Náhrada PA koncáku TA7229P v rádiomagnetofóne,stavebnicou

Neviete si rady so zosilovačom a pod.?

Moderátori: Drakoush, Moderátori

Používateľov profilový obrázok
Sabian
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 75
Dátum registrácie: 06 Máj 2011, 00:00
Bydlisko: Bratislava - Trnávka
Vek: 53
Kontaktovať používateľa:

Náhrada PA koncáku TA7229P v rádiomagnetofóne,stavebnicou

Príspevok od používateľa Sabian » 11 Okt 2014, 15:46

Ahojte,
riešim tu jednu dilemu a skončil som na možno banalite, ale nakoľko mi moje elektrotechnické schopnosti nesiahajú ďaleko, prosím o radu.
Popis problému:
V rádiomagnetofóne NEC RM 1250E, ktorý som kúpil a bolo mi odporúčané najprv skontrolvať nejaké vnútorné zásahy predošlého majiteľa pred samotným zapnutím z dôvodu asi možného vybuchnutia, som mašinu vyplatil bez odskúšania a niekoľko rokov ponechal v depozite. Teraz však nadišiel čas na to, aby som sa jej pozrel na zúbok. Po otvorení a skonštatovaní, že tam predošlý majiteľ urobil iba externý vstup na anténu a vypínač primáru, lebo mu to v napojení na elektrinu asi stále v noci bučalo pri hlave, som nenašiel žiadne kritické úpravy. Zapojil som preto RMGF do elektriny a pustil rádio. LED-ky nabehli, všetko OK, ale v reproduktoroch ticho. Skúmaním som prišiel na to, že koncák to má už za sebou a stál som pred otázkou, kde zoženiem náhradný koncák? Toshiba TA7229P, ktorý bol v švábovom puzdre, t.j. s vývodmi po bokoch má 2x10 pinov. Koncáky, ktoré sa pod rovnakým označením predávajú dnes majú iba tuším 12 vývodov a puzdrenie asi ako STK koncáky, s vývodmi dole na striedačku. Datasheet od pôvodného koncáku som nikde nenašiel, schému na tento RMGF tiež nie a nový tam zapojiť neviem. Tak som zvolil ako náhradné riešenie osadenie stavebnicového externého koncáku s nesymetrickým napájaním v skrini prístroja z GM-ka https://www.gme.sk/ksj2005-sx-p760-381, ktorý som napojil na nájdenú cestu výstupu korekčného predzosilňovača RMGF. Opomeniem, že budem musieť skrotiť ešte výkon zosilňovača, lebo ja potrebujem tak max. 2x3W, a tento tlačí cca 2x6,5W pri 18V, alebo tak nejak. To však nie je podstatné.
Po napojení no môj labákový zdroj išlo všetko podľa plánu, korekcie fungovali, všetko, zvuk super. Tak som sa rozhodol ten externý zosilňovač napojiť do finálneho zapojenia na zdroj samotného RMGF. A tu vznikol problém. Zapojil som ho na piny z DPS usmerňovača, kde je asi 14,5V. Z koncáku sa aj pri úplnom stíšení hlasitosti ozýva strašné bučanie, asi ako zlá filtrácie. Nie NF brum. To sa nedeje. Povedal som si že bude možno mäkký zdroj, ale drží 14,5V stále a to bučanie tam stále je. Akonáhle to napojím z etx. napájania z lab. zroja, je všetko OK. Skúšal som ešte vyhladiť napájanie jedným paralelne umiestneným elektrolytom na vstupe napájania, ale bolo to ešte horšie.

Snažím sa o niečo čo nie je možné, alebo ... čo by som mal ešte podľa vás vyskúšať?
Ďakujem.


! Upravený názov témy pre v budúcnosti lepšie vyhľadávanie.upravil: 12.10.2014 mirosne !
0
Ďakujem za trpezlivosť, nikto nie je dokonalý, viem to, čo viem a čo neviem, na to sa pýtam. A keď už sa úplne nudím, venujem sa tomuto: http://www.boombox.sk

Používateľov profilový obrázok
Harchom23
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1022
Dátum registrácie: 14 Jan 2014, 19:51
Bydlisko: Martin

Re: Náhrada PA koncáku v rádiomagnetofóne stavebnicou

Príspevok od používateľa Harchom23 » 11 Okt 2014, 16:10

pravdepodobne tam máš zemnú slučku... skús iný zdroj zvuku pripojiť keď to bude v tom rádiu, ak bude hrať normálne, je to na 99% zemná slučka...
0

Používateľov profilový obrázok
Sabian
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 75
Dátum registrácie: 06 Máj 2011, 00:00
Bydlisko: Bratislava - Trnávka
Vek: 53
Kontaktovať používateľa:

Re: Náhrada PA koncáku v rádiomagnetofóne stavebnicou

Príspevok od používateľa Sabian » 11 Okt 2014, 16:26

Ďakujem Harchom za indíciu, tak to priznávam, mohlo ma to napadnúť kým som sa pýtal, ale pohol som sa iba o krok, aj keď významný. Nemal som nič poruke, tak som na koncák pripojil šumiaci slúchadlový výstup z prenosného DVD/MP3 prehrávača. O kvalite prenosu sa baviť nemusíme, ale hučanie je nadobro preč. Takže ako vravíš, myslím, že to je už na 100% zemná slučka. Ako ju "rozuzliť"? Som na doske rádia napojený na nejaký "inú zem"?
0
Ďakujem za trpezlivosť, nikto nie je dokonalý, viem to, čo viem a čo neviem, na to sa pýtam. A keď už sa úplne nudím, venujem sa tomuto: http://www.boombox.sk

Používateľov profilový obrázok
tomel
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1369
Dátum registrácie: 19 Sep 2011, 00:00
Bydlisko: TV
Vek: 26
Kontaktovať používateľa:

Re: Náhrada PA koncáku v rádiomagnetofóne stavebnicou

Príspevok od používateľa tomel » 11 Okt 2014, 16:35

Musíš viesť GND z jedného bodu.
0

peterhostak77
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 235
Dátum registrácie: 23 Dec 2012, 20:27
Bydlisko: Považská Bystrica
Vek: 46

Re: Náhrada PA koncáku v rádiomagnetofóne stavebnicou

Príspevok od používateľa peterhostak77 » 11 Okt 2014, 16:39

0

Používateľov profilový obrázok
Sabian
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 75
Dátum registrácie: 06 Máj 2011, 00:00
Bydlisko: Bratislava - Trnávka
Vek: 53
Kontaktovať používateľa:

Re: Náhrada PA koncáku v rádiomagnetofóne stavebnicou

Príspevok od používateľa Sabian » 11 Okt 2014, 16:43

Tú beriem z jedného miesta ako je napájanie a všetko. Skúšal som všelijaké body ukostrenia, tienenia, osky poťákov atď, nič sa nemení.

-- Spojený príspevok 11 Okt 2014, 16:47 --
Peter dík, tá fotka IO je ilustračná a dnes sa iné ako som spomínal nepredávajú. Ten originál je z roku 1983, neviem si predstaviť, ako by reagovali, keby som do Ostravy zaslal dotaz, nech mi ho odfotia a pošlú ako vyzerá. :axe:
0
Ďakujem za trpezlivosť, nikto nie je dokonalý, viem to, čo viem a čo neviem, na to sa pýtam. A keď už sa úplne nudím, venujem sa tomuto: http://www.boombox.sk

Používateľov profilový obrázok
tomel
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1369
Dátum registrácie: 19 Sep 2011, 00:00
Bydlisko: TV
Vek: 26
Kontaktovať používateľa:

Re: Náhrada PA koncáku v rádiomagnetofóne stavebnicou

Príspevok od používateľa tomel » 11 Okt 2014, 16:48

Aj vstup máš privedený do toho bodu ?
0

Používateľov profilový obrázok
Sabian
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 75
Dátum registrácie: 06 Máj 2011, 00:00
Bydlisko: Bratislava - Trnávka
Vek: 53
Kontaktovať používateľa:

Re: Náhrada PA koncáku v rádiomagnetofóne stavebnicou

Príspevok od používateľa Sabian » 11 Okt 2014, 16:59

Áno, všetky zeme sa stretávajú v jednom bode. Teraz som vyskúšal opak. Na DPS rádia som si našiel výstup z korekčáku a zapojil som to sprosto na AUX vstup mojej TESLA 710 čo mám na stole a v podstate teraz používam ako koncový zosilňovač. Zvuk je kryštáľovo čistý bez hučania, brumenia, všetkého. Zaujímavé, že keď to napojím na tú stavebnicu, tak to bučí.
0
Ďakujem za trpezlivosť, nikto nie je dokonalý, viem to, čo viem a čo neviem, na to sa pýtam. A keď už sa úplne nudím, venujem sa tomuto: http://www.boombox.sk

Používateľov profilový obrázok
tomel
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1369
Dátum registrácie: 19 Sep 2011, 00:00
Bydlisko: TV
Vek: 26
Kontaktovať používateľa:

Re: Náhrada PA koncáku v rádiomagnetofóne stavebnicou

Príspevok od používateľa tomel » 11 Okt 2014, 17:42

Preto, lebo to je z iného zdroja a nechytá slučku ... :)

skús nakresliť ako to máš zapojené..
0

Používateľov profilový obrázok
Sabian
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 75
Dátum registrácie: 06 Máj 2011, 00:00
Bydlisko: Bratislava - Trnávka
Vek: 53
Kontaktovať používateľa:

Re: Náhrada PA koncáku v rádiomagnetofóne stavebnicou

Príspevok od používateľa Sabian » 11 Okt 2014, 17:44

Nakreslím blokovú schému.

No tak je to pekná prasačina, ale ja dúfam, že ako núdzové riešenie to postačí. Kresliť som nikdy nevedel a v Painte som to vzdal po pol minúte. http://www.boombox.sk/images/rozne/PA.jpg
0
Ďakujem za trpezlivosť, nikto nie je dokonalý, viem to, čo viem a čo neviem, na to sa pýtam. A keď už sa úplne nudím, venujem sa tomuto: http://www.boombox.sk

Používateľov profilový obrázok
tomel
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1369
Dátum registrácie: 19 Sep 2011, 00:00
Bydlisko: TV
Vek: 26
Kontaktovať používateľa:

Re: Náhrada PA koncáku v rádiomagnetofóne stavebnicou

Príspevok od používateľa tomel » 11 Okt 2014, 18:22

Skús to spraviť tak, že to napájanie toho nového koncáku vyvedieš z tej dosky na ktorej bol starý amp.
0

Používateľov profilový obrázok
Sabian
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 75
Dátum registrácie: 06 Máj 2011, 00:00
Bydlisko: Bratislava - Trnávka
Vek: 53
Kontaktovať používateľa:

Re: Náhrada PA koncáku v rádiomagnetofóne stavebnicou

Príspevok od používateľa Sabian » 11 Okt 2014, 18:35

To bolo prvé, čo som urobil. Presne tak, ako bol napájaný pôvodný integráč, som napojil tento ext PA. Bučalo to aj pred tým.
0
Ďakujem za trpezlivosť, nikto nie je dokonalý, viem to, čo viem a čo neviem, na to sa pýtam. A keď už sa úplne nudím, venujem sa tomuto: http://www.boombox.sk

Používateľov profilový obrázok
tomel
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1369
Dátum registrácie: 19 Sep 2011, 00:00
Bydlisko: TV
Vek: 26
Kontaktovať používateľa:

Re: Náhrada PA koncáku v rádiomagnetofóne stavebnicou

Príspevok od používateľa tomel » 11 Okt 2014, 18:38

Ak máš tú DPS preampu prepojenú so zdrojom tak to fakt nevidím žiadnu slučku v tej blokovke ..
0

Používateľov profilový obrázok
Harchom23
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1022
Dátum registrácie: 14 Jan 2014, 19:51
Bydlisko: Martin

Re: Náhrada PA koncáku v rádiomagnetofóne stavebnicou

Príspevok od používateľa Harchom23 » 11 Okt 2014, 18:46

k čomu by si ten brum opísal? skús pripojiť do série s koncom rezistor (skúšaj rôzdne hodnoty) možno má ten koncák malú vstupnú impedanciu a pream je preťažený...
0

Používateľov profilový obrázok
Sabian
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 75
Dátum registrácie: 06 Máj 2011, 00:00
Bydlisko: Bratislava - Trnávka
Vek: 53
Kontaktovať používateľa:

Re: Náhrada PA koncáku v rádiomagnetofóne stavebnicou

Príspevok od používateľa Sabian » 11 Okt 2014, 18:48

Mňa snáď vykotí, zase som to prepojil s mojim labáckym zdrojom a to už naozaj nemá spoločnú zem a hrá to ako víno. Zapojím to zase na miesto toho pôvodného IO a pri max. stíšení to bučí a pri modulácii je to zachrípnuté. Som už vážne taký retard, alebo je príroda proti mne? Všetky zeme som premeriaval medzi sebou, nulový odpor. Zdroj v RMGF nemôže byť makký, to by mi to nehralo tak, že som ten. ext. PA napájal cudzím audiom a vtedy mi to nebučalo a tiež hralo pekne.

-- Spojený príspevok 11 Okt 2014, 18:54 --
Harchom23 napísal:k čomu by si ten brum opísal? skús pripojiť do série s koncom rezistor (skúšaj rôzdne hodnoty) možno má ten koncák malú vstupnú impedanciu a pream je preťažený...
To nie je brum. Brum by znel brrrrrruuuuuuuu. Toto je čisté ploché bučanie. Vieš ako brumí, keď je spadnutá zem na NF? Tak toto nie je ono. Proste sa to chová ako keby nestíhal zdroj, alebo bola slabá filtrácia. No a zemná slučka, to neviem, môže byť. V papieroch na ten stavebnicový PA píšu, že minimálna impedancia preo je 2 ohmy, ale to s tým nič nemá, to je zaťažovacia imedancia. Keby som preťažoval preamp, tak by to nemalo bučať aj pri úplnom stíšení VOLUME. Idem tam dať nejaký odpor, ale pochybujem. Len pre istotu. Ten odpor do série na audio IN do PA na živý, no ako inak...

-- Spojený príspevok 11 Okt 2014, 19:04 --

Skúšal som trimer, odpory, nič. Všetko po starom.
0
Ďakujem za trpezlivosť, nikto nie je dokonalý, viem to, čo viem a čo neviem, na to sa pýtam. A keď už sa úplne nudím, venujem sa tomuto: http://www.boombox.sk

Používateľov profilový obrázok
oravan
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2993
Dátum registrácie: 13 Sep 2014, 01:43
Bydlisko: Martin
Vek: 59

Re: Náhrada PA koncáku v rádiomagnetofóne stavebnicou

Príspevok od používateľa oravan » 11 Okt 2014, 19:20

čo hovorí osiloskop nemeral si zdroj v RMG
0

Používateľov profilový obrázok
Sabian
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 75
Dátum registrácie: 06 Máj 2011, 00:00
Bydlisko: Bratislava - Trnávka
Vek: 53
Kontaktovať používateľa:

Re: Náhrada PA koncáku v rádiomagnetofóne stavebnicou

Príspevok od používateľa Sabian » 11 Okt 2014, 19:25

Nemeral som zdroj. On je v poriadku. Keď napájam tento ext. amp. z tohto zdroja v RMGF, ale privediem doňho cudzí audiosignál, teda nie nejaký odpichnutý z RMGF, tak to hrá čisto. Žiaden problém. Akonáhle doňho privediem signál z RMGF, to je jedno či z tuneru, alebo MGF, je to špinavé. Tak isto, keď vyvediem signál z preampu RMGF do zosilňovača TESLA čo tu mám na stole, tiež to hrá čisto. Vyslovene sa bijú tieto dve veci ako som popísal vyššie.
0
Ďakujem za trpezlivosť, nikto nie je dokonalý, viem to, čo viem a čo neviem, na to sa pýtam. A keď už sa úplne nudím, venujem sa tomuto: http://www.boombox.sk

Používateľov profilový obrázok
oravan
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2993
Dátum registrácie: 13 Sep 2014, 01:43
Bydlisko: Martin
Vek: 59

Re: Náhrada PA koncáku v rádiomagnetofóne stavebnicou

Príspevok od používateľa oravan » 11 Okt 2014, 19:45

potom vezmi sledovač signálov a hladaj v modulačnej ceste kde to je špatné ten IO niekde mám len sa mi už to nechce hľadať
0

Používateľov profilový obrázok
Sabian
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 75
Dátum registrácie: 06 Máj 2011, 00:00
Bydlisko: Bratislava - Trnávka
Vek: 53
Kontaktovať používateľa:

Re: Náhrada PA koncáku v rádiomagnetofóne stavebnicou

Príspevok od používateľa Sabian » 11 Okt 2014, 19:52

Veď ale divné je to, že keď odpichnem audio z RMGF na iný zosilňovač ako ten stavebnicový, hrá to dobre. Naopak, keď privediem do tej stavebnice PA čokoľvek iné ako signál z RMGF, tak to je tiež dobré. Bijú sa len tieto dve veci, ale zvlášť funguje každá dobre. To je tá záhada.
0
Ďakujem za trpezlivosť, nikto nie je dokonalý, viem to, čo viem a čo neviem, na to sa pýtam. A keď už sa úplne nudím, venujem sa tomuto: http://www.boombox.sk

Používateľov profilový obrázok
oravan
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2993
Dátum registrácie: 13 Sep 2014, 01:43
Bydlisko: Martin
Vek: 59

Re: Náhrada PA koncáku v rádiomagnetofóne stavebnicou

Príspevok od používateľa oravan » 11 Okt 2014, 19:54

možno máš otočenu fázu signálu neviem takto na diaľku to povedať chce to nejaké merania
0

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok