Ako dosiahnuť rovnaký pomer párnych/nepárnych harmonických?

Neviete si rady so zosilovačom a pod.?

Moderátori: Drakoush, Moderátori

CK703
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 7
Dátum registrácie: 25 Okt 2014, 12:15

Ako dosiahnuť rovnaký pomer párnych/nepárnych harmonických?

Príspevok od používateľa CK703 » 25 Okt 2014, 15:52

Dobrý deň, vedel by mi niekto poradiť, akým jednoduchým spôsobom dosiahnem skreslenie audio signálu tak, aby obsahoval približne rovnaký pomer a čím vyššiu úroveň pár. a nepár. harmonických (teda aby som nemal vo výstupnom signáli prevahu napr. nepárnych harmonických), a aby každá nasledujúce harmonická nemala značne nižšiu úroveň (nie menej ako polovičnú) ako predchádzajúca aspoň do cirka 5. - 6. harmonickej? Rád by som to realizoval (ak sa to dá) pomocou tranzistorov a (alebo) diód, mám ich kopu zo starých smetiskových televízorov, operačné zosilňovače som v nich ešte nenašiel :mrgreen: Budem vďačný za hocaké rady.
0

pin
Power user
Power user
Príspevky: 2370
Dátum registrácie: 09 Máj 2009, 00:00

Re: Ako dosiahnuť rovnaký pomer párnych/nepárnych harmonických?

Príspevok od používateľa pin » 25 Okt 2014, 18:05

Z takých základných priebehov má najbohatšie spektrum píla. Sú zastúpené párne aj nepárne, a amplitúda n-tej klesá pomerom 1/n. Vyrobiť pílu nie je problém, ale skresliť sínus, aby vyzeral ako píla, to bude oriešok.
Prílohy
píla.jpg
0

Používateľov profilový obrázok
muziker
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 6267
Dátum registrácie: 10 Mar 2009, 00:00
Bydlisko: BA, KE, RV, Praha, Toronto,
Vek: 75

Re: Ako dosiahnuť rovnaký pomer párnych/nepárnych harmonických?

Príspevok od používateľa muziker » 25 Okt 2014, 18:11

Zaujímalo by ma, k čomu môže byť dobrá takáto požiadavka, keďže táto požiadavka je v téme "audiotechnika".
Je totiž všeobecne známe že charakteristické zafarbenie zvuku tvoria práve vyššie harmonické a tie sa v signáli nachádzajú vždy v rôznych úrovniach a nie v rovnakých. Preto tu spomenutý pilový priebeh vyvoláva predstavu konverzie sínusu na pílu a potom ďalej napríklad v audioreťazci čo ? Pravdupovediac si celkom reálne nedokážem predstaviť ten výsledný zvuk po takýchto úpravách. Naviac len málo hudobných nástrojov produkuje čistý sínus takže tomu celkom nerozumiem ale rád sa dám poučiť.
0
muziker

CK703
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 7
Dátum registrácie: 25 Okt 2014, 12:15

Re: Ako dosiahnuť rovnaký pomer párnych/nepárnych harmonických?

Príspevok od používateľa CK703 » 25 Okt 2014, 21:28

pin napísal:Vyrobiť pílu nie je problém, ale skresliť sínus, aby vyzeral ako píla, to bude oriešok.
Práve v to som dúfal, že mi na to niekto dá schému :biggrin:
muziker napísal:Zaujímalo by ma, k čomu môže byť dobrá takáto požiadavka, keďže táto požiadavka je v téme "audiotechnika".
Chcem trochu experimentovať so psychoakustickým efektom chýbajúceho základného tónu :wink:
0

Používateľov profilový obrázok
Zeren
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 81
Dátum registrácie: 09 Nov 2013, 17:28

Re: Ako dosiahnuť rovnaký pomer párnych/nepárnych harmonických?

Príspevok od používateľa Zeren » 25 Okt 2014, 21:41

Tak to bude asi nejsnazší si v matlabu, nebo čemkoliv jiným, ten signál vyrobit a pak si ho vytáhnout ven zvukovkou.
0
It's better to be hated for who you are, than to be loved for who you are not.

CK703
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 7
Dátum registrácie: 25 Okt 2014, 12:15

Re: Ako dosiahnuť rovnaký pomer párnych/nepárnych harmonických?

Príspevok od používateľa CK703 » 25 Okt 2014, 22:15

Zeren napísal:Tak to bude asi nejsnazší si v matlabu, nebo čemkoliv jiným, ten signál vyrobit a pak si ho vytáhnout ven zvukovkou.
Snažím sa počítačom vyhýbať, veľa žerú a som skôr analógový typ :mrgreen: Preto som aj spomenul tranzistory. Chcem to vmontovať do iného prenosného zariadenia.
0

pin
Power user
Power user
Príspevky: 2370
Dátum registrácie: 09 Máj 2009, 00:00

Re: Ako dosiahnuť rovnaký pomer párnych/nepárnych harmonických?

Príspevok od používateľa pin » 25 Okt 2014, 22:29

Ide byť z teba hudobný skladateľ! Napríklad frekvencie 440 Hz, 880 Hz, 1320 Hz sú akusticky vnímané ako jeden tón a1 s určitým zafarbením. Bez toho základného tónu budú však frekvencie 880, 1320 Hz vnímané ako interval dvoch tónov, ako kvinta a2-e3.
0

Používateľov profilový obrázok
muziker
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 6267
Dátum registrácie: 10 Mar 2009, 00:00
Bydlisko: BA, KE, RV, Praha, Toronto,
Vek: 75

Re: Ako dosiahnuť rovnaký pomer párnych/nepárnych harmonických?

Príspevok od používateľa muziker » 25 Okt 2014, 22:55

Ak chceš laborovť s pilovým priebom signálov, pohraj sa s relaxačnými oscilátormi. Trocha teórie z : http://alzat.spseke.sk/ by asi nezaškodilo.

-- Spojený príspevok 25 Okt 2014, 23:27 --

Myslím, že by to šlo v princípe riešiť aj tvarovaním sínusového priebehu signálu na obdĺžnikový priebeh napr. smittovým trigerom (KO) a potom sa z obdĺžnika pokúsiť tvarovať signál na trojuholník. Tu môže byť viac spôsobov riešenia, napr.:
(už sa podobná myšlienka rozoberala aj tu na fóre)
1./ samotný obdĺžnik možno tvarovať na trojuholník (tomu bude odpovedať aj kvalita) najjednoduchšie napr. len kondenzátorom a odporom (integračný článok), ale v tomto prípade by musel mať obdĺžnik amplitúdu minimálne 10x vyššiu ako má byť amplitúda nabíjacieho napätia kondenzátora (na ktorú sa stíha kondenzátor nabíjať).
2./ Tento spôsob je ale podstatne zložitejší, lebo to chce navrhnúť napätím riadený oscilátor (VCO) s trojuholníkovym priebehom výstupného signálu. Mohol by to byť napr. taký prúdový zdroj riadený napätím. Niečo trocha podobné sa riešilo aj tu: http://svetelektro.com/Forum/prudovy-zd ... 24770.html a za ním by to chcelo pridať ešte nejaký komparátor (obvod - zvyčajne ide o IO na výstupe ktorého je logická hodnota v závislosti na polarite rozdielu vstupných napätí) s hysteréziou ktorý by mal za úlohu ten kondenzátor vybijať (napr. na princíp časovača 555) a oscilátor potom zaradiť do obvodu spätnej väzby fázového závesu PLL (Phase-Locked Loop) čo je riadiaci systém generujúci výstupný signál, ktorého fáza závisí na fázi vstupného, „referenčného“, signálu. Ide o elektronický obvod pozostávajúci z oscilátora a fázového detektora. Obvod tu porovnáva fázu vstupného signálu s fázou signálu oscilátora a frekvenciu oscilátora upravuje tak, aby sa fázy zhodovali. Signál z fázového detektora sa používa na ovládanie oscilátora v obvode spätnej väzby. Napr. taký obvod 4046 a tento PLL synchronizovať (tvarovaným) prichádzajúcim sínusovým signálom.
Obr. sú len ilustračné aby bolo jasné o čo zhruba ide a neriešia konkrétnu úlohu
Prílohy
OPamprelaxationoscillator.png
OPamprelaxationoscillator.png (19.61 KiB) 1386 zobrazení
OpAmpHystereticOscillator.png
OpAmpHystereticOscillator.png (7.48 KiB) 1386 zobrazení
relaxačný osc. s tlejivkou.gif
Generátor píly.gif
Integračný článok.gif
Schmitt_trigger.png
Schmitt_trigger.png (15.04 KiB) 1376 zobrazení
OP amp schmitt_trigger.png
OP amp schmitt_trigger.png (6.39 KiB) 1376 zobrazení
Príklad prúdového zdroja napätím riadeného.JPG
Prevod. char. prúd. zdroja.JPG
nf_kompar_002.gif
vco-pll.gif
vco-pll.gif (1.42 KiB) 1376 zobrazení
0
muziker

Používateľov profilový obrázok
danhard
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3226
Dátum registrácie: 15 Apr 2009, 00:00
Bydlisko: Jesenice u Prahy
Vek: 68

Re: Ako dosiahnuť rovnaký pomer párnych/nepárnych harmonických?

Príspevok od používateľa danhard » 26 Okt 2014, 00:15

Jednostranná limitace ti udělá všechny harmonické.
0

CK703
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 7
Dátum registrácie: 25 Okt 2014, 12:15

Re: Ako dosiahnuť rovnaký pomer párnych/nepárnych harmonických?

Príspevok od používateľa CK703 » 26 Okt 2014, 12:58

Ďakujem za odpovede. V skutočnosti mi ide o niečo ako toto: http://www.keith-snook.info/wireless-wo ... affles.pdf alebo o niečo, čo bolo rozoberané tu: http://www.diyaudio.com/forums/analog-l ... akers.html Už som skúšal zopár jednoduchých zapojení, ale vždy rád experimentujem s novými. Ten umelý bas až tak nie je mojim cieľom (môže to byť vlastne hocaký počuteľný rozsah, ale hlavne frekvenčný rozsah ľudského hlasu). Zaujímam sa o samotné "klamanie zmyslov" a jeho využitie v audio-vizuálnom umení (v kombinácii s priestorovými a inými efektami).
0

Používateľov profilový obrázok
kubo150
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3253
Dátum registrácie: 20 Júl 2007, 00:00
Bydlisko: Pri Bytči
Vek: 32
Kontaktovať používateľa:

Re: Ako dosiahnuť rovnaký pomer párnych/nepárnych harmonických?

Príspevok od používateľa kubo150 » 26 Okt 2014, 13:16

Ja od začiatku tuším že to iste bude potrebovať nejaký všeobecný skreslovač, aj na neharmonické priebehy! takže tam nejaký tvarovač bude platný....

Ako povedal danhard, ak to má byť pre audiospektrum a chceš pridať harmonické, tak asi najlepší tvarovač bude taký, napr zosilňovač s jedným tranzistorom v triede A, ktorý bude zaťažený neprimeranou impedanciou a vybudený na značnú úroveň tak, aby neorezával asi najskôr hornú polvlnu signálu úplnou limitáciou, ale len sa pre túto časť bude znižovať zosilnenie... tj zo sínusovky nebude presná sínusovka, ale ten jeden horný kopček bude pripomínať skôr tvar polgule a jeho špička bude o kus nižšia ako špička spodnej polvlny.

Takýto skreslovač pridá značnú časť druhej harmonickej a potom niečo z ostatných.... ak ty chceš pridávať presné úrovne harmonických, tak na to jedine nejaký audioprocesor čo bude asi na zvlášť štúdium.
0
Som ten ktorý to vykoná.
Moje slovo:
Neverím na náhody,
Náhoda je len jedným, alebo skupinou ľudí nepochopená realita

Používateľov profilový obrázok
kubo150
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3253
Dátum registrácie: 20 Júl 2007, 00:00
Bydlisko: Pri Bytči
Vek: 32
Kontaktovať používateľa:

Re: Ako dosiahnuť rovnaký pomer párnych/nepárnych harmonických?

Príspevok od používateľa kubo150 » 26 Okt 2014, 14:23

Na prvom obrázku je zapojenie, na druhom porovnanie originál signál ku skreslenému, na treťom je analyza skreslenia pre 500,1000 a 2000Hz
Prílohy
zapojenie.png
idealvsskresl.png
skreslenie.png
0
Som ten ktorý to vykoná.
Moje slovo:
Neverím na náhody,
Náhoda je len jedným, alebo skupinou ľudí nepochopená realita

pin
Power user
Power user
Príspevky: 2370
Dátum registrácie: 09 Máj 2009, 00:00

Re: Ako dosiahnuť rovnaký pomer párnych/nepárnych harmonických?

Príspevok od používateľa pin » 26 Okt 2014, 15:38

Problém takého analógového skreslovača bude v prípade, ak bude prítomných viac rôznych frekvencií na vstupe. Vznikne aj intermodulačné skreslenie, ktoré bude disonantné. Ale na tie akustické psychoefekty to možno poslúži ešte lepšie. :wink:
0

CK703
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 7
Dátum registrácie: 25 Okt 2014, 12:15

Re: Ako dosiahnuť rovnaký pomer párnych/nepárnych harmonických?

Príspevok od používateľa CK703 » 26 Okt 2014, 15:50

Vďaka za odpovede. Vytváranie harmonických prebudeným zosiľňovačom a orezávanie diódami samozrejme poznám. Dúfal som, že niekto vie niečo také, čo gúgl len tak nevyhodí a v knihách bežne nie je. Často aj bláznivé a off-topic nápady prinášajú riešenia :agree: Preto príliš nezachádzam do detailov, pretože by som prišiel o Vaše nápady s tým (zdanlivo) nesúvisiace :mrgreen:
pin napísal:Problém takého analógového skreslovača bude v prípade, ak bude prítomných viac rôznych frekvencií na vstupe. Vznikne aj intermodulačné skreslenie, ktoré bude disonantné. Ale na tie akustické psychoefekty to možno poslúži ešte lepšie. :wink:
Presne tak! :applause:
0

Používateľov profilový obrázok
kubo150
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3253
Dátum registrácie: 20 Júl 2007, 00:00
Bydlisko: Pri Bytči
Vek: 32
Kontaktovať používateľa:

Re: Ako dosiahnuť rovnaký pomer párnych/nepárnych harmonických?

Príspevok od používateľa kubo150 » 26 Okt 2014, 16:52

Ten zosilňovač nieje prebudený, ale nastavený tak, aby špecificky skresloval. Inak ja nepoznám skreslovač ktorý by nemal intermodulačné skreslenie, musí to tak byť, takže neviem či je zmyselné to vytýkať, keďže bez toho to proste nejde.

Neviem čo potrebuješ, ale istým spôsobom asi požaduješ hlúposť, pretože skresliť audiosignál.... to je zhluk všeho možného a bez IMS to proste nieje možné, možné je tak ako požaduješ jednoduché signály, a aj to asi len pomocou audioprocesorov.

Skôr som myslel, že si si prečítal nejakú teoriu k elektronkovému zvuku a si chcel dosiahnúť nejaký taký efekt, len si to popísal moc technizovane.

Ak chceš vytvárať priebehy so špecifickými harmonickými, tj jednoduché skreslené signály, na to ti tu niečo dal PIN, ale to nieje audiosignál.

Ako som písal na také niečo sa používajú zložité audioprocesory, a skôr by som ti odporučil nejaký audioprogram kde sa môžeš zvukovými efektami vyblázniť, a na tranzistory a diody zabudni, podobná úloha ako vyrobiť procesor z tranzistorov...
0
Som ten ktorý to vykoná.
Moje slovo:
Neverím na náhody,
Náhoda je len jedným, alebo skupinou ľudí nepochopená realita

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok