstupné_max = (tvoja hodnota) a podla nich sa orientuješ v ďalšom meraniu.
(z pomeru Uvýst/Uvst vyrátaš kolkokrát zosilňovač zosilňuje, čiže napeťové zosilnenie.

d) dolná a horná frekvencia sa berú pre pokles o 3 dB, čo je na 70,7% z povodnej hodnoty (je to odvodené z odmocniny z 2 delené 2, čiže 1,41:2=0,707).
To využiješ a pri základnej (tak zvanej referenčnej=vzťažnej, ku ktoré sa ostatné meranie vzťahuje) frekvencii nastavíš takú úroveň na vstupe, aby si na výstupe mal napríklad 100 mV alebo 1 V (ak je to pod limitáciou) a pak meníš na generátore frekvenciu a hladáš frekvenciu, pri ktorej výstupné napetie klesne na tých 70,7 % percent, tedy ak sme prefíkane nastavili 100 mV, tak na 70,7 mV (alebo z 1 V na 707 mV). U pokusných školských zosilňovačov nájdeš aj dolnú aj hornú frekvenciu

e) charakteristika v priebehu 20 Hz až 20 kHz sa robí na vybraných frekvenciach. Zvolíme referenčnú = vztažnú frekvenciu, ku ktorej sa meranie vzťahuje 1 kHz. Možná máš tak zvaný semilogaritmický papier - vodorovná osa je logaritmická a zvislá lineárna. Pak sú pre teba vhodné frekvencie ako u peňazí: 20 - 50 - 100 - 200 - 500 - 1000 - 2000 - 5000 - 10000 a 20000 Hz
(klúčové slová: logaritmus, Bode plot). Meranie urobíš na týchto frekvenciách a hodnoty lahko dáš do grafu. Prípadne použiješ Excel a v grafu použiješ logaritmickú stupnicu, ale to už je privela nad rámec tohto príspevku.
0

Tuf
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1249
Dátum registrácie: 27 Feb 2008, 00:00
Bydlisko: cz

Re: Meranie vstupnej impedancie predzosilovacov

Príspevok od používateľa Tuf » 19 Feb 2013, 15:04

Ideálny nf generátor má vlastnú výstupnú impedanciu čo najmenšiu, tedy 0 ohmov (tak to mal napísné napríklad TESLA 12XG025), prípadne generátory z čias merania na telekomunikačných sieťach 600 ohmov (aj iné - 150 ohmov, 300 ohmov), vysokofrekvenčné generátory 50 ohmov, televízne 75 ohmov. Pri vstupnej impedancii meraného zosilňovača v kiloohmoch to je iba minimálna chyba (napríklad zosilňovače pre magnetodynamickú prenosku 47 kiloohmov).
0

Tuf
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1249
Dátum registrácie: 27 Feb 2008, 00:00
Bydlisko: cz

Re: Meranie vstupnej impedancie predzosilovacov

Príspevok od používateľa Tuf » 19 Feb 2013, 15:18

Osciloskop snád máte v škole, ste Technická škola. Je potrebný pre overenie funkce zosilňovača a nastavenie pracovného bodu, prípadne zakmitávania, zaneseného sieťového brumu 50 Hz (ak sa nepoužijú tienené káble na vstupe), ale vo 4. ročníku to istoiste vieš.
Dobrá je simulácia, napríklad MultiSim, alebo Tina možno tento program máte v škole. A učitel(ka) nie je nepriatel, vysvetlí vám potrebné a pomože.
0
Naposledy upravil/-a Tuf v 19 Feb 2013, 15:22, upravené celkom 1 krát.

breta1
Power user
Power user
Príspevky: 9330
Dátum registrácie: 06 Feb 2009, 00:00
Bydlisko: brno

Re: Meranie vstupnej impedancie predzosilovacov

Príspevok od používateľa breta1 » 19 Feb 2013, 15:22

vrtulnik
Škoda žes ten výpočet vzdal, není to nic než Ohmův zákon, takhle si sám pracovní bod nikdy nezvolíš.
Teď se dívám na bod 3 v zadání. Rád bych věděl, který génius by dokázal změřit horní mezní frekvenci v pásmu akustických kmitočtů pro toto zapojení. Žeby nám to objasnil váš pan učitel?
0

vrtulnik
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 4
Dátum registrácie: 19 Feb 2013, 13:11

Re: Meranie vstupnej impedancie predzosilovacov

Príspevok od používateľa vrtulnik » 19 Feb 2013, 15:36

Pani vdaka za zaujem,ale ja do tej skoly nechodim...iba som dal tento link lebo tam bola aj schema toho predzosilovača.Našiel som to cez google ako mnohe ine.
0

Tuf
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1249
Dátum registrácie: 27 Feb 2008, 00:00
Bydlisko: cz

Re: Meranie vstupnej impedancie predzosilovacov

Príspevok od používateľa Tuf » 19 Feb 2013, 15:50

breta1: v niektorých školách majú špeciálne blbé zosilňovače, s fd okolo 100 Hz a fh okolo 5 kHz aby sa dobre dalo robiť meranie, napríklad s vhodne zvolenými hodnotami u TDA2003.
A udivujúco sú žiaci nútení otrocky robiť výpočty dB pre každú hodnotu, aj keď možu robiť meranie v dB, alebo výpočet podla vzorca v exceli.
U udivujúce je, že si žiaci nevypýtajú hotové meranie od starších žiakov, ako štafetu. To isté zadanie určite robí učitel už niekolko rokov.
0

Hano
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 169
Dátum registrácie: 12 Mar 2013, 11:21
Bydlisko: Námestovo
Vek: 42

Re: Meranie vstupnej impedancie predzosilovacov

Príspevok od používateľa Hano » 25 Jan 2014, 21:20

Zdravim. Potreboval by som radu a nie jednu :D .
Je tu niekto kto by mi povedal, napisal ako merat:
Vstupnu a vystupnu impendanciu,
Harmonicke skreslenie, HS + sum,
Dynamicky rozsah...

Mam k dispozicii Merak Unit 70A
PC osciloskop cez zvukovku (M audio Project mix)
Chcem v podstate zmerat to co meria napr. RMAA ale nechcem pouzit program.
Dakujem
0

Hano
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 169
Dátum registrácie: 12 Mar 2013, 11:21
Bydlisko: Námestovo
Vek: 42

Re: Meranie vstupnej impedancie predzosilovacov

Príspevok od používateľa Hano » 09 Feb 2016, 22:06

Vie mi niekto poradit ako zmeriam impedanciu generatora? Mam robeny a v popise nebolo uvedene.
Mozne to je zmeriat metodou delenia napatia na polovicu??
Dakujem
0
Naposledy upravil/-a Drakoush v 09 Mar 2016, 00:57, upravené celkom 1 krát.
Dôvod: Odstránenie duplicitného príspevku.

breta1
Power user
Power user
Príspevky: 9330
Dátum registrácie: 06 Feb 2009, 00:00
Bydlisko: brno

Re: Meranie vstupnej impedancie predzosilovacov

Príspevok od používateľa breta1 » 09 Feb 2016, 23:15

Ano, pokud myslíš výstupní impedanci nějakého generátoru napětí, lze ji zjistit zatížením tak, že výstupní napětí klesne na polovinu.
0

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok