Vplyv zatlmenia miestnosti na zvuk.

Neviete si rady so zosilovačom a pod.?

Moderátori: Drakoush, Moderátori

Používateľov profilový obrázok
platon.rado
Power user
Power user
Príspevky: 4785
Dátum registrácie: 20 Feb 2008, 00:00
Bydlisko: Brusno okr.Banská Bystrica
Vek: 47
Kontaktovať používateľa:

Vplyv zatlmenia miestnosti na zvuk.

Príspevok od používateľa platon.rado » 01 Aug 2014, 13:50

Neviem či som už sem dával toto video.Tu je jasná ukážka aký má vplyv zatlmenie miestnosti, na kvalitu zvuku.Môžte mať aparát za 10000€ ked nemáte dobre zatlmenú izbu, je Vám na hovno.Väčšinou sú to novodobé obývačky s plávajúcou podlahou, a stien bez obrazov.Podobné niečo mám aj ja :D Ale už sa na tom pracuje.

https://www.youtube.com/watch?v=cp56A6TcL1E
0
Najlepšie reprosústavy nie sú tie,ktoré nám najviac dajú,ale tie ktoré nám najmenej stratia.

Používateľov profilový obrázok
Wili
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1699
Dátum registrácie: 13 Sep 2010, 00:00
Bydlisko: Praha - CR
Vek: 34

Re: Vplyv zatlmenia miestnosti na zvuk.

Príspevok od používateľa Wili » 01 Aug 2014, 13:58

nj podobne nieco som uz kdesi videl. Ale je to mozno rozdiel tlmit miestnost pre zivu hudbu a pre reproduktory. Pri zivej hudbe je niekedy prinosom nedokonalost a prave prida stavu, a niekedy naopak. Raz som o tom kecal s jednym hudobnikom a vravel ze niekedy (konkretne pre bicie) je slabucka ozvena niekedy lepsia. Ked nahravaju album tak ako kapela to maju tak ze hraju v polovicne utlmenej miestnosti a pre spevaka maju osobitnu budku 1x1m :D kde je mikrofon a totalne vsetko utlmene, skoro ako bezdozvukova miestnost.

Mne sa velmi pacia tie moderne kina kde to maju krasne odhlucnene, tam je tak "hlucho" ze az je to divne :lol:
0

Používateľov profilový obrázok
platon.rado
Power user
Power user
Príspevky: 4785
Dátum registrácie: 20 Feb 2008, 00:00
Bydlisko: Brusno okr.Banská Bystrica
Vek: 47
Kontaktovať používateľa:

Re: Vplyv zatlmenia miestnosti na zvuk.

Príspevok od používateľa platon.rado » 01 Aug 2014, 14:02

Samozrejme že je to iné.Išlo mi čisto o hi-fi.Kamarát má v študiu polepené tie pyramídy s molitanu na stenách.Si tam ako hluchý :D Zvuk sa ti neodrazí späť.
0
Najlepšie reprosústavy nie sú tie,ktoré nám najviac dajú,ale tie ktoré nám najmenej stratia.

Používateľov profilový obrázok
Wili
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1699
Dátum registrácie: 13 Sep 2010, 00:00
Bydlisko: Praha - CR
Vek: 34

Re: Vplyv zatlmenia miestnosti na zvuk.

Príspevok od používateľa Wili » 01 Aug 2014, 14:08

nj molitanove pyramidy su super, ale pocul som ze vraj existuje cosi este lepsie, tak nejako nahodne naukladane hranoly ze vytvaraju akoby akusticku stenu a to je VRAJ top. Ale neviem ako sa to vola... prakticke skusenosti s tym velmi nemam ale zaujima ma to.

cosi taketo:

http://www.google.sk/imgres?imgurl=http ... =0&ndsp=26
0

Používateľov profilový obrázok
platon.rado
Power user
Power user
Príspevky: 4785
Dátum registrácie: 20 Feb 2008, 00:00
Bydlisko: Brusno okr.Banská Bystrica
Vek: 47
Kontaktovať používateľa:

Re: Vplyv zatlmenia miestnosti na zvuk.

Príspevok od používateľa platon.rado » 01 Aug 2014, 14:27

0
Najlepšie reprosústavy nie sú tie,ktoré nám najviac dajú,ale tie ktoré nám najmenej stratia.

Používateľov profilový obrázok
Wili
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1699
Dátum registrácie: 13 Sep 2010, 00:00
Bydlisko: Praha - CR
Vek: 34

Re: Vplyv zatlmenia miestnosti na zvuk.

Príspevok od používateľa Wili » 01 Aug 2014, 14:37

hmm zaujimave, je to tam len tak nahodne naskladane alebo ma to nebodaj nejaky specialny algoritmus ako by to malo byt? videl si to uz niekedy niekde? ja nie a celkom to vyzera zuajimavo, aj ked neviem preco ale logika mi vravi ze ihlany su lepsie ale toto je mozno niecim specialne o com neviem :D

edit: uz som to nasiel, existuje k tomu dokonca nejaky program kde zadas ake frekvencie chces filtrovat a podla toho ti to rozvrhne plan ako maju byt jednotlive hranoly usporiadane.. tak to je uz fakt profi :rolleyes:

link: http://www.mh-audio.nl/user/acoustic%20calculator.asp
0

staffy
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1514
Dátum registrácie: 30 Máj 2009, 00:00
Bydlisko: Zvolen/Brno
Vek: 32
Kontaktovať používateľa:

Re: Vplyv zatlmenia miestnosti na zvuk.

Príspevok od používateľa staffy » 01 Aug 2014, 14:44

Na HiFi slovanet sa rieši aj DIY akustika, niektoré veci su tam zaujimave :)
0
Foobar User
Mimochodom, volám sa Maroš ;)

Používateľov profilový obrázok
platon.rado
Power user
Power user
Príspevky: 4785
Dátum registrácie: 20 Feb 2008, 00:00
Bydlisko: Brusno okr.Banská Bystrica
Vek: 47
Kontaktovať používateľa:

Re: Vplyv zatlmenia miestnosti na zvuk.

Príspevok od používateľa platon.rado » 01 Aug 2014, 14:58

wili-to neviem či to lepí len tak kde ho napadne alebo má nejaký plán :D Program pozriem...len by si potreboval asi kvalitný mikrofón.

Ked som dostaval toto http://www.troelsgravesen.dk/Jenzen_Ill ... -large.jpg a keď som to pustil doma.Sodoma-gomora :D to nie sú reprosústavy do takých miestností.

staffy -píše sa všade.Čítam čo sa dá len prakticky sa to spraviť nedá.No dá, ale už by som doma nebýval.. :D Tesco tašky pred dverami :D

Kamarát si spravil takú, akoby druhú miestnosť v miestnosti.Zadnú stenu má so špecializovaných sadrokartónov, ktoré majú v sebe otvory.Má ju cca 30-40 cm od steny.Ak nájdem fotky priložím.Neviem či si to viete predstaviť.Ešte by som poznamenal že kocka je najhorší tvar..v hi-fi akustike.Ten tvar je nahovno aj pri reprosústavách a ich výrobe.Ale to všetci vieme.Reprosútavy ti budú hrať úplne inak, ked ich umiestniš na dlhšiu stranu ako na kratšej.Všetko mám vyskúšané.Zlé riešenie je aj absencia závesov.Niekto ich kvôli alergickým reakciám nemá vôbec.No akustika je veda.
0
Najlepšie reprosústavy nie sú tie,ktoré nám najviac dajú,ale tie ktoré nám najmenej stratia.

Používateľov profilový obrázok
Wili
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1699
Dátum registrácie: 13 Sep 2010, 00:00
Bydlisko: Praha - CR
Vek: 34

Re: Vplyv zatlmenia miestnosti na zvuk.

Príspevok od používateľa Wili » 01 Aug 2014, 15:12

tie derave sadrokartony maju tiez v multikinach, hlavne vzadu, pod oknom ako je projektor...zaujimave ze len tam, mozno to ma co docinenia s tym ze je to na protilahlej strane ako su subwoofery alebo co :rolleyes:
0

Používateľov profilový obrázok
Milos66
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4728
Dátum registrácie: 28 Sep 2013, 11:31
Bydlisko: Turčianska kotlina
Vek: 57

Re: Vplyv zatlmenia miestnosti na zvuk.

Príspevok od používateľa Milos66 » 01 Aug 2014, 16:02

Je to zvukolam, čo pohlcuje nízke frekvencie kôli rezonanciam. Je to rôzne, válce, gule, dutiny. atd.
0
PC = Foobar2k = TEAC UD-H01 = Willi HA v.2.1 = Beyerdynamic T1 2g.
Gramo Rega Planar 3 = Audio-technica AT440Mlb = Actidamp MK3 v.2 = AKAI AM59 = Shan Aztec 100
The Mandalorian fan

neznamy

Re: Vplyv zatlmenia miestnosti na zvuk.

Príspevok od používateľa neznamy » 01 Aug 2014, 18:18

vynikajuco funguje mineralna vata, ked zateplovali barak tak v chodbe na prizemi tym obkladali strop, aj moju dielnu, bolo to dost neprijemne, vobec ziadna ozvena, dost divne. Avsak ked uz sa to omietlo, efekt sa stratil. Takze asi musi byt len cisto tie dosky z mineralnej vaty. Idem nou oblepit jednu ucebnu v skole vramci diplomky, tak uvidim ako to bude fungovat.

V skole mame niektore poslucharne vystavane z nalezato naskladaneho porothermu, akustika je tam dost slusna, hoc miestnost je to obrovska. Jedna miestnost je takto upravena v ktorej su prudove motory.

Používateľov profilový obrázok
Loloone
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1369
Dátum registrácie: 29 Aug 2010, 00:00
Bydlisko: the Sered DC
Vek: 51

Re: Vplyv zatlmenia miestnosti na zvuk.

Príspevok od používateľa Loloone » 01 Aug 2014, 19:24

vascinou staci do rohov miestnostri umiestnit tzv. basstrap (basove pasce) a "rozrusit" najvacsie, suvisle plochy ktore sposobuju najvascie odrazy zvuku ...cize podlaha a strop, pripadne protilahle steny, niekedy pomoze tucny koberec, kniznica s knihami atd...
urcite treba tiez najst optimalne miesto pre posluch

... len tak "naslepo" nieco zatlmovat a lepit nieco po stenach je blbost :-) je na to jednoducha metoda so zrkadlom



ale najlepsie je zmertat akustiku miestnosti a nasledne podla toho zatlmovat len neziaduce frekvencie, tu je nejaky meraci soft, je to free, len sa tusim treba registrovat na nejakom fore
ako som uz niekde pisal ...akustika posluchovej miestnosti je alfa a omega dobreho zvuku pokial nemas aspon zakladne osetrenu miestnos proti odrazom a stojatim vlnam tak nema cenu vrazat prachy do zvukovych aparatur a zlatenych kablov atd
0
"sukani je pro decka ...chlapi si vypijou"

DPS pre stavbu programatora - UsbPicProg alebo AVR-USBasp

Používateľov profilový obrázok
Milos66
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4728
Dátum registrácie: 28 Sep 2013, 11:31
Bydlisko: Turčianska kotlina
Vek: 57

Re: Vplyv zatlmenia miestnosti na zvuk.

Príspevok od používateľa Milos66 » 01 Aug 2014, 19:41

A preto treba počúvať slúchadlá. Hlavu si nevypcháš molitanom :D :D :D
0
PC = Foobar2k = TEAC UD-H01 = Willi HA v.2.1 = Beyerdynamic T1 2g.
Gramo Rega Planar 3 = Audio-technica AT440Mlb = Actidamp MK3 v.2 = AKAI AM59 = Shan Aztec 100
The Mandalorian fan

neznamy

Re: Vplyv zatlmenia miestnosti na zvuk.

Príspevok od používateľa neznamy » 01 Aug 2014, 19:48

niekedy mam taky pocit ze zopar jedincov ju ma tak dutu ze keby si dali hlasnejsie sluchadla tak im ozvena zuby vybije :D

jazzym
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 391
Dátum registrácie: 16 Júl 2013, 00:02

Re: Vplyv zatlmenia miestnosti na zvuk.

Príspevok od používateľa jazzym » 02 Aug 2014, 13:25

to video na začiatku s tym rytmičákom mi nepride moc korektné.
na začiatku má ten rytmičák uplne uvolnené strunenie . ..je to podla mna také fake video pre nábor na kúpu panelov , ktoré su mimochodom dosť drahé. :wink: keby to bolo korektne ukázali by aj mikrofony ktorymi sa to sníma ..

dobru službu robia závesy a lacne koberce. všade to spominam. 8)
0

Používateľov profilový obrázok
Riki
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 357
Dátum registrácie: 14 Jan 2013, 11:36

Re: Vplyv zatlmenia miestnosti na zvuk.

Príspevok od používateľa Riki » 28 Dec 2014, 14:41

ja to mam riesene takto
Prílohy
IMG_1250.jpg
0

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok