Tesla AZS 223

Neviete si rady so zosilovačom a pod.?

Moderátori: Drakoush, Moderátori

Používateľov profilový obrázok
Tomspol
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 67
Dátum registrácie: 03 Jún 2014, 20:59
Bydlisko: Brno

Tesla AZS 223

Príspevok od používateľa Tomspol » 09 Júl 2014, 23:32

Dostal se mi do ruky zesilovač Tesla AZS 223, ale trafo je špatný, chci se zeptat jestli by šlo nahradit tímto : http://danyk.cz/iz350.html. Přikládám schéma
Prílohy
azs223.2.tif
(51.67 KiB) 7 stiahnutí
azs223.1.tif
(56.71 KiB) 7 stiahnutí
0

Používateľov profilový obrázok
Thales
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 13834
Dátum registrácie: 07 Okt 2008, 00:00
Bydlisko: White Hill, Prague
Vek: 41
Kontaktovať používateľa:

Re: Tesla AZS 223

Príspevok od používateľa Thales » 10 Júl 2014, 01:12

Dělej jak myslíš, já bych použil klasický toroid. V GM mají toroid 2x22V 120VA co se tam pěkně vleze. Má sice vyšší napětí, ale to s případnými drobnými úpravami a kontrolou nevadí.
0
Zapamatuj si:
- To že něco funguje neznamená že je to tak správně a už vůbec ne bezpečně.
- Je třeba se učit od těch co opravdu umí a ne od těch co si jen myslí že to umí

Používateľov profilový obrázok
Tomspol
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 67
Dátum registrácie: 03 Jún 2014, 20:59
Bydlisko: Brno

Re: Tesla AZS 223

Príspevok od používateľa Tomspol » 10 Júl 2014, 01:57

Měl by jsi nějaké nápady na případná vylepšení?
0

mir.ku
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 206
Dátum registrácie: 16 Júl 2009, 00:00
Bydlisko: Nová Paka

Re: Tesla AZS 223

Príspevok od používateľa mir.ku » 16 Júl 2014, 21:56

Ahoj,
podívej se na toto vlákno na audiowebu ...najdeš tam hodně inspirace k úpravám ...
http://www.audioweb.cz/viewtopic.php?id=780
0

BigHeadko
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 74
Dátum registrácie: 30 Sep 2011, 10:44
Vek: 27

Re: Tesla AZS 223

Príspevok od používateľa BigHeadko » 26 Feb 2015, 19:48

Zdravím majstri!

V blízkej dobe si chcem postaviť bedne TOTEM 100 a okrem iného som riešil aj to, čím ich budem kŕmiť. Mám doma AZS 223 o ktorom som si donedávna myslel, že je to shit a tá bedňa mi len zavadzia v skrini, ale keď som si trochu pohľadal jeho parametre, tak je to to najlepšie, čo doma mám (aby aj nie, oproti starej veži kenwood). Čisto podľa tých parametrov (frekv. rozsah, THD, výkon) by mi zatiaľ stačil. Myslím, že je v dobrom stave, za tie roky sa veľa nepoužíval, stále celkom dobre hrá, avšak po tých rokoch by si nejakú generálku zaslúžil. Podľa mňa ešte má čo povedať.

Do zosíkov a celkovo do audia odborník určite nie som. Čo to viem, porobím, poradím si, ale vymýšľať nejaké úpravy si moc netrúfam. Hľadal som, či niekto niečo podobné neskúšal, ale nenašiel som tu všetko, čo som chcel, preto sa radšej opýtam.
__________________________________________________________________________________________________________________________

Po otvorení som zistil, že je s najväčšou pravdepodobnosťou ešte v pôvodnom stave od výroby. Napadlo ma povymieňať aspoň elektrolytické kondíky, myslím, že mi dáte za pravdu. Samozrejme som ho aj skúšal, či vôbec hrá a ako hrá a už pri zapnutí som si všimol, že pri nábehu, kým sa asi nabijú všetky kond., tak sa bassové repráky ocitnú úplne v krajnej polohe (asi plné otvorenie koncákov) potom sa postupne vracajú, trošku zaplávajú a po takých 3 s od zapnutia je to už OK. Neviem, či je to bežný jav, ale mám pocit, že to reprákom veľmi neprospieva. Rozmýšľal som, či nevyrobiť nejaký jednoduchý obvod typu tranzistor, RC člen, relé, ktorý by pri nábehu a vypínaní (vtedy to robí tiež) nachvíľu odpojil repráky, len neviem, či by som tak len neplátal príznaky a skutočný problém možno bude robiť neskôr problémy.

Potenciometre samozrejme po tak dlhej dobe bez pohybu chrčali, ale rozbehal som ich a teraz, až na ten, čo je na výškovom filtri, idú v pohode. Ak by to časom bolo zlé, tak ich vymením. Čo ma trošku štve je, že na môj vkus majú tie filtre divné frekvencie. Napr. ten bassový hýbe s cca 100 až 200 Hz (prijal by som niečo v rozsahu 30 - 100 Hz), ale to môže byť aj vada vo vnútri, neviem. Merané uchometricky, takže hodnoty sú orientačné :D .

Pozeral som si aj schému a chcel by som sa spýtať, či je normálne, že sú neaktívne vstupy vyskratované.
A ešte čo sa týka vstupov tam dám určite cinche miesto tých din konektorov a asi aj odpojím predzosilňovač mg. prenosky a tým získam ďalší vstup. Takisto asi aj vymením výstupné konektory za svorky.

A možno som bezpečnostný úchyl, ale napadlo ma aj vymeniť šnúru so zástrčkou za trojžilovú s uzemnením a pripojiť to na kostru, ale to ma zo všetkého kaká najmenej.

Do tých obvodov vo vnútri som debil, takže ak máte nejaké nápady ako to vylepšiť, budem rád. Výkon dvíhať nepotrebujem, pred kvantitou uprednostním radšej kvalitu.

Inak, rozmýšľal som aj nad kúpou nového zosíku alebo nad nejakou stavebnicou, ale myslím, že by mi tento teslák stačil. Aký máte názor vy?

Vopred dik.
0
v 99% prípadov je chyba medzi klávesnicou a stoličkou :D

BigHeadko
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 74
Dátum registrácie: 30 Sep 2011, 10:44
Vek: 27

Generálka Tesly AZS 223

Príspevok od používateľa BigHeadko » 27 Feb 2015, 11:04

Zdravím! Včera som písal do tejto témy http://svetelektro.com/Forum/tesla-azs-223-t36425.html, ale nikto sa neozýval. Nechcel som zakladať nové vlákno, myslel som, že to bude hentak lepšie, ale nakoniec ho asi musím založiť.
_____________________________________________________________________________________________________

Ten príspevok:
Zdravím majstri!

V blízkej dobe si chcem postaviť bedne TOTEM 100 a okrem iného som riešil aj to, čím ich budem kŕmiť. Mám doma AZS 223 o ktorom som si donedávna myslel, že je to shit a tá bedňa mi len zavadzia v skrini, ale keď som si trochu pohľadal jeho parametre, tak je to to najlepšie, čo doma mám (aby aj nie, oproti starej veži kenwood). Čisto podľa tých parametrov (frekv. rozsah, THD, výkon) by mi zatiaľ stačil. Myslím, že je v dobrom stave, za tie roky sa veľa nepoužíval, stále celkom dobre hrá, avšak po tých rokoch by si nejakú generálku zaslúžil. Podľa mňa ešte má čo povedať.

Do zosíkov a celkovo do audia odborník určite nie som. Čo to viem, porobím, poradím si, ale vymýšľať nejaké úpravy si moc netrúfam. Hľadal som, či niekto niečo podobné neskúšal, ale nenašiel som tu všetko, čo som chcel, preto sa radšej opýtam.
__________________________________________________________________________________________________________________________

Po otvorení som zistil, že je s najväčšou pravdepodobnosťou ešte v pôvodnom stave od výroby. Napadlo ma povymieňať aspoň elektrolytické kondíky, myslím, že mi dáte za pravdu. Samozrejme som ho aj skúšal, či vôbec hrá a ako hrá a už pri zapnutí som si všimol, že pri nábehu, kým sa asi nabijú všetky kond., tak sa bassové repráky ocitnú úplne v krajnej polohe (asi plné otvorenie koncákov) potom sa postupne vracajú, trošku zaplávajú a po takých 3 s od zapnutia je to už OK. Neviem, či je to bežný jav, ale mám pocit, že to reprákom veľmi neprospieva. Rozmýšľal som, či nevyrobiť nejaký jednoduchý obvod typu tranzistor, RC člen, relé, ktorý by pri nábehu a vypínaní (vtedy to robí tiež) nachvíľu odpojil repráky, len neviem, či by som tak len neplátal príznaky a skutočný problém možno bude robiť neskôr problémy.

Potenciometre samozrejme po tak dlhej dobe bez pohybu chrčali, ale rozbehal som ich a teraz, až na ten, čo je na výškovom filtri, idú v pohode. Ak by to časom bolo zlé, tak ich vymením. Čo ma trošku štve je, že na môj vkus majú tie filtre divné frekvencie. Napr. ten bassový hýbe s cca 100 až 200 Hz (prijal by som niečo v rozsahu 30 - 100 Hz), ale to môže byť aj vada vo vnútri, neviem. Merané uchometricky, takže hodnoty sú orientačné :D .

Pozeral som si aj schému a chcel by som sa spýtať, či je normálne, že sú neaktívne vstupy vyskratované.
A ešte čo sa týka vstupov tam dám určite cinche miesto tých din konektorov a asi aj odpojím predzosilňovač mg. prenosky a tým získam ďalší vstup. Takisto asi aj vymením výstupné konektory za svorky.

A možno som bezpečnostný úchyl, ale napadlo ma aj vymeniť šnúru so zástrčkou za trojžilovú s uzemnením a pripojiť to na kostru, ale to ma zo všetkého kaká najmenej.

Do tých obvodov vo vnútri som debil, takže ak máte nejaké nápady ako to vylepšiť, budem rád. Výkon dvíhať nepotrebujem, pred kvantitou uprednostním radšej kvalitu.

Inak, rozmýšľal som aj nad kúpou nového zosíku alebo nad nejakou stavebnicou, ale myslím, že by mi tento teslák stačil. Aký máte názor vy?

Vopred dik.
0
v 99% prípadov je chyba medzi klávesnicou a stoličkou :D

Používateľov profilový obrázok
miroja
Power user
Power user
Príspevky: 2574
Dátum registrácie: 01 Feb 2010, 00:00
Bydlisko: stredny Liptov
Vek: 61

Re: Generálka Tesly AZS 223

Príspevok od používateľa miroja » 27 Feb 2015, 13:19

Myslim, ze nemusis (zakladat nove vlakno).
Ak ti nikto neodpovedal, bud nikto momentalne nemal cas, alebo si nebol isty odpovedou a nechcel pisat kecy len preto, aby tu bolo daco napisane.
Predpokladam, ze kazdy (a zrejme aj ty) sem chodi dobrovolne, v ramci moznosti svojho casu, tak sa neda narokovat odpoved do 24. hod.


! Správne,nie je potrebné zakladať novú tému,téma bola presunutá a zlúčená s už existujúcou témou. zlúčil 28.2.2015 mirosne !
0

Fkho
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 253
Dátum registrácie: 20 Aug 2009, 00:00
Bydlisko: Detva
Vek: 28

Re: Generálka Tesly AZS 223

Príspevok od používateľa Fkho » 27 Feb 2015, 13:43

Zvukovo na tom nieje zle, vzhľadom na cenu, za ktorú sa dá zaobstarať je to super.

V prvom rade pozor pri pájkovaní! Z tých dosiek idú plôšky dolu škaredým pohľadom.. Nesmieš ich vôbec prehriať atď.. lebo takmer okamžite zídu dole. Takže naozaj pozor.

Tie frekvencie sú naozaj blbo posadené, no k vtedajším bedniam sedeli. Dnes to už vyžaduje malú úpravu.

Pokiaľ ho chceš "generálkovať", tak v prvom rade vymeň keramiky v kompenzáciách /pri KD 140/. V skorších modeloch 22p, v neskorších 47p, ak sa nemýlim. Samozrejme, použiť typy min. na 250V. Takmer na každom AZS skôr, či neskôr vznikne zvod v tej keramike a následne DC napätie na výstupe. Elektrolyty v signálových cestách meniť netreba, modré TF-ká sú dobré, stačí ich len znova naformovať. Po tých rokoch sú už odformované, čo aj patrične počuť. Taktiež treba pomeniť poistkové púzdra, ktoré bývajú značne zoxidované. Isostat na odpájaní výstupu podľa stavu.. Filtračné elyty sa montovali tuším dva druhy, no nieje naškodu ich vymeniť. Ja používam Snap-In Samwhy.

Mimochodom, Tvoja AZS má reguláciu kľuďáku diódami /bužírka "prepletená" pomedzi chladič/ ?
0

BigHeadko
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 74
Dátum registrácie: 30 Sep 2011, 10:44
Vek: 27

Re: Generálka Tesly AZS 223

Príspevok od používateľa BigHeadko » 27 Feb 2015, 15:10

miroja: Ja sem práveže moc nechodím a neviem ako to tu chodí. Ale z iných fór som zvyknutý, že keď sa nikto neozýva, tak sa treba trochu pripomenúť, lebo sa to zahádže a už na to nikto nenatrafí. Mal som pocit, že teraz to skončí podobne. Určite som vám to tu nechcel pleviť, preto som to najprv napísal do existujúceho vlákna. Nabudúce počkám :).

Fkho: O tej doske som počul. Takmer všade, kde sa spomína tento zosík upozorňujú na tú nešťastnú dosku. No hádam sa mi podarí ju nezničiť.

Tie frekvencie tých korekcií by sa možno dali upraviť výmenou C35,36,37,38 za iné, nie?

Neviem, či som pojem "generálka" trochu neptrestrelil. Proste chcem ho dostať do stavu, kedy by spoľahlivo fungoval v bežnej prevádzke + ak by sa dalo tak upraviť tie korekcie a ten nábeh a vypínanie. A ešte tie konektory vymením.

Možno blbá otázka, ale kde tam je KD 140? Či už vo vnútri, alebo na schéme nič také nevidím. Nemyslíš náhodou KD 138 (T13,14)? Tam je na každej vetve jedna 22p a jedna 47p (C45 až 48 sú to).
Ak elektrolyty meniť netreba, tak OK, nechám si poradiť. Tie "modré TF-ká" myslíš všetky tie modré elektrolyty? A čo znamená formovanie kondenzátorov?
Poistky vrátane puzdier som pozeral ako prvé, zdali sa mi OK, ale nemám problém ich vymeniť.
Ten prepínač na odpájanie výstupu mi tam je na dve veci, keď by som ho mal meniť, tak ho asi vyhodím a spojím to napriamo.
Filtračné elyty myslíš C53 a 54, tie hneď za trafom? Také dve plechovky?
Bužirka medzi chladičom je, v každej po tri diody, mali by to byť myslím D6 až 11.

Inak, ako som už vravel, ten zosík sa moc nepoužíval. Posledných asi 10 rokov mi naň padá prach v skrini a predtým sa používal sporadicky k bedniam k PC.
0
v 99% prípadov je chyba medzi klávesnicou a stoličkou :D

Fkho
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 253
Dátum registrácie: 20 Aug 2009, 00:00
Bydlisko: Detva
Vek: 28

Re: Tesla AZS 223

Príspevok od používateľa Fkho » 28 Feb 2015, 19:11

Áno, korekcie sa dajú upraviť presne tak. No vzhľadom na to, že sú zaradené do SV zosilňovača, sú tieto úpravy dosť "chúlostivé". Okrem kondenzátorov má vplyv aj zámena hodnoty odporov "okolo"-

Prepáč, naozaj som mal namysli KD138, len v čase, keď som to písal som nemal otvorenú schému. KD 138 a 140 je skoro to isté, okrem Uce a pár detailov. V prvom rade treba preventívne vymeniť C45 / C46. Ich zvod zapríčiní spomínané DC napätie na výstupe, v horšom prípade zhoria aj konce. Kd366 / 367 (649 / 650) dnes zoženieš len sotva. A už von koncom nie párované, ako tie v origináli.
Tie filtračné kondenzátory sú presne tie plechovky pri trafe. Čiže C53 s C54. Ja tam dávam Samwhy v Snap-In prevedení. Zmestí sa tam aj 2x 10g, no to je už celkom dosť na tej maličký trafáčik. Podľamňa 2x 4g7 musí stačiť.
Púzdra zvykli oxidovať, no dosť záleží od toho, kde bol zos. skladovaný. Taktiež tie pôvodné držia poistky dosť biedne. Bývajú slabé.

S formovaním som mal namysli tie, čo sú v signálovej ceste. Tzn. C31, C39 na jednom kanáli. Obdobne aj s tými na druhom. Pri predzosilňovači nemáš náhodou osadené zelené / oranžové plastové elyty, také tie celoplastové "valce" ? Lebo ak áno, tie rozhodne vymeniť treba.
0

nalimko33
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4484
Dátum registrácie: 29 Dec 2008, 00:00
Bydlisko: Košeca
Vek: 51

Re: Tesla AZS 223

Príspevok od používateľa nalimko33 » 28 Feb 2015, 20:00

0
SHARP MZ-811

BigHeadko
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 74
Dátum registrácie: 30 Sep 2011, 10:44
Vek: 27

Re: Tesla AZS 223

Príspevok od používateľa BigHeadko » 28 Feb 2015, 21:43

Fkho:
Pri predzosilňovači nemáš náhodou osadené zelené / oranžové plastové elyty, také tie celoplastové "valce" ? Lebo ak áno, tie rozhodne vymeniť treba.
Nič také tam nevidím. Z kondenzátorov tam sú okrem tých veľkých za trafom len tie modré elyty, potom zopár žltých 47n/150n 250V (svitkové/kermaické???) a potom už len klasické keramiky najrôznejších veľkostí.

Moc sa tomu nerozumiem, ale prečo treba vymeniť hlavne tie C45 a C46, keď podobných kondenzátov je tam plná :butthead:? A takisto, prečo treba naformovať len C29,30,39,40 a ostatné modré elyty nie? Či ostaté tam tak netreba? Inak, akurát som pozeral, či doma nemám nejaké tie 47p keramiky, tak reku, nejaké by sa našli, len neviem na aké sú napätie, takže sú mi na dve veci :D.

Na tie poistkové puzdrá sa teda ešte pozriem, ale mám pocit, že držia dobre a ani nie sú nejako moc zoxidované. Ale nemám problém ich vymeniť, aspoň bude pokoj.

nalimko: Áno, hento som čítal, ale zďaleka nie všetkých skoro 400 príspevkov. Veľa vecí, čo tam majstri písali sa týkajú tuningu a často som tomu veľmi nerozumel. Preto som napísal sem. Myslel som si, že keď napíšem, čo s tým asi chcem, tak mi tu poradíte. A tiež som mal pár vecí na opýtanie, napr. o spomínanom nábehu som tam nič nenašiel.

Vec sa má asi tak, že na tom mám zatiaľ len zhodený dekel a nechcem to rozoberať, kým nebudem vedieť, čo všetko s tým chcem robiť.
0
v 99% prípadov je chyba medzi klávesnicou a stoličkou :D

nalimko33
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4484
Dátum registrácie: 29 Dec 2008, 00:00
Bydlisko: Košeca
Vek: 51

Re: Tesla AZS 223

Príspevok od používateľa nalimko33 » 28 Feb 2015, 23:40

takže máš minimálne skúsenosti a snažíš sa dať dokopy niečo čomu nerozumieš?
0
SHARP MZ-811

BigHeadko
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 74
Dátum registrácie: 30 Sep 2011, 10:44
Vek: 27

Re: Tesla AZS 223

Príspevok od používateľa BigHeadko » 28 Feb 2015, 23:56

nalimko: S elektronikou ako takou nejaké skúsenosti mám, so zosilňovačmi moc nie. A ono to v kope je - ako som už písal, je v pôvodnom stave a funguje, len tam chcem porobiť pár vecí (spomínané cinche, vyradením predzosilňovača mg. prenosky získať ďalší vstup a ostatné, o ktorých som písal vyššie) a keď to už mám robiť, tak s tým spravím aj iné úpravy, ktoré mu pomôžu. Nechcem z toho vytrieskať neviem čo, ako som už písal chcem len, aby mi ešte nejaký čas spoľahlivo slúžil.

To, že sa tomu moc nerozumiem malo znamenať, že celkom nerozumiem tej schéme.
0
v 99% prípadov je chyba medzi klávesnicou a stoličkou :D

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok