Pomoc zaciatocnikovi

Neviete si rady so zosilovačom a pod.?

Moderátori: Drakoush, Moderátori

110mat110
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 226
Dátum registrácie: 06 Feb 2013, 19:55
Bydlisko: Kosice a este trochu dalej
Vek: 28

Pomoc zaciatocnikovi

Príspevok od používateľa 110mat110 » 21 Apr 2014, 17:53

Zdravim. V oblasti audiotechniky som absolutny amater. Mam doma 2ks repro zo skolskeho rozhlasu (60W 8ohm). Zrejme su sirokopasmove. V skole hraju otrasne :rolleyes:

Teraz k mojmu problemu. Chcem si postavit male hi-fi na pocuvanie v izbe/dielni. Zvuk chcem brat z mobilu popripade casom si mozno postavim audioprehravac. Predpokladam, ze mi treba zosilovac. Treba este nieco? Neplanujem z toho tahat maximum. Ani dajaku extra kvalitu nepozadujem. Najradsej mam hard rock a metal takze ani basy nemusia byt uplne "tuc tuc", asi ani tie repraky to nezvladnu :D . Mozete mi poradit nejaku schemu? Poskuloval som po uni 50 ale neviem ci bude stacit.
Za kazdu radu budem vdacny. Prosim berte ma s rezervou, vobec sa nevyznam.
0

Používateľov profilový obrázok
zipaj
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2900
Dátum registrácie: 13 Feb 2011, 00:00
Bydlisko: Vranov nad Topľou
Vek: 48
Kontaktovať používateľa:

Re: Pomoc zaciatocnikovi

Príspevok od používateľa zipaj » 21 Apr 2014, 18:15

nejaké typové označenie reproduktorov ktoré máš? pokiaľ sú 8 Ohm/60W tak to asi bude niečo väčšie, po školách sa zvykol robiť 100V rozvod a repráky v tých bielych plastových škatuliach (asi najbežnejšie) mali 6W
0
Základné parametre zosilňovača pre kapelu? - Nízka váha a veľký výkon, v tom hluku sa aj tak všetko stratí :-)

110mat110
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 226
Dátum registrácie: 06 Feb 2013, 19:55
Bydlisko: Kosice a este trochu dalej
Vek: 28

Re: Pomoc zaciatocnikovi

Príspevok od používateľa 110mat110 » 21 Apr 2014, 19:52

Reprak ma oznacenie Vigasound 30-3225 60W 8 OHM a trasnformator:
YEL 8ohm GY
RT100-6
PRI:100V
BK 0 RD 6W BU 3W WTM
Mam aj fotky, ale su prilis velke a nedaju sa postnut. Neviem ci sa tak skoro dostanem k PC.
Transformator by som rad vynechal, alebo to bude lepsie s nim?
0

Používateľov profilový obrázok
zipaj
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2900
Dátum registrácie: 13 Feb 2011, 00:00
Bydlisko: Vranov nad Topľou
Vek: 48
Kontaktovať používateľa:

Re: Pomoc zaciatocnikovi

Príspevok od používateľa zipaj » 21 Apr 2014, 20:14

Trafo pre 100V rozvod samozrejme bude lepšie ak vynecháš a zoženieš si nejaký zosilňovač s 8 Ohm výstupom, výkon nemusí byť až 2x60W, hlavne pokiaľ sa jedná o menšiu miestnosť, vystačíš si aj s podstatne menším výkonom, kľudne aj 2x20W, pokiaľ chceš niečo stavať, tak sa poobzeraj čo na zosilňovač sa u teba nájde a čo sa dá použiť, napr. ak máš nejaký sieťový transformátor, možno jeho výkon a napätie bude vhodné na zosilňovač, pre nenáročné použitie je množstvo integrovaných koncových zosilňovačov napr. LM3886T a mnoho ďalších
0
Základné parametre zosilňovača pre kapelu? - Nízka váha a veľký výkon, v tom hluku sa aj tak všetko stratí :-)

110mat110
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 226
Dátum registrácie: 06 Feb 2013, 19:55
Bydlisko: Kosice a este trochu dalej
Vek: 28

Re: Pomoc zaciatocnikovi

Príspevok od používateľa 110mat110 » 21 Apr 2014, 20:37

Ak tomu spravne chapem. So zosikom nesmiem prekrocit vykon reprakov, lebo ich odpalim ale mensi vykon zosika nevadi, len to bude slabsie hrat?
0

wwlado

Re: Pomoc zaciatocnikovi

Príspevok od používateľa wwlado » 21 Apr 2014, 20:44

Matej, daj foto. To bude zrejme 6.0W
Na to by som dal kludne nejaku klasiku 20W (pre 4 ohm). Ked ti je tam chladno, tak si sprav z TDA2030. Ten krasne hreje. Alebo TDA2005. Ked chces nieco uplne primitivne tak je na 12V TDA2003. To je 10W do auticka.

Inac ak je tam naozaj 60W tak LM3886T. To je pomerne dobry zosilnovac. Alebo TDA7294. S tym mam velmi dobre skusenosti. Je to 100W koncacik, uplne jednoduchy a stavebnicu kupis aj za 10€. Napajanie ma uz od +/-10V po +/-40V co som skusal, tak aj 2x48V zvladne.

110mat110
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 226
Dátum registrácie: 06 Feb 2013, 19:55
Bydlisko: Kosice a este trochu dalej
Vek: 28

Re: Pomoc zaciatocnikovi

Príspevok od používateľa 110mat110 » 21 Apr 2014, 20:48

Priemer repra je asi 15cm, a ked su len 6W tak to si radsej zriesim ine :D

//Fotky repra a trafa
Prílohy
DSC_0112.jpg
DSC_0113.jpg
0

Používateľov profilový obrázok
Felix
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 568
Dátum registrácie: 09 Sep 2013, 13:36
Bydlisko: Košeca
Vek: 24

Pomoc zaciatocnikovi

Príspevok od používateľa Felix » 23 Apr 2014, 07:14

Lepsie foto by to chcelo :D Ak je to lacna sunka, tak vykon vydel 10timi, a potom este /2
0

Používateľov profilový obrázok
Gavin Milarrr
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2533
Dátum registrácie: 06 Okt 2008, 00:00
Bydlisko: Liberec
Vek: 47

Re: Pomoc zaciatocnikovi

Príspevok od používateľa Gavin Milarrr » 23 Apr 2014, 07:59

Jen ve stručnosti, jak je to s poměrem výkon zesilovače - příkon reproduktoru:

Základní pravidlo zní "přiměřeně". Nějaký ten watt na jednu nebo druhou stranu přebývající není problém. Extrémy na obě strany mohou znamenat zničení reproduktorů i zesilovače. Pokud má zesilovač výrazně menší výkon, než je příkon reproduktoru, a je buzen nad svoje možnosti, posílá do reproduktoru lichoběžníky nebo i obdélníky, navíc s těžko definovatelným chováním na hranách. Výsledek -- do reproduktoru jdou v podobě vyšších harmonických frekvence, které zpravidla nedokáže zpracovat a může se poškodit. Pokud se protaví do zkratu, vezme s sebou i zesilovač.

Opačný případ -- nadměrným příkonem se poškodí vinutí reproduktoru, opět pokud se protaví do zkratu, vezme s sebou zesilovač.

Takže ať to vezmu zleva nebo zprava, oboje je blbě. BTW, zesilovač podává výkon, reproduktor odebírá příkon. Výkon reproduktoru jse vyčísluje dost blbě, protože jeho účinnost je při různých frekvencích různá.
0
Taky vás štve debilita a sopláctví? Na http://efis.tul.cz/forum běží experimentální odblbené fórum.

Hinsi

Re: Pomoc zaciatocnikovi

Príspevok od používateľa Hinsi » 23 Apr 2014, 08:59

Pokud má zesilovač výrazně menší výkon, než je příkon reproduktoru
Popiš mi, jak 10W koncem zrušíš 100W reproduktor. 10W podle mě splňuje tvé kritérieum "výrazně menší výkon, než reproduktor".
Taky nám můžeš vysvětlit, o kolik víc výkonu rms může zesilovač maximálně dodat oproti svému jmenovitému sinusovému výkonu.

Používateľov profilový obrázok
Gavin Milarrr
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2533
Dátum registrácie: 06 Okt 2008, 00:00
Bydlisko: Liberec
Vek: 47

Re: Pomoc zaciatocnikovi

Príspevok od používateľa Gavin Milarrr » 23 Apr 2014, 09:15

Jednoduše... stačí ho budit obdélníky z přebuzeného zesilovače. O kolik víc neřeknu, protože se pak budeme handrkovat o čísla, ev. za přítomnosti Thaleta o desetiny.

EDIT: Poslední věta smazána, nedávala smysl. Špatně jsem si přečetl zadání.
0
Taky vás štve debilita a sopláctví? Na http://efis.tul.cz/forum běží experimentální odblbené fórum.

Hinsi

Re: Pomoc zaciatocnikovi

Príspevok od používateľa Hinsi » 23 Apr 2014, 10:51

O kolik víc neřeknu, protože se pak budeme handrkovat o čísla
Na to se dá zcela jednoznačně odpovědět, z 10W (jmenovitý sinusový) zesilovače nedostaneš víc jak 20W (rms), prakticky spíš ještě o něco míň, tak mě zajímá, jak tím chceš odkurvit ten reprák... Zajímá mě, jak se dá 20W (což podle mě je stále "mnohem míň než jmenovitý příkon repráku") odkouřit třeba 10W reprák, byť by to šlo na obdélníku...

Používateľov profilový obrázok
Gavin Milarrr
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2533
Dátum registrácie: 06 Okt 2008, 00:00
Bydlisko: Liberec
Vek: 47

Re: Pomoc zaciatocnikovi

Príspevok od používateľa Gavin Milarrr » 23 Apr 2014, 10:56

Hele, dej mi kytarový JBL devatenáctipalec, prdítko s TDA2030 a já ho odpálím. Ono totiž jde o to, jakou frekvenci nutíš ten reprák zpracovávat. Když tolik neumí, nebude se hýbat, nebude se chladit a upeče se.
0
Taky vás štve debilita a sopláctví? Na http://efis.tul.cz/forum běží experimentální odblbené fórum.

Hinsi

Re: Pomoc zaciatocnikovi

Príspevok od používateľa Hinsi » 23 Apr 2014, 10:57

Když se nebude hýbat, tak ho upečeš stejně jakýmkoliv zesilovačem. Kde je pak to větší riziko spálení u slabšího zesilovače?

To už začínáš se vykrucovat z tématu. Tady nejde o to, zda lze nebo nelze reprák spálit - když se o to budeš snažit, jistě se ti to povede. Já bych jen rád slyšel vysvětlení, čím je výrazně slabší zesilovač pro silný reproduktor nebezpečnější, než třeba stejně výkonný zesilovač jako reproduktor.

Používateľov profilový obrázok
Gavin Milarrr
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2533
Dátum registrácie: 06 Okt 2008, 00:00
Bydlisko: Liberec
Vek: 47

Re: Pomoc zaciatocnikovi

Príspevok od používateľa Gavin Milarrr » 23 Apr 2014, 11:00

No a o to ni jde... při jiných kombinacích k tomuhle jevu nedochází, pokud teda nemáš debilní/vůbec žádnou výhybku atd. Stejně mám pocit, že se mě jen snažíš chytit za slovo a pak po tom rajtovat.

EDIT: Už to sem píšu po několikátý: přebuzenej zesilovač posílá obdélníky. Obdélníky obsahujou vyšší harmonický. Reproduktor je nezpracuje. Vinutí se začne ohřívat. Nakonec se spálí.

Jasně že když k zesilovači pro sluchátka připojíš nějakou PA obludu, tak to s ní ani nehne, ale o to tu přece sakra nejde. Chytáš mě za slovo a snažíš se najít mezeru pro sebeprosazení a prokázání, jakej jsem děsnej blbec, když nesestavuju věty podle formální logiky: platí pro všechny/existuje alespoň jeden. Domnívám se, že jsme normální uvažující lidé a ne automaty, které potřebují přesnou a robustní definici čehokoli.
0
Naposledy upravil/-a Gavin Milarrr v 23 Apr 2014, 11:05, upravené celkom 1 krát.
Taky vás štve debilita a sopláctví? Na http://efis.tul.cz/forum běží experimentální odblbené fórum.

Hinsi

Re: Pomoc zaciatocnikovi

Príspevok od používateľa Hinsi » 23 Apr 2014, 11:02

Ano, chytám tě za tvrzení, že výrazně slabší zesilovač je pro silný reproduktor rizikovější. Což podle mě pravda není, tak bych se rád dozvěděl nějaké vysvětlení.

Jediný, co jsem na to kdy slyšel, že při krmení obdélníkem je pohyb membrány samozřejmě jiný, než při sinusu, a chlazení tudíž rozdílné. Ale už nemám znalosti na to, abych posoudil, zda či nikoliv se reprák krmený obdélníkem chladí stejně jako při sínusovce, či nakolik je chlazení méně účinné.

Z teorie, kdyby byl reproduktor dokonalý a obdélník taky, by membrána nabývala dvou stavů a k chlazení by nedocházelo. Otázkou tedy je, o kolik je to chlazení při obdélníku méně účinné u reálného reproduktoru a zda by to případně umožnilo zdevastovat reproduktor výkonem řekněme třeba 1/10 P štítkového.
Pokud tu je někdo, kdo dovede matameticky popsat chlazení reálného reproduktoru a vyjádřit závislost "chlazení na frekvenčním spektru", rád se přidám do diskuze.

//V téhle věci by mě nějaká "robustnější" definice třeba zajímala, abych věděl, co mi třeba takový limiter dělá s teplem v bedně.

Používateľov profilový obrázok
Gavin Milarrr
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2533
Dátum registrácie: 06 Okt 2008, 00:00
Bydlisko: Liberec
Vek: 47

Re: Pomoc zaciatocnikovi

Príspevok od používateľa Gavin Milarrr » 23 Apr 2014, 11:10

Ne, změřeno, ověřeno, zaprotokolováno, reprodukováno a sporem dokázáno to nemám, ani literární rešerši jsem neprováděl, tudíž je to jen blbé plácání a žádná věda.

Jenže mám ověřeno z praxe, že autozes šedesátiwattový odrovnal reproduktory s příkonem přes půl kilowatty. Mnohokrát. A co teď s tím?

EDIT: Popsat matematicky? dokážeš si ten model představit? Jen počet stupňů volnosti půjde do desítek. Nakonec z toho vyjde soustava mnoha diferenciálních rovnic, popsaná tabule a pološílený matematik.
0
Taky vás štve debilita a sopláctví? Na http://efis.tul.cz/forum běží experimentální odblbené fórum.

Hinsi

Re: Pomoc zaciatocnikovi

Príspevok od používateľa Hinsi » 23 Apr 2014, 11:13

Příslušné případné autosopláky proplesknout, aby se k tomu chovali slušně :D
Co já vím... Když se k tomu chovají jak hovada, tak by to odešlo stejně i se silným zesilovačem. Když se budu chovat jako pičus, tak to prostě zničím. Ale svádět to na slabý zesilovač, že ten je původcem problému... To spíš obsluha zařízení.
Pokud bys věděl o nějaké literatuře vhodné na tohle téma, dej prosím vědět.

//Na dif r máme dneska diskrétní solvery, sic to není dokonalé, lecos tím lze udělat. A lidi máme jistě taky šikovné, ale já zrovna nejsem z těch správných reprákových odborníků.

Používateľov profilový obrázok
Gavin Milarrr
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2533
Dátum registrácie: 06 Okt 2008, 00:00
Bydlisko: Liberec
Vek: 47

Re: Pomoc zaciatocnikovi

Príspevok od používateľa Gavin Milarrr » 23 Apr 2014, 11:22

A to je taky součást. Hele, já tu nedělám žádnou vědu, jen popularizaci a osvětu. Těm oslům se musí říct: když uděláte to a to, stane se tohle. A dost. Jako konstruktér zase musíš počítat s idiotstvím uživatelů a zařízení navrhnout tak, aby k problému dojít prostě nemohlo.

Příklad: instalace na jedné diskotéce pořád hořela. Několika dotazy jsem zjistil, že DJové chtějí vidět VU metry svítit. Tak jsem do hlavní zpětné vazby místo pevného odporu dal fotoodpor, na výstup jsem pověsil indikátor klipu podle Leache a ledkou od toho indikátoru jsem svítil na ten fotoodpor. Vstup VU metru jsem dal za vstupní operák toho zesu. Teď to vypadá tak, že indikace běží naplno, ale zesilovač komprimuje při maximální úrovni vstupu všechno o 25dB. Spolu s DP 4. řádu za mixem nastavenou na 10kHz to dává bezpečný kravál. Od té doby žádné problémy a na mírně pokurvený zvuk zi nikdo nestěžoval.

EDIT: nejseš náhodou z matfyzu nebo FJFI?
0
Taky vás štve debilita a sopláctví? Na http://efis.tul.cz/forum běží experimentální odblbené fórum.

wwlado

Re: Pomoc zaciatocnikovi

Príspevok od používateľa wwlado » 23 Apr 2014, 12:18

Obdlznik by podla sedliackeho rozumu postrah pre vyskaciky, ktore maju predradeny kondik.
S tym optorezistorom to maju tak aj BVcka

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok