Z pasívneho subwoofera aktívny

Neviete si rady so zosilovačom a pod.?

Moderátori: Drakoush, Moderátori

mynas
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 3
Dátum registrácie: 05 Júl 2011, 00:00

Z pasívneho subwoofera aktívny

Príspevok od používateľa mynas » 12 Okt 2014, 18:57

Zdravím,
mám doma receiver Yamaha HTR-5930 a do neho napojené reprobedne z domáceho kina Sony DAV-DZ500F. Problém je, že subwoofer je pasívny a do receiveru je možné zapojiť iba aktívny SW. Potreboval by som teda poradiť, ako čo najjednoduchšie spraviť z pasívneho SW aktívny. Som začiatočník, vyštudovaný v odbore stavebníctva, ale pájkovať viem, a mám doma aj multimeter :). Čo som trochu študoval fórum a inde na internete, rieši sa to väčšinou zostrojením zosilňovača do SW, bohužiaľ nemám moc údajov o reproduktore v SW a jeho výkon vôbec netuším. Rozmery bedne sú 382x392x265 mm, nie je v nich žiadna výhybka, priemer repra je cca 20cm, má dvojitý magnet(neviem či to je podstatná info) a na štítku je rated impedance 1,3ohm. Nejaké foto pre predstavu:

http://postimg.org/gallery/1qe3ddxh2/

Predbežne som uvažoval či by sa nedalo dať dokopy niečo takéto http://stavebnice.postreh.com/select.php?link=PT005 spolu s reguláciou hlasitosti http://svetelektro.com/Forum/fyziologic ... 20428.html. Myslím že s takým niečím by som nemal problém, obávam sa iba ako by som k tomu spravil zdroj. Každopádne by som bol rád, keby som sa zmestil do rozpočtu cca 35€, nad túto sumu neviem či by sa to oplatilo a či by nebolo rozumnejšie kúpiť podobný subwoofer, akurát že už aktívny, napr. http://elektro.bazos.sk/inzerat/4233054 ... A-3904.php.

Poprosím vás aký na to máte názor a aké sú moje možnosti?
Vopred ďakujem
0

Dominic
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 75
Dátum registrácie: 16 Nov 2013, 22:47
Bydlisko: Martin

Re: Z pasívneho subwoofera aktívny

Príspevok od používateľa Dominic » 19 Okt 2014, 16:13

Ak ma ten reproduktor v tom subwofery 1,3 ohm tak tu stavebnicu s tda7293 nemôžeš použiť.
0

mynas
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 3
Dátum registrácie: 05 Júl 2011, 00:00

Re: Z pasívneho subwoofera aktívny

Príspevok od používateľa mynas » 28 Okt 2014, 13:00

Ďakujem za odpoveď, viem že 1,3ohm je strašne málo, až mi to je čudné že v domácom kine bol taký repro použitý.....znamená to teda, že na taký reproduktor zrejme nespravím/nekúpim zosilňovač v rozumnej cene?
0

Používateľov profilový obrázok
Wili
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1699
Dátum registrácie: 13 Sep 2010, 00:00
Bydlisko: Praha - CR
Vek: 34

Re: Z pasívneho subwoofera aktívny

Príspevok od používateľa Wili » 28 Okt 2014, 13:40

Praveze 1,3 ohmovy reproduktor je celkom vyhoda v aktivnom subwooferi, pretoze mozes pouzit nizsie napajacie napatie a tranzistorovy zosilnovac. Nebudes mat problem potom s koncovymi tranzistormi pre dimenzovanie na vyssie prudy. Pripadne by to slo aj z LM3886 alebo spomenuteho TDA ak by ich bolo viacero paralelne a boli napajane nizsim napatim.

V niektorych PA suboch sa pouzivaju IPAL reproduktory, ktore maju velmi dobre parametre a impedanciu 1 ohm, potom je v bedni aj D-ckovy zosilnovac kt. ma ovela radsej velke prudy a nizke napatie, ako u klasickeho kde su vysoke napatia kt. su casto potrebne pre velke vykony...

Len som tymto chcel povedat ze nizka impedancia repro je u aktivneho subwoofera skor vyhodou ako nevyhodou.
0

Používateľov profilový obrázok
Thales
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 13834
Dátum registrácie: 07 Okt 2008, 00:00
Bydlisko: White Hill, Prague
Vek: 41
Kontaktovať používateľa:

Re: Z pasívneho subwoofera aktívny

Príspevok od používateľa Thales » 28 Okt 2014, 13:42

Vyrobíš si ho stejně snadno jako jakýkoliv jiný zesilovač, je to jen o dimenzování jeho jednotlivých částí. Jen nemůžeš použít stavebnici. Spíš je otázka jestli se to vyplatí, jestli ten reoproduktor má tak úžasné vlastnosti aby se vyplatilo kvůli jeho nestandardním parametrům dělat speciální konstrukci. Domnívám se že ne.

Důvod proč se tam takový reproduktor vyskytoval je ten že výrobce zesilovač který ho živil mohl napájet z jednoho zdroje který je pravděpodobně společný i pro zesilovače satelitů, přičemž z do něj mohl rvát větší výkon a přitom ušetřil na zvláštním vinutí trafa, můstku a kondenzátorech (nebo složitějším spínaném zdroji - nekoukal jsem se jak je ten přístroj řešený). Objednat si u nějakého výrobce třeba 50000ks nějakého reproduktoru se speciální impedancí ho nestojí nic navíc kdežto ty součástky které ušetřil se přičítají k jeho zisku.
0
Zapamatuj si:
- To že něco funguje neznamená že je to tak správně a už vůbec ne bezpečně.
- Je třeba se učit od těch co opravdu umí a ne od těch co si jen myslí že to umí

mynas
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 3
Dátum registrácie: 05 Júl 2011, 00:00

Re: Z pasívneho subwoofera aktívny

Príspevok od používateľa mynas » 29 Okt 2014, 14:10

Ďakujem za odpovede,
dimenzovanie zosilňovača je ďaleko nad moje schopnosti, bol by som schopný maximálne tak zostaviť tú stavebnicu. Tak to nechám tak, repro sa budem snažiť predať a zoženiem si nejaký hotový aktívny subwoofer.

ešte raz díky za rady
0

Dominic
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 75
Dátum registrácie: 16 Nov 2013, 22:47
Bydlisko: Martin

Re: Z pasívneho subwoofera aktívny

Príspevok od používateľa Dominic » 15 Nov 2014, 15:17

Aj tranzistoráky sa dajú kúpiť ako stavebnice a niektoré niesu ani moc zložité.
0

Napísať odpoveď