rc oscilator

Neviete si rady so zosilovačom a pod.?

Moderátori: Drakoush, Moderátori

stanly120
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 175
Dátum registrácie: 01 Mar 2014, 17:19
Bydlisko: Prešov

rc oscilator

Príspevok od používateľa stanly120 » 30 Mar 2014, 13:43

Kto by bol ochotny mi vysvetliť princip RC OSCILATORA ? :) vopred dakujem ....
0
rad pomožem druhym, ak viem

Používateľov profilový obrázok
Gumeny
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 359
Dátum registrácie: 24 Mar 2010, 00:00
Bydlisko: Prešov, SK
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: rc oscilator

Príspevok od používateľa Gumeny » 30 Mar 2014, 15:17

no... ja viem, že tam sú tie 3 podmienky... ale uvítal by som, keby to niekto, kto vie, podrobnejšie vysvetlil.
0

Používateľov profilový obrázok
muziker
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 6267
Dátum registrácie: 10 Mar 2009, 00:00
Bydlisko: BA, KE, RV, Praha, Toronto,
Vek: 75

Re: rc oscilator

Príspevok od používateľa muziker » 30 Mar 2014, 18:37

Zatiaľ aspoň niečo (ďalší ma iste doplnia):

RC oscilátory sú základné a konštrukčne najjednoduchšie typy spätnoväzbových oscilátorov. Používajú sa len pre nízke frekvencie, lebo pre vysoké frekvencie majú malú stabilitu a tiež sa horšie prelaďujú. Ide vlastne o zosilňovač s kladnou spätnou väzbou. Oscilácie v ňom vznikajú práve vplyvom zavedenej kladnej spätnej väzby z výstupu zosilňovača na jeho vstup. Pre nasadenie a udržanie trvalých oscilácií fázový posuv signálu medzi zosilňovačom a obvodom spätnej väzby sa musí = 0, a zosilnenie zosilňovača a obvodu spätnej väzby musí byť zhodné a naviac blízke 1. Splniť sa musí aj ďalšia podmienka - celkové zosilnenie sústavy zosilňovač/spätná väzba má byť = 1. Pre zosilnenie menšie ako jedna budú kmity tlmené a naopak pre zosilnenie väčšie ako jedna sa sústava zosilňovač/spätní väzba rozkmitá s amplitúdou ktorá bude rásť až ku limitácii, ale v tomto prípade už na výstupe nebude sínusový priebeh signálu.

Spätnú väzbu v RC oscilátore tvorí trojica zhodných RC článkov. Každý z nich posúva fázu signálu o 60°. Zosilňovač môže byť tranzistor v zapojení SE (so spoločným emitorom), otáčajúci fázu o 180°, teda výsledný fázový posun bude tak 360°. Rovnako je možné použiť ako zosilňovač aj operačný zosilňovač (OZ), alebo elektrónku (tu bude kladná spätná spätná väzba zavedená z výstupu (anódy) na vstup (riadiacu mriežku).
Ak sa splní podmienka - zosilnenie = 1, oscilátor bude mať na výstupe čistý sínusový signál a jeho frekvencia bude úmerná prevrátenej hodnote súčinu RC prvkov. Konštanta úmernosti závisí na činiteli zosilnenia tranzistora (OZ, elektrónky).
Prílohy
RV osc s OZ.gif
RC osc. s tranz..jpg
RC osc. s tranz..jpg (5.42 KiB) 1619 zobrazení
0
muziker

Používateľov profilový obrázok
muziker
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 6267
Dátum registrácie: 10 Mar 2009, 00:00
Bydlisko: BA, KE, RV, Praha, Toronto,
Vek: 75

Re: rc oscilator

Príspevok od používateľa muziker » 31 Mar 2014, 18:41

Tu máš stredoškolskú látku na tému RC oscilátory:

http://alzat.szm.com/Oscilat/oscil_rc/oscil_rc.html
0
muziker

Napísať odpoveď