Fisher CA-520

Neviete si rady so zosilovačom a pod.?

Moderátori: Drakoush, Moderátori

Používateľov profilový obrázok
Juroo
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 698
Dátum registrácie: 24 Feb 2007, 00:00
Bydlisko: Bratislava/Prievidza
Vek: 34

Fisher CA-520

Príspevok od používateľa Juroo » 20 Apr 2014, 18:43

Zdravím,
chcel by som zrenovovať a možno trocha vylepšiť uvádzaný zosilňovač (hlavne aby bol úplne spoľahlivý) a zároveň Vás poprosiť o pár rád, popr. skontrolovať prípadne doplniť na čo by bolo možné sa ešte pozrieť.
Jedná sa o japonský integrovaný zosilňovač z 90rokov. Vcelku jednoduchej konštrukcie (blokovo: Predzosilňovač/RIAA -> 5 pásmové korekcie -> hlasitosť s fyziológiou -> koncový stupeň). Koncový stupeň je tvorený budičom uPC1270h a koncovými tranzistormi 2SB1039/2SD1311 s výkonom podľa serv.manuálu 2x35W/8R, no s napájaním až 2x40V (185W) čo hovorí o inom.
Servisný manuál : http://www.svetelektro.com/upload/FISHER_CA_520.pdf
Datasheet budiča : http://www.alldatasheet.com/datasheet-p ... 1270H.html?
Pod renováciou si predstavujem výmenu (už 20 ročných) filtračných kondenzátorov, taktiež ich zámenú za väčšiu hodnotu (pôvodne len 3300uF na vetvu). Prekontrolovanie signálovych kondenzátorov, popr. ich výmenu. (Všade sú Rubycon-y, takže by to nemuselo byť až tak zlé) Prečistenie potenciometrov a prepínačov. Výmená OZ v korekciách a RIAA vstupe za niečo "lepšie". Dorobenie ochrán voči SS na výstupe kedže ich zosilňovač vôbec neobsahuje, resp. celkové prerobenie výstupu (odstránenie ochranných poistiek, mám overené že zmysluplne nefungujú :? , odstránenie výstupného vypínača reproduktorov -> resp. namiesto vypínania silových výstupov vypínať relé v ochrane SS). Pocínovanie napájacích ciest, výstupných ciest a zámená tích nitiek čo idú na výstupné tranzistory :) . Celé toto za účelom dorobenia ochrán a zlepšenia už tak biedneho DF zosilňovača.

No mám na Vás však pár otázok :

1. Napájacie napätie. Datasheet budiča odporúča 2x36V, pracovné napätie 2x45V a maximálne (bez budenia) 2x50V. Trafo bolo ešte dimenzované na 220V a tým pádom je na výstupe po vyfiltrovaní až cca 2x43V (bez budenia) a to pri dosť tvrdom trafe (185W vs. dimenzovanie na výstup 2x35W) ... neskôr spravím ešte jedno meranie aké napätie mala sieť. No i tak je to podľa mňa riadne na hrane. Čo si o tom myslíte ?

2.Koncové tranzistory. Jeden kanál už predchádzajúci majiteľ bohužiaľ odpiekol a koncové tranzistory nahradil "náhradami" kedže sa originály už nevyrábajú. A to BD241/244. Samozrejme že sa tam nehodia ... BD vs. origo 3MHz vs 20MHz, hFE len 30, resp. 15 pri 3A atď., pri väčšom výkone to jednoducho znova odíde ... druhý kanál (neopravovaný) frčí ako má
Túto nastáva otázka. Chcel by som tam dať niečo vhodnejšie (orig. ťažko zoženiem). Budič dokáže dodať 200mA v špičke a datasheet odporúča hFE min. 50 pri max. výkone ( Opravte ma ak sa mýlim ale pri povedzme 50W/8R je to cca 2,5A !? ). Vzhľadom na napájanie by som jeho maximum ťahať ale nechcel (hladal by som tranzistory s väčším zosilnením) a preto sa chcem spýtať a poprosiť Vás čo za koncové tranzistory by ste mi odporučili, resp. za čo by to šlo zameniť. Jedného času mi boli odporúčané MJE15030/15031 (parametre sú však tak akurát, na druhu stranu majú 30MHz). Nemám moc prehľad v tranzistoroch a preto by som bol radšej keby sa na to pozrie niekto skúsenejší.
Samozrejme sa úprava bude kontrolovať na osciloscope, prípadne upravovať konpenzácie ...

Ďakujem za každú radu a nasmerovanie :)
0
SOMETHING WILL NEVER CHANGE !!
Takto to vyzerá keď sa Stavbár montuje do elektra ...

Používateľov profilový obrázok
platon.rado
Power user
Power user
Príspevky: 4784
Dátum registrácie: 20 Feb 2008, 00:00
Bydlisko: Brusno okr.Banská Bystrica
Vek: 47
Kontaktovať používateľa:

Re: Fisher CA-520

Príspevok od používateľa platon.rado » 20 Apr 2014, 19:56

Tiež sa venujem opravám a renovácií.Nedávno som opravoval a dával dokopy SONY TA313 http://audiofilek.pl/images/com_sobi2/g ... mage_1.jpg krásny vintage stroj so 78 roku.Nešiel jeden kanál a kontrolka phono nesvietila.Koncový tranzistor som objednal s Číny.Zatial funguje dobre.Dúfam že sa Činania neulakomili, na fake toho tranzistora :D Ako píšeš tiež sú tu len poistky na ochranu reproduktorov.Ktoré asi nezachránia nič.

Zosilňovač som vyčistil od prachu.Potenciometre som vyčistil a vystriekal.Kontrolku som prerobil na led diodu oranžovej farby.Ani nevidno že je tam led a nie sulfid ako bola.Taký typ by som už nezohnal.Čo sa týka kondenzátorov za 36 rokov sa držia.Meral som filtračné, ESR majú lepší ako s dnešnej doby.Proste poctivá Japonská výroba.Zosilňovač nejako nebrumí a nechrčí.Tak som nepotreboval kontrolovať a meniť ostatné.Všetky napájania podla datasheetu sedia.Nastavil som čo sa dalo a pán si môže prísť po svoju srdcovku.

Tranzistory by som skúsil objednať http://www.aliexpress.com/premium/2SD13 ... xt=2SD1311 už som bral podobné a fungujú už 5 rokov.Pochybujem že by to boli pajce.
0
Najlepšie reprosústavy nie sú tie,ktoré nám najviac dajú,ale tie ktoré nám najmenej stratia.

Používateľov profilový obrázok
Juroo
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 698
Dátum registrácie: 24 Feb 2007, 00:00
Bydlisko: Bratislava/Prievidza
Vek: 34

Re: Fisher CA-520

Príspevok od používateľa Juroo » 21 Apr 2014, 16:59

To Sony-čko je veľmi pekná mašinka, minimálne vzhľadovo celkom tomu závidím :) . V porovnaní s tým je ten môj skôr bežná spotrebka z tej doby.
Na druhú stranu, koncový stupeň v tom mojom má podľa datasheetu THD 0,008% pri 20kHz a 30W/8R (0.002% pri 1kHz/30W/8R) čo je celkom zaujímavá hodnota, minimálne na tu dobu určite. Taktiež výkonový rozsah 90kHz pri 25W s THD nie väčším ako 0,1% (podľa mňa síce s nadsázkou a zbožným prianím :D bez vstupných a výstupných kompenzácii [resp.minimálnych kompenzácii] a malom výstupnom výkone (hovorí o tom graf o samotnom napäťovom zosilnení) má samotný budič frekvenčný rozsah 900kHz/-3dB/390R ). Samozrejme to vo výsledku zhoršujú použité korekcie a už nie tak dobré použité OZ. Taktiež neviem nakoľko to ovplyvňujú použité tranzistory.
Preto som sa aj rozhodol daný zosilňovač zrenovovať. I napriek menšiemu výstupnému výkonu mi môže potom pri PC slúžiť k dostatočnej spokojnosti ;) .

K tomu eshopu ... bohužiaľ nemajú druhú polaritu :/ , takže to stále ostáva na zháňaní náhrad. Konkrétne pre 2SB1039 je už problém zohnať aj zmysluplný datasheet ... všetko čo zatiaľ viem je :
2SB1039 - PNP 100V, 20MHz, 4A, 40W, hFEmin 40
2SD1311 - NPN 100V, 20Mhz, 4A, 40W, hFE pri 0,5A/5V 40~200 (min-max)
Napájanie spomínaných 2x43V a dimenzovať by som to chcel minimálne na tých 50W/8R (vzhľadom na napájanie asi aj viac), ak dobre počítam pre 50W/8R je to ~20V str. a 2,5A.
Pre tie MJE15030/31 platí pre obe rovnako :
150V, 30MHz, 8A, 50W a hFE pri 3A minimálne 40, no podľa grafov aj viac čo by bolo len výhodou :)
Nie som v tomto odborník, tak sa chcem poradiť ohľadom SOA ... ktoré napätie mám brať vlastne do úvahy ? Viem že sa berie do úvahy napätie kolektor-emitor, no podľa toho som už mimo bezpečnej zóny :/ .
Vďaka
0
SOMETHING WILL NEVER CHANGE !!
Takto to vyzerá keď sa Stavbár montuje do elektra ...

Používateľov profilový obrázok
Juroo
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 698
Dátum registrácie: 24 Feb 2007, 00:00
Bydlisko: Bratislava/Prievidza
Vek: 34

Re: Fisher CA-520

Príspevok od používateľa Juroo » 24 Apr 2014, 10:15

?
0
SOMETHING WILL NEVER CHANGE !!
Takto to vyzerá keď sa Stavbár montuje do elektra ...

Používateľov profilový obrázok
Juroo
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 698
Dátum registrácie: 24 Feb 2007, 00:00
Bydlisko: Bratislava/Prievidza
Vek: 34

Re: Fisher CA-520

Príspevok od používateľa Juroo » 02 Máj 2014, 18:20

Vážne nikto ? :/
0
SOMETHING WILL NEVER CHANGE !!
Takto to vyzerá keď sa Stavbár montuje do elektra ...

Používateľov profilový obrázok
mirosne
Moderator
Moderator
Príspevky: 5066
Dátum registrácie: 07 Sep 2009, 00:00
Bydlisko: BLUE STONE,VK

Re: Fisher CA-520

Príspevok od používateľa mirosne » 02 Máj 2014, 19:42

Čau,napísal som Ti nejaké náhrady podľa VRT,datasheety a dostupnosť si dohľadaj:
2SB1039= BD 244C, BD 540C, BD 954, 2SB682
2SD1311= BD 241C, BD 539C, BD 937, 2SD712
0
Pozdravuje vás Miro.

Používateľov profilový obrázok
Juroo
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 698
Dátum registrácie: 24 Feb 2007, 00:00
Bydlisko: Bratislava/Prievidza
Vek: 34

Re: Fisher CA-520

Príspevok od používateľa Juroo » 05 Máj 2014, 17:21

K tomuto zoznamu som sa už dostal, i tak som znova pozrel všetko, ale BDčka majú rad radom všetky malé zosilnenie (cca 15~30/1A) a všetky sú len 3MHz ... príklad toho ako končia BDčka pri priblížení sa k max výkonu je v prílohe (cez víkend som zosilňovač trocha vyskúšal a ukázal všetky svetelné a dymové efekty :rolleyes: ) ...
Začínam prechádzať do druhej fázy, a to znížiť napájanie jeho stabilizáciou z 2x43V na 2x35V (odmotať sekundár nejde, ani nič primotať, trafo je zlisované, zaliate zalepené a ešte vynutia obtiahnuté medenou pásovinou, viď obr.), inšpirácia stabilizácie http://www.svetelektro.com//upload/univ ... mosfet.png ... vyskúšam či mi neodišiel rovno aj budič, a ak hej tak sa na ne asi kašlem ... vykuchám koncový stupeň, ostatok nechám tak a dám tam LM4780 (2x60W/8R) ktorý mi doma leží nevyužitý. Lebo ako pozerám napájanie je dostatočné pre 70W-80W do 8R a to je aj pre tie originálne (40W!) tranzistory dosť, čo sa čudujem že ešte neodišli. Aby to s tým napájaním šlo, museli by tam ísť čo som pozeral napr. toshiby 2SC5200/2SA1943 (dostatočné prúdové zosilnenie, zmestím sa do SOA s prehľadom, majú až 30MHz) čo už sú myslím zase zbytočne parné tranzistory ...

Edit:// predsalen som niečo našiel ... v datasheete budiča sú ako koncové tranzistory uvedené ešte 2SD1288/2SB956 (pre 25-40W) a 2SD1289/2SB966 (pre 45-55W). I keď v datasheete SOA nie je ani v jednom :? , no hlavne tá druhá dvojica sú 80W (120V/8A) tranzistory s hFE typicky 140 pre 1A, a až 60MHz (čoho sa celkom bojím aby to nekmitalo, tranzistory sú bohužiaľ na kábloch) a vyskytujú sa na ebay. Bohužiaľ ale aj za peknú sumu (5 párov - cca 30-40€) čo sa mi do toho až toľko investovať nechce. Stále to asi ostane na náhrade tým LMkom.
Prílohy
BD243C po smrti
BD243C po smrti
Napájací transformátor
Napájací transformátor
0

Syso
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 14
Dátum registrácie: 20 Sep 2013, 16:55

Re: Fisher CA-520

Príspevok od používateľa Syso » 03 Nov 2018, 02:20

Ahojte. Mal by som prosbu. Dostal som od kamaráta tento Fisher. Vždy sa mi páčil ale nechcel mi ho podarovať, stále spoľahlivo slúžil. Ale už doslúžil. Minule mu mačka prekúsala káble k repro až tak, že mu spojila + a - na pravej strane. Samozrejme si to nevšimol a zosilňovač zapol. Pridal zvuk lebo vraj hral ticho a odrazu sa vypol. Nie som macher ale nejaké veci som už poopravoval. Spolu sme to otvorili a zistili, že dve poistky sú buchnuté. Vymenili sme ich vo viere, že sa nič vážne nestalo ale omyl, opäť ich vyhodilo a všimol som si pri koncovom stupni, že zadymili dva väčšie rezistory (na foto). Myslíte si, že je odpálený ten koncový stupeň do skratu alebo nejaký ten tranzistor? Nemal som ešte čas to celé podrobne popozerať. Ďakujem za rady.
Prílohy
image.jpeg
0

Používateľov profilový obrázok
amater63
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2632
Dátum registrácie: 02 Máj 2016, 16:02
Bydlisko: Morava-č.r.

Re: Fisher CA-520

Príspevok od používateľa amater63 » 03 Nov 2018, 10:38

Tady? Tím začni.
Prílohy
image.jpeg
0

Napísať odpoveď