Elektrónkový OTL HA "SHREK"

Neviete si rady so zosilovačom a pod.?

Moderátori: Drakoush, Moderátori

Používateľov profilový obrázok
Milos66
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4728
Dátum registrácie: 28 Sep 2013, 11:31
Bydlisko: Turčianska kotlina
Vek: 57

Elektrónkový OTL HA "SHREK"

Príspevok od používateľa Milos66 » 16 Apr 2014, 08:53

Ahojte.
Chcel by som Vám predstaviť jeden zaujímavý HA s Elektrónkami 12SH1L a koncovou GI-30. Je to skoro dokončené dielo od Elchupacabra a mňa. Schéma je prebratá z netu. Doska bola tiež na nete, ale museli sme ju kompletne prekopať. Romery skrinky sú cca 220x200x65mm.
Ja som použil dva trafáky. Jeden na Ua a jeden na žhavenie. Fungujem zatiaľ bez oneskorenia pripnutia slúchadiel, ale už je to hotové a treba to len nahodiť. Fotky z vnútra prihodím, keď to budem mať rozobraté. Zatiaľ len exteriér :D
Funguje dobre. Hrá to veľmi pekne.
Prílohy
P1110275.JPG
P1110276.JPG
P1110277.JPG
P1110278.JPG
HA GI-30.jpg
0
PC = Foobar2k = TEAC UD-H01 = Willi HA v.2.1 = Beyerdynamic T1 2g.
Gramo Rega Planar 3 = Audio-technica AT440Mlb = Actidamp MK3 v.2 = AKAI AM59 = Shan Aztec 100
The Mandalorian fan

elmoto
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3154
Dátum registrácie: 15 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: Žilina
Vek: 44

Re: Elektrónkový OTL HA "SHREK"

Príspevok od používateľa elmoto » 16 Apr 2014, 16:40

Nadhera az na tie skrutky. Pozeram, ze su pouzite hrubsie plechy a tak ste mohli pouzit zapustene hlavicky / samozrejme to vyzaduje presne diery a otvory / a skrutky pretret na cierno. Takto to vsetko trci a kazi estetiku.
Paci sa mi to bezpecne nizke napatie. Ake pouzivate sluchadka?
Nedate odkaz na zdroj projektu?
0
nie som tu


neznamy

Re: Elektrónkový OTL HA "SHREK"

Príspevok od používateľa neznamy » 16 Apr 2014, 16:51

to je nejaky gril na hlavu ? aky to ma preboha vykon, sak to musi odtrhnut palicu,vyzera to zaujmavo a hlavne bezpecnejsie vzhladom na nizke napetie. Aky to ma zvuk v porovnani s pentodami EL84 (zapojenie zdenoeddieho) ? Aspon priblizne

Používateľov profilový obrázok
Milos66
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4728
Dátum registrácie: 28 Sep 2013, 11:31
Bydlisko: Turčianska kotlina
Vek: 57

Re: Elektrónkový OTL HA "SHREK"

Príspevok od používateľa Milos66 » 16 Apr 2014, 18:48

Takže postupne.
Áno skrutky - moja nešťastná vec. Proste používam to, čo mám v garáži nakúpené. Skúsim zohnať čierne aby to nekričalo. poprípade tieto prestreknem. A asi zapustetné.
Slúchadlá mám Sennheiser HD565 Evotion - 150 Ohm, Beyerdynamic DT990 - 600 Ohm.
Výsledný zvuk v porovnaní so Zdenovým pentodovým HA? Tento má síce menej razancie a sily, ale je o dosť detailnejší. Je to taký decenťák. Ohromné množstvo jemných detailov. Samozrejme v prednese nechýba ani jedno prenášané pásmo, ale zvuk je oproti mojim ostatným HA trošku iný - detailnejší. Stereováha je na ňom zo všetkých mojich HA (mám ich 7 kúskov) asi najširšia a najhlbšia. Za predpokladu vysokokvalitnej nahrávky je priestor veľmi hmatateľný. Počúval som celé doobedie Carol Kidd a jej hlas je na tomto HA veľmi realistický, až nepríjemne detailný. No určite to nebude zosilňovač na techno, rock a akčné filmy. To nie.
A hrá o malý fúzik potichšie ako pentodový od Zdena a ako HA E88CC + 6AS7G tiež zverejnený na tomto fóre. No nič dramatické, čo by vadilo.
Takže ďalšia otázka zodpovedaná, nie neodtrhne to hlavu.
Ak som na niečo zabudol, tak sa pýtajte, dopíšem to.
0
PC = Foobar2k = TEAC UD-H01 = Willi HA v.2.1 = Beyerdynamic T1 2g.
Gramo Rega Planar 3 = Audio-technica AT440Mlb = Actidamp MK3 v.2 = AKAI AM59 = Shan Aztec 100
The Mandalorian fan

Používateľov profilový obrázok
danhard
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3226
Dátum registrácie: 15 Apr 2009, 00:00
Bydlisko: Jesenice u Prahy
Vek: 68

Re: Elektrónkový OTL HA "SHREK"

Príspevok od používateľa danhard » 16 Apr 2014, 19:22

Jakej by to melo mít výkon ? S 20mA v anode moc velkej výkon neudeláš :)
Tetroda bez zv provozovaná s malým napájením, zkreslení 2. harm jak prase, spolecnej katodovej odpor asi delá wide stereo :D
0

Používateľov profilový obrázok
Milos66
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4728
Dátum registrácie: 28 Sep 2013, 11:31
Bydlisko: Turčianska kotlina
Vek: 57

Re: Elektrónkový OTL HA "SHREK"

Príspevok od používateľa Milos66 » 16 Apr 2014, 19:41

Výkon je slabší ako som písal (600 Ohm slúchadlá idú v pohode). Wide stereo som nepostrehol. Na nahrávkach, ktoré mám napočúvané je tento HA veľmi dobrý.Ak máš taký pocit, že to skresľuje, alebo hrá zle, postav to a vyskúšaj. Potom si môžme vymeniť skúsenosti z kritického posluchu.
Spoločný katódový odpor? Tomu nerozumiem. Spresni to.
Skop síce mám, ale bohužiaľ nemám ešte sondy a ani generátor. Merania môžem skúsiť neskôr, ked to bude komplet doma a naučím sa to :D
0
PC = Foobar2k = TEAC UD-H01 = Willi HA v.2.1 = Beyerdynamic T1 2g.
Gramo Rega Planar 3 = Audio-technica AT440Mlb = Actidamp MK3 v.2 = AKAI AM59 = Shan Aztec 100
The Mandalorian fan

Používateľov profilový obrázok
zdenoeddie
Power user
Power user
Príspevky: 4083
Dátum registrácie: 25 Júl 2009, 00:00
Bydlisko: ked kus ta Presov 15km na vychod
Vek: 23

Re: Elektrónkový OTL HA "SHREK"

Príspevok od používateľa zdenoeddie » 16 Apr 2014, 21:24

Ten spolocny Rk ovplyvnuje oba kanaly, preto to "wide stereo". Pomohlo by tomu K priamo uzemnit a predpatie vytvorit klasicky a la fixed bias. Ale v takomto ultra jednoduchom rieseni.... nema to vyznam podla mna. Az vsetko dokoncim, postavim si podobny ale s gu32 alebo gu19, este neviem :mrgreen:

Inak prevedenie krasne, na garazovy styl vynikajuce. Milos, ak nenajdes cierne skrutky, pisni mi, ake potrebujes mozno nieco vydolujem ;)
0

Používateľov profilový obrázok
Milos66
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4728
Dátum registrácie: 28 Sep 2013, 11:31
Bydlisko: Turčianska kotlina
Vek: 57

Re: Elektrónkový OTL HA "SHREK"

Príspevok od používateľa Milos66 » 16 Apr 2014, 21:44

Zdeno ďakujem. Skrutky mi dali chalani tu v robote. Majú imbusy s nejakej mašinky, tak to prehodím. Toplógiu ja prerábať nebudem. Na to nemám ešte znalosti. Možno časom.
Tá elka má tuším jednu katódu, tak preto som sa pýtal, že ako to Danhard myslel s tým spoločným R, keď logicky tam bude iba jeden.
Mal by som asi začať trošku študovať, aby som sa do toho dostal.
0
PC = Foobar2k = TEAC UD-H01 = Willi HA v.2.1 = Beyerdynamic T1 2g.
Gramo Rega Planar 3 = Audio-technica AT440Mlb = Actidamp MK3 v.2 = AKAI AM59 = Shan Aztec 100
The Mandalorian fan

Používateľov profilový obrázok
Wili
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1699
Dátum registrácie: 13 Sep 2010, 00:00
Bydlisko: Praha - CR
Vek: 34

Re: Elektrónkový OTL HA "SHREK"

Príspevok od používateľa Wili » 18 Apr 2014, 09:03

Krasny zosilnovac :) chvalim!!! :) este sem potom hod fotky z vnutra na tie sa tesim najviac. Inak ta velka lampa vyzera hrozivo :twisted: Celkom som prekvapeny tym extremne nizkym napajacim napatim, ze to vobec funguje pri tak nizkom napajani.. urcite to dost ovlyvnuje v silnej miere zvuk toho zosilnovaca.
0

El_Chupacabra

Re: Elektrónkový OTL HA "SHREK"

Príspevok od používateľa El_Chupacabra » 18 Apr 2014, 10:50

Veď to má maximálne anódové napätie IBA 5kV :D
Bodaj by nie, keď je to výstupná/koncová vysielacia tetróda.

Používateľov profilový obrázok
Wili
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1699
Dátum registrácie: 13 Sep 2010, 00:00
Bydlisko: Praha - CR
Vek: 34

Re: Elektrónkový OTL HA "SHREK"

Príspevok od používateľa Wili » 18 Apr 2014, 12:28

El_Chupacabra len pre informaciu "limiting values" pre elektronku (5kV pri tejto) neznamena ze v tejto oblasti je normalne schopna pracovat. Ide o spickove napatie rozkmitu ktore by nemalo byt prekrocene, ktore vznika vo vystupnom transformatore. Ale ano, aj tak je 5kV vysoka hodnota..
0

Používateľov profilový obrázok
Milos66
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4728
Dátum registrácie: 28 Sep 2013, 11:31
Bydlisko: Turčianska kotlina
Vek: 57

Re: Elektrónkový OTL HA "SHREK"

Príspevok od používateľa Milos66 » 18 Apr 2014, 19:36

Skrutky som vymenil za čierne. Vyzerá to asi krajšie.
Fotky vnútrajška dodám po sviatkoch. Teraz chodím do práce a nemám moc času.
V hlave a v garáži na stole už čaká ďalší projekt :D
0
PC = Foobar2k = TEAC UD-H01 = Willi HA v.2.1 = Beyerdynamic T1 2g.
Gramo Rega Planar 3 = Audio-technica AT440Mlb = Actidamp MK3 v.2 = AKAI AM59 = Shan Aztec 100
The Mandalorian fan

Napísať odpoveď